Cumartesi, Ekim 16, 2021

Mac’inize RAM Nasıl Eklenir veya Yükseltilir

- Advertisement -

Mac’inize RAM nasıl eklenir veya yükseltilir” cevabını arayan birçok kişi, muhtemelen düşünülmüşken oldukça şaşıracak. Yerel bilgisayar dükkanlarını kendi yerellerinde ziyaret etmeleri gerektiğini düşünebilirler, ki bu gerçekten böyle değildir. En yakın mağazaya gitmek dizüstü bilgisayarınız için ihtiyacınız olan RAM hakkında size tavsiyeler verse de, oldukça pahalı olabilir. Aslında, en yakın mağazanıza gitmek ve dost satış elemanıyla sohbet etmek, başlangıçta ödemeyi planladığınızdan daha fazla para ödemenize neden olabilir. Kullanabileceğiniz en iyi seçenek, Mac’inize RAM ekleme veya yükseltme hakkında çevrimiçi bilgi aramaktır ve neyse ki, bu tür hizmetleri sunan bir dizi web sitesi vardır.

İhtiyacınız olan hizmetleri sunan bir web sitesi tespit ettikten sonra, size sağlanan tüm bilgileri okumanız gerekir. Bunun nedeni, doğru şeyi yaptığınızdan emin olmak istemenizdir. Örneğin, web sitesi Mac’inize yalnızca birkaç dakika içinde RAM eklemenin veya yükseltmenin mümkün olduğunu söylüyorsa, bu konuda iki kez düşünebilirsiniz. Başka biri daha iyi yapabileceğinizi düşündüğü için yeni RAM satın almak istemezsiniz. Bu nedenle, ziyaret ettiğiniz web sitesinin nelerin dahil olduğu hakkında net ayrıntılar sağladığından emin olmanız gerekir. Site, işlemin bir parçası olarak bir e-posta adresi yapmanızı gerektiriyorsa, daha fazla devam etmeden önce bu tekrar yapılmalıdır.

Sürecin size doğru bir şekilde açıklandığını düşünüyorsanız, ihtiyacınız olan parçaları satın almaya hazır olacaksınız. Ancak, yenilenmiş öğelerle uğraşırken, bunların başka bir şirket değil, orijinal Apple parçaları olduğundan emin olmalısınız. Sonuç olarak, gelecekte herhangi bir sorun yaşamamanız için her zaman orijinal ürünü aklınızda bulundurduğundan emin olmalısınız. Mac’inize RAM ekleme veya yükseltme hakkında daha fazla bilgi için çevrimiçi olarak daha fazla araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca, zaten onunla birlikte gelen bilgisayarları olan arkadaşlarınıza da sorabilirsiniz. Çoğu durumda, hiç vakitsiz bir zamanda doğru bilgileri elde edebilmeniz için sahip olduğunuz sorularla size yardımcı olmaktan mutluluk görecektir.

Mac Modelimde RAM’i Yükseltebilir miyim?

Mac'inize RAM Nasıl Eklenir veya Yükseltilir 1

Ne yazık ki, çoğu modern Mac, RAM’i kendiniz yükseltmenize izin vermez.

En son MacBook Pro ve MacBook Air modellerinde RAM, anakarta lehimlenmiştir. Bazı yeni iMac’lerde teknik olarak kullanıcı tarafından yükseltilebilir RAM bulunur, ancak bunu yapmak için makinenin kapsamlı bir şekilde sökülmesi gerekir. Elektronik konusunda son derece deneyimli değilseniz ve makineniz zaten garanti kapsamı dışında değilse bunu denemenizi önermeyiz.

Aşağıdaki Mac modellerinde kullanıcı tarafından yükseltilebilir RAM bulunur:

iMac (Aşağıdaki 21,5 inç modeller hariç 2020’ye kadar olan tüm modeller: 2012 Sonu, 2013 Sonu, 2014 Ortası, 2015 Sonu, Retina 4K 2015 Sonu, 2017, Retina 4K 2017 ve Retina 4K 2019)

 • Mac Pro (Tüm modeller)
 • Mac Mini (2010-2012 modelleri)
 • MacBook (2008-2011 modelleri)
 • MacBook Pro 13 inç (2009-2012 ortası modelleri)
 • MacBook Pro 15 inç (2008-2012 ortası modelleri)
 • MacBook Pro 17 inç (Tüm modeller)

Aşağıdaki Mac modellerinden birine sahipseniz RAM’i yükseltemezsiniz (2018 Mac Mini gibi bazı durumlarda bu mümkündür ancak oldukça zordur):

 • iMac Pro (Tüm modeller)
 • M1 iMac (2021 ve sonrası)
 • Mac Mini (2014 ve sonrası)
 • MacBook Air (Tüm modeller)
 • 12 inç MacBook (Tüm modeller)
 • Retina Ekranlı MacBook Pro (Tüm modeller)
 • Dokunmatik Çubuklu MacBook Pro (Tüm modeller)
 • MacBook Pro 16 inç (Tüm modeller)

Özünde, Mac modeliniz ne kadar yeniyse, RAM‘i yükseltme olasılığınız o kadar düşük olur.

Sahip Olduğunuz Mac Modelini Nasıl Bulursunuz?

Birçok Mac birbirine benziyor, bu nedenle RAM için alışverişe başlamadan önce sahip olduğunuz modeli tam olarak kontrol etmelisiniz.

macOS bu işlemi kolaylaştırır. Ekranınızın sol üst köşesindeki Elma menüsünü tıklayın ve Bu Mac Hakkında’yı seçin . Ortaya çıkan Genel Bakış sekmesinde, bilgilerin en üstünde Mac’inizin adını göreceksiniz. Bu, MacBook Pro (15 inç, 2016) gibi bir şey olacak . Bu sayfa, ne kadar bellek taktığınızı da gösterir.

Mac'inize RAM Nasıl Eklenir veya Yükseltilir 2

Herhangi bir hatadan kaçınmak için, cihazınız için tam model tanımlayıcıyı da almalısınız. Bunu yapmak için Sistem Raporu düğmesini tıklayın. Ardından, Donanıma Genel Bakış bölümünde Model Tanımlayıcı alanını arayın . Bu MacBook7, 1 gibi bir şey olacak .

Satın almak için RAM ararken bunu aklınızda bulundurun.

Mac’iniz İçin Doğru RAM Nasıl Satın Alınır

Mevcut Mac modellerinin çok sayıda olması nedeniyle, her makine için doğru RAM hakkında kesin bilgi veremiyoruz. Ancak, modeliniz için doğru RAM çubuklarını bulmayı kolaylaştıran çeşitli siteler bulacaksınız.

Durmanız gereken ilk yer, Other World Computing’in Mac RAM sayfasıdır . Bu, uyumlu RAM‘i bulmak için Mac modelinizi seçmenize olanak tanır. Her tür RAM‘in çalıştığı Mac’leri ve bunların nasıl değiştirileceğine ilişkin kolay videoları göreceksiniz. Şirket, eski RAM‘iniz için takas değeri bile sunuyor.

Mac'inize RAM Nasıl Eklenir veya Yükseltilir 3

Alternatif olarak, Crucial‘ın bellek merkezine bir göz atın . Buraya bilgisayar bilgilerinizi (daha önce bulunan) girebilir veya sizi kontrol eden bir tarayıcı aracı indirebilirsiniz. Ardından, makinenizde çalışması garanti edilen SSD‘leri ve RAM‘i içeren bir sayfa göreceksiniz.

Daha ayrıntılı kılavuzlar için iFixIt‘in Mac Onarım sayfasına bakın . RAM yükseltmeleri için ayrıntılı adımları burada bulacaksınız.

Mac RAM Uyumluluğunun Sağlanması

RAM satın alırken, sisteminizle uyumluluk çok önemlidir. Her tür RAM her Mac bilgisayarda çalışmayacaktır, bu nedenle uygun bir bileşen satın aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Aksi takdirde, RAM’i yükseltmek için tüm çabayı harcayabilir ve kullanılamaz bir bilgisayarla sonuçlanabilirsiniz.

Bu nedenle, Mac RAM yükseltmelerinde uzmanlaşmış bir mağazadan satın almanızı öneririz. Yukarıdaki sitelerde bulunan RAM için alışveriş yapabilir ve daha iyi bir fiyat alabilirsiniz. Bunu yaparsanız, biraz farklı bir şey satın almamak için SKU’ya göre arama yaptığınızdan emin olun.

Birkaç veya kötü inceleme ile ucuz, önemsiz RAM’den uzak durmanızı öneririz. Tasarruf ettiğiniz birkaç dolar, sisteminizi çökerten kötü RAM riskine değmez.

Son olarak, sisteminiz için doğru miktarda RAM satın almanız gerekecek. Belirli makinenizin ne kadar RAM alacağını görmek için OWC’nin MaxRAM sayfasına bir göz atın . Çoğu durumda bu, Apple tarafından sağlanan “maksimum” değeri aşıyor.

Bu sayfa aynı zamanda makinenizin kaç bellek yuvasına sahip olduğunu da gösterir; çoğu MacBook modelinde iki yuva bulunur. Çift kanallı bellekten yararlanmak için, istediğiniz toplamı toplayan iki çubuk satın almak isteyeceksiniz. Örneğin, 8 GB RAM’e yükseltmek istiyorsanız 4 GB x 2 paketini satın alın.

Ne kadar RAM satın almanız, ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Yoğun bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz, 8GB iyi bir temeldir. Sıklıkla çoklu görev yapıyorsanız ve bilgisayarınız bunu destekliyorsa, 16 GB’a geçmek iyi bir fikirdir.

Mac’inizdeki RAM Nasıl Yükseltilir

Son olarak, makinenizdeki gerçek RAM yükseltmesi için genel süreci gözden geçirelim. Belirtildiği gibi, her bir Mac modeli için talimatları gözden geçiremeyiz. Daha spesifik talimatlar için yukarıda belirtilen kaynakları kontrol edin.

Aşağıda, bunun 2010 ortası MacBook’ta nasıl göründüğüne dair temel bir genel bakış sunacağız. Sizinkinde biraz farklı olsa da, MacBook RAM yükseltmeleri için temel süreç aynıdır. Çoğu iMac modelinde, RAM bölmesine erişmek için kullanışlı bir pencere bulunur ve bu da onu bir dizüstü bilgisayarda olduğundan daha kolay hale getirir.

Çalışırken, bilgisayar bileşenlerine zarar verebilecek statik boşalmalara dikkat edin . Bu işleme başlamadan önce kendinizi metal bir nesneye toprakladığınızdan emin olun ve statik olmayan bir yüzey üzerinde çalışın. Çalışırken tüylü pantolonlar giymeyin veya ayaklarınızı halı üzerinde sürüklemeyin, çünkü bu hareketler statik elektrik oluşturacaktır.

RAM’i tutarken, hassas parçalara dokunmamak için yanlarından tuttuğunuzdan emin olun. RAM’i altın bağlantı pimlerinden tutmaktan kaçının.

1. Adım: MacBook Kapağını Çıkarın

Mac'inize RAM Nasıl Eklenir veya Yükseltilir 4

İlk olarak, henüz değilse bilgisayarınızı kapatın. Ardından, Mac’inizi güç kaynağından çıkarın ve bağlı tüm aksesuarları çıkarın. MacBook’unuzu ters çevirin, alt kapağı sabitleyen birkaç vida göreceksiniz. Bunları standart bir Phillips tornavida kullanarak çıkarın.

Vidaları çıkarırken soymamaya dikkat edin. Vidaları küçük ve kaybetmesi kolay olduğu için, vidaları yerleştirmek için kağıt havlu veya benzeri bir şeye sahip olmak isteyebilirsiniz.

Adım 2: Eski RAM’i Çıkarın

Mac'inize RAM Nasıl Eklenir veya Yükseltilir 5

Kapak kapandığında, RAM’i görebilmeniz gerekir. MacBook’ların kullanıcı tarafından çıkarılabilir pek çok parçası olmadığı için oldukça açık. Yukarıdaki resimde, RAM, Samsung sürücüsünün üzerindeki küçük yeşil bileşendir.

Bu örnekteki MacBook’umuzla, RAM’in her iki yanındaki iki küçük klip onu yerinde tutar. Bunları yavaşça RAM’in dışına doğru itin ve çubuk yukarı çıkarak dışarı çekmenize izin verecektir.

İkinci RAM çubuğunu serbest bırakmak ve çıkarmak için klipsleri dışarı itme işlemini tekrarlayın, ardından eski bileşenleri bir kenara koyun.

Adım 3: Yeni RAM’i yükleyin

Mac'inize RAM Nasıl Eklenir veya Yükseltilir 6

Yeni RAM’inizi alın ve bağlantı pimlerindeki çentiği RAM yuvasındaki çentikle hizalayın. Sadece bir yöne gidecek, bu yüzden doğru uyumu bulmak zor olmamalı.

Çentikleri yaklaşık 30 derecelik bir açıyla hizaladıktan ve hafifçe içeri ittikten sonra, RAM’i yumuşak bir şekilde aşağı bastırın ve yerine oturduğunu hissedeceksiniz. Bunu ikinci çubuk için bir kez daha tekrarlayın ve hepiniz hazırsınız.

Yeni RAM güvenli bir şekilde yerine oturduktan sonra kapağı tekrar takmaya hazırsınız. Ancak, bilgisayarınızı demonte ederken, görünür kirleri temizlemek için bir dakikanızı ayırmaya değer. Özellikle fanda biriken tozları gidermek için pamuklu çubuk veya biraz hava ile temizleyin.

Kapağı tekrar takmak için tekrar hizalayın ve vidaları tekrar vidalayın.

4. Adım: Mac’inizin RAM’i Tanıdığını Doğrulayın

Mac'inize RAM Nasıl Eklenir veya Yükseltilir 7

Bundan sonra, RAM’i doğru tanıdığından emin olmak için bilgisayarınızı başlatabilirsiniz. Daha önce ziyaret edilen Bu Mac Hakkında penceresinde, Bellek öğesinin yanında yeni RAM miktarını görmelisiniz . Daha fazla ayrıntı görmek istiyorsanız, Sistem Raporu’nu açıp Bellek sekmesine tıklayabilirsiniz .

Mac RAM Yükseltmeniz Tamamlandız

Artık bu işlemi tamamlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. İster bir iMac ister MacBook Pro RAM yükseltmesiyle ilgileniyor olun, sisteminiz için doğru RAM’i nasıl bulacağınızı ve onu nasıl kuracağınızı bilirsiniz. Bu, büyük bir etkisi olacak nispeten basit bir bilgisayar yükseltmesidir.

Eski bir makine için yeni RAM’e para harcamadan önce, bunun yerine Mac’inizi değiştirme zamanının gelmediğinden emin olun.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz