Salı, Eylül 28, 2021

Şu anda Windows 11 nasıl indirilir ve kurulur

- Advertisement -

Windows 11‘i hemen nasıl indirip kuracağınızı mı arıyorsunuz? Eğer öyleyse, sadece sizin için bir araya koyduğum bir öğretici olduğunu bildirmeden mutluluk duyarım. Birkaç ay önce Microsoft, ilk çıktığında devrim niteliğinde olan yeni işletim sistemi “Windows XP“yi piyasaya saydı. Yepyeni bir kullanıcı arayüzü, yeni teknolojiler ve işlevsellikte bir artış getirdi. Windows XP hala etraftaki en popüler işletim sistemidir ve XP’den kurtulmak için bu makalede ayrıntılı olarak açıklanacak yeni bir sistem indirip yüklemeniz gerekir.

Windows 11‘i hemen indirip yüklemek için öncelikle Microsoft web sitesine gitmek istiyorsunuz. Bu web sitesi, bilgisayarınızdaki mevcut işletim sisteminizi yükseltme konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri verecektir. Microsoft web sitesine girdikten sonra, ana sayfalarının “Güncelleştirmeler ve Güvenlik” bölümüne gitmeniz gerekir. Burada, mevcut olan en son güvenlik güncelleştirmelerini bulabilirsiniz.

En son güvenlik düzeltme ekini indirdikten sonra, artık yeni işletim sistemini yükleyeceğiniz adıma geçebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu “Bilgisayarım” sayfasından geçiyor. Sadece “bilgisayarım” ı tıklayın ve sizi sabit sürücünüze götürecektir. Buradan “Yükle” sekmesine tıklayabilir ve basit talimatları takip edebilirsiniz.

Artık Windows 11 , Insider’lar için mevcut olduğundan, çoğu kişi en yeni yükseltmenin ne kadar fark olduğunu merak ediyor ve nasıl indirileceğini görüyor.

Geçici çıkış tarihi “Tatil 2021” olsa da, Microsoft’un Haziran ayındaki duyurusundan bu yana yayınladığı birçok ekran görüntüsünden anlaşılan, Ekim ayının ilk çıkışına dair söylentiler var.

Windows 11 resmi hale gelmeden önce sızdırılmış bir yapı vardı, ancak test yapısının kullanıma hazır ve kullanıma hazır olduğu Insider programını izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz .

Widget’lar, yeni bir başlangıç ​​menüsü, çok daha fazlasının yanı sıra oyun oynamaya büyük bir odaklanma gibi özelliklerle, son yapıyı görmeden önce bile bu yeni Windows sürümünden beğenilecek çok şey var.

Dahası, Windows 7 ve üzeri bir sürüme sahipseniz Windows 11 indirmesi ücretsiz bir yükseltme olacaktır, bu nedenle eksik bir işletim sisteminin korsan bir sürümünü bulmaya çalışmak için hiçbir neden yoktur.

Ancak, yalnızca bir PC’niz varsa, gerçekten denemek istiyorsanız, onu kurmaktan vazgeçmenizi veya en azından bir bölüme kurmanızı öneririz.

Beklemenin berbat olduğunu biliyoruz, ancak piyasaya sürüldüğünde bu kullanışlı küçük kılavuzu izleyerek Windows 11’i nasıl indireceğinizi öğreneceksiniz.

Windows 11 Minimum sistem gereksinimleri

  • İşlemci: Uyumlu bir 64 bit işlemci veya SoC üzerinde en az iki çekirdekle 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı
  • RAM: 4GB
  • Depolama: 64GB
  • Sistem Bellenimi: UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği
  • TPM: Güvenilir Platform Modülü 2.0
  • Grafik Kartı: WDDM 2.0 sürücülü DirectX 12 veya üstü
  • Ekran: 720p, renk kanalı başına 8 bit, en az 9 inç diyagonal
  • İnternet Bağlantısı ve Microsoft Hesabı: Windows 11 Home, işletim sisteminin ilk, ilk kullanım kurulumunu tamamlamak veya bir cihazı S modunda Windows 11 Home’dan değiştirirken etkin bir internet bağlantısı ve bir Microsoft Hesabı gerektirir.

Ek, zorunlu olmayan gereksinimlerin tam listesi için Microsoft’un Windows 11 belirtim sayfasına bakın .

Özellikleri nedir?

Hâlâ yapıyı denemeye hazırsanız, yükseltme özetimizi okuduysanız bile göz önünde bulundurmanız gereken başka özellikler de var.

Windows 11 artık , masaüstü veya dizüstü bilgisayar fark etmeksizin, PC’nizi daha iyi uzatmak için belirli görevler önerebilen daha ayrıntılı bir sağlık denetimi uygulamasına sahiptir.

En yeni Insider yapısı ayrıca birden fazla monitör için daha iyi desteğe sahiptir , böylece gerektiğinde görev çubuğunu kolayca sıralayabilir ve dokunmatik ekranda portre modundayken daha fazla ek düzen kullanılabilir.

Windows 11’in en son düzeltmelerine ve özelliklerine sahip olmak için yeni bir yapı yayınlandığında ‘Güncellemeleri Kontrol Et’ seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

Şu anda Windows 11 nasıl indirilir ve kurulur 1

Windows 11 nasıl indirilir

Başlamadan önce, bilgisayarınızın yukarıda listelenen Windows 11 minimum özelliklerini karşıladığından emin olun. Varsa, devam etmeden önce PC’nizi yedeklemelisiniz .

Bu, bir şeyler ters giderse – ve yeni bir işletim sisteminin erken bir sürümüne güncelleme yapmak doluysa veya riskliyse – önemli dosya ve ayarlarınızın en azından geri yüklenebilmesini sağlar.

Tamamlandığında, Windows Insider Programına kaydolmanız gerekir.

Şu anda Windows 11 nasıl indirilir ve kurulur 2

1. Windows Insider Programına Katılın

Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasını açın ve ‘Güncelleme ve Güvenlik’ ve ardından ‘Windows Insider Programı’ üzerine tıklayın.

Şu anda Windows 11 nasıl indirilir ve kurulur 3

Bu seçeneği görmek için isteğe bağlı tanılama verilerini açmanız gerekebilir. Bunu yapmak için Ayarlar > Gizlilik > Teşhis ve geri bildirim’e gidin ve ‘İsteğe bağlı teşhis verileri’ni seçin.

Şu anda Windows 11 nasıl indirilir ve kurulur 4

Katılmak için ‘Windows Insider Programı’ penceresinde ‘Başlayın’ı tıklayın. Görünen pencereden ‘Bir hesabı bağla’yı tıklayın ve Microsoft Hesabınızı seçin ve ‘Devam Et’i tıklayın.

Şu anda Windows 11 nasıl indirilir ve kurulur 5

2. Geliştirme Kanalına Katılın

Şu anda, Windows 11 Insider derlemesi yalnızca Geliştirme Kanalını kullanan kişiler tarafından kullanılabilir. Bu, uygulama geliştiricileri içindir ve insanlara Windows 11’in çok erken sürümlerine erişim sağlar. Yine, çeşitli sorunların dahil olduğu oldukça erken bir yapı olması muhtemel olanı yüklemekten memnun olduğunuzdan emin olun.

Sadece normal çalışan bir bilgisayar istiyorsanız, şimdilik Windows 11’den kaçınırız. Ancak, Windows 11’i gerçekten denemek istiyorsanız, görünen ‘Insider ayarlarınızı seçin’ sayfasında, ‘Geliştirme Kanalı’nı ve ardından ‘Onayla’yı seçin.

Şu anda Windows 11 nasıl indirilir ve kurulur 6

Bu erken yapıdan ne bekleyebileceğinize dair bir açıklama ile başka bir pencere açılacaktır. Devam etmekten memnun olduğunuz sürece, ‘Onayla’yı tıklayın.

Şu anda Windows 11 nasıl indirilir ve kurulur 7

Daha sonra PC’nizi yeniden başlatmanız gerekecek. Her şeyin kaydedildiğinden emin olun ve beliren pencerede ‘Şimdi Yeniden Başlat’ı tıklayın.

Şu anda Windows 11 nasıl indirilir ve kurulur 1

3. Windows 11 Insider Preview derlemesini yükleyin

Yeniden başlattıktan sonra Windows Update uygulamasını açın. Bunu, Windows 10’un görev çubuğundaki arama çubuğunda ‘Windows Update’i arayarak yapabilirsiniz.

Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e giderek de açabilirsiniz.

Görünen pencerede ‘Güncellemeleri kontrol et’i tıklayın. Windows 11 Insider Preview derlemesi görünmelidir ve normal bir Windows 10 güncellemesi gibi indirip yükleyebilirsiniz.

4. Temiz bir Windows 11 yüklemesi gerçekleştirin

Yukarıdaki adımlar, Windows 10 PC’nizi Windows 11’e yükseltin. Ancak, Windows 11’i sıfırdan yüklemek istiyorsanız , Windows 11 Insider Preview ISO’yu indirebilirsiniz .

Windows Insider Programına kaydolduğunuzdan ve Geliştirme Kanalında olduğunuzdan emin olun (bu kılavuzun 1. ve 2. adımlarında gösterilmiştir), ardından sayfanın en altına gidin.

‘Sürüm seç’ altında Windows 11’i seçin. ISO indirildikten sonra, onunla önyüklenebilir bir USB veya DVD oluşturmanız gerekir.

Daha fazla bilgi için Windows 10’u USB veya DVD ile nasıl kuracağımızı takip edin . Windows 10’u yüklemek için olmasına rağmen, Windows 11 için işlem aynı olacaktır.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz