Salı, Eylül 28, 2021

Etkileyici Instagram Altyazıları Yazmak için 9 İpuçları ve Püf Noktaları

- Advertisement -

Instagram gönderiniz için altyazı yazmanın 9 hızlı dakika sürdüğünü biliyor muydunuz? Uygulamanızın adres çubuğuna hızlı bir resim yazısı yazarak veya çevrimiçi bir fotoğraf düzenleme sitesinden bir grafik kullanarak daha da kısa hale getirebilirsiniz. Instagram‘da altyazı yazmanın başka birçok yolu var, ancak işi halledemiyorlar gibi görünüyor. Sayfanızda daha fazla takipçi çekmek ve daha fazla beğeni kazanmak istiyorsanız, altyazıları etkili bir şekilde nasıl yazabileceğinizi öğrenmeye başlamanız gerekir. Bu makalede, altyazı yazmayı sizin için kolaylaştırmaya yardımcı olacak 9 farklı ipucu ve püf noktası göstereceğiz. Bunlar, diğerlerinden sıyrılan altyazılar oluşturmanıza yardımcı olacak ve sizi bir Instagram etkileyicisine dönüştürecektir!

Başlamadan önce yapmanız gereken ilk şeylerden biri, satmaya çalıştığınız ürünü tuttuğunuz bir fotoğrafınızı yüklemektir. Oradan, ilginizi çeken bir fotoğraf bulana kadar her fotoğrafı gözden geçirmeniz gerekir. Ardından, resmi fotoğraf düzenleme programında açmanız gerekir. Görüntünüzü derinliğe sahipmiş gibi göstermek ve fotoğraftaki tüm ayrıntıları ortaya çıkarmak için ayarlama araçlarını kullanın. Yapraklar gibi gerçekten açılan bir arka plan seçin ve fotoğrafın ana konusunun etrafına çok sayıda aydınlatma efekti ekleyin.

Ürünün avantajlarını vurgulamak için arka plan rengini kullanın. Örneğin, “balık yetiştirme” konusunda bir e-Kitap satıyorsanız, fotoğraf için mavi renkli bir kitap için yeşilin tonu veya mor bir kitap için pembe gibi farklı bir renk tonu seçin. Derinlik ve boyut görünümünü artırmak için fotoğrafınıza bazı eğlenceli öğeler eklemek için filtreleri ve diğer yazılımları kullanabilirsiniz. Son olarak, altyazılarınızın kenarlarına serin, parlak ve renkli bir renk sıçraması uygulamak için bir görüntü düzenleme aracı kullanın. Bu, fotoğraf altyazılarınızın sayfadan çıkmasını ve çok daha belirgin hale gelmesini sağlayacaktır.

1. İlk Satırla Instagram Kullanıcılarının Dikkatini Çekin

Etkileyici Instagram Altyazıları Yazmak için 9 İpuçları ve Püf Noktaları 1

Netizenlerin dikkat süresi endişe verici bir oranda azalıyor. Bu nedenle, arkadaşlarınızın ve takipçilerinizin dikkatini çekmek için 10 saniyeden az zamanınız olacak. Bu nedenle, etkileyici bir ilk satır yazmak, takipçileri yakalamak ve onları başlığın tamamını okumaya zorlamak için gerekli hale gelir.

Ayrıca, en önemli bilgileri Instagram başlığının en başına eklediğinizden emin olun. İlk satır alakalı ve çekici olmadıkça, insanlar sizinle etkileşim kurmakla ilgilenmeyecektir.

Kitlenizin merakını uyandırmanın birçok yolu vardır; bir soru, bir atasözü, bir alıntı ya da alışılmışın dışında herhangi bir şey olabilir. Bunların tümü, ilginç bir Instagram yazısı ilk satırı oluşturmada işinize yarayabilir.

2. Duyguları İletmek için Emojileri Kullanın

Etkileyici Instagram Altyazıları Yazmak için 9 İpuçları ve Püf Noktaları 2

Bir resim bin kelime söyler ve bir emoji veya ifade de öyle. Komik ve alakalı emojilerin kullanılması, emoji içermeyen altyazılardan daha fazla etkileşime neden olabilir. Bu nedenle, Instagram başlığında emoji kullanmaktan çekinmek için hiçbir neden yok.

İkna edici bir başlık yazmak istiyorsanız, duygularınızı net bir şekilde iletmek için doğru emojiyi kullanın. Emojileri kullanarak Instagram başlıklarına kişiliğinize bir dokunuş da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca emojiler başlığı renkli hale getirebilir. Altyazı kopyanızdaki yüzme veya doğum günü gibi bazı kelimeleri değiştirmek veya uzun metin bloklarını ayırmak için ifadeleri de kullanabilirsiniz.

3. Satır Arasına Molalar Koyun

Instagram için kısa ve net başlıklar yazmak, takipçileriniz için sindirilebilir hale getirmenin standart yoludur. Bazen durum gerektirdiğinde ayrıntılı başlıklar yazmanız gerekebilir. Ancak büyük metin blokları, takipçilerinizin gönderiyi tamamen atlamasını sağlayabilir. Altyazınızda satır sonları kullanarak bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Satır sonları, ayrı bir paragraf oluşturmak için satırlar arasına koyduğunuz boşluğu ifade eder. Instagram altyazılarının okunmasını kolaylaştırmanın yanı sıra satır sonları, altyazıların görsel olarak daha çekici görünmesini sağlar.

4. Hashtag Eklemeyi Unutmayın

Etkileyici Instagram Altyazıları Yazmak için 9 İpuçları ve Püf Noktaları 3

Instagram resminiz için alaycı bir başlık yazdığınızı hayal edin, ancak kimse anlamıyor ve bir aptal gibi görünüyorsunuz. #sarcasm diye bir hashtag kullanarak böylesi utanç verici bir durumun önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca hashtag’ler, sağlıklı kahvaltı veya kilo verme yolculuğunuz gibi konularına göre insanların gönderilerinizi bulma şansını artırır. Gönderiniz trend olan bir filmde, albümde veya kitaptaysa, sohbete katılmak için uygun hashtag’leri kullanın. Sonuç olarak, gönderi erişimini artıracak, gönderileri sınıflandıracak ve yeni takipçiler edinme şansınızı artıracaktır.

Altyazılarınıza hashtag eklerken aklınıza gelebilecek herhangi bir hashtag eklemeyin. Doğru kullanıcıların gönderinizi bulmasını sağlamak için yalnızca alakalı ve trend olan hashtag’leri ekleyin.

5. Altyazı Uzunluğunu Düşünün

Instagram başlığınız nicelikten çok kaliteye odaklanmalıdır. Ancak bir başlık yapmanız gereken uzunluk oldukça akıcıdır; kısa ve net veya uzun ve bilgi yüklü olabilir.

Takipçilerinizle sürekli etkileşim kurmak için gönderinize farklı uzunluklarda başlıklar eklemeyi düşünün. Bu, doğal konuşma şeklini taklit edecek ve gönderileriniz daha ulaşılabilir hale gelecektir.

6. Bir Robot Gibi Ses Vermeyin

Etkileyici Instagram Altyazıları Yazmak için 9 İpuçları ve Püf Noktaları 4

Sosyal medya etkileşimi asla insan etkileşimine alternatif olamaz. Yine de kimse makine tarafından yazılmış gibi görünen bir altyazıyı okumak istemez; daha fazla takipçi çekmek için insani bir dokunuşa sahip olmalıdır.

Bu açıdan özgünlük önemli bir rol oynamaktadır. Altyazılarınızı, okuyucunun onlarla konuşuyormuş gibi hissedeceği şekilde yazın. Bir takipçiniz, altyazılarınızın bir arkadaşın yürekten söylediği gibi göründüğünü fark ettiğinde, yorumlar bölümünde bir sohbet için sizinle etkileşime geçmek isteyecektir.

Instagram, diğer bazı sosyal kanallara kıyasla nispeten gayri resmi bir platformdur. Bu nedenle, herhangi bir konuyu keşfetmek için biraz mizah anlayışı kullanmak zarar vermez.

7. Daha İyi Etkileşim İçin Instagram Anketlerini Dahil Edin

Şu ya da bu? Evet veya Hayır? Herkes bu hızlı ama eğlenceli anketlere katılmayı sever. Altyazılarınıza anket eklemek, daha fazla insanın gönderilerinizle ilgilenmesini sağlayabilir. İster önemli bir sosyal konu olsun, isterse en son Marvel filmi olsun, takipçilerinize her konuda fikirlerini sorabilirsiniz.

Takipçilerinizin fikrini sorduğunuzda, kendilerini değerli hissederler. Bu nedenle, görüşlerini ifade etmeye direnmekte zorlanırlar. Anketler ayrıca takipçilerinizin belirli bir konudaki toplu görüşüne de ışık tutuyor.

8. Kişisel Duyguları Paylaşın

Etkileyici Instagram Altyazıları Yazmak için 9 İpuçları ve Püf Noktaları 5

Takipçilerle sohbet başlatmak istiyorsanız duygularınızı içeren başlıklar yazın. İzleyicileriniz, fikrinizi korkmadan ifade ettiğinizi gördüklerinde yanıt verecektir.

Herhangi bir konu başlığında görüşlerinizi paylaşırken tarafsız olmanıza gerek yok. Kişisel duygularınızı ne kadar çok paylaşırsanız, takipçileriniz gönderiyle o kadar ilgili olabilir. Kişiliğinizi eklemek, altyazıları kesinlikle dikkate değer hale getirecektir. Duygularınızı tanımlamak için duyusal kelimeler de ekleyebilirsiniz.

9. Trend Olan Konular Hakkında Yazın

Takipçilerinizle etkileşime geçmenin kesin yollarından biri, trend olan bir konu hakkında başlıklar yazmaktır. İster şehrinizin kültürel bir etkinliği isterse en son viral köpek videosu olsun, trend olan her şey daha fazla insanı sohbete dahil etme kaydına sahiptir.

Trend olan herhangi bir konuyu tartışmak için biraz geç kalsanız bile, bunun pek bir önemi yok. Buna dayalı olarak ilgi çekici bir başlık çıkarabilirseniz, takipçiler tartışmayı sürdürmek için katılacaklardır.

Instagram’da Akılda Kalan Altyazılara Önem Verin

Instagram görsel bir uygulamadır, ancak daha fazla kişinin fotoğraflarınızı ve videolarınızı görmesini istiyorsanız kelimeler önemlidir. Altyazı oluşturmak zordur ve ne ekleyeceğinizi düşünmek için biraz zaman harcamanız gerekir.

Görsellerinize eşlik eden metne daha fazla çaba sarf etmeye başladığınızda, başkalarının sizi daha ilginç bulacağını ve sizinle etkileşim kurmak istediğini göreceksiniz.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz