Pazar, Ekim 24, 2021

Hükümetler Toplanan Verilerle Sizi Nasıl Gözetliyor?

- Advertisement -

Sosyal medya hesaplarınız ve akıllı telefonlarınız hakkınızda veri toplar ve bu bilgiler devlet kurumları tarafından kullanılabilir. İşte nasıl ve neden.

İnsanlar interneti kullandıklarında, onlar hakkında bazı bilgiler toplanır ve pazarlama amacıyla kullanılır. Bununla birlikte, federal kurumların anayasal sınırları ihlal edip edemeyeceğini ve vatandaşlar üzerinde casusluk yapıp yapamayacağını da merak edebilirsiniz.

Devlet bizi gözetliyor mu? Varsa nedenleri nelerdir ve hangi teknikleri kullanır?

Hükümet Telefonunuzda Casus Olabilir mi?

Mahremiyetlerini korumaya büyük özen gösteren insanlar bile, bu amaca ulaşmanın ne kadar zor olduğuna şaşırıyorlar. En son indirdiğiniz uygulamayı ve yüklemeyi tamamlamak ve tam bir özellik seti sağlamak için muhtemelen gerekli olan çok sayıda izni hatırlayın.

Veri komisyoncuları, pazarlama ekiplerinin belirli grupları hedeflemesine ve onlara maksimum düzeyde alakalı içerik sağlamasına yardımcı olmak için veri toplar ve satar. Çoğu insan bunun internet kullanımının bir sonucu olduğunu bilir.

Ancak, ABD devlet kurumlarının bu içeriğin alıcıları arasında olduğunu fark etmeyebilirler. 2020’de Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nin iki yıl önce Venntel adlı bir şirket tarafından satılan akıllı telefon kayıtları için 25.000 dolar harcadığı haberi geldi .

Ayrıca, akıllı telefonlarda konum verileri etkinleştirildiğinde, cihazlarının nasıl hareket ettiğine bağlı olarak bir kişinin davranışları hakkında bilinçli varsayımlar yapmak mümkündür. Örneğin, bir kişi düzenli olarak bir perakende mağazasına gidiyor ve sekiz saat kalıyorsa, muhtemelen orada çalışıyordur.

Ve bir ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) temsilcisi Reuters’e ajansın şüpheli yerli teröristleri izlemenin yollarını araştırdığını doğruladı. Sözcü, belirli yöntemleri detaylandırmadı ancak şunları söyledi :

“Aile içi şiddet içeren aşırılık, bugün anavatanımıza yönelik en ölümcül, kalıcı terörle ilgili tehdidi oluşturuyor. DHS, güvenliği iyileştirmeye kararlıdır ve gizlilik, medeni haklar ve sivil özgürlüklerle tutarlı olarak tarama ve inceleme protokollerini ve seyahat modeli analizlerini geliştirmeye yönelik seçenekleri gözden geçirmektedir.”

Çoğu insan telefonlarına her zaman erişebilir ve diğerlerini seyahatlerinden haberdar etmek için genellikle sosyal platformları kullanır. Dolayısıyla akıllı telefonları başlangıç ​​noktası olarak kullanmak geniş bir erişim sağlayabilir.

Hükümet Sosyal Medya Üzerinden Bizi Gözetliyor mu?

Hükümetler Toplanan Verilerle Sizi Nasıl Gözetliyor? 1

Facebook profilinizi veya başka bir popüler sosyal sitedeki varlığınızı düşündüğünüzde, muhtemelen bunun dış tarafların keşfetmesi için bir bilgi hazinesi olabileceği sonucuna varacaksınız.

İçerik muhtemelen işiniz, hobileriniz, evcil hayvanlarınız, aileleriniz ve favori filmlerinizle ilgili ayrıntılara sahiptir. Profili, bazen tartışmalı olduğu düşünülen konular hakkında ses çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

Şüpheler devam etse de Facebook, kullanıcıları hakkında casusluk yaptığını defalarca reddetti. Yine de hükümetlerle işbirliği yapıyor.

Örneğin şirket, 12 kişinin COVID-19 aşılarıyla ilgili yanıltıcı içeriğin yüzde 73’ünü yayınladığına dair geniş çapta dolaşan bir iddiayı gündeme getirdi. Şirket, yanlış bilgileri engellemek için “dış uzmanlar ve hükümetler” ile çalıştığını doğruladı.

İngiltere’de, İçişleri Bakanlığı temsilcileri Facebook’u Messenger ve Facebook’ta uçtan uca şifreleme uygulamamaya çağırdı. Şifrelenmiş içeriğin deşifre edilmesinin çok zor olması nedeniyle, bunu yapmanın 12 milyon potansiyel çocuk istismarı raporunu engelleyebileceği konusunda uyarıyorlar.

Bu, kanıtların yasadışı faaliyetlere katıldıklarını gösteriyorsa, devlet kurumlarının taraflar üzerinde casusluk yapmaya devam etmek istediklerini gösteriyor.

Bir araştırmacı ne belirlerse belirlesin, daha önce bilinmeyen bir gerçeğe ulaşmak için genellikle sistematik bir yaklaşım kullanırlar. Bununla birlikte, sosyal medya genellikle, özellikle birisi profil bilgilerini herkesin erişimine açık bırakırsa, fazla kazmadan ayrıntıları bulmayı kolaylaştırır.

Polis ayrıca, genellikle özel çevrimiçi gruplara girmek için başkalarını taklit ederek sosyal medyayı izler.

Devlet Günlük Faaliyetlerimizi İzliyor mu?

Hükümetler Toplanan Verilerle Sizi Nasıl Gözetliyor? 2

Çoğu zaman, hükümetin onları gözetlediğini anlamalarının ne kadar süreceğini merak ediyor. Şeffaflık eksikliği bunun ana nedenlerinden biridir.

Devlet kurumlarının, anlaşılır bir şekilde şüpheye neden olan uzun bir gözetim kötüye kullanımı geçmişi vardır. Ajanslar şimdi belirli bir şekilde casusluk yapmasalar bile, temsilciler bunun değişip değişmediğini halka söyler mi?

Kuruluşlar Düzenli Olarak Casusluk Yazılımı Kullanıyor

İnsanların verilerini sıklıkla üretip verdiklerini düşünürsek, bu tür yetki suistimalleri yapmak daha da kolaydır. Örneğin, işyerleri ve okullar, bina sakinlerini internette gezinirken izlemek için genellikle yasal casus yazılımlar kullanır .

Devlet işverenlerinin, işgücünün zaman kaybetmemesini veya şüpheli siteleri ziyaret etmemesini sağlamak için aynı şeyi yapması mantıklıdır. Bu, özellikle istenmeyen davranışlarla ulusal skandallara neden olabilecek yüksek profilli rollerdeki insanlar için olasıdır.

İrlanda Hükümeti COVID-19 Uygunluğunu Kontrol Etmek İçin Veri Topladı

Halk sağlığı yararına veri toplama, hükümet düzeyinde de gerçekleşir. İrlanda’da 2020’nin çoğu ve 2021’in bir kısmı için, hükümet tarafından zorunlu olarak belirtilen bir nedenden dolayı seyahat etmedikçe, insanların evlerine 10 kilometre mesafede kalmalarını gerektiren COVID-19 kısıtlamaları vardı.

Bir telekomünikasyon şirketi tarafından ulusal yetkililere sağlanan hareketlilik istatistikleri, hangi bölgelerin kurallara en çok uyduğunu göstermek için çevrimiçi olarak yayınlandı. Anonimleştirilmiş ve toplu veriler bireyleri tanımlamadı, ancak bu, son hükümet takibinin gerçek hayattan bir örneğidir.

Veri ve İzleme Göçmenlik Planlarını Engelleyebilir

Hükümetler Toplanan Verilerle Sizi Nasıl Gözetliyor? 3

Başka bir ülkeye göç etme niyetinde olan birçok insan, bu etkinliği planlamak için yıllarını harcar. Ancak, görünüşte masum olan bazı faaliyetler sınır devriyesi görevlilerini alarma geçirebilir.

Bir olayda yetkililer, Harvard Üniversitesi’ne gitmek için öğrenci vizesiyle girmeye çalışan Filistinli bir genci sınırda durdurdu. İddiaya göre yetkililer, öğrencinin arkadaşları tarafından oluşturulan sosyal medya paylaşımlarına dayanarak telefonunu aradı ve engelledi.

Evde DNA testinin yükselişi de olası endişeleri beraberinde getiriyor. 23andMe, genetik verileri bu şirketlerle paylaşmak için Airbnb ve GlaxoSmithKline ile ortaklıklara sahiptir . Bu, kullanıcı onayı ile olur, ancak hükümetlerin de bu bilgiyi neden isteyebileceğini hayal etmek kolaydır.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, bazı kişilerin belirli vizeleri almadan önce tıbbi muayenelerden geçmesini gerektiren birçok ülkeden ikisidir. DNA testleri, birinin tıbbi bir durum geliştirme veya onu yavrularında görme potansiyelini gösterir.

Uygulama henüz tipik değil, ancak özellikle sert göçmenlik duruşlarına sahip bazı dünya hükümetlerinin sonunda adayların diğer evraklarıyla birlikte genetik veriler göndermelerini gerektirebileceğini düşünmek zor değil.

2019’da insanlar, ABD hükümetinin onu federal tesislerde tutulan göçmenlerden toplama planlarıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Kanıtlar ayrıca, hükümet yetkililerinin göçmenleri ülkeye girdiklerinde izlemek için sosyal medyayı ve veri komisyoncularını kullandığını gösteriyor; buna , Facebook’taki bir Home Depot’ta “check-in” yaptıktan sonra federal yetkililer tarafından tutuklanan bir adam da dahil .

Giderek Bulanıklaşan Çizgiler

İnsanlar genellikle, insanların saklayacak bir şeyleri yoksa korkacak hiçbir şeyleri olmadığını söylerler. Ancak, o kadar net değil. Dünya hükümetleri bazı sakinleri gözetliyor ve faaliyetleri her zaman suç faaliyetlerine katıldığı onaylanmış kişilerle sınırlandırmıyor.

Ancak, bu gerçek hakkında paranoyaklaşmaya gerek yok. Bir uygulamanın veya sitenin verilerinizi nasıl ve neden kullandığını öğrenmek, onunla etkileşimde bulunmak isteyip istemediğinize karar verirken atabileceğiniz mükemmel bir adımdır.

Benzer şekilde, bir devlet kurumu, işveren, okul veya başka bir kurum verilerinizi talep ederse, devam etmeden önce amaçlanan amaçla ilgili ayrıntıları alın. Bu önlemleri almak gizliliğinizi koruyabilir ve ayrıntılarınızla ilişkili istenmeyen etkinlikleri sınırlayabilir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz