Pazartesi, Ekim 25, 2021

Windows 10 artık istenmeyen yazılımları kaldırmanın başka bir yolunu sunuyor

- Advertisement -

Güle güle, Windows 10 bloatware, Microsoft, Windows 10 paket yöneticisi Winget için kullanıcılara istenmeyen yazılımları kaldırmanın başka bir yolunu sunan bir güncelleme yayınladı.

Winget ilk olarak, kullanıcılara Microsoft tarafından küratörlüğünü yapılan popüler geliştirici araçları kitaplığından uygulamaları yüklemenin basit bir yolunu sağlamak için başlatıldı. Bir kez kurulduktan sonra, hizmetin özelliklerine bir dizi konsol komutuyla erişilebilir.

Erken erişim programının üyeleri için bu hafta yayımlanan Winget 0.3 sürümü ile Microsoft, herhangi bir Windows 10 uygulamasını doğrudan komut satırından kaldırma yeteneği de dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik ekledi.

Windows 10 artık istenmeyen yazılımları kaldırmanın başka bir yolunu sunuyor 1

Windows 10 yazılımını kaldırın

Özellikle Linux kullanıcıları arasında popüler olan paket yöneticileri, yazılım yükleme ve yapılandırma sürecini otomatikleştirmek için tasarlanmıştır. Bir Microsoft blog gönderisinde açıklandığı gibi , “çoğu paket yöneticisi, geliştirici araçlarını keşfetmek ve yüklemek için tasarlanmıştır”.

Ancak, Windows 10 ileri düzey kullanıcılarının belirli iş akışlarını kolaylaştırmak için Winget gibi paket yöneticilerini kullanamamasının hiçbir nedeni yoktur.

Uygulamaları kaldırma yeteneği de dahil olmak üzere en son Winget özelliklerine erişim elde etmek için kullanıcıların yapılandırma dosyasında değişiklik yapması gerekecektir. Bu dosyaya “kanat ayarları” komutu ile erişilebilir ve “deneysel Özellikler” alanının “doğru” olarak ayarlanması gerekecektir.

Deneysel özellikler etkinleştirildiğinde, “kanat listesi” komutu cihazda yüklü tüm yazılımların bir listesini getirmek için kullanılabilir. Ve bu uygulamaları kaldırmak için kullanıcılar “winget uninstall [uygulama adı]” girebilir.

Winget işlevselliği, Windows Terminal, PowerShell ve Komut İstemi dahil olmak üzere tüm popüler komut satırı araçları tarafından desteklenir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz