in

Linux için En İyi 5 Pencere Yöneticisi

Linux için En İyi 5 Pencere Yöneticisi 7

Linux Pencere Yöneticisi Nedir?

Diğer Unix benzeri işletim sistemlerinde olduğu gibi, Linux da çeşitli GUI tabanlı uygulamaların çalışması için gereken temel GUI öğelerini oluşturmak için varsayılan pencereleme sistemi olarak X Pencere sistemini (veya X11’i) kullanır .

Ancak bunun dışında X11 sisteminin sunabileceği pek bir şey yok. Sonuç olarak, masaüstünüzdeki uygulama pencerelerini tercihinize göre yönetmek ve düzenlemek için kullanamazsınız.

Burası bir pencere yöneticisinin devreye girdiği yerdir. Uygulama pencerelerinin bilgisayarınızın ekranında veya harici monitöründe nasıl göründüğünü ve nasıl davrandığını yönetmenize olanak tanır. Bu şekilde, yerleşimlerini ve dolayısıyla görünümünü kontrol edebilir, böylece ekranınızın ekran alanından en iyi şekilde faydalanabilir ve çoklu görev deneyiminizi geliştirebilirsiniz.

Linux için En İyi Pencere Yöneticileri

Aşağıda, ekranınızın gayrimenkulünden sonuna kadar faydalanmak için kullanabileceğiniz hem kayan hem de döşeme için Linux için en iyi pencere yöneticilerinin bir listesi bulunmaktadır.

1. Xmonad

Linux için En İyi 5 Pencere Yöneticisi 8

Xmonad, Linux için ücretsiz ve açık kaynaklı bir dinamik döşeme penceresi yöneticisidir. Haskell’de yazılmıştır ve davranışını tercihinize göre kişiselleştirmenize yardımcı olan bir yapılandırma dosyasıyla birlikte gelir.

Haskell’de yazıldığı için, özellikle daha önce Haskell deneyiminiz yoksa, xmonad’ın yapılandırma dosyasını hemen anlamak ve yapılandırmak oldukça zor olabilir. Bununla birlikte, dili iyi anlayanlar için, özelleştirilebilirlik ve kullanılabilirlik kapsamı, çoğu pencere yöneticisinden alabileceğinizin çok ötesine ulaşır.

xmonad’ın en büyük avantajlarından biri, pencere düzenlemesini sizin için otomatikleştirmesidir, böylece işinizi yapmaya daha iyi odaklanabilirsiniz. Özellik setine gelince, program diğerlerinin yanı sıra kapsamlı bir uzantı kitaplığı, Xinerama desteği (çok ekranlı kurulumlar için) ve anında yeniden yapılandırma sunar.

Debian/Ubuntu’ya xmonad yüklemek için şunu çalıştırın:

sudo apt install xmonad

Arch Linux’ta:

sudo pacman -S xmonad

Fedora/CentOS ve diğer RHEL tabanlı sistemlerde:

sudo dnf install xmonad

2. Awesome

Linux için En İyi 5 Pencere Yöneticisi 9

Awesome, bir DWM (Dinamik Pencere Yöneticisi) çatalı olarak başladı, ancak daha sonra kendi başına tam teşekküllü bir Linux pencere yöneticisine dönüştü. Programın amaçlarından biri, gelişmiş işlevlerden ödün vermeden hızlı ve basit bir pencere yönetimi çözümü sunmak olmuştur. Ve çoğunlukla, buna kadar yaşamayı başardı.

Özelleştirme açısından geniş bir kullanım alanına sahip güçlü bir programlama dili olan Lua ile yazılmıştır . GUI ve pencere yönetimi üzerinde tam kontrol sahibi olmak isteyen uzman bir kullanıcıysanız, harika bir şekilde size yardımcı olacak iyi belgelenmiş bir API ile arzu ettiğiniz hemen hemen her şeyi elde edebilir .

Diğer pencere yöneticilerinden bazılarını harika yapan yönlerden biri, gecikmeye neden olduğu bilinen Xlib kitaplığını kullanmak yerine, eylemlerinizin o kadar fazla maruz kalmamasını sağlayan eşzamansız XCM kitaplığını kullanmasıdır. gecikme.

Debian/Ubuntu’ya harika yüklemek için:

sudo apt install awesome

Arch Linux’ta:

sudo pacman -S awesome

Fedora/CentOS/RHEL’de:

sudo dnf install awesome

3. DWM

Linux için En İyi 5 Pencere Yöneticisi 10

DWM veya Dinamik Pencere Yöneticisi, bu listedeki eski Linux pencere yöneticilerinden biridir. Dinamik bir pencere döşeme yöneticisidir ve özellikle iyi çalışan minimal ve basit işlevselliği nedeniyle xmonad ve harika gibi popüler pencere yöneticilerinin geliştirilmesinin arkasında bir ilham kaynağı olmuştur.
Ancak, bu hafif yaklaşımın bir sonucu olarak, DWM bazı eksikliklerle karşı karşıyadır. Bunlardan biri, programın öğelerini özelleştirmeyi karmaşık hale getiren bir yapılandırma dosyasının olmamasıdır, çünkü artık her değişiklik yapmak istediğinizde kaynak kodunu değiştirmeniz ve oluşturmanız gerekir.

Bu nedenle DWM, karmaşıklığı artırabilecek ekstra öğeler ve özelliklerle dolu bir şeyin aksine, yalnızca tek bir işi (pencere yönetimi) yapan sorunsuz bir pencere yöneticisine ihtiyaç duyanlar için genellikle tercih edilen bir pencere yöneticisidir. deneyime.

DWM’yi Debian ve Ubuntu’ya kurmak için şunu kullanın:

sudo apt install dwm

Arch Linux’ta:

sudo pacman -S dwm

DWM’yi Fedora/CentOS ve RHEL tabanlı sistemlere kurmak kolaydır:

sudo dnf install dwm

4. IceWM

Linux için En İyi 5 Pencere Yöneticisi 11

IceWM, C++ ile yazılmış bir yığınlama penceresi yöneticisidir. Tamamen hızlı ve sorunsuz bir pencere yönetimi deneyimi sunmaya odaklanmıştır, bu da onu güçsüz Linux makineleri için mükemmel kılar. Ancak, hafif olmasına rağmen, program temel kullanılabilirlik ve özelleştirilebilirlikten ödün vermez.

Değiştirilmesi çok daha kolay olan ve özelleştirmeyi çok kolaylaştıran bir düz metin dosyası kullanır. Sadece bu değil, aynı zamanda yapılandırma dosyasını değiştirmenize yardımcı olacak belgelenmiş kılavuzlar da sunar. Ayrıca, sizi GUI öğeleri ve işlevleriyle tanıştırmak için burada ve orada rastgele (“yararlı” olarak okuyun) araç ipuçları vardır.

IceWM’deki ilginç bir GUI eklentisi, masaüstünde uygulama pencerelerini ve çalışma alanlarını yönetmeyi ve düzenlemeyi daha da kolaylaştıran, alttaki yerleşik görev çubuğudur. Benzer şekilde, çoklu monitör kurulumlarında size yardımcı olacak hoş bir dokunuş olan hem RandR hem de Xinerama için destek sunar.

IceWM’yi Debian/Ubuntu’ya kurmak için:

sudo apt install icewm

Arch Linux’ta:

sudo pacman -S icewm

Fedora/CentOS/RHEL’de:

sudo dnf install icewm

5. i3

Linux için En İyi 5 Pencere Yöneticisi 12

i3 pencere yöneticisi, bir dizi pencere düzenleme ayarını destekleyen manuel bir pencere döşeme aracıdır. C dilinde yazılmıştır ve IceWM’ye çok benzer şekilde, düz metin dosyası aracılığıyla yapılandırma işlevselliği sağlar, bu da öğelerini stilinize göre değiştirmeyi kolaylaştırır.

Özünde, i3 hızlı ve minimal olmayı hedeflerken ileri düzey kullanıcılara hitap etmeye devam ediyor. Bu nedenle, manuel pencere yerleşimi, temalar, çoklu odak modları gibi temel özelliklerin yanı sıra görev çubuğu gibi gelişmiş seçenekler, yapılandırılabilir tuş bağlantıları ve daha fazla özelleştirme için özel komut dosyaları oluşturma yeteneği elde edersiniz.

Genel olarak, i3’ün yaklaşımı, programı sisteminizde nasıl kullanmak istediğinizi kontrol etmenizi sağladığı için her tür kullanıcı için idealdir. Onu olduğu gibi kullanabilir veya ihtiyaçlarınıza göre tamamen değiştirebilirsiniz. Bu da onu düşük güçlü bilgisayarlar için uygun hale getirir.

Debian/Ubuntu’da:

sudo apt install i3

i3’ü Arch Linux’a kurmak için:

sudo pacman -S i3

Fedora/CentOS/RHEL sistemlerinde:

sudo dnf install i3

Linux’ta Uygulama Windows’unu Etkili Bir Şekilde Yönetme

Bilgisayarınızdaki bir dizi uygulama (ve ekranlar) arasında gidip gelmek zorunda olan biriyseniz, ekran alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak ve verimli bir şekilde çoklu görev yapmak için yukarıdaki pencere yöneticilerinden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Linux’a yeni başlıyorsanız, i3 pencere yöneticisine göz atmanızı öneririz. Hızlıdır, minimaldir ve uygulama pencerelerinizi düzenli tutmak ve üretkenliğinizi en üst düzeye çıkarmak için ihtiyaç duyacağınız hemen hemen tüm temel özellikleri sunar.

What do you think?

Written by Bıkkın panda

Eğlenceli video ve esprileri İnternet'in en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.Sistem gereksinimleri için bize sorunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Origin Hesabı Bildirimleri Nasıl Yönetilir 31

Origin Hesabı Bildirimleri Nasıl Yönetilir

Windows 11'de Ağ Ayarlarınızı Sıfırlama 32

Windows 11’de Ağ Ayarlarınızı Sıfırlama