Pazartesi, Eylül 27, 2021

Bir PDF’yi Parolayla Koruma

- Advertisement -

Bir PDF’yi Parolayla Koruma, Taşınabilir Belge Formatı dosyaları olan PDF dosyaları çok popülerdir. Çok çeşitli amaçlar için kullanılabilirler, ancak genellikle e-postaların ve güvenliğin son derece önemli olduğu diğer elektronik belgelerin eki olarak da kullanılırlar. Bu yüzden pdf dosyasının şifreyle nasıl korunacaklarını öğrenmek çok önemlidir. Gerçekleştirmenin çok kolay bir iş olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, ne yaptığınızı bilmiyorsanız veya daha önce hiç yapmadıysanız, istediğiniz sonuçları elde etmek oldukça zor olabilir – bu nedenle, bir PDF belgesini nasıl şifreyle koruyacağınızı öğrenmek önemlidir.

öncelikle, PDF dosyasının kendisi için şifrenin ne olduğuna bakmamız gerekir. Şifre genellikle tahmin etmesi zor olan kısa bir ifadedir. Bunun nedeni yine tahmin etmek imkansız olan uzun bir şifrenin daha kısa bir formu olmasıdır. PDF dosyasını parolayla nasıl koruyacağınızı öğrenmek için PDF belgenizin özellikler paneline girip bir parola ayarlamanız gerekir. Bu, siz üzerinde çalışırken başkalarının dosyada değişiklik yapmasını engeller. Ancak, bu şifreyi hatırlamanız ve dosyayı her kaydettiğinizde değiştirmeniz gerekir!

PDF belgesini parolayla korumayı öğrenmek için, kaydettikten sonra dosyada nasıl değişiklik yapacağınıza da bakmanız gerekir. Açıkçası, herhangi bir değişiklik yapmak için belgeyi açabilmeniz gerekir, bu yüzden işler biraz zorlaşıyor. Parolayı hatırlarsanız, dosya özelliklerini ‘salt okunur’ veya hatta ‘korumalı yaz’ diyecek şekilde değiştirebilirsiniz. Ancak, bu seçenekler en uygun değildir ve bazı PDF dosyaları bunları düzenlemenize izin vermez – sadece okuma / yazma seçeneğine tıklayabilmeniz ve ardından değişikliklerinizi kopyalayıp dosyaya yapıştırabilmeniz gerekir!

Acrobat Pro DC ile Parola Koruması Nasıl Yapılır?

Adobe Acrobat Pro DC, bir parola ile koruyabileceğiniz veya şifreleyebileceğiniz aranabilir ve düzenlenebilir PDF dosyaları oluşturabilir.

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 1

Ancak program ücretsiz değil. Acrobat Pro DC’ye yıllık abonelik için ayda 14,99 ABD doları ödemeniz gerekir veya Acrobat Standard DC’ye yıllık abonelik için ayda 12,99 ABD doları ödeyebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz deneme var.

1. PDF dosyanızı Acrobat Pro DC’de açtıktan sonra, belgenizin sağ tarafında birkaç seçenek olmalıdır. Bu seçenekler arasında, Koru seçeneğine tıklayın .

2. Listelenen bu seçenekler yoksa , üstteki Araçlar’a tıklamanız yeterlidir . Koruma seçeneğini belirleyebileceğiniz Koru ve Standartlaştır seçeneğine ilerleyin.

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 2

3. Bundan sonra, belgenizin üstünde üç yeni düğmeniz olacak. Bunlardan PDF dosyanızı bir parola ile korumak isteyip istemediğinizi seçebilir veya bunun yerine PDF dosyanızı şifrelemek istiyorsanız Gelişmiş Seçeneklere göz atabilirsiniz .

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 3

4. Parola Kullanarak Koru seçeneğine tıkladığınızda , parolayı ve neyi korumak istediğinizi seçebileceğiniz başka bir pencere açılacaktır. PDF dosyanızı bir parola veya sertifika ile şifrelemeyi de seçebilirsiniz.

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 4

5. Parolanızı seçtikten sonra Uygula’ya tıklayın .

Satın Alın : Windows ve Mac için Adobe Acrobat Pro DC (Ücretli seçenekler)

Adobe ile Çevrimiçi PDF’leri Parola Korumalı

Acrobat Pro DC’ye tam olarak bağlanmaya hazır değilseniz, Adobe’nin PDF dosyanızı çevrimiçi olarak ücretsiz olarak parolayla korumanıza izin verdiğini bilmelisiniz.

1. Öncelikle dosyanızı seçmelisiniz ya da dosyanızı sayfaya sürükleyip bırakabilirsiniz.

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 5

2. Dosyanızı seçtikten sonra parolayı yazın ve tekrarlayın, ancak aşağıdaki güç çubuğuna dikkat edin. Bir parola seçtikten sonra Parola Belirle’ye tıklayın .

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 6

3. Daha sonra dosyanızı ücretsiz olarak indirme seçeneğiniz olacaktır.

Şimdi Deneyin : Adobe.com (Ücretsiz)

Bir PDF’yi iLovePDF ile Parolayla Koruyun

Bu, PDF dosyanızı bir parola ile kolayca korumanıza yardımcı olabilecek çevrimiçi bir araçtır. iLovePDF, PDF dosyanızı da düzenlemenize yardımcı olabilecek bir dizi başka seçeneğe sahiptir.

Şifre için iLovePDF üzerinden PDF dosyası korumak 1., önce tıklamanız gerekmektedir Seç PDF dosyası daha sonra, PC’nizde PDF dosyasını bulup açın tıklayın (aşağıdakileri de yapabilirsiniz sürükle ve dosya açılır).

2. Parola ile aynı anda ücretsiz olarak korumak için iki PDF dosyası seçebilirsiniz. İkiden fazla PDF, premium abonelik gerektirecektir.

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 7

3. PDF dosyanızı seçtikten sonra sağ tarafta bir şifre seçebilirsiniz. Ardından PDF’yi Koru’ya tıklayın .

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 8

4. İndirme işlemi otomatik olarak başlamalıdır, ancak başlamazsa, indirmeyi manuel olarak başlatmak için Korumalı PDF’leri İndir’e tıklayabilirsiniz .

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 9

Şimdi Deneyin : iLovePDF.com | Tarayıcı ve Windows sürümleri (Ücretsiz + ücretli seçenekler)

Smallpdf ile bir PDF’yi Parolayla Koruyun

Bu, PDF dosyanızı ücretsiz olarak parola ile korumanıza izin veren başka bir web sitesidir. Ancak günde yalnızca iki PDF dosyasını parolayla koruyabilirsiniz, aksi takdirde abonelik için ödeme yapmanız gerekir.

Endişelenmeyin, çünkü Smallpdf 7 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahiptir, böylece deneyebilirsiniz.

1. Tek yapmanız gereken yüklemek için PC’nizde bir dosya seçmek veya dosyayı sayfaya sürükleyip bırakabilirsiniz.

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 10

2. Dosyayı yükledikten sonra bir şifre seçmeniz ve ardından tekrarlamanız gerekir. Soldaki gülen yüz, şifrenizin gücünü gösterir. Devam etmek için ŞİFRE PDF’ye tıklayın .

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 11

3. Şifrelenmiş PDF dosyası daha sonra yüklenecek ve yakında ücretsiz olarak indirebileceksiniz.

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 12

Şimdi Deneyin : SmallPDF.com | Tarayıcı, Windows, iOS ve Android sürümleri (Ücretsiz + ücretli seçenekler)

Bir PDF’yi Soda PDF ile Parolayla Koruyun

Önceki öneriler işinize yaramadıysa, Soda PDF’ye bakın. Aynı şekilde çalışır.

1. Öncelikle, dosyanızı bilgisayarınızdan yüklemeniz veya dosyayı sayfaya sürükleyip bırakmanız gerekir.

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 13

2. PDF dosyanızın yüklenmesi bittiğinde istediğiniz şifreyi yazıp tekrarlayabilirsiniz. Ardından, KORUMA üzerine tıklamanız yeterlidir .

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 14

3. Yeni bir sekme açılacak ve az önce seçtiğiniz şifreyi tekrarlamanızı isteyecek ve ardından PDF dosyanızı indirmek için bir bağlantı alacaksınız.

Bir PDF'yi Parolayla Koruma 15

Şimdi Deneyin : SodaPDF.com | Tarayıcı ve Windows sürümleri (Ücretsiz + ücretli seçenekler)

Korumanız Gereken Tek Dosya PDF’ler Değildir

Dosyalarınızın bilgiye ne kadar duyarlı olduğuna bağlı olarak, onları bir parola ile korumayı düşünebilirsiniz; özellikle de bunları başkalarıyla paylaşacaksanız. Bu yalnızca PDF’ler için değil, Word, Excel, ZIP vb. dosyalar için de geçerlidir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz