Pazar, Ekim 24, 2021

Wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok %100 çözüm

- Advertisement -

İnternet bağlantısı yok ve iş yapmaya çalışırken İnternet bağlantısı olmaması yeterince zor, ancak başka internet erişiminiz yoksa ne olur? Bazen, internet yok ve istediğiniz şeyi yapmak için tek ihtiyacınız olan İnternet‘in kendisidir, ancak bazen Web‘e bağlanmak için iyi bir yer yoktur. Kablosuz internet bağlantınız varsa, ttnet internet yok, dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatmaktan başka seçeneğiniz olmayabilir. Bu makalede, türk telekom internet yok dizüstü bilgisayarınızdan güçlü bir kablosuz sinyal alırsanız ne yapmanız gerekir, ancak başka internet erişimi yoktur.

Birçok bilgisayar donanımı sorununu ve özellikle internet olmadan bağlı ağ sorunlarını gidermenin ilk adımı modeminizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatmaktır. Güvenli bir yapılandırma için üreticinin önerileri için modeminizin el kitabına bakın. Bazı yeni Windows makineleri gibi yerleşik bir WLAN‘a sahip olmayan dizüstü bilgisayarlar için, yönlendiriciler ve modemler genellikle parola biçiminde farklı güvenlik ayarlarına sahiptir. Bazı bağlantı var internet yok eski yönlendirici modelleri, WLAN‘a erişmek için sabit kablolu bir parola girmenizi gerektirir; bunlar genellikle Türknet internet yok ve olmaması için de en iyi bahislerdir. Kablosuz yönlendiriciler için, güvenlik ayarları erişim noktanız (kablosuz bağdaştırıcı olarak da bilinir) tarafından ayarlanır, bu nedenle başka bir İnternet erişimi olmadığında, temel Internet erişimi için parolayı girmeniz yeterlidir.

Bazen, yönlendiriciler ve wifi bağlı internet yok modemler, özellikle başka internet erişimi olmayan bir alandaysa, bir elektrik kesintisinden sonra kendilerini otomatik olarak yeniden başlatmaz. Bağlantınızı basit bir görevle test edebilirsiniz. Modeminizde veya yönlendiricinizde sıfırlama düğmesini yaklaşık bir saniye basılı tutmanız yeterlidir. Yönlendiriciniz veya modeminiz yanıt vermiyorsa, bir sorun vardır. Kablosuz bağlantılar için, kablosuz ayarları sıfırlamak için genellikle yönlendiricinin veya modemin arkasında yalnızca bir yer vardır, ancak bazı modellerde iki düğme vardır: biri bağlantıyı sıfırlamak ve diğeri bağlantı durumunu ayarlamak için. Her iki sıfırlama türünde de, Internet erişiminiz olup olmadığına bakılmaksızın bilgisayarınızın normal şekilde çalışmasını sağlayabilmeniz gerekir.

“İnternet Erişimi Yok” Hataları Nasıl Düzeltilir

Önce “bağlı ancak internet erişimi yok” hatalarını çözme adımlarını hızlıca özetleyelim. Daha sonra her birinin ayrıntılarına gireceğiz:

  • Diğer cihazların bağlanamadığını onaylayın
  • PC’nizi yeniden başlatın
  • Modeminizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatın
  • Windows ağ sorun gidericisini çalıştırın
  • IP adresi ayarlarınızı kontrol edin
  • ISS’nizin durumunu kontrol edin
  • Birkaç Komut İstemi komutunu deneyin
  • Güvenlik yazılımını devre dışı bırak
  • Kablosuz sürücülerinizi güncelleyin
  • ağınızı sıfırlayın

İnternet Olmadan Bağlandığınızda Bu Ne Anlama Geliyor?

Devam etmeden önce, Wi-Fi‘ye bağlı olduğunuzda ancak internetiniz olmadığında ağınızda tam olarak ne olduğunu açıklamalıyız. Bunu yapmak için, ev ağının bazı temellerini açıklamak gerekir .

Dizüstü bilgisayar gibi kablosuz cihazlar yönlendiricinize bağlanır. Yönlendirici, evinizdeki cihazlar arasındaki bağlantıları yöneten bir cihazdır. Yönlendiriciniz, ev ağınızdaki ve internetteki trafiği köprüleyen bir cihaz olan modeme bağlanır.

Bilgisayarınızda Bağlandı, internet erişimi yok veya bağlı ancak internet yok gibi hata mesajları gördüğünüzde , bilgisayarınızın yönlendiriciye doğru şekilde bağlı olduğu ancak internete erişemediği anlamına gelir. Tersine, Bağlı değil, internet yok veya İnternet bağlantısı yok mesajlarını görürseniz , bilgisayarınızın bir yönlendiriciye hiç bağlı olmadığı anlamına gelir.

Aşağıda göreceğimiz gibi, bu size sorunun ne olduğu hakkında bazı ipuçları verir.

Diğer Cihazların Her İkisine de Bağlanamayacağını Onaylayın

Herhangi bir sorun giderme işlemi yapmadan önce, bilgisayarınızın internet bağlantısı olmayan tek cihaz olup olmadığını belirlemeniz önemlidir. Telefonunuzu veya Wi-Fi ağınıza bağlı başka bir bilgisayarı alın ve düzgün bir şekilde çevrimiçi olup olmadığına bakın; kontrol etmek için bir YouTube videosu veya benzeri bir akış yapmayı deneyin.

Çoğu Android sürümünde, Wi-Fi simgesinin üzerinde bir X simgesi göreceksiniz ve veri için mobil ağınıza bağlı olduğunuzu fark edeceksiniz. iPhone ve iPad kullanıcıları Ayarlar > Wi-Fi‘yi ziyaret edebilir ve ağ adınızın altında İnternet Bağlantısı Yok mesajı olup olmadığını kontrol edebilir.

Wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok %100 çözüm 1

Bilgisayarınız bağlanmayacak, ancak diğerleri bağlanacaksa, bunun nedeni büyük olasılıkla yalnızca bilgisayarınızdaki yanlış yapılandırılmış bir ayardır. Ancak, her cihazda internetiniz yoksa, sorun ağ ekipmanınızdadır ve bu nedenle, belirtildiği gibi aşağıdaki yalnızca PC adımlarından bazılarını atlayabilirsiniz.

Devam etmeden önce, sorun tüm cihazlarınızı etkiliyorsa hızlı bir test yapmalısınız. Modeminizi yönlendiricinize bağlayan Ethernet kablosunu çıkarın ve bunun yerine PC’nizi doğrudan modeme bağlamak için kullanın.

Bu kurulumla çevrimiçi olabiliyorsanız, sorun yönlendiricinizdedir. Aşağıdaki sorun gidermeye devam ederseniz ve sorununuz için bir çözüm bulamazsanız, yönlendiriciniz büyük olasılıkla arızalıdır.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Bağlantı sorununuz birden fazla cihazı etkiliyorsa bu adım gerekli değildir.

Birçok sorunda olduğu gibi, bilgisayarınızı yeniden başlatmak, denemeniz gereken ilk sorun giderme adımıdır. Şanslıysanız, ağ bağlantısı sorununuzu yeniden başlatarak ve düzelterek bazı geçici aksaklıkları giderebilirsiniz.

Bu tavsiyelerin çoğu, daha sık sorunla karşılaştıklarından bir Wi-Fi bağlantısı kullandığınızı varsayar. Ancak, yönlendiricinize bir Ethernet kablosuyla bağlanırsanız, sizinkinin arızalı olmadığını doğrulamak için şu anda başka bir kablo denemelisiniz.

Modeminizi ve Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok %100 çözüm 2

sorunlarının çoğu modeminizi ve/veya yönlendiricinizi içerdiğinden, daha sonra bunları yeniden başlatmak mantıklıdır. Bazı yönlendiriciler bir arabirim aracılığıyla yeniden başlatma seçeneği sunarken, bunu yapmanız gerekmez. Elektrik fişini her iki cihazdan da çekin ve birkaç dakika fişten çekin.

Önce modemi prize takın, açılmasına izin verin, ardından yönlendiricinizi tekrar takın. Tamamen yeniden başlamaları için birkaç dakika bekleyin. Bunu yaparken yönlendiricinizin ve modeminizin düzgün çalıştığını doğrulayın. Aygıtlardan birinde herhangi bir ışık görmüyorsanız veya ışıklar düzensiz bir şekilde yanıp sönüyorsa, bozuk bir donanıma sahip olabilirsiniz.

Bilgisayarınız bundan sonra bile “internet yok” diyorsa, devam edin. Sorununuz basit bir yeniden başlatmadan daha karmaşıktır.

Ekipmanınızı sıfırlamadığınızı, yalnızca yeniden başlattığınızı unutmayın. Sıfırlama, cihazı fabrika varsayılan ayarlarına döndürmek anlamına gelir; henüz bunu yapmana gerek yok!

Windows Ağ Sorun Gidericisini çalıştırın

Bağlantı sorununuz birden fazla cihazı etkiliyorsa bu adım gerekli değildir.

Yalnızca Windows PC’nizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızın ağ ayarlarında bir sorun olabilir. Yerleşik Windows sorun gidericisi genellikle sorunları çözmese de devam etmeden önce denemeye değer.

Ağ sorun gidericisine erişmek için Ayarlar > Ağ ve İnternet > Durum sayfasını ziyaret edin . Ağ sorun gidericisini seçin ve Windows’un sorunu çözüp çözemeyeceğini görmek için adımları izleyin. Windows 7‘de, aynı aracı Başlat > Denetim Masası > Sorun Giderme > Ağ ve internet > İnternet Bağlantıları‘nda bulacaksınız .

Wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok %100 çözüm 3

IP Adresi Ayarlarınızı Kontrol Edin

Bağlantı sorununuz birden fazla cihazı etkiliyorsa bu adım gerekli değildir.

Ardından, ağ sorunlarını teşhis etmek için önemli adımlardan birini izlemelisiniz: bilgisayarınızın geçerli bir IP adresine sahip olduğunu doğrulama. Çoğu ev ağında, normal şartlar altında yönlendirici, bağlandıklarında cihazlara bir adres verir. Bilgisayarınızın IP ayarları doğru değilse, bu “internet erişimi yok” sorununa veya hatta “Wi-Fi geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” hatasına neden olabilir .

Bunu Windows 10‘da gözden geçirmek için Ayarlar > Ağ ve İnternet > Durum‘a geri dönün . Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir girişine tıklayın ve ardından kullandığınız bağlantıya çift tıklayın.

Wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok %100 çözüm 4

Windows 7‘de, Sağ alt köşedeki Sistem Tepsinizdeki ağ simgesine sağ tıklayın ve ve Paylaşım Merkezini Aç öğesini seçin . Ardından Bağlantılar‘ın yanındaki ağınızın adını tıklayın .

Wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok %100 çözüm 5

Bağlantınız hakkında bilgi içeren bir pencere açtığınızda, Özellikler düğmesini tıklayın. Listede İnternet Protokolü Sürüm 4‘ü bulun ve çift tıklayın.

Burada, Otomatik olarak bir IP adresi al ve DNS sunucu adresini otomatik olarak al seçeneklerinin her ikisinin de seçili olduğundan emin olun . IP adresini manuel olarak ayarlamak ileri düzey kullanıcılar içindir; Şansınız, buraya girdiğiniz bir şey varsa, geçersizdir.

Wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok %100 çözüm 6

Bunların her ikisinin de otomatik değerleri kullanmasını söyledikten sonra Tamam’ı tıklayın , ardından tekrar çevrimiçi olmayı deneyin.

ISS’nizin Durumunu Kontrol Edin

Bu noktada, herhangi bir cihazı çevrimiçi olarak alamıyorsanız, internet servis sağlayıcınızın (ISS) bir sorun yaşayıp yaşamadığını kontrol etmekte fayda var. Bu nadir olsa da, neden internet erişiminizin olmadığını açıklayabilir.

Türktelekom, Süperonline veya bölgenizde hizmet veren herhangi birinin kesinti bildirip bildirmediğini görmek için telefonunuzun veri bağlantısını kullanın. DownDetector bunun için harika bir site. Hızlı bir Google veya Twitter araması, başkalarının da sorun yaşayıp yaşamadığını ortaya çıkarabilir.

Ağ Komut İstemi Komutlarını Deneyin

Bağlantı sorununuz birden fazla cihazı etkiliyorsa bu adım gerekli değildir.

Windows , Komut İsteminde birkaç ağ komutu sunar . Bu noktada Windows 10‘da hala internet erişiminiz yoksa birkaçını çalıştırmalısınız. Bunu yapmak için Başlat Menüsüne cmd yazın , ardından sağ tıklayın ve yükseltilmiş bir Komut İstemi penceresi açmak için Yönetici olarak çalıştır‘ı seçin .

Windows’un internete erişmeye devam ettiği bazı dosyaları sıfırlamak için şu iki komutu kullanın:

netsh winsock reset
netsh int ip reset

Bu işe yaramazsa, bilgisayarınızın IP adresini serbest bırakmayı ve her seferinde bir tane olmak üzere bu iki komutla yönlendiriciden yeni bir tane almayı deneyin:

ipconfig /release
ipconfig /renew

Son olarak, bu komutla bilgisayarınızın DNS ayarlarını yenileyin:

ipconfig /flushdns

Bu noktada PC‘nizi yeniden başlatmanın zararı olmaz. Hâlâ internet erişiminiz yoksa, deneyebileceğiniz birkaç adım daha var.

Güvenlik Yazılımını Devre Dışı Bırakın

Bağlantı sorununuz birden fazla cihazı etkiliyorsa bu adım gerekli değildir.

Diğer bir yaygın olmayan, ancak makul senaryo, bilgisayarınızda internete erişimi engelleyen bazı güvenlik yazılımlarının olmasıdır. Avast ve diğer antivirüs paketleri geçmişte, hatalı güncellemelerin bazı web sitelerini ve hatta tüm interneti sebepsiz yere engellediği sorunları yaşadı.

Yüklemiş olabileceğiniz tüm üçüncü taraf virüsten koruma uygulamalarını devre dışı bırakın ve bağlantınızın geri gelip gelmediğine bakın. Varsa, virüsten koruma uygulamanızdaki ayarları değiştirmeniz veya alternatif bir çözüm kullanmayı düşünmeniz gerekebilir.

Güvenlik konusuna girmişken Malwarebytes gibi bir uygulamayla kötü amaçlı yazılım taraması yapmaya değer . Kötü amaçlı bir program internet bağlantınızı kesmiş olabilir.

Kablosuz Sürücülerinizi Güncelleyin

Wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok %100 çözüm 7

Bağlantı sorununuz birden fazla cihazı etkiliyorsa bu adım gerekli değildir.

Normalde, bilgisayar sürücülerinizi güncellemeniz gerekmez, çünkü bunu yapmak genellikle değerinden daha fazla soruna neden olur. Ancak hala bu ağ bağlantısı sorununu yaşadığınız için, bilgisayarınızın kablosuz yongası için sürücü güncellemelerini kontrol etmelisiniz.

Bilgisayarınızda yüklü bir üretici güncelleme uygulamanız (HP Support Assistant veya Lenovo System Update gibi) varsa, onu açın ve kablosuz sürücü güncellemelerini kontrol edin. Aksi takdirde, Windows sürücülerinizi manuel olarak güncelleme kılavuzumuzu izleyin .

Ağınızı Sıfırlayın

Bu noktada, tüm bu adımları uyguladıysanız ve hala “internet erişimi yok ama bağlı” sorunu yaşıyorsanız, ağ ayarlarınızı sıfırlamaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

Windows 10 PC’niz bağlanamadığınız tek cihazsa, Ayarlar > Ağ ve İnternet > Durum‘u ziyaret ederek ağ yapılandırmasını sıfırlayabilirsiniz . Ekranın altındaki Ağ sıfırlama metnini ve ardından Şimdi sıfırla öğesini tıklayın .

Bu, tüm ağ bağdaştırıcılarını tamamen kaldıracak ve tüm ağ ayarlarınızı varsayılanlara geri döndürecektir. VPN yazılımı da dahil olmak üzere her şeyi yeniden kurmanız gerekecek, ancak ihtiyacınız olan düzeltme bu olabilir.

Wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok %100 çözüm 8

Maalesef bunun Windows 7‘de eşdeğeri yok, ancak sıfırlamanın bir kısmını simüle edebilirsiniz. Sistem Tepsinizdeki ağ simgesine sağ tıklayın, ve Paylaşım Merkezini Aç öğesini seçin ve Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir öğesine tıklayın .

Ardından, kullandığınız bağdaştırıcıya sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak öğesini seçin . Herhangi bir şeyi düzeltip düzeltmediğini görmek için yeniden başlatın ve yeniden etkinleştirin.

Wifi bağlanıyor ama internet erişimi yok %100 çözüm 9

Herhangi bir cihazla çevrimiçi olamadığınızda, en iyi seçeneğiniz yönlendiricinizi (ve gerekirse modeminizi) sıfırlamaktır. Yönlendiricinizin arkasında veya altında küçük bir iğne deliği arayın ve fabrika varsayılanlarına sıfırlamak için birkaç saniye basılı tutun. Sıfırlama düğmesi yoksa, yönlendiricinizde oturum açmanız ve oradan fabrika ayarlarına sıfırlamayı çalıştırmanız gerekir.

Her şey sıfırlandığında, ilk kurulumu gerçekleştirebilir ve tekrar çevrimiçi olup olamayacağınızı görmek için fabrika varsayılanlarını kullanabilirsiniz. Bundan sonra hala internet bağlantınız yoksa, muhtemelen arızalı ekipmanınız var ve yenisini almanız gerekecek.

Artık “Bağlı Ama İnternet Yok”tan Korkmayın

Umarım, bağlantı sorununuzu çözmek için hiçbir şeyi fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekmez. Önceki adımlardan biri bununla ilgilenmelidir, ancak ağ sorunları için mükemmel bir formül yoktur. Tüm adımları takip ederseniz, cihazlarınızın doğru bir şekilde kurulduğunu ve bağlantıyı engelleyen herhangi bir şeyin olmadığını onaylamış olursunuz.

İsterseniz daha kapsamlı sorun gidermeye geçmek mümkündür. Bununla birlikte, bunun yerine daha fazla yardım için ağ konusunda bilgili bir arkadaşla iletişim kurmaya değer olabilir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz