in ,

99 Kripto Para Birimi Teriminin Açıklaması: İhtiyacınız Olan Her Kripto Tanımı

99 Kripto Para Birimi Teriminin Açıklaması: İhtiyacınız Olan Her Kripto Tanımı 7

İstediğiniz Her Kripto Tanımı. Web’de bulamazsın. Anladığım kadarıyla iki düzineden fazla farklı kriptografik algoritma var, ama bildiğim sadece üçünü bulabilirim. Kripto para birimi, başlangıçta ABD Doları, Euro ve Japon Yeni gibi geleneksel para birimlerine alternatif olarak geliştirilen yeni ve son derece yenilikçi bir ödeme protokolüdür. Son gelişmelerle birlikte, bu devrim niteliğindeki ödeme sistemi artık internette mevcuttur.

Çevrimiçi bulduğum aşağıdaki üç (3) Kripto Para Birimi Desriptions; Boolberry, Dash ve Zcash. Şimdi bunlara önemli miktarda zaman harcamayacağım çünkü bence bir Kripto Para Birimi Tanımı listesine yerleştirileceklerini hak etmiyorlar. Ancak, ek bilgiye ihtiyacınız varsa, bunların her biri hakkında daha fazla araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Hepsi birbirinden çok farklı ve bu nedenle onları kendi kategorilerine ayırmanın önemli olduğunu hissediyorum.

Peki neden kripto para birimi tanımına ihtiyaç var? Çünkü insanlar ‘yatırım’ yapmanın birçok farklı yolu olduğunu görmeye başladılar ve Kripto Para birimleri bu görüşe güzel bir şekilde uyuyor. Yukarıdaki ‘Karlılık’ makalesinden de görebileceğiniz gibi, yatırımcıların ‘Yatırım Getirisi’nden daha fazla ilgilendiği bir şey. Dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır.

99 Kripto Para Birimi Terimlerinin Tanımı

# Terim Tanım
1 Block Blok, belirli bir süre içinde tamamlanan kripto para işlemlerinin kaydını veya defterini tutan ve belirli sayıda jeton değerinde bir bilgisayar dosyasıdır. Örneğin, Bitcoin blok zincirindeki bir blok, son blok oluşturulduğunda 2140’a kadar her dört yılda bir yarıya inecek olan 6.25 Bitcoin değerindedir. Blok boyutu blok zincirleri arasında değişir. Bitcoin’in teorik limiti 4MB iken Bitcoin Cash, 8MB’den 32MB’a kadar her şeye izin verir.
2 Blockchain Kopyaları merkezi olmayan bir bilgisayar ağı içinde dağıtılan bağımsız ancak bağlantılı bloklardan oluşan bir ağ. Bir bloğa bir Bitcoin işlemi eklenir ve yeni blok oluşturulur, bu işlem blok zinciri boyunca doğrulanır ve güncellenir.
3 Distributed Ledger Blok zincirinin diğer adı.
4 Genesis Block Harcanamaz paralar içeren bir blok zincirinin ilk bloğu. Bitcoin’in genesis bloğu 3 Ocak 2009’da 50 Bitcoin ile oluşturuldu.
5 Block Height Bir blok zincirindeki toplam bağlı blok sayısı.
6 Peer-to-Peer Aracı olarak hareket eden merkezi bir üçüncü taraf olmadan iki veya daha fazla bilgisayarın birbiriyle doğrudan ağ bağlantısı. Blok zincirleri, Eşler Arası ağlar, yani merkezi olmayan ağlar üzerinde çalışır.
7 Protocol Blokları birbirine bağlayan ve merkezi olmayan ağa yeni blokların eklendiği kuralları sağlayan yazılım.
8 Algorithm İşlemleri güvenli tutan anahtarlar oluşturmak için kullanılan tarif veya formül. Kripto para birimleri üç ana anahtara dayanır: Hash, Public Key ve Private Key (aşağıya bakın).
9 Encryption Okunabilir metnin, bir algoritma kullanılarak karma veya anahtar adı verilen okunaksız metne dönüştürülmesi işlemidir. Kriptografi olarak da bilinen bu süreç, kripto para birimleri adının kökenidir.
10 Hash Doğrulanmış ve gönderilmiş bir işlemi temsil eden bir harf ve sayı dizisi. Genellikle Hash veya TxID olarak adlandırılır.
11 Hash Rate Bir bilgisayarın bir işlemi doğrulama ve gönderme hızı, böylece yeni bir Hash oluşturur. Kelimenin tam anlamıyla bir blok zincirinin yeni Hash’ler oluşturduğu ortalama hızdır ve hash/saniye birimlerinde hesaplanır.
12 Public Key Cüzdanınızın Blockchain’deki adresini tanımlayan bir harf ve sayı dizisi. Bu bilgiler, tıpkı e-posta adresiniz veya banka hesap numaranız gibi kripto para almak için başkalarıyla paylaşılabilir.
13 Private Key Cüzdanınızın kilidini açan bir dizi harf ve sayı. Bu kişisel bilgilerdir ve tıpkı şifreniz veya PIN’iniz gibi asla paylaşılmamalıdır.
14 Seed Phrase Özel anahtarlarınızın yedeği olarak işlev gören ve yalnızca sizin erişebileceğiniz 12, 18 veya 24 kelimelik bir ifade. Özel anahtarınızı unutursanız veya kaybederseniz, bir tohum cümlesi onu kurtarmanıza yardımcı olur.
15 Wallet Tıpkı e-posta gelen kutunuzun e-postaları alıp sakladığı gibi, kripto para biriminizi depolayan ve alan blok zincirindeki bir dosya. Hem Genel Anahtar hem de Özel Anahtar tarafından çalıştırılır.
16 Cold Wallet Cüzdanınızdaki Genel ve Özel Anahtarların bir kağıda yazdırılarak veya internete bağlı olmayan harici bir sabit diske kaydedilerek çevrimdışı olarak saklanması, hack yoluyla kaybı önlemek için. Cüzdanınızda çok sayıda bozuk paranız olduğunda soğuk depolama önerilir.
17 Hot Wallet Cüzdanınızın genel ve özel anahtarları, internete bağlı bir uygulamada saklanır ve cüzdanınıza erişmek için kullanılır. Bilgisayarınız veya telefonunuz saldırıya uğrarsa anahtarlarınız çalınabilir.
18 Mining İşlemlerin bir bilgisayar veya bir grup bilgisayar tarafından doğrulandığı süreç. Ağdaki tüm bilgisayarlar işlemi kabul ettiğinde, iki şey olur: zincire yeni bir blok eklenir ve yeni paralar oluşturulur ve yeni bloğa eklenir.
19 Consensus İşlemlerin doğrulandığı ve gönderildiği algoritma. Konsensüs algoritmalarının ana türleri, İş Kanıtı (PoW), Yetki Kanıtı (PoA) ve Hisse Kanıtı’dır (PoS).
20 Mempool Bitcoin ağındaki tüm bilgisayarlar tarafından onaylanmayı bekleyen doğrulanmış ve gönderilmiş işlemlerin bir koleksiyonu; geçerli bloklar için bir “bekleme alanı”. Yüksek bir mempool boyutu, tıkanıklığı gösterir; blok zincirine eklenmeyi bekleyen blokların trafik sıkışıklığı.
21 Proof of Work (PoW) Bir blok zincirindeki birden fazla bilgisayarın blokları mayınlamak için rekabet etmesini sağlayan bir algoritma. Bir blok madenciliği yapan ilk bilgisayar, yeni blok blok zincirindeki diğer tüm bilgisayarlar tarafından kabul edilmeden önce bunu yapmak için belirli bir miktarda enerji kullandığını kanıtlamalıdır.
22 Proof of Authority (PoA) Güvenilir bir bilgisayara veya belirli bir güvenilir bilgisayar grubuna blok madenciliği yapma yetkisi veren bir algoritma. Bu, PoW’dan çok daha hızlı bir yöntemdir.
23 Proof of Stake (PoS) Bir bilgisayarın sahip olduğu bozuk para miktarıyla orantılı olarak blok madenciliği yapmasına izin veren bir algoritma. Örneğin, mevcut madeni paraların %2’sine sahip olan bir bilgisayar, tüm blokların en fazla %2’sine sahip olabilir.
24 Proof of Activity (PoA) İşlemleri doğrulamak için hem İş Kanıtı (PoW) hem de Hisse Kanıtı (PoS) kullanan bir algoritma. Sistem PoW ile başlar ve bir blok başarıyla eklendikten sonra PoS’a geçer.
25 Proof of Burn (PoB) Bilgisayarların, kaç jeton “yaktıklarına” bağlı olarak blok madenciliği yapmasına izin veren bir algoritma. Madeni paralar harcanamaz bir adrese gönderilerek yakılır. Ne kadar çok jeton yakılırsa, benim için o kadar fazla şans olur.
26 Non-Fungible Token Bir blok içinde saklanan ve kopyalanamayan veya değiştirilemeyen, yani her NFT’nin parmak izi kadar benzersiz olduğu bir dosya. Bu nedenle NFT’ler, varlığın sahipliğini kanıtlamak veya varlığa erişim sağlamak için JPEG resmi veya dijital resim gibi dijital varlıklara eklenir.
27 Fiat Currency Bir hükümet tarafından yaratılan ve bankalar aracılığıyla dolaşan para birimi. Buna karşılık, kripto para birimleri bilgisayarlar içinde icat edilir ve eşler arası bir ağ, yani bir blok zinciri aracılığıyla dolaştırılır.
28 Node Bir blok zincirinin parçası olan bir bilgisayar. Bu nedenle bir blok zinciri, bir düğüm ağıdır.
29 Faucet Kaydolmak veya belirli görevleri tamamlamak için ücretsiz kripto para birimi sunan bir web sitesinde veya uygulamada bir ödül sistemi. Bu tekliflerden bazıları (tümü değil) dolandırıcılıktır ve kaydolmadan veya herhangi bir veriyi paylaşmadan önce dikkatli olunmalıdır.
30 Whale Belirli bir kripto para biriminin çok sayıda madeni parasını elinde bulunduran kişi veya kuruluşlar. Bitcoin’de Balina olabilmek için gereken minimum jeton sayısı 1.000’dir. Daha küçük tutuculara Yunus veya Balık denir.
31 Nonce Yeni blokları doğrulamak için yalnızca bir kez oluşturulan ve kullanılan rastgele bir sayı. Bir blok gönderildiğinde, zincire yeniden gönderilen eski bir blok değil, gerçekten yeni bir blok olduğunu doğrulamak için ona bir nonce eklenir.
32 Smart Contracts Amacı geliştiricinin programladığı bir mantık üzerinde yürütmek olan blok zinciri içinde yaşayan kod parçaları. Blok zincirine belirli bilgiler gönderildiğinde, kod, programlandığı şeyi yapar; örneğin, bir ödeme yapın.
33 Solidity Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılan programlama dili.
34 Oracle Blok zincirinin hem içindeki hem de dışındaki birden fazla kaynaktan veri alan, ardından sonuçları doğrulayan, analiz eden ve daha fazla eylem için akıllı bir sözleşmeye besleyen bir kod parçası. Akıllı sözleşmeler, eylemleri gerçekleştirmek için Oracle’dan gelen verilere güvenir.
35 Token Bir varlığı temsil eden veya bir blok zinciri ekosistemiyle belirli bir kullanımı olan bir tür kripto para birimi. Bazı tokenler yönetişim için kullanılır ve sahiplerinin blok zincirindeki değişikliklere oy vermesine izin verir.
36 Chain Linking Bitcoin ve Ethereum gibi iki farklı blok zincirinin aralarında kripto paraların transfer edilebilmesi için birbirine bağlanması işlemidir. Başarılı bir transfer için, işlemin her iki blok zincirinde aynı anda kaydedilmesi ve doğrulanması gerekir.
37 Block Explorer Blok zinciri işlemlerine katılmanızı sağlayan ve blok zincirlerdeki verilere erişim sağlayan bir arama motoru. Örnekler arasında blockchain.com, blockstream.info, blockexplorer.com, blockcypher.com ve btc.com sayılabilir.
38 Application-Specific Integrated Circuit (ASIC) Yalnızca belirli bir tür kripto para madenciliği yapan ve başka hiçbir işlev gerçekleştirmeyen bilgisayarlar için tasarlanmış özel bir devre. Bir Bitcoin ASIC devresi, Ethereum değil, yalnızca Bitcoin madenciliği yapabilir.
39 Altcoins Bitcoin ilk kripto para birimi olduğu için, Bitcoin olmayan herhangi bir kripto para birimine (Ethereum, Litecoin ve Cardano gibi) altcoin denir. Binlerce altcoin var; bazıları meşru, bazıları ise mali suç kanalları olarak kullanılıyor.
40 Decentralized Finance (DeFi) Blok zincirlere dayanan ve finans ve bankacılık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak için akıllı sözleşmelere dayanan bir finansal hizmet. DeFis otomatik olduğundan, herkesin daha önce istisnai olan hizmetlere erişmesini sağlar.
41 Exchange Dolar veya euro gibi fiat para birimleri için kripto para birimi alışverişi yapmanızı, kripto para birimi için fiat para birimini değiştirmenizi veya bir kripto para birimini başka bir kripto para birimiyle takas etmenizi sağlayan bir web sitesi.
42 Bitcoin İlk kripto para birimi. 2009 yılında piyasaya sürülen ilk kripto paraydı ve en değerli ve en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor.
43 SATS 0.00000001 BTC’ye eşdeğer en küçük Bitcoin birimi. Satoshi’s olarak da bilinen SATS, bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddia edilen Satoshi Nakamoto’ya atıfta bulunur.
44 Ethereum Ethereum, Ether adlı kendi parasına dayanan bir blok zinciridir. Bitcoin blok zincirinden farklı olarak, Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların üzerine kurulmasına izin verir, bu da Ethereum’un madenciliğin ötesine geçmesini ve merkezi olmayan finansal hizmetler, oyunlar ve her türlü merkezi olmayan uygulama gibi diğer işlevleri sunmasını sağlar.
45 Ether (ETH) Ethereum ağının yerel kripto para birimi. Bununla birlikte, Ethereum, Bitcoin dahil olmak üzere diğer kripto para birimlerini kabul eder.
46 Gwei Bir Eter’in en küçük birimi. 1 gwei, 0.000000001 ETH’ye (10-9 ETH) eşittir. Buna göre 1 ETH, 1 milyar gwei’ye eşittir.
47 Gas Bir madencinin Ethereum ağındaki işlemleri doğrulamak ve göndermek için kazandığı ücret. Her işlem için Gaz talep etmek, bilgisayar korsanlarının geçersiz işlemlerle Ethereum’u tıkamasını önler.
48 dApps (Decentralized Apps) Bir blok zincirinde ve merkezi bir otoritenin kontrolü dışında çalışan uygulamalar veya programlar. Örneğin, Twitter bir dApp olsaydı, bir mesaj gönderildikten sonra Twitter dahil hiç kimse onu silemezdi.
49 Unspent Transaction Output (UTXO) Model Bir işlemin iki eşzamanlı eylemi içerdiği bir ödeme sistemi; sahibinin cüzdanındaki bakiye, gönderilen tam jeton sayısı kadar azalır ve alıcının cüzdanındaki bakiye, alınan jetonlarla artar; harcanmamış bakiyelerin listesi yoktur, sadece genel bir bakiye vardır. Bu model Ethereum’da, UTXO modeli ise Bitcoin’de kullanılır.
50 Account/Balance Model Bir işlemin iki eşzamanlı eylemi içerdiği bir ödeme sistemi; sahibinin cüzdanındaki bakiye, gönderilen tam jeton sayısı kadar azalır ve alıcının cüzdanındaki bakiye, alınan jetonlarla artar; harcanmamış bakiyelerin listesi yoktur, sadece genel bir bakiye vardır. Bu model Ethereum’da, UTXO modeli ise Bitcoin’de kullanılır.
51 Fork Blok zincirinin algoritması güncellendiğinde meydana gelen bir bölünme. Farklı bilgisayarlar (madenciler) arasında yeni bir algoritmayı kabul edip etmeme konusunda bir anlaşmazlık varsa, bir grup yeni algoritmaları güncellerken başka bir grup eskiyi kullanmaya devam eder ve bu da ortak bir kökene sahip iki farklı blok zinciriyle sonuçlanır.
52 Hard Fork Blok zincirinde kalıcı bir güncelleme. Blok zincirinin önceki sürümünü çalıştıran bilgisayarlar, güncellenmiş blok zincirinden atılır.
53 Soft Fork Bilgisayarların yazılımlarını güncellemelerini gerektiren protokolde kalıcı bir değişiklik. Güncelleme yapamayanlar blok zincirinde kalır, ancak yeni bloklar gönderemezler.
54 Market Capitalization Bir kripto para biriminin toplam değeri, dolaşımdaki madeni para sayısının tek bir madeni paranın mevcut piyasa fiyatı ile çarpılmasıyla hesaplanır. Bu sayı yüz milyarlarca veya trilyonlarca dolara ulaşabilir.
55 The Flippening Ethereum’un piyasa değeri açısından Bitcoin’i geçtiği beklenen tarih.
56 Exchange Bir hesap açmanıza ve bitcoin, altcoin veya dolar veya Euro gibi fiat para birimleri kullanarak kripto para birimleri satın almanıza olanak tanıyan bir web sitesi veya uygulama, örneğin Binance. Para, olağan yöntemlerle, örneğin PayPal veya banka havalesi yoluyla hesabınıza gönderilir.
57 Arbitrage Bir borsada kripto para almak ve başka bir borsada daha yüksek bir fiyata satmak.
58 Stablecoin Değeri itibari para birimi, Altın gibi bir emtia değerine bağlı olan veya arzı bir algoritma tarafından kontrol edilen ve böylece para biriminin değerinin sabit kalmasını sağlayan bir kripto para birimi. En iyi bilinen stablecoin, değeri yaklaşık 1 ABD dolarına eşdeğer olan Tether’dir.
59 Memecoin Bir şakaya dayalı bir kripto para birimi. Memecoin’lerin gerçek dünyada hiçbir faydası yoktur ve yalnızca bu nedenle onları satın alan birçok kişi tarafından komik olarak kabul edildikleri için değerlidirler. En bilineni Dogecoin’dir.
60 Dollar Cost Averaging (DCA) Fiyat dalgalanmalarından bağımsız olarak haftalık, aylık veya yıllık olarak sabit miktarda kripto para satın alma uygulaması. Bu, yatırım sürecindeki duyguları ortadan kaldırır ve tutarlılığı korur ve fiyat düşüşlerinden fayda sağlar.
61 Casascius Coin Bitcoin kullanıcısı Casascius (Mike Caldwell) tarafından oluşturulan ve belirli sayıda Bitcoin için özel anahtarı içeren bir kağıt parçasına gömülü gerçek metal bitcoinler. Toplam 59.383.9 BTC değerinde toplam 27.673 Casascius madeni para basıldı.
62 Coin Mixer Bitcoin işlemlerini anonim ve izlenemez hale getiren bir yazılım. Bunu, bir işlemi alıp diğerleriyle karıştırarak ve ardından sahibine farklı bir adreste ve farklı miktarlarda geri göndererek başarır.
63 Initial Coin Offering (ICO) Fiat para birimi, bitcoin veya altcoin karşılığında insanlara yeni bir kripto para birimi teklif etmek. ICO’nun katılımcıları, edindikleri yeni kriptonun yaygın olarak kullanılmasını ve değerini artırmasını umuyor.
64 Anti-Money Laundering (AML) Kara para aklamaya karşı koruma sağlayan politikalar ve mevzuat.
65 Know your Customer (KYC) Bir kripto kullanıcısının kimliğini doğrulamak ve onu cüzdanına bağlamak için kullanılan prosedürler.
66 Double Spend Aynı kripto para birimi ödemesini iki farklı cüzdana gönderme girişimi.
67 Escrow BitPay gibi bir blok zincirinde, satıcı ödemeyi alıcıya teslim edilmeden önce alana kadar kripto para birimini güvenli bir şekilde tutan üçüncü taraf.
68 HODL “Tut”un ünlü bir yanlış yazılması, bu, piyasa düştüğünde fiyatlar tekrar yükselene kadar kripto varlıklarınızı tutmak anlamına gelir.
69 FOMO (Fear of Missing Out) Değeri yükselen bir kripto para birimine satın almak için diğer varlıkları satmak.
70 FUD (Fear, Uncertainty, and Doubt) FUD genellikle kripto topluluğu dışındakilerde bulunur.
71 Rekt Ödünç alınan form harap oldu, yani yıkıcı kayıplara maruz kaldı
72 Bull Market Bir kripto para biriminin fiyatının yükseldiği uzun bir dönem
73 Mooning Fiyatı hızla yükselen bir kripto para birimi – uzun bir boğa piyasası koşusu nedeniyle aya gidiyor
74 Pump and Dump Fiyatını yükseltmek ve başkalarını yatırım yapmaya teşvik etmek için çok sayıda kripto para birimi satın alma, ardından fiyat yükseldiğinde ve elde edilecek bir kâr olduğunda hepsini satma uygulaması.
75 Shill Değeri arttığında kişisel olarak faydalanabilmeleri için bir altcoin’i teşvik eden biri.
76 Bear Market Bir kripto para biriminin fiyatının düştüğü uzun bir süre
77 Bagholder Ödediğinden önemli ölçüde daha düşük bir değere sahip bir madeni paraya sahip olan bir yatırımcı.
78 Capitulation Değerinin artacağına dair umudun kaybolması nedeniyle önemli bir kayıpla bir kripto para birimi satmak
79 White Paper Bir blok zincirinin potansiyel kullanıcılarına blok zincirinin çeşitli yönlerini ve nasıl çalışacağını açıklayan bir belge. Bir beyaz kağıt, bir blok zincirinin lansmanından önce gelir.
80 51% Attack Bu, bir ağdaki tüm işlemlerin %50’sinden fazlasını doğrulama yeteneğine sahip bir bilgisayar veya bilgisayar grubunu ifade eder. Bu, işlemleri tersine çevirmelerine, birden fazla jeton harcamalarına ve hangi blokların eklenip hangilerinin eklenmediğini değiştirmelerine olanak tanır.
Ünlü isimler
81 Satoshi Nakamoto Bitcoin’i yaratan kişi veya kişiler grubu. Satoshi Nakamoto’nun kimliği veya kimlikleri hiçbir zaman doğrulanmadı.
82 Nick Szabo Akıllı sözleşme teknolojisi ve Bit Gold algoritması geliştiricisi, kriptolog ve avukat. Ayrıca Satoshi Nakamoto olduğu söyleniyor.
83 Craig Wright Dağıtılmış kayıt teknolojisi, akıllı sözleşmeler ve altı kripto para birimi ile ilgili 150’den fazla patent talep eden Avustralyalı girişimci. Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor.
84 Vitalik Buterin Ethereum’un kurucusu.
85 Changpen Zhao Hong Kong merkezli kripto para borsası Binance’in kurucusu.
86 Pavel Durov Telegram Open Network, Gram kripto para birimi ve TON blok zinciri platformunun kurucusu.
87 Brian Armstrong Kaliforniya merkezli bir kripto para borsası olan Coinbase’in kurucusu ve CEO’su.
88 Jack Dorsey Müşterilerinin Bitcoin ticareti yapmasına olanak tanıyan mobil ödeme şirketi Square’in (ve Twitter) CEO’su.
89 Brandon Chaz En büyük çevrimiçi kripto para birimi toplayıcısı olan Coinmarketcap’ın kurucusu. Bu site tüm borsalardan gelen verileri birleştirir ve bu verilere dayanarak kripto para biriminin değerini belirler.
90 Elizabeth Rossiello Kenya merkezli bir kripto para borsası olan BitPesa’nın kurucusu.
91 David A. Marcus Facebook ve diğer şirketler tarafından geliştirilen bir kripto para birimi olan Libra’nın Direktörü.
92 Cameron and Tyler Winklevoss Kripto borsası Gemini ve dijital sanat müzayede platformu Nifty Gateway’in sahipleri
93 Matthew Roszak Blockchain altyapı şirketi Bloq’un başkanı.
94 Degen Spartan DeFi Twitter Etkileyici
95 Laura Shin Unchained ve Unconfirmed kripto para birimi podcast’lerinin Kurucusu ve Sunucusu
96 Charlie Lee Tarihteki üçüncü kripto para biriminin kurucusu: Litecoin.
97 Justin Sun TRON kripto para biriminin kurucusu.
98 Charles Hoskinson Ethereum’un kurucu ortağı, Cardano’nun (ADA) kurucusu.
99 Sergey Nazarov
İlk blockchain kahini Chainlink’in kurucu ortağı.

Kriptonun Geleceği Nedir?

Matrix ve Terminator filmleri, müthiş bir teknolojik güç geliştirdikleri, merkezileştirdikleri ve sonra onu düşman bir güce kaptırdıkları zaman toplumlara neler olabileceğini gösteriyor. Kripto para birimleri, merkezi olmayan bilgisayar ağlarında çalıştıkları için bir Matrix veya Skynet senaryosunu önlemek için tasarlanmıştır.

Bununla birlikte, kripto para birimleri, merkezi olmayan finansal hizmetleri gezegendeki herkese yayma potansiyeline sahip olsa da, önlerinde hala uzun yıllar süren bir evrim ve entegrasyon var. Bu dönemde, itibari para birimleri ve üzerinde çalıştıkları merkezi ağlar, daha az oynaklık yaşamaya ve küresel finansal işlemlerin neredeyse tekeline sahip olmaya devam edecek.

What do you think?

Written by Bıkkın panda

Eğlenceli video ve esprileri İnternet'in en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.Sistem gereksinimleri için bize sorunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Telefonunuza Snapchat Videoları Nasıl Kaydedilir 26

Telefonunuza Snapchat Videoları Nasıl Kaydedilir

Linux'ta bir C Derleyicisi Nasıl Kurulur 27

Linux’ta bir C Derleyicisi Nasıl Kurulur