Pazartesi, Eylül 27, 2021

Kulaklık Frekans Tepkisi Nedir?

- Advertisement -

Kulaklık Frekans Tepkisi Nedir? Kulaklıklar, herhangi bir elektronik cihaz gibi, gerçek bir kulaklık olarak kabul edilebilmesi için belirli bir miktarda “Yanıt Süresine” sahip olmalıdır. Kulaklık frekans aralığı nedir yanıt süresi, sesin giriş sinyalinden ne kadar hızlı sıkıştırılacağını gösterir. Kulaklık empedans nedir kulaklıklarınızdan iyi ses istiyorsanız, iyi  kulaklık frekansı yanıtına ihtiyacınız vardır. “Yanıt Süresi” terimi, kulaklık ses kalitesinin seviyesini ölçmek için kullanılan şeydir.

İster bir müzik tutkunu olun, ister sadece müzik dinlemeyi seven biri olun, muhtemelen kulaklık frekans tepkisini duymuşsunuzdur. iPhone kulaklık frekans aralığı bu terime aşina olsanız da olmasanız da, bu makale frekans yanıtı ve önemi hakkında bilmeniz gerekenleri daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kulaklık Frekans Tepkisi Nedir?

Kulaklık Frekans Tepkisi Nedir? 1

Frekans yanıtı, bir kulaklığın tüm frekansları eşit olarak yeniden üretme yeteneğinin ölçüsüdür. Kulaklıkların üretebildiği frekans aralığını gösterir.

Frekans tepkisi , frekansın bir fonksiyonu olarak girdisine göre kulaklık çıkış büyüklüğünü ölçer. Temel olarak, kulaklıkların genlik açısından bir ses sinyalinin her frekansını ne kadar doğru ürettiğini gösterir.

Her bir kulaklık çifti, kendi kulaklık frekans yanıtı özelliğine sahip olması bakımından benzersizdir. Kesin frekans yanıtını üreticinin teknik özelliklerinde bulabilirsiniz.

Frekans Tepkisi Neden Önemlidir?

Kulaklık frekans yanıtının bir ses sistemi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Çıktının nasıl ses çıkaracağını belirler ve bir parça içindeki enstrümanların tonunu ve dengesini ince bir şekilde etkileyebilir. Bu, kullanıcının dinleme deneyimini mahvetme potansiyeline sahiptir.

İyi bir frekans yanıtına sahip bir ses cihazı, düşük, orta ve yüksek tonları da doğru şekilde çalabilir.

Kulaklık Frekans Tepkisi Temel Bilgiler

Kulaklık frekans yanıtı hakkında bilmeniz gereken diğer şeylerin bir listesi:

 • 20 ila 20.000 Hz, duyulabilir frekans aralığı olarak kabul edilir ve aynı zamanda çoğu kulaklık için standarttır.
 • İşitilebilir frekans aralığının dışındaki frekans, günümüzde birçok kulaklık tarafından duyulduğundan daha fazla hissedilebilir, çünkü insanlar olarak duyabileceğimizden daha geniş bir frekans aralığı sağlar.
 • Temel kulaklıklar bile duyulabilir aralığı (20Hz ila 20kHz) ve hatta bazen bunun ötesine geçme yeteneğine sahiptir.
 • Frekans tepkisi konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok çünkü bugün piyasadaki kulaklıkların çoğu standart frekans tepkisi aralığını kapsıyor.

Frekans Her Zaman Ses Kalitesini İyileştirmez

En kaliteli kulaklıklar genellikle sesi üreticinin istediği şekilde üretir. Kulaklıklar için kullanılan frekans yanıtının türü buna önemli ölçüde katkıda bulunan bir faktördür.

Frekans tepkisi, ses kalitesini iyileştirebilecek farklı bas, orta ve tiz aralıkları sunarken, her zaman bu tür iyileştirmelerle sonuçlanmadığına dikkat edilmelidir. Kulaklıkların işittiğimiz frekansları ne kadar iyi idare edebileceği gibi ses kalitesini etkileyen diğer faktörleri de dikkate almak önemlidir.

Kulaklık hassasiyeti nedir?

Hassasiyet; Desibel (dB), ekseriyetle duyulan sesin şiddetini ifade etmek için kullanılmış olsa da logaritma ile ilişkili, daima iki değer arasındaki karşılaştırmanın sonucunu gösteren birimdir ve göreceli sonuçlar verir.

Kulaklık ses kalitesi nasıl anlaşılır?

 • Neye ödeme yaptığınızı unutmayın. …
 • Kulaklıkların ses izolasyonu değerlendirin. …
 • Frekans aralığını araştırın. …
 • 5. Eğer büyük paralar ödemek istemiyorsanız gürültü önleyici özelliğinden vazgeçmelisiniz. …
 • Hepsini test edin. …
 • Kulaklıkların Empedansına (İç Direnç) Bakın. …
 • 8. Son olarak, kulaklarınız kullanın!

Kulaklık düşük frekans nedir?

İnsan kulağının duyabildiği frekans aralığı ise 20 Hz. ile 20.000 Hz. arasındadır. Bu değer 20.000 Hz. üzeri olursa bu seslere ultrason denir; 20 Hz. altında kalırsa infrason denir.

Kulaklık direnci kaç olmalı?

Empedans değeri (Ohm): Genelde 16 ve 32 Ohm olur (çok daha yüksekleri var elbet). Empedans değeri kulaklığın ne kadar güçlü ses verebileceğini belirtir.

Kulaklık sesi nasıl artırılır?

 • Cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın.
 • Erişilebilirlik’e, ardından Ses Yükseltici’ye dokunun.
 • Ses Yükseltici’yi Aç’a dokunun.
 • İzinleri kabul etmek için Tamam’a dokunun.
 • İsteğe bağlı: Ses Yükseltici kısayolu’nu değiştirin. …
 • Kablolu veya Bluetooth kulaklığı cihazınıza bağlayın.
- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz