Cumartesi, Ekim 23, 2021

Linux WSL’de Kullanıcı Parolası Nasıl Sıfırlanır

- Advertisement -

Son zamanlarda Linux makinenizi oyun indirmek ve yüklemek dışında herhangi bir şey için kullandıysanız, Linux’taki kullanıcı şifresini hızlı ve kolay bir şekilde nasıl sıfırlayacağınızı bilmeniz gerekir. Çoğu insan, kullanıcı parolalarını bir sunucuda veya başka bir yerde unuturlarsa, o zaman bu sunucuyu bir daha kullanmalarının engellenebilmesi için iyi bir şans olduğunu fark etmez. Doğru dizine girmenize yardımcı olmak için izleyebileceğiniz birkaç basit adım vardır, böylece tekrar erişebilirsiniz.

Başlamak için, kullanıcı şifremizi alacağımız rastgele bir dizinle değil, gerçek kullanıcı diziniyle çalıştığımızdan emin olmak istiyoruz. Bunun nedeni, çoğu zaman birisi Linux sisteminden kilitlendiğinde, bunun nedeni yanlış kullanıcı dizininde olmalarıdır. Bu nedenle, doğru kullanıcı dizinine girmek için sadece / vb / şifrelere girebilmemiz gerekecek. D dizini. Bu şekilde, kullanıcı adımızı yazmak ve hatırlamaya çalışmak yerine, kök kullanıcı adımızı kullanabileceğiz.

Giriş dizininize erişildikten sonra /etc/passwords.d adresini görebileceksiniz. Kullanıcı parolanızın depolandığı dosyaları görebilmeniz gerekir. Bu klasörü göremeyecekseniz, yeni kullanıcı parolanızı yazarak kullanıcı parolasını sıfırlayabilirsiniz. Bu kadar basit! Şimdi deneyin!

Linux WSL'de Kullanıcı Parolası Nasıl Sıfırlanır 1

Ubuntu WSL’de Kullanıcı Parolasını Değiştirin

WSL dağıtımınız için varsayılan kullanıcı adını root olarak değiştirin. Ardından, config komutunu aşağıdaki gibi çalıştırın :

ubuntu config --default-user root

Varsayılan bir WSL dağıtımıyla çalışıyorsanız, Linux dağıtımınızı başlatın.

passwd komutunu yazarak şifrenizi sıfırlayın .

passwd

Belirli bir kullanıcının şifresini sıfırlamak için kullanıcı adını şu komutla iletin. Örneğin:

passwd winibhalla

WSL oturumunuzu bırakın ve WSL dağıtımının varsayılan kullanıcısını kullanıcı hesabınıza geri ayarlayın.

ubuntu config --default-user winibhalla

Not : Varsayılan kullanıcınızı bir WSL dağıtımında kök olarak değiştirmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

Değiştir kök , başka bir kullanıcı hesabı adıyla böylece sistem kullanımda dağıtıma için varsayılan kullanıcı hesabı olarak belirlediğini. Varsayılan kullanıcıyı root olarak ayarlama komutları, diğer Linux dağıtımlarında da aynıdır.

Kökü Ubuntu’da varsayılan kullanıcı olarak ayarlamak için:

ubuntu config --default-user root

OpenSuse Linux’ta:

sles-12 config --default-user root

Kali Linux’ta varsayılan kullanıcıyı değiştirmek de kolaydır:

kali config --default-user root

Varsayılan kullanıcıyı Debian’da root yapacak şekilde değiştirmek için:

debian config --default-user root

WSL’de Parolanızı Sıfırlama, Kolay Yol

İşlem oldukça basittir ve bir acemi bile yukarıdaki adımları kullanarak yapabilir. Buradaki fikir, süreci adım adım takip etmektir ve yanlış gidemezsiniz.

Geleneksel bir Linux kurulumunda, hesap parolanızı kolayca değiştirmek için passwd komutunu kullanabilirsiniz . Unix, mimarisi ve komutları açısından Linux’a benzer ve kullanıcı şifresini değiştirme adımları Linux’taki ile aynıdır.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz