Pazartesi, Ekim 25, 2021

Mac’te temizlenebilir alan nasıl temizlenir

- Advertisement -

Mac |’da temizlenebilir alan nasıl temizlenebilir bilgisayar | bellek | space} Mac kullanıcıları, bilgisayarlarında daha fazla bellek boşaltma gücü sunan ücretsiz bir çevrimiçi araç edinebilirler. Programın kullanımı kolaydır ve bilgisayarın sabit diskini tıkayan istenmeyen geçici Internet dosyalarını temizler. Bu program, kullanıcının bilgisayardaki herhangi bir ayarı değiştirmesini gerektirmez, bu da Mac işletim sistemlerinin herhangi bir sürümüyle çalışacağı anlamına gelir. Ayrıca, en az 8 gigabayt belleğe sahip herhangi bir bilgisayarla da çalışır. Çevrimiçi bir araç olmasına rağmen, kullanıcının çalışmadan önce bir web tarayıcısı açabilmesini ve İnternet’teki bir web sayfasını ziyaret edebilmesini gerektirir.

Disk alanını temizlemek bazen Mac kullanıcıları için çok zor bir iş olabilir. Bazen, kullanıcıların kullanılmayan öğeleri silmeleri gerekir, ancak daha sonra bu öğeleri depolamak için başka bir yer bulmaları gerekir. Ve birisi bilgisayarı terk edip gittiğinde, diskte kullanıcı onu alamazsa tamamen mahvolacak bazı değerli veriler olabilir. Ama bu program yardımcı olabilir. Disk alanınızda ayırabileceğiniz yer olması için bilgisayarınızdaki kullanılmayan bazı öğelerden kurtulmak istiyorsanız, bu göz önünde bulundurulması gereken bir seçenektir.

Alanınızı bulun

Mac depolamanızın mevcut durumunu görmek için menü çubuğunun sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın ve ardından ‘Bu Mac Hakkında’yı seçin. ‘Depolama’ sekmesine dokunun. Bilgisayarınızın depolama alanının nasıl kullanıldığına dair bir genel bakış bulacaksınız. Kullanılabilir alandan dikkatlice bahsedin. Bu küçük bir sayıysa, kesinlikle biraz boşluk bırakmanın zamanı gelmiştir.

Yeniden başlat

Mac’inizi yeniden başlatmak, depolama alanını boşaltabilir ve bir sorun olduğunda denemeniz gereken ilk şey budur. Bunu menü çubuğunun sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayarak yapabilirsiniz. Oradan, makinenizi yeniden başlatacak olan ‘Yeniden Başlat’ı seçin. Bunu yapmak, düzenli kullanım sırasında biriken geçici dosyaların çoğunu otomatik olarak kaldıracaktır.

Mac'te temizlenebilir alan nasıl temizlenir 1

Daha derine git

Mac’inizdeki depolamayı daha kapsamlı bir şekilde optimize etmek için bir kez daha ‘Depolama’ sekmesi altındaki ‘Mac’im Hakkında’ bölümüne gidebilirsiniz. Oradan ‘Yönet’i seçin. Artık ihtiyacınız olmayan dosyaları otomatik olarak silecek olan alanı optimize etmek için dört seçeneğin her birini seçin.

İlk olarak, uygun şekilde adlandırılan ‘iCloud’da Depola’ bölümünün altındaki ‘iCloud’da Depola’ düğmesini seçin. ‘Masaüstü ve Belgeler’ ve ‘Fotoğraflar’ kutularını işaretlemeyi düşünün. İşaretlendiğinde, bu seçenekler bu klasörleri ve dosyaları yerel olarak değil, otomatik olarak iCloud’da saklayacak ve böylece yerden tasarruf sağlayacaktır. En son dosyalar ve optimize edilmiş fotoğraflar, gerektiğinde kolay (ve çevrimdışı) erişim için Mac’inizde kalır.

Ardından, ‘Depolamayı Optimize Et’ altındaki düğmeyi seçin. Etkinleştirildiğinde, Mac’iniz daha önce izlemiş olduğunuz Apple TV filmlerini ve TV şovlarını otomatik olarak kaldırır. Seçildiğinde, yalnızca en son e-posta ekleriniz yerel olarak depolanır.

Seçildiğinde, ‘Çöp Kutusunu Otomatik Olarak Boşalt’ seçeneği 30 gün sonra Çöp Kutusu dosyalarını siler.

‘Karışıklığı Azalt’ altında, ‘Dosyaları Gözden Geçirebilir’ ve artık gerekli olmayanları silebilirsiniz. Dosyanın ne olduğunu bilmiyorsanız veya sonunda ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, silmeyin.

İpucu: Bazı uygulamalar çok yer kaplar. Bunları bilgisayarınızdan kaldırmak çok fazla alan kazandıracaktır.

Mac'te temizlenebilir alan nasıl temizlenir 2

Önbelleği Kaldırma

Depolama alanı, yazılım önbelleğinden etkilenir. Bu geçici dosyalarla bilgisayarınız, web dosyaları da dahil olmak üzere sık kullanılan içeriğe çok hızlı bir şekilde erişebilir. Ne yazık ki, önbellek tarafından kullanılan alan miktarı düzenli kullanımdan sonra önemli ölçüde artabilir ve temizlenmesi gerekir.

Önbelleği kaldırmak için yuvadaki ‘Finder’ı tıklayın. Ardından, menü çubuğundaki ‘Git’i tıklarken ‘Option’ tuşunu basılı tutun. Açılır menüden ‘Kütüphane’yi seçin. ‘Önbellekler’i tıklayın ve gerekirse dosya ve klasörleri kaldırın. Bitirdikten sonra, ‘Çöp Kutusu’nu boşaltın.

Bu klasördeki tüm önbellekleri silmeyi seçebilirsiniz. Ancak sistem etkin önbellek dosyalarını kaldırmaz.

Mac'te temizlenebilir alan nasıl temizlenir 3

Üçüncü taraf çözümler

Bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları kaldırmayı daha da kolaylaştıran üçüncü taraf uygulamalar mevcuttur. Tam özellikli CleanMyMac X , piyasadaki en popüler çözümlerden biridir. Uygulama, alanı boşaltmayı kolaylaştırmanın yanı sıra Mac’inizi hızlandırmaya, istenmeyen uygulamaları kaldırmaya ve daha pek çok şeye yardımcı olur.

DaisyDisk, iyi karşılanan başka bir seçenektir ve Mac App Store’da mevcuttur . Odak noktası, boşa harcanan depolamayı göstermek için etkileşimli bir harita biçiminde disk alanınızın görsel bir dökümünü vermektir. Bu dosyaları basit sürükle ve bırak yöntemiyle kaldırabilirsiniz.

Disk Cleaner, Mac App Store’daki başka bir seçenektir . En hızlı dosya silme çözümlerinden biri olarak bilinir. Tek bir tıklama ile alanı temizleyebilirsiniz.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz