in

İp Atlama, 10 Atlama İpinin Faydası

İp Atlama, 10 Atlama İpinin Faydası 7

İp atlama, bir zamanlar esas olarak kız öğrenciler için bir eğlence olarak görülmüş olabilir, ancak bunun iyi bir nedeni var – veya daha doğrusu, birkaç iyi nedeni – aynı zamanda boksörler için favori bir eğitim aracı. Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Programı Direktörü William Roberts , “Bunu güç, denge ve kardiyovasküler egzersiz için uzun süredir kullandılar” diyor . “Ve boksörlerin ne yaptığını düşündüğünüzde, parmak uçlarında ve etrafta dolaşıyorlar, bir tür ip atlama gibi, bu yüzden aynı kasları çalıştırıyorlar.”

Bu günlerde, diğer sporcular, Halle Berry ve Jennifer Garner gibi ünlüler ve hayatın her kesiminden meslekten olmayan kişiler, sol kancadan kaçınmanın çok ötesine geçen atlama kablolarının sağlık yararlarına alışıyorlar. Ve Callie Gullickson , CPT‘ye göre , ip atlama tüm fitness seviyeleri için uygundur, bu da egzersiz rejimini çeşitlendirmek veya geliştirmek isteyen herkes için mükemmel bir seçenektir.

İp Atlama, 10 Atlama İpinin Faydası 8

Bununla birlikte, bu iddianın birkaç feragatnamesi var. Dr Roberts, ayak, ayak bileği, sırt veya diz problemleri gibi ortopedik sorunlarınız varsa dikkatli olmanızı önerir. Ayrıca, son üç aydır hareketsiz durumdaysanız, önce aerobik üssünüzü oluşturmak için düşük etkili bir kardiyo seçeneğiyle başlamanın akıllıca olabileceğini belirtti . Bunun nedeni, ip atlama kolay görünebilirken – ve çoğu fiziksel eforun yaşla olduğundan daha az yorucu hissettirdiği günden beri hatırlamak mümkündür – başka bir şey değildir; Sonuçta, Halle Berry’nin ünlü epik vücudunu birkaç sıradan atlama ile koruduğunu düşünmüyorsunuz, değil mi?

Elbette, iyi olan hiçbir şey kolay değildir ve fitness rutininize bir ip eklemekten elde edilecek çok şey vardır. Aşağıda, neşe için (ve birlikte!) Zıplamanızı sağlayacak 10 avantaj var.

 • İp atlamak kemik sağlığını iyileştirir.

  İp atlama, bir yük taşıma egzersizi veya iskeletinize ağırlık vermenizi gerektiren bir egzersizdir. Dr Roberts, bu nedenle kemik sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

  NYU Langone Spor Performans Merkezi’nde bir egzersiz fizyologu olan CSCS’den Heather Milton, evet, ancak bu, yetişkinlikte kemik yoğunluğunu korumak için harika olsa da, kemik gelişimine de yardımcı olduğu için gençler üzerinde daha da büyük bir etkiye sahip olabilir. “Özellikle genç kızlar için, yirmi yaşından sonra kemik yoğunluğunu arttırmak çok daha zor olduğundan, ergenlik döneminde bu tür aktiviteleri en yüksek kemik yoğunluğuna teşvik etmek istiyoruz” diyor.

  Diğer taraftan, BioMed Research International’da yayınlanan bir araştırmaya göre, ip atlama gibi ağırlık taşıyan aktiviteler , osteoporozdan en çok etkilenen demografik olan postmenopozal kadınlarda kemik sağlığının iyileştirilmesine de yardımcı olabilir . Yani gerçekten, hayatınız boyunca güçlü bir iskelet oluşturmanıza ve sürdürmenize yardımcı olacak her yaşta harika bir uygulamadır.

 • Yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

  Kemik ne kadar güçlüyse kırılması da o kadar zor olur ki bu da ip atlamanın yaralanmaları önlemeye yardımcı olmasının sebeplerinden biridir. Örneğin, Osteoporozdan muzdarip insanlar, bir düşüşten sonra veya hatta eğilme gibi günlük aktivitelerle kemikleri kolayca kırabilir. İp atlama gibi ağırlık kaldırma egzersizleri hayatınızın her aşamasında yaptıkça, Osteoporoz geliştirme veya hafif kazalarla kemik kırma olasılığınız azalır.

  Dr. Roberts, ip atlama aynı zamanda ayak bileği yaralanmalarını önlemeye yardımcı olabilir, çünkü hareket onu destekleyen tüm kasları kullanır ve bu nedenle güçlendirir. Gullickson, “İp atlama, ayak bileği ekleminin stabilitesini ve hareketliliğini sağlamanın harika bir yoludur” diyor Gullickson. “Bu faydalar, ip atlama ipini yaralanmaktan kaçınmak isteyen veya bir yaralanmadan geri dönen biri için harika hale getiriyor.”

 • Kardiyorespiratuvar sağlığı iyileştirir.

  Üç uzman da ip atlamanın harika bir kardiyorespiratuar egzersiz olduğunu savunuyor. Neden? Milton, “İp atlama ipi yüksek yoğunlukta olabilir” diyor. Bu, ip atlama kalp atış hızı tepkisinin yürüme, koşu veya bisiklete binme gibi diğer kardiyo türlerinden çok daha yüksek olabileceği anlamına geliyor; Yine de yüksek yoğunluklu bir egzersiz yapmak için bu tür kardiyo türlerini zorlayabilirsiniz ”diyor.

  Bu tür kardiyovasküler egzersizler sadece kalp ve akciğerler için de iyi değildir. Milton, kilo alımını, yüksek tansiyonu, Diyabeti, belirli kanser türlerini ve bir dizi başka klinik durumu önlemeye yardımcı olduğunu da ekliyor . “Atla kardiyo makineleri Gullickson önerir atlayış ip üzerinden ve sağladığı kalp sağlıklı yarar, kırbaç,”.

 • Koordinasyonu ve dengeyi geliştirir.

  Gullickson, koordinasyon, özellikle elleriniz, ayaklarınız ve gözleriniz arasında başarılı bir ip atlama için anahtardır, bu nedenle tekrarlanan egzersizler genel olarak koordinasyonunuzu geliştirebilir, diye açıklıyor. “İp atlamak kolay değil,” diyor. “Odaklanma ve beden bilinci gerektirir.” Dr Roberts, boksörlerin atlama ipi ile antrenman yapmaktan bu kadar hoşlanmalarının nedenlerinden biri olan denge de geliştirildiğini ekliyor.Bunun dezavantajı, koordine değilseniz, başlangıçta ip atlama zor olabilir. Gullickson, yönetilebilir bir hızda (yani yavaş yavaş) başlamayı ve temel atlamalarla işleri olabildiğince kolaylaştırmayı tavsiye ediyor.

 • Ritminizi bulmanıza yardımcı olur.

  Gullickson, “Zamanlama, ip atlamanın çok büyük bir bileşenidir” diyor. “Hızınızı ve ritminizi çok kısa sürede geliştirecek, özellikle de onunla süslenmeye başladığınızda – yüksek dizler, çift ​​alt , çapraz ve çift taraflı kaydırma, zıplamanızı hızlandırmak için yapabileceğiniz püf noktalarından birkaçı. ip oyunu. Numaralar size göre değilse, hızınıza meydan okumak için ara sıra hızlı ve yavaş bir kadans arasında geçiş yapmayı deneyin. “

 • Buzağıların şekillendirilmesine yardımcı olur.

  Patlayan buzağıları kıskanıyorsanız, ip atlama kendi şovlarınızı elde etmenin eğlenceli bir yoludur. Gullickson’a göre, atlama programının kalkış kısmı baldır kaslarını oluşturmak için çalışıyor.İnişin buzağılarınız için de faydaları vardır. Onları çevreleyen tendonların ve fasyanın (yani bağ dokusunun) esnekliğini artırmaya yardımcı olarak enerjiyi daha iyi depolamalarına yardımcı olur .

 • Gerçekten … kalori yakıyor.

  WH, daha önce en iyi kalori yakma egzersizleri listesinde ip atlama ipini en üst sıraya yerleştirmişti . Yanma hızı saatte 667 ile 990 kalori arasındadır. Dahası: Araştırma da, atlama ipi, daha iyi bir sağlar çalışan daha yakmak fikrini desteklemektedir diyor Matthew Stults-Kolehmainen , doktora FACSM Yale-New Haven Hastanesi klinik egzersiz fizyolog. “2011 (en son) Fiziksel Aktiviteler Özetine göre, ip atlama ipinin MET değeri [bir aktivitenin harcadığı enerji miktarını tahmin etmek için kullanılan bir ölçü] 11 iken, 5 mph (12 dak / mil) hızda koşmanın MET değeri 8,3’tür, “diyor. 7mph (8,5 dak / mil) hızının MET değeri 11’dir, bu ip atlama ipine eşdeğerdir. Diğer bir deyişle, ip atlama ipinin [kalori yanmasına] eşit olacak şekilde oldukça hızlı koşmanız gerekir. “

 • Omuz gücünü artırmaya yardımcı olabilir.

  Güç ve tonlama açısından bakıldığında, ip atlama ipinin fiziksel faydalarının çoğu çekirdeğinize ve vücudunuzun alt kısmına odaklanır; Bununla birlikte, Human Kinetics Journal’da yayınlanan küçük bir araştırmadan elde edilen bulgulara göre, omuz gücünü artırmaya da yardımcı olabilir . Katılımcılar ağırlıklı bir atlama ipi ile 12 hafta antrenman yaptılar ve sonunda omuz eklemleri daha güçlüydü ve hareket kabiliyetinde artış gösterdi.

 • İlerlemek kolaydır.

  Dr. Roberts, ip atlama ile bahşedilen tüm iyilikler, normal (veya hızlı) bir ipin ağırlıklı bir ip ile değiştirilmesiyle kolayca geliştirilebilir. Daha ağır bir kabloyu salladığınız için, üst vücutta daha fazla güçlenme ve tonlama göreceksiniz ve genel olarak daha fazla kalori yakacaksınız.Dikkate alınması gereken başka bir şey var mı? National Library of Medicine’de yayınlanan bir araştırmaya göre, ağırlıklı ipler, atlayıcılara koordinasyon ve dayanıklılıkta daha fazla kazanç sağlıyor . İlk olarak Journal of Sports Medicine and Physical Fitness’te yayınlanan başka bir araştırmaya göre, daha ağır ipler daha fazla çeviklik kazanımlarına yol açabilir .

 • Ekipman erişilebilir, taşınabilir ve çok yönlüdür.

  Gullickson, “Hepsinin en iyi yararı, her yerde ip atlayabilmenizdir” diyor. [Bir atlama ipi] yer kaplamaz, süper hafiftir (ağırlıklı bir atlama ipiniz yoksa) ve her küçük çantaya sığabilir. ” Ve eğer onları katlarsanız, ekliyor, atlama ipleri örneğin bir silah devresinde sahne olarak ikiye katlanabilir. Bu, onları seyahat ederken kullanım için daha da uygun hale getirir.Atlamak için bir ton odaya da ihtiyacınız yok. Dr. Roberts, “Makul bir tavan yüksekliğine sahip olduğunuz veya ipin başınızın üzerinden geçmesi için yeterli alan olduğu sürece, oldukça küçük bir alanda iç mekanda yapılabilir” diyor. Dış mekanlar için de mükemmel, yani evinizde yer yoksa, ekipmanın faydalarından yine de yararlanabilirsiniz (tercihen biraz D vitamini alırken de!).

Ve piyasada özellikle ağırlıklı kategoride birinci sınıf atlama ipleri varken, bunların pahalı olması gerekmez. Burada çeşitli seçeneklerden alışveriş yapın .

What do you think?

Written by Bıkkın panda

Eğlenceli video ve esprileri İnternet'in en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.Sistem gereksinimleri için bize sorunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kısa Güzel Sözler En İyi 132 Fikir 27

Kısa Güzel Sözler En İyi 132 Fikir

Masaj Yapmak İçin En İyi 7 İpucu 28

Masaj Yapmak İçin En İyi 7 İpucu