Cumartesi, Eylül 25, 2021

Pop! os linux işletim sistemi (Neden linux)

- Advertisement -

Pop! _OS, temel işletim sistemi, Zorin işletim sistemi. Bunlar, Canonical’in popüler Ubuntu’larına dayanan birkaç Linux dağıtımıdır. Ancak bu sadece farklı duvar kağıtları ve hafifçe ayarlanmış bir kullanıcı arayüzü ile yeniden tasarlanmış işletim sistemleri olduğu anlamına gelmiyor.

Pop! os linux işletim sistemi (Neden linux) 1
System 76’dan Pop OS, oyuncular için ideal bir Linux işletim sistemidir

Örneğin, temel işletim sistemini ele alalım. Tamamen farklı bir masaüstü ortamı (GNOME yerine Pantheon) kullanır, güzel ve akıcı bir iş akışına dramatik bir vurgu yapar ve temel yazılımın göz önünde bulundurulmasıyla tasarlanan bağımsız uygulamaların bulunduğu kendi yazılım merkezine sahiptir.

Pop! _OS söz konusu olduğunda, onu bir “Ubuntu klonu” olmaktan ayıran birkaç önemli fark vardır. Ve bu farklılıklar, hem deneyimli hem de yeni başlayan Linux kullanıcıları için oyun keyfi gibi en basit ve en hızlı yolunu oluşturmak için en iyi yolları izler.

Şimdi içinizde Linux da oyun mu oynanır kardeşim dediginizi duyar gibiyim.Evet oyannır kardeşim System 76 firması Pop! _OS geliştir iken son çıkan ekran kartları için harika bir destek sürümü hazırlamış.

Popus indirmek veya nvdia ekran kartı için ayrı bir sürüm download etmek için linki tıklayınız.

# 1: Her Şey Pop magazasında

Linux’ta harika bir oyun deneyimi için en iyi malzemeler Steam, Wine ve Lutris‘dir. Bu, hem yerel Linux oyunlarının hem de yalnızca Windows oyunlarının keyfini çıkarmanızı sağlar.

Bu noktayı eve götürmek için, bu yazılımı temel bir işletim sisteminin temiz bir kurulumuna tokatlamak için gerekli adımlar şunlardır:

  1. Steam’i AppCenter’dan yükleyin.
  2. Nvidia grafiklerini kullanıyorsanız , komut satırından libvulkan1 ve libvulkan1: i386’yı da yüklemeniz gerekir .
  3. Wine’ı AppCenter’dan yükleyin.
  4. Komut satırından ortak olan yazılım özelliklerini yükleyerek 3. taraf depoları ekleme yeteneğini etkinleştirin .
  5. Temel işletim sistemine yüklemeyi etkinleştirmek için Lutris deposunu ekleyin
  6. Bir sudo apt güncellemesi çalıştırın
  7. Lutris’i yükle

Ve bunu Pop! _OS’ta nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Pop! os linux işletim sistemi (Neden linux) 2
  1. Pop Shop’tan Steam, Wine ve Lutris kurun.

Bonus puanları: System76, Steam kurulum paketini varsayılan olarak yukarıda belirtilen libvulkan1 kütüphanelerini içerecek şekilde değiştirdi , bu yüzden komut satırına dokunmaya bile gerek yok.

# 2: Nvidia Sürücü Durumu

Nvidia sürücüsünün tescilli (okuma: performans) sürücüsünü kullanıma sunma konusunda neredeyse tüm büyük Linux dağıtımları son 2 yılda çok yol kat etti . İşletim sistemini kurarken normalde “3. taraf yazılım ve sürücüleri etkinleştir” e tıklamak kadar basittir.

Ubuntu şimdi bu sürücüyü doğrudan ISO’ya yüklü geliyor ve diğerleri işletim sisteminin kendisi yüklenirken indirip kurulabiliyor.

Pop! os linux işletim sistemi (Neden linux) 3

Yine burada, Pop! _OS’un bunu ele alma biçiminde ince ama işlevsel bir fark var ve hibrit grafik dizüstü bilgisayar kullanıcılarının özellikle takdir etmesi gereken önemli bir fark.

Pop! _OS ISO’nun Nvidia sürümünü indirdiğinizde, Nvidia grafik sürücüsü yalnızca yükleme için “kullanılabilir” değil, işletim sistemi yükleme işlemi sırasında da etkindir . Bu, Nvidia donanımı için açık kaynaklı “Nouveau” sürücüsünde daha yaygın olan siyah ekranları şaşırtıcı yapma riski taşımaz.

 3: System76, Yeni Donanımlarda “Sadece yüksek verimli Çalışma” ele alındı

En yeni bileşenleri (yeni Ryzen CPU’lar ve Nvidia RTX GPU’lar gibi) özlem duyan müşterilere donanım satan bir şirket olduğunuzda, geliştirdiğiniz Linux işletim sisteminin söz konusu bileşenlerle kusursuz bir şekilde çalışmasının çok önemli olduğunu hayal ediyorum.

Bu nedenle System76, Pop! _OS’un daha eski, LTS (Uzun Süreli Destek) sürümünü daha yeni 5.3 çekirdeğiyle geliriken Ubuntu LTS tabanlı dağıtımların çoğu çekirdek 5.0 ile birlikte piyasaya sürüldü. Bu, yeni AMD yonga setleri ve anakartlar için destek saglıyor.

Ortaya çıkan yeni bir örnek, AMD’nin Ryzen 9 3900X’in piyasaya sürülmesi Herhangi bir Linux dağıtımının kurulu CPU ile önyüklenmesini engelleyen bir gösteri durdurma hatası vardı. System76 bu sorunu çözdü, çözümü diğer Linux dağıtımlarına gönderdi ve AMD’nin anakart ortaklarına bir BIOS güncellemesi göndermesinden haftalar önce bir düzeltme yaptı.

Neden? Çünkü System76 bu CPU’yu sistemlerinde satmaktadır.

Konuyu toparlamak gerekir ise system76 kendine özel yüksek performanslı bilgisayar kasaları ve laptoplar satışı yaptıgı için Pop os uda bu kasalara uygun geliştirmesi gerek.Bundan dolayı işletim sisteminde çıkan sorunları hızlı bir şekilde çözüme ulaştırıyorlar.

Pop! os linux işletim sistemi (Neden linux) 4
https://www.youtube.com/watch?v=u4I-igkPnsY

“Hangi Linux işletim sistemini kurmalıyım?”  cevbı sizin ihtiyacanız nedir ?

Ama birisi “Linux için yeniyim ve iyi bir oyun deneyimi istiyorum ” dediğinde, cevabım daima Pop! _OS.

Hala aptal bir isim olduğunu düşünsem bile: D

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz