Pazar, Eylül 26, 2021

Masaj Yapmak İçin En İyi 7 İpucu

- Advertisement -

Masaj eski bir masaj şeklidir. Masaj sadece vücudun yumuşak dokusunun manipülasyonudur. Masaj kullanımı ile birçok farklı masaj türü yapılabilir. Masaj kullanımı ile kullanılan masaj teknikleri genellikle eller, parmaklar, başparmaklar, dirsekler, ön kollar, bacaklar ve hatta bir el cihazı tarafından uygulanır. Düzenli masajın temel amacı genellikle ağrı veya vücut stresinin giderilmesi içindir.

Masaj’ın popüler bir şekli “parmak yuvarlama” olarak adlandırılır. Bu teknik, bir deneğin parmaklarının eklemlerinde bulunan parmak eldiveni gibi pürüzsüz, esnek bir malzeme parçasının kullanılmasını içerir. Eldiveni parmaklardaki çeşitli basınç noktalarının üzerine konumlandırarak, bu teknik alıcının uygulanan basınç miktarı üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasını sağlar. Artan kontrol, alıcının ağrı ve rahatsızlığı daha iyi yönetmesine yardımcı olur.

Masaj kullanımında bir diğer yaygın teknik yoğurma tekniğini kullanmaktır. Yoğurma tekniği ile omuzlar, sırt, kalçalar, bacaklar ve hatta boyun gibi belirli kas bölgelerine basınç uygulanır. Masöz, hedeflenen alanın etrafında dairesel bir hareketle yoğurmak için parmaklarını kullanır. Bu teknik hedeflenen bölgeden kan akışını teşvik ettiği gibi çevredeki kasları da uyarır.

Masaj Yapmak İçin En İyi 7 İpucu 1

Masaj‘ın daha yaygın olarak bilinen bir şekli de roket masajıdır. Bu teknikte, gevşek, gerilmiş bir doku topu gövdeye, kalçalara, kollara, bacaklara ve diğer bölgelere sarılır. Masöz daha sonra nazik, sürekli basınç kullanarak doku topunun konuya doğru geri çekeceğini. Yeterli basınç geri çekildiğinde, sıkışan doku büz ve sıkılaşarak derin masaja izin verir. Bu derin masajın etkisi, sırt da dahil olmak üzere tüm vücuttaki kasları gevşetebilir ve sakinleştirebilir.

Masaj öğrenmek isteyenlerin kullanabileceği birçok farklı teknik vardır. Birçok insan yoğurma, yuvarlama ve roket masaj tekniklerini tercih eder. Hangi teknik seçilirse seçilsin, derin kas rahatlaması, iyileştirilmiş dolaşım, sakin bir vücut ve stres ve gerginliğin salınmasını beklemek gerekir. Bu tür bir tedavi düzgün yapıldığında, dolaşımı iyileştirmeye ve bireyin enerji seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, birçok kişi ağrılı kasları gevşetmek ve rahatlatmak için bu özel tekniği seçiyor.

Ek olarak, masajın kendisi huzur ve rahatlama hissini teşvik edebilir. Bu da genel bir refah duygusunu teşvik edebilir. Bu nedenle birçok birey masaj‘ın genel sağlıkları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bulmaktadır. İster kronik ağrı ister basit sertlik yaşıyor olun, bir terapi seansı yaşadığınız herhangi bir ağrıyı hafifletmenize yardımcı olabilir. En iyi sonuçlar için masaj seansınızı her zaman ilk yemeğinizden önceki sabaha veya iyi bir gece uykusundan hemen sonraya planlayın.

1. Masajı rahat olduğunuz bir yerde yapın.

Daha yeni bir ilişkide, masaj bir destek belirtisi olabilir. Bazı çiftlerin halka açık bir etkinlikte veya alışverişte dışarıdayken boynuna, omzuna veya sırtına masaj yapmak gibi küçük bir şefkat gösterisinde sorun olmayabileceğini söylüyor. Ancak bunu yapmadan önce, partnerinizin ona dokunmanıza uygun olduğuna dair açık bir onay aldığınızdan her zaman emin olmak istersiniz.

Yakın bir ilişkide masajınızın evde yapılmasını isteyebileceğinizi söylüyor. ” TV izlerken oturma odasındaki kanepeye birbirinizin ayaklarını ovabilirsiniz.” diye öneriyor. Rahat bir yer seçmek isteyeceksiniz, bu yüzden gürültülü odalar veya dağınıklığı olan odalar gibi dikkat dağıtıcı da olabilecek kaoslu alanlardan kaçınmanızı önerir.

2. Ruh halini ayarlamak için müzik ve mum gibi dekorları kullanabilirsiniz.

Konumunuzu seçtikten sonra, yumuşak enstrümantal müzik çalarak (sözlü bir şey rahatsız edici olabilir), bir mum yakarak veya uçucu yağlar kullanarak ortamınızı yükseltmek isteyeceksiniz. Bunu yapmak partnerinizin duyularına hitap ederek buraya ve şimdiye odaklanmasını sağlayabilir, diyor. Telefonunuz ve TV’niz gibi cihazları kapatarak da dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak isteyeceksiniz. Ayrıca loş ışıkla yapıştırmanızı önerir, bu nedenle flüoresan lambalardan kaçının.

3. Elinizin altında losyonlar veya masaj yağları gibi doğru aletlere sahip olduğunuzdan emin olun.

İlk önce, eşinizin herhangi bir alerjisi olup olmadığını kontrol etmelisiniz ve varsa malzemeleri dikkatlice okuyun. “Tatlı badem yağı kullanmak istemiyorsunuz ve sonra fındık alerjisi olduğunu öğrenmek istemiyorsunuz” diyor. Ayrıca, kolay erişilebilirlik için eşyaları yakındaki bir sepet veya çekmecede saklamak istersiniz. “Vaktinden önce hazırlanın veya bir şeyleri çıkarmayı düşündüğünüzde elinizin altında tutun,” diye öneriyor.

Bazı masaj aletleri seçenekleri arasında uçucu yağlar, nazikçe mikrodalga fırında kullanabileceğiniz losyonlar veya masaj mumları bulunur, ancak onların sıcaklıklarına dikkat etmek istediğinizi söylüyor. “Üzerine koymadan önce kendi kendinize test edin. Anı yanık gibi tam anlamıyla mahvedecek hiçbir şey yok” diyor.

4. Baskıyı partnerinizin belirlemesine izin verin.

Onlara çok mu yoksa yeterli mi diye sorabilirsiniz. “Eğer gerilirlerse veya ürkerlerse bu muhtemelen rahatsız olduklarının bir işaretidir” diyor. “… Birbirinize, şakayla bile olsa kasıtlı olarak zarar vermek istemezsiniz.”

Ellerinizi partnerinize o kadar çok bastırmak istemeseniz de rahatsız edici, kullanabileceğiniz çeşitli vuruşlar ve teknikler olduğunu söylüyor. “Daha ağır baskı, sıkı kaslar için iyidir. Nazik ve sert bir dokunuş daha fazla güven geliştirebilir ve sevgilinizin daha fazla gevşemesine yardımcı olabilir. Hafif bir dokunuş çok daha duygusal olabilir,” diye açıklıyor.

Ayrıca, ihtiyaçlarını anlamak için partnerinizle dinlemenin ve iletişim kurmanın daha derin bir güven ve bağlantı kurabileceğini de ekliyor.

5. En iyi bahsiniz, boyundan başlamaktır.

Masaj oldukça bağışlayıcı olduğu için gerçekten her yerden başlayabilirsiniz diyor. Boynunuza düzgün bir şekilde masaj yapmak için partnerinizin bir sandalyeye oturmasını veya başı bir yatağın kenarına veya kucağınıza gelecek şekilde arkasına yaslanmasını önerir. Ardından, başlarını kucaklamak ve nazik daireler çizmek veya sadece başın boyun ile birleştiği dar alanı tutmak istersiniz. “Bu genellikle insanların gerilim baş ağrısına uğradığı ve tüm gün bilgisayar ve zum görüşmelerinde bulunmaktan strese girdiği zamanlardır” diyor.

Ellerinizi boynunuza doğru yavaşça aşağı doğru kaydırarak veya parmak uçlarınızla küçük daireler çizmeye devam ederek boyun masajına devam edebilirsiniz.

6. Sırtınıza masaj yapmak birkaç teknik gerektirebilir.

Sırtına masaj yaparken, ellerini kalçanın üst kısmına doğru kaydırırken iki eli omurganın her iki yanında boynundan başlamayı sevdiğini söylüyor. Daha fazla baskı uygulamak istiyorsanız, bunu yumruklarınızı kullanarak da yapabilirsiniz.

Omuzların ve vücudun üst kısmının genellikle sırtın alt kısmına göre daha fazla baskıya maruz kaldığını, bu da partnerinize daha hassas hissettirebileceğini söylüyor, bu nedenle rahat olduklarından emin olmak için ara sıra kontrol etmeyi unutmayın.

Sıkı hissettiren bir yer bulduğunuzda biraz daha fazla baskı uygulamaktan korkmayın. Bu sorunu çözmek için bölgedeki bazı dairesel sürtünmeleri denemenizi öneriyor. “Parmak uçlarınızı kullanarak alanı serbest kalmış gibi hissedene kadar saat yönünde veya saat yönünün tersine hafifçe ovalayın” diyor. Diğer bir seçenek de onları hafifçe sıkıştırmaktır. “Ayrıca bölgeye bastırabilir ve gevşeyip gevşeyene kadar parmağınızı, baş parmağınızı veya yumruğunuzu kullanarak noktayı tutabilirsiniz. Veya alan boyunca [parmaklarınızı] kıstırıp yuvarlayarak kası kemikten nazikçe kaldırabilirsiniz,” diyor.

7. Uzuvlara, ellere ve ayaklara sakin olun.

Kollar ve bacaklar üzerinde çalışırken, doğal kan akışını desteklemek için ondan uzaklaşmak yerine gövdeye doğru çalışmak istersiniz, diyor. Kullanabileceğiniz başka bir teknik, uzun yumuşak hareketlerle elleri kolları veya bacakları yukarı doğru tırmıklamak veya süpürmektir. Bunu, iki elinizi ekstrem itenin dış veya iç tarafına alarak, kas dokusunu yukarı kaldırarak (bir tür kıstırma gibi) ve dolaşımı artırmaya yardımcı olmak için birlikte çekerek yapabilirsiniz.

El ve ayak parmakları söz konusu olduğunda, küçük daireler halinde parmaklarınızla masaj yapmayı veya onları nazikçe çekmeyi deneyebilirsiniz;

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz