Cuma, Temmuz 30, 2021

İPhone’unuzun Yavaş Olmasının Nedeni ve Nasıl Onarılır

- Advertisement -

iPhone‘lar, güvenilirlikleri ve yüksek performans seviyeleri ile övgü alıyor. Ancak bazen telefonunuz daha yavaş çalışacaktır.

Cihazınızın yakında yükseltilmesi gerekeceğinin bir işareti olarak telefonunuzun daha yavaş çalıştığını görebilirsiniz. Ancak neyin sebep olduğunu öğrendikten sonra sorunu oldukça hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

İPhone‘unuzun ne kadar yavaşladığı konusunda hayal kırıklığına uğruyorsanız, korkmayın. Bu makalede, bunu yapmasının nedenlerini ve bu konuda neler yapabileceğinizi keşfedeceksiniz.

Eski Yazılım

İPhone‘ların daha yavaş performans göstermesinin ana nedenlerinden biri, üzerinde çalıştıkları yazılımın eski olmasıdır. Artık iOS güncellemelerini almayan bir Apple cihazı kullandıysanız, işlerin ne kadar sinir bozucu olabileceğini bilirsiniz.

Yazılımın telefonunuzun daha yavaş çalışmasına neden olup olmadığını belirlemeden önce güncellemeleri kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

İPhone'unuzun Yavaş Olmasının Nedeni ve Nasıl Onarılır 1İPhone'unuzun Yavaş Olmasının Nedeni ve Nasıl Onarılır 2

  • Git > Ayarlar Genel .
  • On Genel sekmesinde, tıklayın Yazılım Güncellemeler .

İPhone yazılımınız güncelse, ekranınızdaki mesaj bunu yansıtacaktır. Ancak değilse, en son iOS sürümünü indirmenize izin veren düğmeye dokunmanız gerekir.

Düzenli olarak iOS‘un en yeni sürümünü indirmek bir angarya gibi görünebilir. Ancak, telefonunuzun performansını optimize etmek ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için gereklidir.

Yeni güncellemeleri manuel olarak indirmek istemiyorsanız, telefonunuzun bunu otomatik olarak yapmasını seçebilirsiniz. Gelen Yazılım Güncellemeleri sekmesine, sen adında bir seçenek bulacaksınız Otomatik güncellemeler ; bunu açın ve iOS Güncellemelerini Yükle‘yi açın .

Düşük Depolama

Telefonlarımız ne kadar uzun olursa, depolama alanımızı tüketmek o kadar kolay olur. Artık kullanmadığımız uygulamalar, kamera rulosundaki alakasız resimler ve ekran görüntüleri ve geçmişte bırakılan konuşmalardan gelen mesajların tümü eklenebilir.

Telefonunuz iOS‘un en son sürümünde hala yavaş çalışıyorsa, yetersiz depolama alanı suçlu olabilir. Durumun bu olduğunu anlarsanız, cihazınızı düzene sokmak iyi bir fikirdir.

İPhone'unuzun Yavaş Olmasının Nedeni ve Nasıl Onarılır 3 İPhone'unuzun Yavaş Olmasının Nedeni ve Nasıl Onarılır 4

En çok alanı hangi uygulamaların kapladığını görmek için Ayarlar uygulamasını yeniden açmanız gerekir. Oradayken, Genel> iPhone Saklama Alanı‘na gidin .
Bu sekmede, farklı uygulamalarda yer kaplayan büyük ekleri inceleyebilirsiniz. Aşağı kaydırdığınızda, her bir uygulamanın telefonunuzda ne kadar kullandığını da görürsünüz.

Kötü Amaçlı Yazılım Olabilir

İPhone‘unuzun kötü amaçlı yazılım alma şansı düşüktür, ancak özellikle cihazınızı jailbreak yaparsanız mümkündür.

Kötü amaçlı yazılım, telefonunuzun daha fazla enerji tüketmesine neden olur, bu nedenle cihazınızın daha yavaş performans göstermesi şaşırtıcı değildir. Telefonunuzda virüs olduğundan şüpheleniyorsanız , iPhone‘unuzda kötü amaçlı yazılımları nasıl kontrol edeceğinizi açıklayan bu makaleye göz atmalısınız .

Telefonunuzda kötü amaçlı yazılım varsa, aşağıdakileri denemeyi düşünün:

  • Tanımadığınız uygulamaları silme
  • Yazılımınızı güncelleme
  • Telefonunuzu yeniden başlatma
  • Denediğiniz her şey işe yaramazsa cihazınızı fabrika ayarlarına geri yükleme.

Çok Fazla Arka Plan Uygulaması Çalışıyor

Uygulamaları arka planda çalıştırmanın bazı faydaları vardır: İhtiyacınız olduğunda bunlara daha kolay erişebilirsiniz ve ayrıca daha önce bulunduğunuz sayfayı bulmak için tıklamanıza da gerek kalmaz.

Ancak çok sayıda uygulamanın açık olmasının da dezavantajları vardır. Pilinizi çok daha hızlı tüketmenin ötesinde, çok fazla arka plan uygulamasının çalışması, iPhone‘unuzun optimum performansına ulaşmasını engelleyebilir.

Çalışan çok fazla arka plan uygulamanız olduğunu düşünüyorsanız, artık kullanmadıklarınızı kapatmak için kaydırın. Ayrıca, push bildirimleri gibi izinleri sınırlamayı da düşünebilirsiniz.

Kullanmadığınız uygulamaların iPhone‘unuzun performansına zarar vermesini durdurmanın bir başka yolu da, uygulamadayken konumunuzu kullanmalarına izin vermektir. Bunların hepsini telefon ayarlarınızdan değiştirebilirsiniz.

Telefonunuzun Yeniden Başlatılması Gerekebilir

Bazen telefonların dinlenmeye ihtiyacı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bir cihazı her gün saatlerce kullandığınızda ve gece doğrudan şarj ettiğinizde, iPhone‘unuz günün her saati çalışır. Zamanla bu, telefonunuzun performansını etkileyebilir.

Telefonunuzun zayıf performansını ilk başta dinlenme eksikliğine bağlamasanız da, göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir. Yukarıdaki tüm adımları denediyseniz ve cihazınız hala hızlı çalışmıyorsa, telefonunuzu yeniden başlatın.

Bir iPhone‘u yeniden başlatmak için Yan düğmeyi veya Uyut / Uyandır düğmesini Ses düğmesinden herhangi biriyle basılı tutun. Ardından kapatmak için kaydırın.

Bazı durumlarda, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak işe yarayabilir. Ayarlar> Genel‘e gittiğinizde , Sıfırla‘ya gidin .

Sıfırla‘ya dokunduktan sonra , Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘i seçin . Bunu yapmadan önce, tüm içeriğinizi yedeklemek iyi bir fikirdir.

Soğuk Hava

Bazen telefonunuzun performansının cihazınızdaki hiçbir şeyle ilgisi olmayabilir. Dışarıdaki hava da telefonunuzun ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilir.

Genel olarak, iPhone‘lar 32 ila 95 derece Fahrenheit (0 ila 35 Santigrat derece) arasında sorunsuz çalışabilir. Sıcaklık donma noktasının altına düştüğünde, hava durumu telefonunuzu yavaşlatmaya başlayabilir.

İPhone'unuzun Yavaş Olmasının Nedeni ve Nasıl Onarılır 5

Sert kışların (veya aşırı yazların) olduğu bir yerde yaşıyorsanız, bu konuda fazla bir şey yapamazsınız. Ve yıl boyunca tutarlı sıcaklıklara sahip bir yere taşınmak henüz mümkün değilse, aşağıdakilerden bazılarını deneyebilirsiniz:

  • Halka açık yerlerde kullanmadığınız zamanlarda telefonunuzu kapatın. iPhone’lar, açılmadıklarında aşırı sıcaklıklarda biraz daha dayanıklıdır.
  • Telefonunuzu yalnızca elementlerin dışında olduğunuzda kullanın.
  • Aşırı sıcaklıklar için özel bir çanta satın alın.

Yavaş iPhone’unuzu Bu İpuçları ile Onarın

Olması gerektiği kadar iyi performans göstermeyen bir iPhone kullanmak sinir bozucu. Ancak yeni bir cihaza yüzlerce doları düşürmek sorunu yalnızca geçici olarak çözecektir, çünkü büyük olasılıkla sonunda aynı sorunlarla karşılaşacaksınız.

Yeni bir cihaz almanız gerektiğini kabul etmeden önce, iPhone‘unuzun daha yavaş çalışmasına neyin sebep olabileceğini düşünün.

Tüm bu ipuçlarını bir deneyin; Çalışmazlarsa, yükseltme zamanı gelmiş olabilir. En azından, bir sonuca varmadan önce iPhone‘unuzla ilgili sorunları nasıl kontrol edeceğinizi bulmuş olacaksınız.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz