in

Sosyal Medyanın Geleceği Nedir? Artı Sizi Nasıl Etkileyecek

Sosyal medyada ortaya çıkan belirli eğilimleri zaten görebiliyoruz. İşte en büyüklerinden altı tanesi ve bunların sosyal platformların geleceğini nasıl etkileyeceği.

Sosyal Medyanın Geleceği Nedir? Artı Sizi Nasıl Etkileyecek 6

Sosyal medyanın geleceği belli değil. Ama bildiğimiz şey, videonun metinden daha popüler olduğu. Facebook yılda 26 milyon dolar reklam geliri elde ediyor. Daha da fazla üreten niş sosyal ağlar var, ancak Facebook sosyal medya ortamına hakim olmaya devam ediyor. Sonuç olarak, sosyal medya bir lüksten ziyade gerekli hale geldi. İnsan bağlantılarının nihai kaynağıdır, bu yüzden bu kadar popüler hale gelmiştir.

Sosyal Medyanın Geleceği Nedir? Cevap karmaşıktır, ancak uzun vadeli eğilim açıktır: internet kalmak için buradadır. İnsanlar ister iş ister eğlence için ona yönelsin, sosyal ağlar önemli bir ortamdır. Ve bu platformların kullanımı sadece artacaktır. Hiç şüphe yok ki sosyal medya hiç olmadığı kadar erişilebilir ve güçlü hale geldi. Buna ek olarak, şirketler, hükümetler ve diğer kuruluşlar için yararlı bir ortam olmaya devam edecektir.

Sosyal Medyanın Geleceği Nedir? Sosyal medyanın geleceğini tahmin etmek zor, ancak bazı tahminler oldukça doğru. Sosyal medyanın geleceği teknolojideki değişikliklerle hareket edecek. Günlük hayatımız üzerinde çok daha büyük bir etkisi olacak. Mobil kullanımın merkezi olacak. İçeriği okumak yerine, topluluk tabanlı etkinliklere daha fazla odaklanacak ve her zamankinden daha fazla insan bilgilerini paylaşacaktır.

1. AR Tabanlı Alışveriş Deneyimleri

Sosyal Medyanın Geleceği Nedir? Artı Sizi Nasıl Etkileyecek 7

Muhtemelen hem Facebook’ta hem de Instagram’da bulunan pazar yeri bölümlerini fark etmişsinizdir. Uygulamalar, e-ticareti kullanıcı deneyimlerine giderek daha fazla entegre etmeye çalışıyor ve AR tabanlı alışveriş, bu çevrimiçi alanlar için gelecekteki bir olasılık.

Artırılmış gerçeklik veya AR, sanal nesneleri gerçek zamanlı video veya resimlere yerleştirmeyi içerir. Bu genellikle bir akıllı telefon veya AR kulaklıkla yapılır; sosyal medya uygulamaları genellikle kullanıcının akıllı telefon kamerasına dayanır. Böyle bir teknolojinin kesinlikle çevrimiçi alışveriş alanında umut verici bir geleceği var.

Snapchat, e-ticaret sektörüne geçme niyetiyle Nisan 2021’de Screenshop adlı bir moda tavsiye uygulaması satın aldı. Ve uygulama, 2020’de moda devi Gucci ile yaptığı deneme işbirliğiyle, AR tabanlı alışveriş deneyimlerine şimdiden ayak uyduruyor.

Şirketin kendi CEO’su, AR destekli e-ticaretle ilgilendiğini belirtti, bu nedenle yakın gelecekte uygulamaya eklenen bazı ilginç yeni özellikler görebiliriz.

AR tabanlı e-ticaret ile birlikte, genel olarak kesinlikle daha fazla pazar entegrasyonu gelecektir. Bir dizi popüler sosyal medya uygulamasında alışveriş bölümlerinin artmasıyla birlikte, sosyal ve perakende kombinasyonunun önümüzdeki birkaç yıl içinde daha yaygın hale gelmesi bekleniyor.

Bazı insanlar Instagram ve Facebook gibi uygulamalarda ürün satarak geçimlerini sağlıyorlar ve bunun nedenini yeni gelişen ve çeşitli pazar yerleriyle anlamak kolay.

2. VR İletişimi

Sosyal Medyanın Geleceği Nedir? Artı Sizi Nasıl Etkileyecek 8

Muhtemelen VR veya sanal gerçekliği duymuşsunuzdur. Bu teknoloji, bir kişiyi bir kulaklık kullanarak sanal bir dünyaya sokmayı içerir. Şaşırtıcı derecede iyi çalışabilir ve yakın gelecekte yaygın bir sosyal medya özelliği haline gelebilir.

Tabii ki, zaten sosyal medya aracılığıyla çeşitli şekillerde iletişim kurabiliyoruz. Metin, sesli arama, görüntülü arama, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde kalmanın hiçbir yolu yok. Ama orada, onlarla birlikte odadaymış gibi hissedebildiğinizi hayal edin? VR teknolojisi bunu gerçeğe dönüştürebilir.

VR iletişimi bir süredir var olmasına rağmen, henüz ana akım haline gelmedi. Ama bu yakında değişebilir. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden biri olan Meta (eski adıyla Facebook) , bir süredir ağı içinde bir VR alanı geliştirmeyi düşünüyor.

Aslında, şirketin yeniden markalaşması, kısmen bir VR metaverse vizyonlarıyla daha iyi uyum sağlamaktı. Şirketin, insanları bir araya getirmeyi ve daha fazla çevrimiçi topluluk duygusu yaratmayı amaçlayan Horizon Worlds adlı kendi VR platformu var.

Platform şu anda beta sürümünde ve yalnızca davetli. Ancak başarılı olursa, kullanıcılar arasında popüler bir özellik haline gelebilir. Meta’nın tanınmış bir VR kulaklık üreticisi olan Oculus’un sahibi olduğu gerçeği, bu tür cihazlar bir noktada girişime entegre edilebilir.

3. Daha Genç Kitlelere Devamlı Odaklanma

Sosyal Medyanın Geleceği Nedir? Artı Sizi Nasıl Etkileyecek 9

Çocukların çevrimiçi alanın tehlikelerine karşı bariz savunmasızlığı göz önüne alındığında, bu özel sosyal medya eğilimi oldukça tartışmalıdır. Son zamanlarda Instagram, popüler sosyal medya uygulamalarının tam anlamıyla Instagram Kids adlı çocuk dostu bir sürümünü geliştirdiklerini duyurdu.

Bu platformun, çocukları belirli ürünleri satın almaya etkilememesi için reklamsız olması amaçlanmıştır.

Ancak insanlar bu duyuruyu pek iyi karşılamadı. Bu platformun bir yırtıcı davranış ve siber zorbalık merkezi haline gelebileceği tahmin ediliyor. Aslında endişeler, Amerikan hükümetinin Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e yazıp projeden vazgeçmesini istediği noktaya kadar büyüdü. O zamandan beri şirket, çocuklar için Instagram uygulamasının geliştirilmesini duraklattığını duyurdu.

Ancak bu muhtemelen çocuk odaklı sosyal medya içeriği ve özelliklerinin sonunu getirmeyecek. YouTube gibi platformlarda, bazen reklam içeren içeriklerle çocuklara ayrılmış büyük bir bölüm zaten var.

Dolayısıyla, yasal müdahale olmadan gelecekte kesinlikle daha genç izleyicilere odaklanan satış noktaları görebiliriz.

4. Daha Fazla Reklam

Sosyal Medyanın Geleceği Nedir? Artı Sizi Nasıl Etkileyecek 10

Elbette sosyal medya uygulamaları, arayüzlerine daha fazla reklam sığdıramaz mı? Bu şirketlerin şurada burada reklam vermekte ne kadar usta olduklarına şaşıracaksınız.

Sosyal medyanın artan popülaritesi ile, giderek daha fazla şirketin, milyonlarca kişinin göreceği bir reklam spotu için en yüksek doları teklif etmesi doğaldır. Sosyal medya, basılı ve televizyonun sunmayı hayal edebileceğinden çok daha karlı bir reklam platformu sunuyor.

Bu nedenle, önümüzdeki aylarda ve yıllarda en sevdiğiniz sosyal medya platformlarında daha da fazla alanda reklam görmeyi bekleyin. Bu bazen yeni ürünler keşfetmek için faydalı olsa da, birçok kullanıcının sosyal medyanın en az sevdiği yönüdür.

5. Daha Gelişmiş Algoritmalar

Sosyal Medyanın Geleceği Nedir? Artı Sizi Nasıl Etkileyecek 11

Hiç sosyal medya uygulamanızın ne tür içeriğe bakmaktan hoşlandığınızı bildiğini hissettiniz mi? Evet, öyle. Sosyal medya kuruluşları, belirli etkinliğinizi izleyen algoritmalara sahiptir: aramalarınız, etkileşiminiz, sık görüntülenen sayfalar, bekleme süresi ve daha fazlası. Bu, algoritmanın ilginizi çekmek için benzer içerik sunmasına olanak tanır.

Özetle, bu algoritmalar, gösterilen içerikle etkileşimde kalmanızı sağlar. Ve mümkün olduğunda kullanıcı etkinliğini artırmak isteyen sosyal medya şirketleri ile, etkinliğinizi daha yakından izleyebilmeleri ve hangi içeriği görmeye devam etmek istediğinizi belirleyebilmeleri için bu algoritmaları geliştirmek için sürekli bir teklif var.

Bu, dikkatinizi daha etkili bir şekilde kullanmanın yollarını buldukça sosyal medya uygulamalarının oturumu kapatmasının daha zor hale gelmesine neden olabilir.

6. VR ve AR Oyun

Sosyal Medyanın Geleceği Nedir? Artı Sizi Nasıl Etkileyecek 12

Geçmişte VR ve AR oyunlarını denemiş olabilirsiniz. Esasen geleneksel oyun deneyimlerinin daha sürükleyici bir versiyonudur ve onları bir noktada bazı popüler sosyal medya sitelerinde görüyor olabilirsiniz.

Önümüzdeki yıllarda bu siteler, arkadaşlarınız ve ailenizle oynayabileceğiniz VR çok oyunculu oyunlar sunabilir. Bunlar, scrabble veya charades gibi basit, geleneksel oyunlardan bilardo gibi bar oyunlarına ve daha hızlı tempolu dövüş oyunlarına kadar değişebilir.

Bunların ücretsiz olup olmayacağı henüz bilinmiyor, ancak aynı zamanda biraz eğlenirken aynı zamanda sevdiklerinizle iletişimde kalmanın oldukça popüler yolları haline gelebilirler.

Sosyal Medya Artık Gönderiler ve Mesajlaşmadan Daha Fazlası

On yıl önce, muhtemelen sosyal medyanın ne olacağını asla hayal edemezdik.

Alışveriş, oyun, canlı yayın, bir zamanlar sadece bir arkadaşınıza mesaj atmak veya günlük bir durum yüklemekle ilgili olan bir uygulamadan yapabileceğiniz pek çok farklı şey var.

Peki, sosyal medyanın bundan sonra nereye gideceğini kim bilebilir? Bunu düşünmek hem ürkütücü hem de heyecan verici ve bundan sonra ne olacağı hakkında size her şeyi anlatmak için burada olacağız!

What do you think?

Written by Bıkkın panda

Eğlenceli video ve esprileri İnternet'in en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.Sistem gereksinimleri için bize sorunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Telefonunuza Snapchat Videoları Nasıl Kaydedilir 31

Telefonunuza Snapchat Videoları Nasıl Kaydedilir

Star Atlas Metaverse İncelemesi 32

Star Atlas Metaverse İncelemesi