Salı, Eylül 28, 2021

Mac’te Chrome Nasıl Kaldırılır

- Advertisement -

Mac’te Chrome’un nasıl kaldırılılacağı sorusu, Mac ortamında yeni olan veya sadece tarama alışkanlıklarını tonlayan kişiler tarafından birçok kez sorulamaktadır. Gerçek şu ki, Chrome harika bir program ve bilgisayarınıza güvenebileceğinizden gerçekten emin değilseniz, silme konusunda endişelenmemelisiniz. Chrome internette gezinmeyi sizin (ve arkadaşlarınız) için kolaylaştırmış olsa da, gerçek şu ki, zaman zaman da sıkıntı yaratabilir. Bu, özellikle bir Mac bilgisayar kullanıyorsanız geçerlidir, çünkü “Chrome özellikli” sitelerden bazıları makinenize bulaşmak için kötü amaçlı virüsler ve diğer zararlı yazılımları kullanır. Web tarayıcınıza güvenebildiğinizden emin olmak istiyorsanız, chrome’un nasıl kaldırılacağını bildiğinizden emin olmalısınız. Neyse ki, bunu yapma işlemi teoride oldukça kolaydır ve bilgisayarınızın iç işleyişi hakkında biraz bilginiz varsa takip etmek de oldukça basittir.

Chrome’un bir Mac’te kaldırılmasıyla ilgili en büyük sorunlardan biri, sizin bile haberiniz olmadan kendisini bilgisayarınızdan kaldırma şeklidir! Temel olarak, bu, Chrome programını oluşturan dosyaların bozulması ve artık düzgün çalışmayacağı için olur. Bu, rastgele açılır ve hataların yanı sıra korkunç mavi ölüm ekranı görebileceğiniz anlamına gelir. Bu sorunla uğraşmak zorunda kalmamak için, sisteminizde her zaman Google Chrome veya Mozilla Firefox’un en son sürümünün yüklü olduğundan emin olmalısınız. Bu programlar önceden herhangi bir sorunu halledmiş olacak, yani tüm kaldırma şeyini unutabilirsiniz!

Ancak, bu iki programın en son sürümlerine sahipseniz, Mac’iniz için Chrome’ı doğrudan kendi bilgisayarınızdan kaldırabilmeniz gerekir. Bunu, önce bu programlardan birini indirerek, yükleyerek ve ardından bilgisayarı normal bir kullanıcı gibi kullanmanıza izin veren Mac’inizde “Güvenli Mod”a girerek yapabilirsiniz. Buradan Program Yöneticisi penceresine girebilir ve “Kaldır” düğmesine tıklayabilirsiniz. Ayarlarınızdaki kaydedilmemiş değişikliklerin temelli olarak kaldırılmasını sağlayacak basit bir işlemdir – daha sonra yeni yüklenen tarayıcınızı tekrar kullanmaya devam edebileceğinizden emin olun.

Google Chrome Uygulamasını Kaldırmadan Önce

Google Chrome’u Mac’inizden kaldırmadan önce , Google Chrome Profillerinizi silmek ve tarama verilerinizi temizlemek iyi bir fikirdir . Verilerin çevrimiçi kalmasını ve bu şekilde Mac’inize geri dönmesini önlemek için Google Drive’ı Mac’inizden kaldırmak da isteyebilirsiniz.

Tüm bunları yaptığınızda, artık uygulamanın kendisini kaldırmaya hazırsınız.

Sonraki bölümde gösterildiği gibi, Google Chrome uygulamasını Mac’inizden kaldırdığınızda, tümü olmasa da pek çok veri silinir. Bazı veriler ayrıca Google sunucularında veya sahip olduğunuz ve Google hesaplarınız ve Google uygulamalarınızla senkronize edilen diğer cihazlarda kalır.

Mac’inizi Google Chrome’dan ve verilerini kalıcı olarak temizlemek istiyorsanız bu sunucu bilgileri silinmelidir.

Tarama verilerinizi kaldırmak için Google Chrome’u açın ve üç nokta menü simgesine tıklayın. Ardından Diğer Araçlar > Tarama Verilerini Temizle’ye tıklayın . Shift + Cmd + Delete klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz .

Mac'te Chrome Nasıl Kaldırılır 1

Ancak oraya varırsanız, tarama verilerinizi temizlemek için bir pencere görünecektir. Seç Tüm zaman gelen aralığı Zamanda açılır ve veri türleri listesinde her kutuyu işaretleyin. Gelişmiş sekmesine tıklayıp oradaki tüm kutuları da işaretlemeyi düşünmelisiniz .

Hit Verileri temizle düğmesini ve verilerinizin Chrome, Mac ve hatta Google’ın sunucularından gitmiş olacak!

Mac'te Chrome Nasıl Kaldırılır 2

Google Chrome Uygulamasını Mac’inizden Kaldırma

Artık Chrome uygulamasını Mac’inizden gerçekten kaldırabiliriz. Cmd + Q tuşlarına iki kez basarak veya Dock’unuzdaki Chrome uygulamasını Control tuşuna basarak tıklayıp görünen menüden Çık tuşuna basarak uygulamadan tamamen çıkın . Sen edebilirsiniz Kuvvet uygulamasından çıkın yanı.

Ardından, Uygulamalar klasörünüze gidin ve Google Chrome’u bulun. Tıklayın ve Mac’inizin Çöp Kutusu simgesine sürükleyin . Chrome’u Dock’unuzdan Çöp Kutusu‘na sürüklerseniz, yalnızca Dock’tan kaldırırsınız; Uygulamayı gerçekten kaldırmak için Uygulamalar klasörüne girmeniz gerekir.

Bunu yapmak için Chrome uygulamasını Kontrol tuşuna basarak tıklayıp Çöp Kutusuna Taşı‘yı da seçebilirsiniz.

Mac'te Chrome Nasıl Kaldırılır 3

Şimdi Çöp Kutusunu açın ve Boş düğmesine tıklayın. Google Chrome uygulaması şimdi Mac’inizden kaldırılacak! Uygulamayı hâlâ görüyorsanız Mac’inizi yeniden başlatın. Tamamen yok olmalı.

Mac'te Chrome Nasıl Kaldırılır 4

Google Chrome’un Verilerini Mac’inizden Nasıl Kaldırırsınız?

Google Chrome uygulamasının kaldırılması, verilerinin çoğunu kaldırsa da, bazı parçalar hala Mac’inizde kalır, depolama alanı kaplar ve potansiyel olarak Mac’inizi yavaşlatır. Chrome pil ömrünüzü de tüketir , bu nedenle verilerini Mac’inizden çıkarmak oldukça önemlidir.

Kaldırdıktan sonra Chrome’un Mac’inizde bıraktığı verileri kaldırmak için bir Finder penceresi açın ve Git açılır menüsünü tıklayın. Ardından , bir pencere açacak olan Klasöre Git‘i seçin . Bu pencereye Shift + Cmd + G kısayoluyla da erişebilirsiniz .

Mac'te Chrome Nasıl Kaldırılır 5

Git Klasörüne penceresine yazın ~ / Library / Application Support / Google / Chrome . Bu metnin önündeki tilde ve eğik çizgi önemlidir, bu yüzden onları unutmayın! Metin girdikten sonra Git düğmesine basın.

Mac'te Chrome Nasıl Kaldırılır 6

Mac’inizde, Google Chrome’un verilerini depoladığı klasöre yönlendirileceksiniz. Cmd + A tuşlarına basarak bu klasördeki her şeyi seçin . Ardından hepsini Çöp Kutusu simgesine sürükleyin veya vurgulanan dosyaları Kontrol tuşuna basarak tıklayın ve Çöp Kutusuna Taşı öğesini seçin.

Mac'te Chrome Nasıl Kaldırılır 7

Tıpkı Chrome uygulamasını kaldırırken olduğu gibi, Çöp Kutusu’nu açın ve Boş düğmesine basın. Google Chrome’un tüm verileri artık Mac’inizden tamamen silinecek!

Ayrıca, uygulamada olduğu gibi, Chrome klasöründe hala bazı veriler görüyorsanız, Mac’inizi yeniden başlatın ve tekrar kontrol edin. Yeniden başlattıktan sonra tamamen gitmiş olmalıdır.

Nasıl Yapılacağını Bildiğinizde Mac’te Chrome’u Kaldırmak Kolaydır

Google Chrome uygulamasını Mac’inizden kaldırmak oldukça basit bir işlemdir. Ancak yukarıdaki her adımı izlemezseniz veriler geride kalır.

Gelecekte Mac’inizi tekrar etkilemesini önlemek için bu verileri Mac’inizden ve Google sunucularından temizlemek için nereye gideceğinizi bilmeniz yeterlidir. Umarız yukarıda bunu yapmanıza yardımcı olmuşuzdur

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz