Olumlu Düşünce Gücü

“Olumlu düşünme gücü” popüler bir kavramdır ve bazen biraz klişe hissettirebilir. Ancak, pozitif düşüncenin fiziksel ve zihinsel yararları, birçok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Olumlu düşünme size daha fazla güven verebilir, ruh halinizi iyileştirebilir. Hatta hipertansiyon, depresyon ve stresle ilgili diğer bozukluklar gibi gelişme koşullarını düzeltebilir. “Olumlu” kelimesi başlı başına bir tedavi yöntemidir. 

- Advertisement -

Tüm bunlar kulağa çok hoş geliyor, ama “pozitif düşünme gücü” gerçekten ne anlama geliyor?

Olumlu düşünceyi, olumlu imgeleme, pozitif öz-konuşma veya genel iyimserlik olarak tanımlayabilirsiniz, fakat bunların hepsi hala genel, belirsiz kavramlardır. Düşünmede ve daha olumlu olmakta etkili olmak istiyorsanız, bu süreçte size yardımcı olmak için somut örneklere ihtiyacınız olacak.

Bunlar üzerine biraz konuşalım o zaman;

1. Güne pozitif onaylama ile başlayın 

Sabaha nasıl başlayacağınız, günün geri kalanının tonunu ayarlar. Uyandığın ve paniklediğin bir günün geri kalanında iyi bir şey olmadığını hissettin mi? Bu muhtemeldir, çünkü güne olumsuz bir duygu ve yaşadığınız diğer her olayı karıştıran karamsar bir bakış açıcı ile başladınız. Bunun size hükmetmesine izin vermek yerine, güne olumlu onaylarla başlayın. “Bugün iyi bir gün olacak” veya “Bugün harika olacağım” gibi ifadelerle aptal gibi hissetseniz bile kendinizle konuşun. Gününüzün ne kadar geliştiğine şaşıracaksınız.

2. Küçük olmasına rağmen iyi şeylere odaklanın. 

Neredeyse kaçınılmaz olarak, gün boyunca engellerle karşılaşacaksınız. Mükemmel bir gün diye bir şey yoktur. Böyle bir takım zorluklarla karşılaştığınızda, ne kadar hafif veya önemsiz göründükleri önemli değil, onların faydalarına odaklanın. Örneğin, trafikte sıkışırsanız, en sevdiğiniz podcast’in geri kalanını dinlemek için şimdi nasıl zamanınız olduğunu düşünün. Mağaza hazırlamak istediğiniz yiyeceklerin dışındaysa, yeni bir şeyler denemenin heyecanını düşünün. Bunlara benzer bir çok durumu, olaylara bakış açımızı değiştirerek, kendi lehimize çevirebiliriz. 

3. Kötü durumlarda mizah bulun.

En karanlık veya en zorlu durumlarda bile mizahı tecrübe etmenize izin verin. Kendinize bu durumun muhtemelen daha sonra iyi bir hikaye oluşturacağını ve bu konuda şaka yapmaya çalıştığını hatırlatın. İşten çıkarıldığınızı söyleyin. Son gününü geçirebileceğin en saçma yolu ya da bir sonraki takip edebileceğin en saçma işi düşünün. Unutmayın, dibi görmüş birinin umutları daha fazla yeşerir.

4. Hataları derslere dönüştürün.

Mükemmel değilsin. Birden fazla bağlamda, birden fazla işte ve birden fazla kişiyle hatalar yapacak ve başarısızlığı deneyimleyeceksiniz. Nasıl başarısız olduğunuza odaklanmak yerine, bir daha ki sefere ne yapacağınızı düşünün. Başarısızlığınızı bir derse dönüştürün. Bunu somut kurallarda kavramsallaştırın. Örneğin, sonuç olarak projeleri yönetmek için eskilerinden farklı üç yeni kural ortaya koyabilirsiniz. Hatalar elimizdeki en büyük sermayelerdir. 

5. Olumsuz kendi kendine konuşmayı olumlu bir öz konuşmaya dönüştürün.

Olumsuz kendi kendine konuşma kolayca kaybolabilir ve farkına varmak genellikle zordur. Ben bu kadar kötü değilim ya da bu kadar çalışmamalıydım diye düşünebilirsiniz. Ancak bu düşünceler içselleştirilmiş hislere dönüşür ve kendi düşüncelerinizi geliştirebilir. Bunu yaparken kendinizi yakaladığınızda, bu negatif mesajları durdurun ve pozitif mesajlarla değiştirin. Örneğin, şu konuda çok kötüyüm, biraz daha pratik yaptıktan sonra, bu yol da daha iyi olacağım. 

6. Şimdiye odaklanın.

Bahsettiğim henüz bugün değil, bu saatte değil, sadece ve sadece tam bu an‘da. Patronun tarafından haksızlığa uğrayabilirsin, ama bu kadar kötü ne olabilir ki? Beş dakika önce yaptığı yorumu unut. Bundan beş dakika sonra ne söyleyebileceğini unut. Buna odaklan, bireysel an‘a. Çoğu durumda, tahmin ettiğiniz kadar kötü olmadığını göreceksiniz. Negatiflik kaynaklarının çoğu, yakın tarihli bir olayın hatırasından veya potansiyel bir gelecekteki olayın abartılı hayal gücünden kaynaklanmaktadır. Şimdiki zamanda kalın. Bu hem performansınızı hem de enerjinizi arttıracaktır. 

7. Olumlu arkadaşlar, mentorlar ve iş arkadaşları bulun.

Ne zaman pozitif kişilerle kendini çevrelersen devamlı, pozitif bakış açısı görür ve pozitif hikayeler duyarsınız. Olumlu sözler zihninize girecek ve kendi düşüncelerinizi etkileyecektir. Bu da sözlerinizi etkiler ve benzer şekilde gruba katkıda bulunur. Hayatınızı doldurmak için olumlu insanlar bulmak zor olabilir, ancak sizi tüketmeden önce yaşamınızdaki olumsuzlukları gidermeniz gerekir. Başkalarının pozitifliğini geliştirmek için elinizden geleni yapın ve pozitifliklerinin sizi aynı şekilde etkilemesine izin verin.

Neredeyse herhangi bir durumda olan herkes bu dersleri kendi yaşamlarına uygulayabilir ve olumlu tutumlarını artırabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, pozitif düşünce birleştirme getirileri sunar, bu yüzden ne kadar çok uygularsanız, o kadar çok fayda elde edersiniz. Başarılı günlere..

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Olumlu Düşünce Gücü 4

Ücretsiz Bıkkın Panda Bültenine Kaydolun

En son haberler, teklifler ve özel duyurular ile Sitemize Abone olabilirsiniz.