Cuma, Temmuz 30, 2021

Bir Günde Kaç Kalori Yemeliyim?

- Advertisement -

Bir Günde Kaç Kalori Yemeliyim? Bu, yıllardır birçok beslenme uzmanını ve fitness gurusunun şaşkına çevirdi ve vücudun nasıl çalıştığına dair çok sayıda teori var. Bir teori,  Günde kaç kalori almalıyım ki zayıflayayım her zaman düşük kalori seviyeleri içeren yiyecekler bulmaya çalışmanız gerektiğidir, bu nedenle aşırı yemeyecek ve kilo almayacaksınız. Bu bazı durumlarda doğru olsa da, Günlük kalori HESAPLAMA tüketilen kalori sayısının vücudun gün içinde yaktığı kalori sayısını doğrudan etkilediğini hatırlamak da önemlidir.

Her gün kaç kalori tüketmeniz gerektiğini anlamanın en iyi yolu normal alışkanlıklarınıza bakmaktır. Her gün üç büyük öğün yerseniz veya kalorileri hızlı bir şekilde kullanmanızı gerektiren herhangi bir aktivite yaparsanız, Kalori HESAPLAMA  o zaman iyi olmalısınız. Gün boyunca kalori yakmak için bundan daha fazla yemek zorundaysanız, beslenme alışkanlıklarınızı ayarlamayı düşünmelisiniz. Günde kaç kalori yakmalıyız aktifseniz veya çok fazla “abur cubur” yiyorsanız, alternatifler bulmanız gerekir.

Bir Günde Kaç Kalori Yemeliyim? 1

Bir Günde Kaç Kalori Yemeliyim? Bu soruyu hızlı bir şekilde cevaplayabilmesi gereken biriyseniz, gün içinde kaç kalori tükettiğinizi gösterecek bir kalori sayacına göz atabilirsiniz. Günlük alımınızı çözdükten sonra, egzersiz rutininiz boyunca kaç kalori yaktığınıza bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Bu seni doğru yolda tutacak!

Kilo Kaybı Hesaplayıcılarını Anlamak

Kilo vermek birincil hedefinizse, kilo verme hesaplayıcısı kullanmak akıllıca olacaktır. Bu basit bir prosedür ve hatta kilonuzu değiştirmeye çalışmasanız bile eğlenceli ve ilginç olabilir.

Bir kalori sayacı nasıl çalışır? Verileri girdikten sonra, dinlenme metabolizma hızınızı hesaplamak için denklemi adı verilen bir formül kullanır . Bu, vücudunuzun dinlenirken çalışması için ihtiyaç duyduğu kalori miktarıdır.

Ardından, cinsiyetiniz, kilonuz, boyunuz ve yaşınız dahil olmak üzere kişiselleştirilmiş yaşam tarzı bilgilerinize bağlı olarak, hesap makinesi günlük aktivite için vücudunuzu beslemek için ihtiyaç duyduğunuz kalori miktarını ekler. Son olarak, kilo almak için kalori ekler veya kilo vermenize yardımcı olmak için kalorileri çıkarır.

Peki ya kilonuzun aynı kalmasını istiyorsanız? Hesaplayıcı, kilonuzu korumak için kaç kalori yemeniz gerektiğini de hesaplayabilir. Bu bilgi birçok sağlıklı yiyen için faydalıdır.

“Sağlıklı bir kilodaysanız ve vücut ölçünüzü korumak istiyorsanız, çok fazla veya çok az yemediğinizden emin olmalısınız. Bazı yetişkinler için bu, 2000 kalorilik bir diyet tüketmek anlamına gelir”

Besin Değerleri etiketinde atıfta bulunulan sayı budur. Ama pek çok insan ortalamadan daha büyük veya daha küçük, ya da normalden daha fazla veya daha az aktiftir ve farklı kalori ihtiyaçları vardır.

Kilo Kaybı Hesaplayıcıyı Kullanma

Bir Günde Kaç Kalori Yemeliyim? 2

Kalori hesaplayıcıyı denemeye hazır mısınız? Doğru kalori sayısını elde etmek için yaşınız, cinsiyetiniz, boyunuz ve mevcut kilonuz hakkında bazı hayati bilgiler sağlamanız gerekecek.

Hesaplayıcı bu verilere ihtiyaç duyar çünkü bunlar metabolizmanızı etkileyen faktörlerdir – veya vücudunuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu kalori sayısıdır. Genel olarak erkeklerin kadınlardan daha fazla kaloriye ihtiyacı vardır. Daha büyük vücutlar küçük bedenlere göre daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar ve daha genç yetişkinler yaşlı yetişkinlere göre daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. 3

Ayrıca aktivite alışkanlıklarınız da sorulacaktır. Vücudunuz gün içinde daha aktif ise daha fazla yakıt gerektirir (kalori şeklinde). Egzersiziniz ve günlük aktivite alışkanlıklarınız konusunda olabildiğince dürüst olmaya çalışın.

Gün içinde ne kadar aktif olduğunuzdan emin değilseniz, bir hafta boyunca bir aktivite günlüğü tutun veya hızlı bir tahmin almak için fitness takipçinizden alınan verilere bakın.

Ardından, hedefleriniz hakkında sorular sorulacak. Bu adımda gerçekçi olmak önemlidir. Sizin Amacınız kilo bir farklı olabilir İdeal ağırlığı veya mükemmel ağırlık. Örneğin, 120 kg ağırlığında olmak isteyebilirsiniz.

Ancak hayatınızın çoğunda kilonuzla mücadele ettiyseniz ve hiç 120 kg’ın altına düşmediyseniz, o zaman 120 kg gerçekçi olmayabilir. Ayrıca sağlıklı BMI’nizin (vücut kitle indeksi) altında bir hedef ağırlık belirlemek istemezsiniz.

Ulaşılabilir olduğuna inandığınız hedefler belirlemeye çalışın . Hedefinize ulaştığınızda her zaman yeni bir hedef belirleyebilirsiniz. Son olarak, hedefinize ulaşmak istediğiniz bir tarih seçme seçeneğiniz olacak.

“Kilo vermeye çalışıyorsanız, sağlıklı bir kilo verme oranı haftada 0,5 ila 2 pounddur. Kilo almaya çalışıyorsanız , haftada yaklaşık 1 kilo alabilirsiniz. ”

Hedef Kilonuza Ulaşmak

Bir Günde Kaç Kalori Yemeliyim? 3

Kalori hesaplama işlemini tamamladığınızda, günlük bir kalori hedefi alacaksınız. Bu, belirlediğiniz zaman diliminde istediğiniz kiloya ulaşmak için her gün yemeniz gereken kalori sayısıdır.

Kilo almaya çalışıyorsanız, günlük kalori hedefiniz bir kalori fazlasını içerecektir. Ancak hedefiniz kilo vermekse, kalori açığı son sayınıza dahil edilir. Kalori açığı basitçe bir enerji eksikliğidir. Bir kalori açığı yarattığınızda, vücudunuzu çalışması için ihtiyaç duyduğu yakıttan mahrum edersiniz.

Yani vücudunuz depolanmış yağı (fazla kilo) yakıt yerine yakar. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha az yiyerek kalori azalttığınızda veya fiziksel aktiviteyle fazladan kalori yaktığınızda bir kalori açığı oluşur. Kalori açığı yaratmak için diyet ve egzersizi de birleştirebilirsiniz.

Karmaşık mı görünüyor? Açıklamak için bir örnek kullanalım. Diyelim ki hareketsiz bir kadınsın. Bu, düzenli olarak egzersiz yapmadığınız anlamına gelir. Kilo verme hesaplayıcısı, kilo vermek için günde 1.200 kalori yemeniz gerektiğini söyleyebilir.

Ancak bu sayıya ulaşmak için diyetinizden yeterince yiyecek kesebileceğinizi düşünmüyorsunuz. Bu iyi. Birkaç ekstra kaloriyi hesaba katmak için haftalık rutininize egzersiz ekleyebilirsiniz. İşte onu çalıştırmanın birkaç yolu:

 • Her gün 1.300 kalori (100 ekstra) yiyin ve her hafta ekstra 700 kalori yakmak için günlük rutininize kısa bir akşam yürüyüşü ekleyin .
 • Her gün 1.400 kalori (200 ekstra) yiyin ve her hafta fazladan 1.400 kalori yakmak için programınıza haftada iki kez HIIT egzersizi ve haftada üç 30 dakikalık yürüyüş ekleyin.
 • Her gün 1500 kalori (300 ekstra) yiyin ve her hafta fazladan 2100 kalori yakmak için günlük programınıza 45 dakika orta ila şiddetli egzersiz ekleyin.,

Bu senaryoların her birinde, günlük yemek bütçenize kalori eklediniz, ancak kilo kaybı için uygun kalori açığını korumak için egzersizle daha fazla kalori yaktınız. Daha hızlı kilo vermek istiyorsanız, günlük diyetinize kalori eklemeden egzersizi günlük rutininize ekleyin.

Sorularınıza Cevaplar

Kilo vermek için hesap makinesi kullanma konusunda hala kafanız mı karıştı? Bunlar, kilo vermek isteyen kişilerin sıklıkla sorduğu birkaç yaygın sorudur. Burada en sık sorulan sorulara genel bir bakış yer almaktadır.

Ne İstersem Yiyip Hala Kilo Verebilir miyim?

Bu aldatıcı bir soru. Sen olabilir istediğini yemek ve uzun size kalori aralığında kalmak kadar kaybetmek ağırlık. Teorik olarak, tüm gün şeker çubukları yiyebilir ve kilo verebilirsiniz. Ama muhtemelen istemezsin. Neden? Çünkü besleyici yiyecekler yemiyorsanız kalori aralığınızda kalmak çok zor olacaktır.

Sağlıklı yiyecekler güçlü, enerji dolu ve doymuş hissetmenize yardımcı olur. Boş kalorili yiyecekler, vücudunuza aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmeniz için gereken besinleri sağlamaz. Ve abur cubur yediğinizde, muhtemelen daha sık acıkırsınız ve bunun sonucunda aşırı yemek yiyebilirsiniz.

Her Gün Egzersiz Yaparsam Daha Fazla Yemek Yiyebilir miyim?

Eğer hesap makinesi kullanıldığında denklemin içine egzersiz çarpanlarına, o zaman gerekir değil daha egzersiz eğer yemek. Günlük kalori hedefiniz (hesap makinesi sonucu) ek fiziksel aktiviteyi zaten hesaba katmıştır.

Ancak hesap makinesini kullanırken egzersizi hesaba katmadıysanız ve gününüze bir egzersiz seansı eklediyseniz, egzersiz sırasında yakılan kaloriler kalori açığınızı artıracaktır. Egzersiz kalorilerinizi geri yemezseniz, artan eksiklik daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yaktığınız kadar kaloriyi geri yerseniz, kalori hesaplama sonucunuzda belirtilen hızda kilo verirsiniz . Dikkatli olun, ancak egzersizden sonra yaktığınızdan daha fazla kalori yemek çok kolaydır. Bu kilo kaybına değil kilo alımına neden olur.

Günlük Kalorilerimi Nasıl Saymalıyım?

Günlük kalori alımınızı takip etmenin farklı yolları vardır. Daha sağlıklı beslenmek isteyen birçok kişi bir akıllı telefon uygulaması veya MyFitnessPal veya LoseIt gibi web siteleri kullanıyor.

Bu hizmetler, yediğiniz yemeği porsiyon boyutunuzla birlikte girmenize olanak tanır ve günlük kalori, protein, yağ ve karbonhidrat alımınızı otomatik olarak hesaplar.

Günlük yemek kalorilerini ve günlük egzersiz kalorilerini saymanıza yardımcı olan Fitbit gibi aktivite izleyiciler de vardır. Teknik cihazların hayranı değilseniz, kilo verme günlüğünü kullanın . Günlük sayılarınızı saymak için kalorilerinizi bir deftere veya günlük yiyecek alım kağıdına yazmanız yeterlidir.

Diyet Programına Katılmalı mıyım?

Hiç kimse için “en iyi” diyet yoktur çünkü hepimiz çok farklıyız, farklı yaşam tarzları ve farklı ihtiyaçlarla. Size en uygun diyet, uygulayabileceğiniz diyettir.

Bazı insanlar için kendin yap programı en iyisidir. Ancak diğerleri, ticari bir kilo verme programının yapılandırılmış yaklaşımından yararlanır . Kendinize yaşam tarzınız hakkında önemli sorular sorun (yemek yapıyor musunuz? Sağlıklı yiyecekler için ne kadar zamanınız var? Bütçeniz nedir?) Ve ardından ihtiyaçlarınıza uygun bir karar verin.

Bir Günde Kaç Kalori Yemeliyim? 4

Tüm Kaloriler Aynı mı?

Toplam kalori alımınız kilo kaybı için önemli olsa da, tüm kaloriler eşit yaratılmaz. Besleyici gıda kaynaklarından alınan kaloriler, daha uzun süre tok hissetmenize, günlük aktiviteleriniz için yakıt sağlamanıza ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Peki sağlıklı besinler nelerdir? Çoğu uzman tabağınızı aşağıdakilerle doldurmanızı önerir:

 • Yeşil yapraklı salata, parlak biber, çıtır havuç veya turp gibi renkli sebzeler . Hoşunuza giden lezzetleri bulmak için denemeler yapın.
 • Tavuk ve balık gibi yağsız etler . Kırmızı eti de ölçülü olarak tüketebilirsiniz.
 • Kepekli tahıllar , yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek ya da kraker gibi lif içerirler.
 • Meyve suları veya meyve aromalı atıştırmalıklar yerine bütün meyveler .
 • Küçük porsiyonlarda kuruyemişler, tohumlar ve diğer sağlıklı yağ kaynakları .
 • Spor içecekleri, şekerli çay veya gazlı içecekler yerine su .

Öte yandan boş kaloriler sizi aç hissetmenize, yemek yeme isteğinizi artırabilir ve hatta yorgunluğu artırabilir. Boş kalori nedir? Bunları ilave şeker , trans yağ, fazla yağ ve kalori içeren işlenmiş gıdalarda bulacaksınız . Boş kaloriler size enerji sağlar, ancak ihtiyacınız olan lif, vitamin ve mineralleri sağlamaz.

Sağlıklı yiyecekler

 • Renkli sebzeler
 • Yağsız et
 • Lifli kepekli tahıllar
 • Bütün meyveler
 • Küçük porsiyon fındık ve tohum
 • Su

Boş kaloriler

 • Şeker
 • Fast food
 • İşlenmiş unlu mamuller
 • Gazlı içecekler

Ya Kilo Vermezsem?

Kilo verme başarısına katkıda bulunan birçok faktör vardır. Hemen kilo vermezseniz, başarısız olduğunuz veya yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmez. Ancak kilo kaybının gerçekleşmesi için programınıza daha uzun süre bağlı kalmanız gerektiği anlamına gelebilir.

Hedefinize ulaşmak için yapabileceğiniz ayarlamalar olup olmadığını görmek için yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızı değerlendirin . Kilo verememenizin tıbbi nedenleri de olabilir. Başarıya ulaşmadan zayıflamaya çalıştıysanız, sağlık uzmanınızla konuşun.

Doktorunuz, kişiselleştirilmiş beslenme önerileri için sizi kayıtlı bir diyetisyene yönlendirebilir. Doktorunuz ayrıca kilo vermenize yardımcı olmak için kilo verme ilaçları veya kilo verme ameliyatları hakkında sizinle konuşabilir .

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz