Salı, Eylül 28, 2021

Linux’ta Zoom Nasıl İndirilir ve Kurulur

- Advertisement -

Linux’ta Zoom Nasıl İndirilir ve Kurulur? Birçok kişi, bilgisayarınızdaki herhangi bir dosya veya klasörde arama yapmanıza izin veren bir yazılım parçası olan Zoom adı verilen yeni yazılımı duymadı. Zoom Linux download İnanılmaz derecede güçlü bir yazılımdır ve dosyalarınızı, klasörlerinizi ve eklerinizi kolayca aramanıza olanak tanıyarak, hem görsel hem de operasyonel olarak bilgisayarınıza bakış açınızı büyük ölçüde iyileştirebilir. Yazılımla ilgili en iyi şeylerden biri, yıllar önce çekilmiş olsalar bile her türlü dijital fotoğrafı arayabilmeniz ve görüntüleyebilmenizdir!

Linux’ta zoom’u indirip yüklemek istiyorsanız, bunu başarmanın birkaç yolu vardır. Linux‘ta zoom‘u indirip yüklemenin en kolay yolu, Adobe Flash yazılım CD’nizde bulunan Phing yazılımını kullanmaktır. Linux Mint Phing uygulamasını yükledikten sonra, Phing yazılımını çalıştırmak ve aramak istediğiniz dosyayı yüklemek kadar basittir. Pardus Zoom kurulumu buradan, görüntülemek istediğiniz dosyaları bulmak ve ayıklamak için “ara” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Linux’ta zoom’u indirme ve yüklemenin bir sonraki adımı, sisteminiz için doğru sürücülere sahip olmanızı sağlamaktır. Linux Mint kurulumu bu yazılım, düzgün çalışması için doğru aygıt sürücülerinin kullanılmasını gerektirir ve donanım ve yazılım aygıtlarınızın güncel olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olarak, bilgisayarınızın yazılımla sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlayacaksınız. Zoom download, bir aygıt güncelleştirmesi çalıştırarak veya bilgisayarınızın üreticisinin web sitesinden sisteminiz için en son sürücüleri indirerek yapılabilir. Zoom veri dosyalarını okumak için gerekli olduğu için yeni flash sürücüleri yüklemeniz de şiddetle önerilir. Zoom indir son olarak, web tarayıcınızın Zoom grafiklerini okuyabilmesini ve Perl komut dosyanızın bunları doğru bir şekilde görüntüleyebilmesini sağlamak için Perl modülünüzü en son sürümle güncellemeniz önerilir.

Zoom İstemcisini Neden Kurmalısınız?

Daha önce de belirtildiği gibi, Zoom istemcisinin sunduğu kullanım kolaylığı en büyük avantajlarından biridir. Ancak bunun yanı sıra, web istemcisi veya aşamalı web uygulaması üzerinden masaüstü istemcisini tercih edebileceğiniz başka avantajlar da vardır .

İşte bu tür dikkate değer birkaç avantajın bir listesi:

  • Toplantıları planlama yeteneği.
  • Üçüncü taraf bir takvim kullanıyorsanız, senkronize edilmiş takvimleri görüntüleyebilme.
  • Planlanmış toplantıları görüntüleme, düzenleme veya başlatma özgürlüğü.
  • Bir toplantıdaki diğer katılımcıların uzaktan kontrolünü alma ayrıcalığı.
  • Toplantıları canlı yayınlama yeteneği.
  • Durumunuzu manuel olarak değiştirme seçeneği.
  • Mesajları yönetme (düzenleme, okundu olarak işaretleme ve silme) yeteneği.
  • Şifreli sohbeti kullanma seçeneği.
  • Ekran görüntüsü alma ve resim gönderme özelliği.
  • Kanalları yönetme (oluşturma ve düzenleme) ve üye davet etme yeteneği.

Tabii ki, bunlar Zoom istemcisini kullanmanın avantajlarından sadece birkaçı ve onu kullanmanın günlük kullanımınızda yararlanabileceğiniz çok sayıda başka avantajı da var.

Diğer tüm programlarda olduğu gibi, Linux’a Zoom’u kurmanın birden fazla yolu var. Bu nedenle, hangi dağıtımı kullandığınıza bağlı olarak, yükleme işlemini başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin. Çoğu dağıtımda uygulamayı hem grafik hem de komut satırı yöntemlerini kullanarak yükleyebilirsiniz.

Debian ve Ubuntu’ya Zoom Nasıl Kurulur

Makinenizde Debian, Ubuntu veya Linux Mint kullanıyorsanız Zoom‘u yüklemek için GDebi veya APT’yi kullanabilirsiniz.

1. Bir Grafik Yükleyici Kullanma

Kurulum işlemine başlamadan önce, sisteminizin depo listesini APT kullanarak güncelleyin:

sudo apt update

Ardından, aşağıdaki komutu kullanarak GDebi’yi kurun:

sudo apt install gdebi

Ubuntu’daysanız, GDebi’nin sisteminize önceden kurulmuş olması muhtemel olduğundan bu adımı atlayabilirsiniz.

Linux'ta Zoom Nasıl İndirilir ve Kurulur 1

Ardından, Linux dağıtımınız için Zoom istemcisini indirmek için Zoom İndirme Merkezi’ni ziyaret edin. Bunu yapmak için, yanındaki açılır liste düğmesine dokunun Linux , Tür listenizden bu dağıtımı ve isabet seçim İndir .

indir: Zoom

İndirildikten sonra, GDebi’de açmak için yükleyici dosyasına çift tıklayın. Tıklayın yükleme yüklemeye devam etmek, düğme ve istendiğinde yönetici şifrenizi girin.

2. Terminali Kullanma

Sisteminize ek bir yardımcı program indirmek istemiyorsanız, terminali kullanarak Zoom DEB dosyasını yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için terminali açın ve ls ve cd komutlarını kullanarak indirilen dosyayı kaydettiğiniz dizine gidin .

Dizine girdikten sonra aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt install ./zoom_amd64.deb

DEB dosyasının adı sizin durumunuzda farklı olabilir. Bu nedenle, komutta doğru dosya adını belirttiğinizden emin olun.

Debian Tabanlı Dağıtımlardan Yakınlaştırmayı Kaldırın

Zoom’u Debian, Ubuntu veya Mint çalıştıran Linux makinenizden kaldırmak için şunu çalıştırın:

sudo apt remove zoom

Arch Linux veya Manjaro’da Zoom Nasıl Kurulur

Arch tabanlı Linux dağıtımları ayrıca size hem GUI hem de CLI yöntemlerini kullanarak Zoom istemcisini kurma özgürlüğü verir. Bu nedenle, tercihinize göre uygun gördüğünüz bir yöntem seçin.

1. Bir Grafik Yükleyici Kullanma

Arch tabanlı Linux dağıtımlarının çoğu, Pamac paket yöneticisi önceden yüklenmiş olarak gelir ve Zoom’u sistemimize yüklemek için kullanacağınız şey budur. Bunun için Zoom İndirme Merkezi’ni ziyaret edin ve listeden Arch Linux’u seçin. Tarayıcı, TAR dosyasını bilgisayarınıza indirmeye başlayacaktır.

İndir: Zoom

Dosya yöneticisini açın ve dosyayı indirdiğiniz klasöre gidin. Şimdi dosyayı Pamac’ta açmak için çift tıklayın. Burada, Zoom ile birlikte bilgisayarınıza yüklenecek olan bağımlılıkların bir listesini göreceksiniz. Devam etmek için Uygula’yı tıklayın .

2. Terminali Kullanma

Basit bir kurulum işlemi istiyorsanız, TAR arşivini indirebilir ve Pacman üzerinden kurabilirsiniz. Bunu yapmak için terminali açın ve TAR dosyasının bulunduğu dizine gidin.

Ardından, Zoom istemcisini kurmak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter’a basın:

sudo pacman -U zoom_x86_64.pkg.tar.xz

Arch Tabanlı Dağıtımlardan Yakınlaştırmayı Kaldırın

Zoom istemcisini artık istemiyorsanız, aşağıdakileri çalıştırarak tüm bağımlılıklarıyla birlikte kaldırabilirsiniz:

sudo pacman -Rs zoom

Zoom, CentOS, Red Hat veya Fedora’ya Nasıl Kurulur

CentOS, Red Hat ve Fedora arasında, bilgisayarınızda Fedora kullanıyorsanız, Zoom’u hem GUI hem de CLI yöntemleriyle yükleyebilirsiniz. Öte yandan, CentOS veya Red Hat kullanıyorsanız, bu görev için terminali kullanmaya başvurmanız gerekir.

1. Bir Grafik Yükleyici Kullanma

Zoom’u GUI aracılığıyla yüklemek için Zoom İndirme Merkezi’ni ziyaret edin ve listeden Fedora’yı seçerek RPM yükleyici dosyasını indirin .

İndir: Zoom

Ardından, bir dosya yöneticisi kullanarak indirme konumuna gidin ve GNOME uygulama merkezinde açmak için RPM yükleyicisine çift tıklayın. Burada, Yükle’ye tıklayın ve devam etmek için istenirse yönetici şifrenizi girin.

2. Terminali Kullanma

CentOS veya Red Hat kullanıyorsanız, terminali açın ve RPM yükleyici dosyasını indirdiğiniz dizine gidin.

Ardından, aşağıdaki komutu yazın ve Enter’a basın :

sudo yum localinstall zoom_x86_64.rpm

Zoom’u RHEL Tabanlı Dağıtımlardan Kaldırın

Zoom’u bu Linux dağıtımlarından herhangi birinden kaldırmak istiyorsanız, şunu çalıştırın:

sudo yum remove zoom

OpenSUSE’de Zoom Nasıl Kurulur

Tıpkı diğer Linux dağıtımlarında olduğu gibi, OpenSUSE üzerinde Zoom kurulumu da oldukça kolaydır ve bunun için ya grafik paket yöneticisini ya da terminal yaklaşımını kullanabilirsiniz.

1. Bir Grafik Yükleyici Kullanma

GUI kullanarak Zoom istemcisini kurmak için Zoom İndirme Merkezi’ne gidin ve açılır menüden openSUSE’yi seçerek RPM yükleyici dosyasını indirin .

İndir : Zoom

Ardından, sisteminizin dosya yöneticisini açın ve RPM dosyasını kaydettiğiniz dizine gidin.

Ardından, üzerine sağ tıklayın ve Birlikte Aç > Yazılımı Yükle/Kaldır öğesini seçin . İstendiğinde, Zoom’u tüm bağımlılıklarıyla birlikte yüklemek için Kabul Et’e basın.

2. Terminali Kullanma

CLI yaklaşımını daha iyi bulursanız, terminali açın ve Zoom istemci dosyasını indirdiğiniz dizine gidin. Aşağıdaki komutu çalıştırın ve kuruluma devam etmeniz istendiğinde yönetici şifrenizi girin:

sudo zypper install zoom_openSUSE_x86_64.rpm

openSUSE’den Zoom’u Kaldır

Zoom’u openSUSE dağıtımından kaldırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo zypper remove zoom

Zoom’u Linux’a Başarıyla Yükleme

Bu kılavuzu kullanarak Zoom’u Linux bilgisayarınıza başarıyla yükleyebilmelisiniz. Çoğu durumda, yükleme sırasında herhangi bir bağımlılık sorunuyla karşılaşmazsınız. Ancak, bu tür sorunların ortaya çıkması durumunda, eksik bağımlılıkları yükleyebilir ve istemciyi yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Birini taahhüt etmeden önce diğer video konferans hizmetlerini keşfetmek isterseniz, video konferans ve çevrimiçi toplantılar için beş ücretsiz Zoom alternatifi kapsamımıza göz atın.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz