Pazartesi, Eylül 27, 2021

Şişkinlikten Nasıl Kurtulurum

- Advertisement -

Şişkinlik nasıl kurtulur? Birçok insan yağ, sodyum, şeker veya işlenmiş gıda bakımından yüksek yiyecekleri yediğinde şişkinlikten muzdariptir. Lif bakımından zengin bir diyet yemek şişmiş midenin giderilmesinde çok yardımcı olur, ancak bunun çok önemli bir kısmı vardır… Diyetiniz, bu zararlı maddeleri ortadan kaldırmak için uygun sindirimi teşvik etmek için değiştirilmelidir.

İnsan vücudu aynı anda bir tür yiyeceği sindirmek için tasarlanmıştır. Sisteminizin düzgün bir şekilde parçalanamayacağı kadar yoğun yiyeceklerin bir kombinasyonunu yediğinizde sindirim süreciniz yavaşlar. Yiyecekler düzgün sindirilmezse, midenizde ve bağırsaklarınızda şişkinliğe neden olur. Bunun nedeni, insan sindirim sisteminin aynı anda yediğimiz tüm yiyecekleri işlemek için tasarlanmamasıdır. Vücutlarımız günde 24 saat yiyecek tedariki için yapılır. Bu nedenle, uygun bir bağırsak hareketine sahip olacaksanız, sisteminizdeki bu yiyeceklerin çoğunu ortadan kaldıracaksınız, ancak bazen biraz yardım gerektirir.

Şişkinlikten kurtulmaya yardımcı olmak için, içinde sindirim enzimleri bulunan yiyecekleri yemeniz gerekir. Bu enzimler yediğimiz yiyecekleri parçalamak için çalışır. Bu nedenle, çok fazla çözünür ve çözünmeyen lif içeren yüksek lifli bir diyet kullanmak çok önemlidir. Ayrıca, diyetlerimizde yeterli miktarda meyve ve sebze aldığımızdan emin olun. Ayrıca vücudumuzu nemli tutmak için çok fazla suya ihtiyacımız var, bu da aşırı gaz ve sindirim sorunlarından kurtulmamıza yardımcı olacak.

Şişkinlikten Nasıl Kurtulurum 1

Şişkinliğin Yaygın Nedenleri

Gaz
Steps2Nutrition’ın sahibi RDN’den Los Angeles merkezli beslenme uzmanı Carrie Gabriel MS, “Şişkinliğin en yaygın nedeni, özellikle yemek yedikten sonra gazdır” diyor . “Sindirilmeyen yiyecekler parçalandığında veya hava yutulduğunda, sindirim sisteminde gaz birikir.” Bu da, rahatsız edici şişkinlik semptomlarına neden olabilir.

Çok Hızlı Yeme veya İçme
Gabriel, bunun yaygın bir şişkinlik suçlusu olduğunu söylüyor. Çok hızlı çiğnediğinizde, çok fazla hava yutarsınız, bu da aşırı gaza ve şişkinliğe neden olabilir. Çözüm? Yemeğinizi teneffüs etmek yerine dikkatli bir şekilde çiğneyin.

Aşırı Sakız Çiğneme
Gabriel, küçük ve görünüşte zararsız olabilir, ancak sakızın şişkinliğe yol açabileceğini söylüyor. Bunun nedeni, sakız çiğnemenin gaz ve diğer hoş olmayan yan etkilere yol açan hava ceplerini yutmanıza neden olabilmesidir.

Kabızlık
Bağırsak hareketi başlatmak için zorlanıyorsanız veya dışkınızın taş ve çakıl gibi göründüğünü fark ederseniz, kabız olabilirsiniz. Kabızlık, insanların mide ağrısı ve şişkinlik yaşamasının yaygın bir nedenidir. Kabızlık ne kadar uzun sürerse, belirtileriniz o kadar kötü olur.

Tıbbi Nedenler
Bazen, altta yatan koşullar kalıcı şişkinliğe neden olur. Bunlar: 3

Huzursuz bağırsak sendromu

Çölyak hastalığı

İnce bağırsakta bakteri üremesi

Gastroözofageal reflü hastalığı

Damping sendromu

Yumurtalık kanseri

Şişkinlikten Nasıl Kurtulur

Yürüyüşe çık
Gabriel, her türlü hareketin şişkinliği azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Büyük bir akşam yemeğinin tadını çıkardıktan sonra spor ayakkabılarınızı giyin ve 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkın.

Sindirim Enzim Takviyeleri Alın
California, Tustin’deki Lam Clinic’te birinci basamak doktoru olan Carrie Lam, MD, FAAMFM, ABAARM , vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri sindirmek için belirli elementlere ihtiyacı olduğunu söylüyor . “Sindirim enzimleri, midenize giren besinlerin optimal emilimini sağlar” diyor.

“Sindirim sistemi boyunca farklı yiyecekleri sindirmek için farklı enzimlere ihtiyaç vardır. Vücudunuz bu enzimlerden yoksunsa, sindirim bozularak şişkinlik ve diğer olası sorunlara yol açabilir.”

Çoğu sağlık mağazasında sindirim enzimi takviyesi şişeleri satın alabilirsiniz. En iyi bilinen ürünlerden bazıları Beano ve Laktaz içerir.

Nane Yağını Deneyin
Nane yağını ek formda satın alabilirsiniz. Araştırmalar, şişkinlik de dahil olmak üzere IBS semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor. Journal of Clinical Gastroenterology’de yayınlanan bir incelemenin yazarlarına göre, “güvenli ve etkili kısa süreli bir tedavi” .

Probiyotik alın
Araştırmalar, probiyotik almanın sindirim sorunları olan kişilerde gaz ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Gelecekte Şişkinlik Nasıl Önlenir?

Dikkatli Yeme Uygulayın
Lam, televizyonu kapatın ve önünüzdeki yemeğe konsantre olun, diyor Lam. Bunun bir meditasyon şekli olduğunu ve “vücudunuzun yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmesinin en sağlıklı yolu” olduğunu söylüyor. Yine şişkinliğe yol açabilecek çok fazla hava yutmaktan kaçınmak için yavaş yiyin.

Diyetinizi Değiştirin
John Hopkins Medicine’e göre, bu genellikle şişkinlik tedavisinde ilk adımdır. Birçok insan, düşük FODMAP diyeti (fermente olabilen oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller anlamına gelir) ile başarıyı bulur. Bunlar şurada bulunur:

Oligosakkaritler: buğday, soğan, sarımsak, fasulye

Disakkaritler: Süt ve dondurmada bulunan laktoz

Monosakkaritler: elmalar ve armutlar

Polioller: sakız ve şekerlemeler

Gazlı İçecekleri Azaltın ve Pipet Kullanın
Soda gibi gazlı içeceklerdeki karbonatlaşma şişkinliğe neden olabilir. Gabriel, doğal olarak çok daha yavaş içeceğiniz için yardımcı olabilecek bir pipetle içmenizi önerir.

Uygun şekilde Nemlendirin
Lam, su alımınızı yakından izleyin, diyor. Şişkinliği önlemek için susuz kalmamak isteyeceksiniz, ancak içtiğinizde de önemlidir: Yemeklerle birlikte çok fazla su içmek, yiyecekleri parçalamak için gereken önemli mide asitlerini seyreltecektir, diyor.

Yemekten önce ve sonra bol su içmek önemlidir. Lam, “Susuz kalırsanız, vücudunuz bir dahaki sefere kadar suyu tutar” diyor. Bu, karın bölgenizde ve ayak bilekleriniz gibi vücudunuzun diğer bölümlerinde şişkinliğe neden olabilir.

Bir günlük tutun
Lam, ne yediğinizi ve sonrasında nasıl hissettiğinizi takip etmenin, vücudunuzdaki rahatsızlığa neyin neden olduğunu belirlemenize yardımcı olabileceğini söylüyor. “Bazı yiyecekler mi? İçecekler mi?” Ya da belki stres ya da birkaç faktörün birleşimidir. Yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi yazmanızı öneriyor, böylece “gıda tetikleyicilerini şişkinlik ile ilişkilendirmeye başlayabilirsiniz.” Ardından, belirtilerinize neyin neden olduğunu anladığınızda, onu ortadan kaldırmak veya diyetinizdeki yiyecekleri azaltmak için çalışabilirsiniz.

Şişkinliğe Neden Olabilecek Gıdalar

Günlük
Güney Ohio Tıp Merkezi’ndeki Gastroenteroloji kıdemli tıbbi direktörü Jesse P. Houghton, süt ürünlerinin bir şeker türü olan laktoz içerdiğini söylüyor. Bir dereceye kadar laktoz intoleransına sahip olmak çok yaygındır, bu da vücudumuzun bu şekeri etkili bir şekilde sindirmek için mücadele ettiği anlamına gelir. Bu şişkinlik, kramp ve ishale yol açabilir.

Şişkinlikten endişe ediyorsanız, ne kadar süt, peynir ve dondurma gibi süt ürünleri tükettiğinize dikkat edin.

Baklagiller
Kuru fasulye ve mercimek , yüksek miktarda diyet lifi rafinoz içerir. Bu, birçoğunu yemenin şişkinliğe neden olan gaza neden olabileceği anlamına gelir. 7

Sebzelerden
Houghton, brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanasının şişkinliğe neden olabileceğini söylüyor. Ancak değerli liflerle doludurlar, bu yüzden onlardan tamamen kaçınmayın. Bunun yerine, bu sebzelerin belirtilerinizi nasıl etkilediğini yazın; Şişkinlik veya gazla ilgili bir bağlantı fark ederseniz, kesmek isteyebilirsiniz. Onları çiğ yemek yerine pişirmek de yardımcı olabilir.

Yüksek Yağlı Gıdalar
Cleveland Clinic’e göre, doktorlar genellikle kızarmış tavuk veya soğan halkası gibi yüksek yağlı yiyecekleri bırakmayı öneriyorlar. Bu tür seçimler, sindirimi uzun zaman aldığından şişkinliğe yol açabilir. Bunun yerine ızgara tavuk veya balık gibi daha yağsız seçenekleri tercih edin. 8

Gazlı içecekler
Bir gazoz içerken, şişkinliğe katkıda bulunabilecek fazla hava almanız muhtemeldir.

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu
Gazlı içeceklerde ve meyveli içeceklerde, hatta ekmekte bile yaygın olarak kullanılan bu bileşen, fazla miktarda tüketildiğinde şişkinliğe neden olabilir. 8 Houghton, fruktoz ve sorbitol gibi diğer tatlandırıcılar için de aynı şeyin geçerli olduğunu söylüyor.

Egzersiz ve Şişkinlik

Egzersiz, şişkinlikle savaşmanın harika bir yolu olabilir. Bir çalışma, hafif fiziksel aktivitenin, düzenli şişkinliğe neden olan kronik hastalıkları olan kişilerde semptomları azalttığını buldu.

Gabriel, “Tüm egzersizler ve hareketler, biriken gazı sindirim sisteminizde hareket ettirerek şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir” diyor. “Yürüme veya hafif koşu gibi kardiyoya özgü hareketler şişkinliğinizi söndürebilir.” Tipik olarak, sadece 30 dakika hile yapacak.

Bıkkın Panda’dan Bir Söz

Şişkinlik rahatsız edicidir, ancak genellikle diyet veya yaşam tarzı değişiklikleri ile çözülebilir. Bu değişiklikleri yapmak şişkinliği azaltmazsa, sorunu bir sağlık uzmanıyla görüşün.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz