Commodore 64 Oyunları Online Ücretsiz Nasıl Oynanır ?

- Advertisement -
- Advertisement -

Geçtiğimiz ay, Internet Arşivi archive.org, Commodore 64 emülatör sayfasını tarihsel yazılım kütüphanesine ekledi ve etkin bir şekilde retro bilgisayar / oyun konsolunu kamusal alana taşıdı. İnternet Arşivi’nin MS-DOS ve Apple II programlarının kütüphaneleri gibi, arşivledikleri her program artık sitede mevcut ve tarayıcınızda gönül rahatlıgı ie oynayabilirsiniz.

Bugüne kadar, arşiv de yaklaşık 9.000 oyun da dahil olmak üzere 15.000’den fazla program yüklendi . Commodore 64 kataloğu, Donkey Kong , Bayan Pac-Man ve Space Invaders gibi klasik oyunların  içeriyor . Başlamak için bir yere ihtiyacınız varsa, Archive.Org, bazı temel unsurları vurgulayan bir “vitrin” i seçimi yapınız.

1982’de piyasaya sürüldükten sonra, Commodore 64 kişisel bilgisayarı popüler hale getirdi. Teknik olarak her türlü yazılım için kullanılan bir PC olmasına rağmen, mirasının modern PC ve oyun oynama konsollarına bırakmasına ragmen   oyun tarihinde  güçlü bağları vardır.

Commodore 64 Oyunları Online Ücretsiz Nasıl Oynanır ?
Commodore 64 Oyunları Online Ücretsiz Nasıl Oynanır ?

Commodore 64 Oyunlarını Tarayıcınız Üzerinden Nasıl Oynarsınız?

  • Öncelikle ilk yapmanız gereken buraya tıklayarak ilgili emülatör sayfasına ulaşmak.
  • Daha sonrasında oynamak istediğiniz oyuna tıklayın ve açılan pencerede yeşil güç düğmesine basın.
  • Bu aşamada nostaljik Commodore 64 yükleme ekranının geçmesini bekliyoruz.
  • Tam ekran oynamak isterseniz hemen sağ üstteki büyütme butonuna basabilirsiniz.
  • Bu aşamada küçük bir sorunla karşılaşacaksınız: Tuşlar genelde hiçbir şekilde ayarlanmamış olacak.
  • Telaşa gerek yok: İlk olarak F12 butonuna basalım ve ilgili ayar penceresini açalım.
  • Gelen ekranda ‘Machine Settings’ sekmesine girelim.
  • Yeni ekranda ‘Jostick Settings’ sekmesine tıklayalım ve ilgili ekranı açıp ‘Define Keysets’ diyelim.
  • İlgili tuş ayarlamalarını yaptıktan sonra geri dönelim ve önce ‘Joystick Device 1’e daha sonra da ‘Keypad 1’e basarak oyuna geri dönelim.

Tarayıcınızda Oyunu oymak istediğinizde tuşlar biraz karışıklık gösterebiliyor. Mumerik tuşlarla oynayabiliyorsunuz (8-4-5-6) 0 ateş tuşu.
Bazı oyunlar port 1den oynandığı için Alt+J tuşlarına basarak joystickin portunu değiştirebilirsiniz. F12 ile emulatör menüsüne girip ayarları değiştirebilirsiniz. Eğer oyunları daha sorunsuz oynamak isterseniz. Vice emulatör ü araştırma yapmanızı öneririm.

Evde Sıkılınca Yapılabilecek 8 Aktivite!

Evler içerisinde tıkıldık kaldık dediğinizi duyar gibiyiz. İşte artık bu sıkıntı hissini şu anda okuduğunuz liste sayesinde aklınızda kendinize uygun bir fikir edinip unutabileceksiniz.

Amazon, çalışanlardan güvenlik nedeniyle TikTok uygulamasını kaldırmasını istiyor

The New York Times'ın haberine göre Amazon, güvenlik riski nedeniyle çalışanlarının TikTok uygulamasını kaldırmasnı isteyen bir e-posta gönderdi. Gazete,...

E-Okul ilkokul kayıt sorgulaması

ÇOCUĞUM HANGİ OKULA GİDECEK? (E-OKUL MEB İLKOKUL KAYIT SORGULAMA) 2020 - 2021 eğitim döneminde çocukların gidebileceği okullar yine adrese...

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here