Salı, Eylül 28, 2021

iPhone Hotspot Çalışmıyor mu? iPhone Tethering Nasıl Onarılır

- Advertisement -

iPhone hotspot çalışmıyor mu? Yeni bir model üzerinde çalışmıyorsa, hemen sorun gidermek için adımlar atmalısınız. Telefonunuz düzgün çalışmıyorsa kullanabileceğiniz birçok seçenek vardır. İPhone etkin noktanızda sorun gidermek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Sahip olduğunuz ilk seçenek farklı bir hücresel ağ sağlayıcısı denemektir. Hala Verizon kullanıyorsanız, bunun sorunu çözüp çözmeyeceğine görmek için Sprint veya T-Mobile gibi başka bir operatöre geçmeyi deneyin. Bu tek seferlik bir sorun olabilir ve Verizon’u kullanmaya devam ederseniz bir daha sorun olmaz. Ancak, çoğu insan gibiyseniz ve bir Verizon Wireless veya AT&T Wireless alanında yaşıyorsanız, muhtemelen Verizon ile sıkışıp kalırsınız. Sahip olduğunuz diğer seçenek, kablosuz operatörünüzle iletişime geçmek ve size bir tamirci gelmesini veya evinize gelip sorunu halletmesini istemektir.

İkinci seçenek, sorunu çözmek için Black Ice Software anlamına gelen BIS’i kullanmaktır. Bu yazılım, etkin noktanızın düzgün çalışmamasına neden olan sorunlardan herhangi birini düzeltmek için çalışır. BIS’i indirebilir ve bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Kurulduktan sonra, BIS’i açmanız ve etkinleştirmek için sağlanan talimatları izlemeniz sorunu gidermeye başlayacaktır.

iPhone etkin noktanızın çalışmadığını mı anladınız? Yalnız değilsin. Ne yazık ki, ağ sorunları akıllı telefon tethering dünyasında yaygın bir sorundur.

iPhone’unuz kişisel erişim noktanızı etkinleştiremediyse, iPhone erişim noktanız bulunamıyorsa veya başka bir etkin nokta sorunuyla karşılaşıyorsanız, okumaya devam edin. İPhone tethering’in nasıl düzeltileceğine bakacağız.

1. Tethering’in Etkin Olduğundan Emin Olun

Kulağa bariz geliyor, ancak iPhone’unuzun ayarlarında tethering’i açtığınızdan emin misiniz? Daha önce etkinleştirilmiş olsa bile, Kontrol Merkezi aracılığıyla yanlışlıkla devre dışı bırakmış olabilirsiniz veya belki de bir iOS güncellemesi sizin bilginiz olmadan kapatmış olabilir. Açık değilse, iPhone etkin noktanız keşfedilemez.

Kişisel erişim noktanızın etkin olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar > Hücresel > Kişisel Erişim Noktası’na veya yalnızca Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası’na gidin ve geçişin Açık konumunda olduğundan emin olun . Altında , etkin nokta ağınızın adıyla birlikte Şimdi Bulunabilir yazan bir mesaj görmelisiniz .

( Not: Erişim noktasının adı, cihazınızın adını tam olarak yansıtır. Adı değiştirmek için Ayarlar > Genel > Hakkında > Ad’a gitmeniz gerekir .)

Hotspot ayarlarındayken, hotspot şifrenizin güçlü ve güvenli olduğundan emin olmanız da önemlidir. Wi-Fi Şifresi üzerine dokunarak erişim noktası şifresini değiştirebilirsiniz .

2. Bağlantı Ayarları Kullanılamıyorsa

Her zaman tam olarak net olmayan nedenlerle, bazı operatörler cihazlarında tethering’i devre dışı bırakır. Sorun en çok, doğrudan bir operatör mağazasından satın aldığınız kilitli cihazlarda görülür, ancak kilidi açılmış telefonlarda ve tabletlerde de olabilir.

Bu sorun çeşitli şekillerde kendini göstermektedir. Ayarlar menüsünde tethering seçeneğinin tamamen gri olduğunu görebilir veya ekranda Bu hesapta kişisel erişim noktasını etkinleştirmek için [carrier] ile iletişime geçin yazan bir mesaj görebilirsiniz . Çoğu zaman, yanında bir çıkrık da olacaktır.

Bazen operatörünüzün SSS’lerinde hızlı bir arama yapmak sorunu çözecektir. Çözüm, ayarı etkinleştirmek için operatörünüze bir SMS göndermek kadar basit olabilir.

Eksik APN verileri de suçlu olabilir. Kodları biliyorsanız, Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri > Hücresel Şebeke veya Ayarlar > Mobil Veri > Mobil Veri Seçenekleri > Mobil Veri Ağı yolunu izleyerek ekleyebilirsiniz .

Ancak bazı durumlarda, operatör hesabınızdaki seçeneği kalıcı olarak devre dışı bırakmış olabilir. Daha fazla bilgi için, operatörünüzün destek ekibiyle iletişime geçmeniz ve sorunu onlarla dile getirmeniz gerekecektir.

3. Cihazınızı Kapatın

İPhone etkin noktanız çalışmıyorsa, cihazınızı kapatıp tekrar açmaya yönelik eski tavsiyelere her zaman uymaya değer. Daha hızlı bir çözüm için bunun yerine Uçak Modu’nu açmayı deneyebilirsiniz. Etkinleştirin, 10 saniye bekleyin ve ardından tekrar devre dışı bırakın.

Ayrıca, iPhone etkin noktanıza bağlamaya çalıştığınız cihazı kapatıp açmayı da denemelisiniz. Sorunun iPhone’unuzdan ziyade diğer cihazda olabileceğini unutmayın.

4. Farklı Bir Bağlantı Yöntemi Deneyin

Çoğu kişi, kişisel bir erişim noktası kullanmak için bir Wi-Fi bağlantısı kullanmanız gerektiğini varsayar. Bu doğru değil. Bağlantıyı yapmak için Bluetooth veya hatta güvenilir bir USB kablosu da kullanabilirsiniz.

Alternatif etkin nokta bağlantı yöntemlerini deneyerek, telefonunuzun Wi-Fi donanımıyla ilgili bir sorunu ortadan kaldırabilirsiniz (veya oluşturabilirsiniz!). Farklı bir bağlantı yöntemi kullanmak için daha önce açıklandığı gibi kişisel erişim noktanızı etkinleştirmeniz gerekir.

Bluetooth kullanmaya çalışıyorsanız, iPhone’unuzu etkin noktayı paylaşmaya çalıştığınız bilgisayar veya mobil cihazla eşleştirmeniz gerekir. Bir iPhone’da bu, Ayarlar > Bluetooth’a gitmeniz ve söz konusu cihazın adına dokunmanız gerektiği anlamına gelir .

Diğer cihazınızdaki işlem, işletim sistemine özel olacaktır. Daha fazla rehberlik için kılavuza bakın veya mobil cihazınızı Bluetooth ile bir PC’ye bağlama kılavuzumuza bakın . Diğer cihazı ilk kez bağlıyorsanız, bir PIN doğrulama sürecinden geçmeniz gerekebilir.

Bir erişim noktasına bağlanmak için bir USB kablosu kullanmak, telefonunuzu bir bilgisayara bağlamak ve kullanılabilir ağlar listesinden etkin noktayı seçmek kadar basittir. USB ayrıca en hızlı bağlantı türü olmaktan da yararlanır. Hız sizin için önemliyse, bu en iyi çözümdür.

5. Ağ Ayarlarını Sıfırla

iPhone Hotspot Çalışmıyor mu? iPhone Tethering Nasıl Onarılır 1 iPhone Hotspot Çalışmıyor mu? iPhone Tethering Nasıl Onarılır 2

iOS, kullanıcı verilerini silmek ve ayarları fabrika varsayılanlarına geri yüklemek için yerleşik bir yol sunar. Ancak, yalnızca belirli türdeki verileri kaldırarak daha ayrıntılı bir yaklaşım da elde edebilirsiniz.

iPhone’unuzun kişisel erişim noktası çalışmıyorsa, yalnızca ağ ayarlarını silmeniz gerekir. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine gidin . Telefon devam etmenize izin vermeden önce şifrenizi girmeniz gerekecek.

Sıfırlama işlemi, tüm Wi-Fi ve operatör ayarlarınızı kaldıracak ve özel iPhone adınızı silecektir. Bu, etkin nokta sorununa neden olan hatalı bir ağ ayarı olmadığından emin olmak için size boş bir sayfa listesi verecektir.

6. iCloud’dan Çıkış Yapın

iPhone Hotspot Çalışmıyor mu? iPhone Tethering Nasıl Onarılır 3 iPhone Hotspot Çalışmıyor mu? iPhone Tethering Nasıl Onarılır 4

Bazı kişiler, iCloud hesabınızdan çıkış yapmanın, çalışmayan bir kişisel erişim noktasını çözebileceğini de iddia etti. Bunu yapmanın neden bir ağ sorununu çözeceği açık değil, ancak başka hiçbir şey çözmediyse denemeye değer.

iCloud hesabınızdan çıkış yapmak için Ayarlar > [Kullanıcı adı] > Çıkış Yap seçeneğine gidin . iCloud hizmetlerinizi yeniden etkinleştirmek için hesabınıza tekrar giriş yaptığınızdan emin olun.

7. iPhone’unuzu Sıfırlayın

Son çare, tüm kullanıcı verilerinizle birlikte işletim sistemini silmek ve tüm iPhone’unuzu sıfırlamaktır .

İşleme başlamak için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçeriği ve Ayarları Sil seçeneğine gidebilirsiniz . Ama önce bir yedekleme yaptığınızdan emin olmalısınız.

Alternatif olarak, aynı sonucu bir bilgisayarda Finder veya iTunes kullanarak da elde edebilirsiniz. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın, Finder veya iTunes uygulamasını açın, sol panelden iPhone’unuzu seçin ve iPhone’u Geri Yükle seçeneğine tıklayın .

Bir Apple Servis Merkezini Ziyaret Edin Sonraki

Her şey başarısız olursa, bir Apple Store’a (veya bir Yetkili Servis Sağlayıcıya) gidebilir ve ekibin oraya bakmasını sağlayabilirsiniz. Bir donanım sorunuyla karşılaşma ihtimaliniz var. Eğer öyleyseniz, ayarlarla veya bağlantı türleriyle hiçbir şekilde uğraşmak, bir iPhone etkin noktasına bağlanamamanızı çözemez.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz