Cumartesi, Ekim 23, 2021

Manjaro Linux

- Advertisement -

Manjaro Linux, Arch Linux dağıtımına dayanan kullanıcı dostu ve son derece kullanışlı bir Linux işletim sistemidir. Manjaro, kullanımı kolay ve çok basit bir yapılandırmaya sahip bir işletim sistemi oluşturmak isteyen bir grup Linux geliştiricisi tarafından oluşturuldu. Sistemin kendisi, çok çeşitli önceden yüklenmiş uygulamalarıyla çok kullanıcı dostu ve tamamen “kutudan doğrudan” olacak şekilde üretilmiştir. Bu basit bir kavram gibi görünse de, aslında son derece cilalı ve iyi bir şekilde monte edilmiştir, bu da yeni kullanıcıların hızlı bir şekilde tanışmasını ve aynı zamanda temel Linux kavramlarını tanımasını sağlar. Manjaro ile ilgili en iyi şeylerden biri, son derece basit kurulum sürecinin, bilgisayar kullanımı hakkında sadece temel bir bilgiye sahip birinin bile kolayca yüklemesine izin veriyor olmasıdır. Bu nedenle, çoğu yeni kullanıcı Linux sistemini sorunsuz bir şekilde hemen kullanmaya başlayabilir.

Son derece kolay kurulum sürecine ek olarak, manjaro Linux‘un yeni gelenler için bu kadar harika bir işletim sistemi olmasının bir başka nedeni de aslında yuvarlanan bir işletim sistemi olmasıdır. Bu, her ay, Manjaro işletim sisteminin yeni bir sürümünün indirileceği anlamına gelir. Diğer bazı işletim sisteminin aksine, Manjaro geliştiricileri, kullanıcıların en son güncellemeleri indirerek ve doğrudan web siteleri üzerinden yükleyerek sistemini güncellemelerini çok kolaylaştırır.

Manjaro Linux‘u bir PC’ye yüklemenin en iyi yanlarından biri, başlamak için yapmanız gereken tek şeyin kullanımı kolay arayüzü aracılığıyla hızlı bir kurulum yapmak olmasıdır. Uygulama yüklendikten sonra, karmaşık şifreler veya karmaşık web komutları yazmak zorunda kalmadan web tarayıcıları ve e-posta istemcileri de dahil olmak üzere herhangi bir sayıda farklı uygulamayı anında başlatabileceksiniz. Son derece kullanıcı dostu bir grafik arayüze ek olarak, manjaro Linux‘un yeni başlayanlar için bu kadar harika bir işletim sistemi olmasının bir başka nedeni de yerleşik bir gizlilik koruma sistemine sahip olmasıdır. Bu özellik sayesinde, düzenli aralıklarla sabit sürücünüze otomatik olarak bir şifreleme programı indirdiğinden, internette gezinirken bile kişisel bilgilerinizin güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Beta’dan Korkmayın!

Manjaro Linux 1

Teknik olarak konuşursak, Manjaro hala bir beta dağıtımıdır – sürümü, yazı yazılırken 0.8.9‘dadır. Bu, potansiyel kullanıcıları uzaklaştırmamalıdır. Manjaro‘nun hala bir beta dağıtımı olarak görülmesinin ana nedeni, kurulu olan aksi takdirde kararlı Arch paketlerine Manjaro eklemeleridir. Manjaro yükleyici ve Pacman (paket yöneticisi) grafik ön ucu gibi şeyler hala betadır, ancak sistemdeki diğer her şey Arch‘ın depolarında sunduğu yazılımın kararlı sürümleridir.

Kullanıcı Deneyimi

Manjaro Linux 2

Dağıtımı ilk başlattığınızda, sizi sisteme hoş geldiniz diyen basit bir mesajla karşılaşacaksınız. Ayrıca, sizi belirli web sitelerine veya yükleyiciye gönderen birkaç düğme sağlar. Aksi takdirde, bu mesajı kapatabilir ve keşfetmeye başlayabilirsiniz.
Manjaro, başlangıçta favori uygulamalarınızı ve ardından tüm olağan kategorileri görüntüleyen tanıdık bir uygulamalar menüsü ile birlikte gelir. Navigasyon, öncelikle yolunuza çıkmadığı için kolay ve oldukça keyifli.

Manjaro Linux 3

Varsayılan yazılım, normal bir tam Linux dağıtımı için beklediğiniz yazılımdır – Firefox, Thunderbird ve LibreOffice‘in tümü dahildir. Bu, bir Xfce masaüstü için biraz şaşırtıcıdır – onu kullanan dağıtımlar, varsayılan olarak daha hafif uygulamaları seçme eğilimindedir. Manjaro ayrıca GIMP, Steam ve VLC Media Player‘ı da içerir.

Bu arada, araştıran ve kök izinleri isteyen bir istemle karşılaşanlar için, canlı ortamdaki kök şifresi “manjaro” dır.

Yazılım Yükleme

Manjaro Linux 4

Elbette, paketlerin nasıl kurulduğunu bilmek ilginizi çekecektir. Benim için gayet iyi çalıştı – herhangi bir sorun yok. Manjaro, Arch‘ın depolarından bindirmek yerine aslında kendi depolarını kullanır, ancak uyumluluğu korumak için Arch‘ın paketlerini kendi içine alır. Ayrıca projenin, paketlere kendi “kararlı” etiketlerini koymadan önce Arch‘ın yaptığından biraz daha fazla test yapmasına izin verir.

Arch ile uyumluluğu korumak, aynı zamanda , resmi depolarda bulunmayan herkesin kendi paketlerini gönderebileceği tek depo olan Arch Kullanıcı Deposu‘nu kullanmasına da izin verir . Neyse ki, ancak Manjaro‘nun depolarına ve AUR‘ye Manjaro ile birlikte gelen grafik paket yöneticisinden erişilebilir – sadece AUR onay kutusunu etkinleştirin ve her iki kaynaktan gelen tüm paketlere bakacaksınız.

Özet

Yine, Manjaro‘nun Arch‘ın güncellenmiş paketlerini, yayın güncellemelerini ve büyük depoları sevenler için harika bir çözüm olduğunu düşünüyorum, ancak her şeyi sıfırdan kurmak ve sistemi yapılandırma dosyaları aracılığıyla sürdürmek için zaman gereksinimlerinden hoşlanmayanlar için. Manjaro‘yu kullanmak isteyip istemediğinizden emin değilseniz, bunu öğrenmenin en iyi yolu , bir USB flash sürücüden veya sanal bir makinede denemektir .

Manjaro hakkında ne düşünüyorsun? Sizce büyük bir dağıtıma dönüşebilir mi? Yorumlarda bize bildirin!

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz