Cuma, Temmuz 30, 2021

AliExpress Yasal ve Satın Almak Güvenli mi?

- Advertisement -

Aliexpress nedir? Alışveriş yapmak güvenli mi? Herhangi bir güvenlik riski var mı? Orada birkaç kez alışveriş yaptık ve işte bulduklarımız.

AliExpress, Amazon ve eBay gibi çevrimiçi devlere meydan okumayı amaçlayan Çinli perakende devi AliBaba‘nın uluslararası koludur.

Ama orada alışveriş yapmak güvenli mi? Eşyaların ulaşması ne kadar sürer ve ulaşmazlarsa ne olur? AliExpress yasal mı? Ve orada alışveriş yaparsanız dolandırıcılık kurbanı olma olasılığınız daha yüksek mi? İşte ihtiyacınız olan cevaplar.

AliExpress nedir?

AliExpress‘e aşina değilseniz , işte hızlı bir başlangıç: İşletmeler arası alım satım portalı olarak başlayan multi-milyar dolarlık bir şirket olan Alibaba Group‘un sahip olduğu devasa bir çevrimiçi perakendeci. O zamandan beri işletmeden tüketiciye, tüketiciden tüketiciye, bulut bilişim ve ödeme hizmetlerine kadar genişledi.

Alibaba‘nın ne kadar büyük olduğu hakkında size bir fikir vermek için 2020’de 11 günlük Bekarlar Günü etkinlik döneminde 75 milyar doların üzerinde satış yaptıklarını bildirdiler.

AliExpress Yasal ve Satın Almak Güvenli mi? 1
AliExpress, Alibaba’nın uluslararası alıcılar için çevrimiçi tüketici pazarıdır ( TaoBao ise Çin içindir). Çin‘deki küçük işletmelerin tüm dünyadaki müşterilere satış yapmasına olanak tanır. Tıpkı Amazon gibi, orada hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Amazon’dan farklı olarak, AliExpress‘teki tüm satıcılar üçüncü taraftır: AliExpress‘in kendisi hiçbir şey satmaz. Sadece pazarı sağlarlar.

Bu nedenle, AliExpress ürünleri yasal görünebilir, ancak her zaman iyi bir anlaşma yapamazsınız.

AliExpress Neden Bu Kadar Ucuz?

AliExpress‘teki bazı ürünlere göz atarsanız, muhtemelen fiyatların çoğunun gerçekten düşük olduğunu hemen fark edeceksiniz. Bu neden? Her ikisi de sitede bolca bulacağınız iki farklı olasılık vardır.

AliExpress Yasal ve Satın Almak Güvenli mi? 2
Birincisi, doğrudan bir üreticiden satın alma olasılığınız var, bu da size satış maliyetini düşürüyor. Çin‘deki üretim maliyetleri diğer ülkelere göre biraz daha düşük. Fikri mülkiyet yasalarının gevşek bir şekilde uygulanması da katkıda bulunabilir.

Pek çok elektronik cihaz ( ürettiğimiz bu 4WD Arduino robotu gibi ) AliExpress‘te harika fiyatlara sahiptir, çünkü bunlar Çin’de üretilir ve bir aracı tarafından eklenen perakende satış fiyatından kaçınarak bunları doğrudan satın alabilirsiniz.

Bir öğenin son derece ucuz olması için ikinci olasılık, sahte veya hileli (veya GooPhone I5’te olduğu gibi yarı sahtekarlık ) olmasıdır. Çin, sahte üretimin yuvası olarak bilinir ve AliExpress bir istisna değildir.

Birlikte ele alındığında, AliExpress gerçekten iyi fırsatlar sunar, ancak tüm ürünler yasal değildir. Elektronikten giysiye kadar her türlü sahte ürünü buradan alabilirsiniz. Bazı satıcıların, alıcıları bir ürünü almadan önce ödeme yapmaları için kandırarak ve ardından parayla birlikte ortadan kaybolarak dolandırdığı da bilinmektedir.

Elbette, AliExpress‘ten bir şey satın alırken yasal bir anlaşma ile bir ripoff arasındaki farkı söyleyebilmek çok önemlidir.

AliExpress Teslim Etmek Ne Kadar Sürer?

AliExpress‘teki tüm öğelerin, ürün sayfasında tahmini bir teslimat süresi vardır ve genellikle 20 ila 60 gün arasındadır. Tecrübelerime göre çılgınca yanlış, en iyisi görmezden gelinir.

COVID-19 krizinin başlangıcından bu yana AliExpress, “Alıcı Koruma Süresi” ni 90 güne kadar çıkardı. Bu, teslim edilmeyen bir şey için geri ödeme almadan önce 90 gün beklemeniz gerektiğini söylemenin başka bir yolu. Evet, çevrimiçi satın aldığınız bir şeyi beklemek için üç ay çok uzun bir süre!

Deneyimlerime göre, çoğu ürünün ulaşması için geçen ortalama süre yaklaşık iki hafta. 11/11 satışları sırasında sipariş ettiğimiz 30’dan fazla ürünün yarısından fazlası iki hafta içinde elimize ulaştı.

AliExpress Yasal ve Satın Almak Güvenli mi? 3

Ne yazık ki, bu aynı zamanda kullanılan nakliye yöntemine de bağlıdır. 2018 yılında AliBaba, büyük ülkelerdeki kendi depoları ve nakliye ortaklarıyla Cainao adlı kendi nakliye hizmetini başlattı. Cainao Küresel Ekonomisinin son derece korkunç olduğunu anladım. Ülkenize bir paketin geldiğine dair bilgilendirilmiş olsanız bile, nihayet teslim edilmeden önce Cainao deposunda bir ay veya daha uzun süre bekleyebilir. Cainao tarafından teslim ettiğim üç paketten birinin teslim edilmesi iki buçuk ay sürdü; biri kayboldu (yine de tam bir geri ödeme aldım).

Öte yandan AliExpress Standart Nakliye genellikle Airmail tarafından teslim edilir, ardından son mil, standart yerel posta hizmetiniz (Türkiye’de Royal Mail veya ABD’de USPS) tarafından yapılır.

Tüm gönderilerin (ücretsiz kargoya sahip olanlar bile) gönderildikten sonra bir takip numarası olacaktır, ancak bir takip numarası eklenmeden önce gerçekten gönderilmesi bir hafta sürebilir. Bundan sonra, çeşitli Çin posta merkezlerinde yüzerken ve uzun bir bekleyişin ardından ülkenizin gümrük idaresine ulaşırken paketi takip edebilmelisiniz.

10 gün sonra takip numaranız yoksa, satıcıyla iletişime geçmelisiniz. Yine de maksimum teslimat süresi aşılana kadar resmi bir teslimat dışı anlaşmazlık açamazsınız.

Altı yıl içinde ve AliExpress‘te binlerce dolarlık alışverişte, teslimat yapılmaması için yalnızca birkaç anlaşmazlık açmak zorunda kaldım. Biri yerel gümrük idareme kadar takip edilebiliyordu, ama orada bir aydır oturuyordu. Satıcı onu tekrar göndermeyi teklif etti ve tabii ki her iki paketi de yaklaşık bir ay sonra aldım. Diğer durumlar, tam bir geri ödeme ile sonuçlandı.

AliExpress’in Gizli Maliyeti: İthalat Vergileri

Yurt dışından ülkenize bir ürün göndermekte yeniyseniz, ilgili ithalat vergileri hakkında net bir fikriniz olmayabilir. Ayrıca, satıcıların bu vergileri sizin adınıza atlatmaya çalışacağının da farkında olmayabilirsiniz, ki bu elbette yasa dışıdır.

Neredeyse tüm ülkelerde ithalat ve / veya katma değer vergisi vardır. Bu, ülkeye bir şey getirirken devletinize ödenmesi gereken ithal edilen malların satın alma fiyatının yüzde değeridir.

AB’de bu, neredeyse her şeye uygulanan% 20 KDV‘dir. Teslimat şirketleri sizin adınıza ödeme yapacak, ardından faturayı size düzenleyecektir. Ayrıcalık için sizden işlem ücreti de alacaklar. Bu genellikle Türkiye’de 8,80 TL başka bir sabit oran. Tabii ki, bu, 1 Euro vergi ve 10 $ işlem ücreti eklendiğinde, 10 $ ‘lık bir pazarlık gadget’ı böyle bir pazarlık olmayabileceği anlamına gelir.

Pek çok kişi bu gizli suçlamaları bulunca şok oluyor ve sonunda satıcı için kötü bir yorum bırakıyor.

Sonuç olarak, çoğu satıcının herhangi bir paketi otomatik olarak düşük değerli bir “hediye” olarak işaretlediğini göreceksiniz, bu da paketin ithalat vergileri ödemeden gümrük kontrollerinden geçebileceği anlamına gelir. Açık olmak gerekirse: bu yasa dışıdır. Vergilerinizi ödemelisiniz. Ancak büyük ölçekli bir dropshipping dolandırıcılığı yapmaya çalışmadığınız sürece, aslında başınızı belaya sokacak türden yasadışı değildir. Sonuçta, satıcının paketi yanlış bir değerle işaretleyeceğini nasıl bilebilirdiniz?

Ayrıca, genel bir kural olarak, AliExpress alışverişlerinde kasıtlı olarak ithalat vergileri ödemekten kaçınmaya çalışırlarsa, yerel posta kuryeniz tarafından kullanılan daha yavaş, ücretsiz gönderim yöntemlerini tercih ederlerdi. Ya umursamıyorlar ya da o kadar çok paketle uğraşıyorlar ki, her paketin gerçek değerini araştırmaya değmez.

DHL gibi ekspres paket kuryeleri çok daha katı kurallara sahiptir ve hediye olarak işaretlenmiş veya değeri düşük olan paketleri taşımayı reddederler. Bir şey yalnızca ekspres yolla gönderilebiliyorsa, paketiniz gümrükten çıkarılmadan önce varışta ödenecek maliyetin en az% 20-25‘ini hesaba katın.

AliExpress’in Mal Kalitesi Nedir?

Çoğu durumda, satın aldığınız ürünler ana caddede bulduklarınızla aynı olacaktır. Ancak bazen kendinizi üründen mutsuz bulabilirsiniz. Belki de o elbisenin malzemesinin kalınlığı beklediğiniz gibi değil veya renkler yanlış. Bu durumda, satıcılarla iletişime geçerken gerçekçi olmalısınız.

Listede yanlış olduğunu gösterebileceğiniz belirli bir şey olmadıkça, satın aldığınız ürünleri beğenmemek para iadesi talep etmek için iyi bir neden değildir. Peki mutlu değilseniz ne yapabilirsiniz?

  • Deneyim için yaz ve o satıcıdan bir daha satın alma. Öğe gerçekten teslim edilmişse ve ürün açıklaması ve fotoğrafı doğruysa, AliExpress‘in kendisi yardımcı olmaz. Ödediğini aldın.
  • Kısmi geri ödeme için pazarlık yapabilirsiniz. İlk içgüdünüz ürünü 1 yıldızlı olarak incelemekse, bu muhtemelen artık bir seçenek değildir. Derecelendirmeler önemlidir ve tek pazarlık aracınız olabilir.
  • Malları iade etmek isteyebilirsiniz, ancak buna çok dikkat edin. Bir şeyi Çin’e geri göndermek pahalıdır – genellikle ilk etapta ürün için ödediğinizden daha fazladır ve bu maliyet iade edilmez. Çin’e geri gönderilen ürünlerin takibi en iyi ihtimalle güvenilmezdir ve bazen Çin gümrük idaresinde tamamen ortadan kaybolabilirler.

Ödediğiniz fiyat konusunda gerçekçi olun. Beklenecek kalite türü hakkında bir fikir edinmek için bazı YouTube videolarına göz atın (görünüşe göre “AliExpress çekme videoları” artık bir şeydir).

AliExpress’in Gerçek Tehlikesi: Dolandırıcılar ve Sahtekarlar

Güvenlik söz konusu olduğunda AliExpress ve AliPay sağlam sistemlerdir. Yenilmez değillerdir, ancak hiçbir şey değildir – ve geçmiş performansları iyi bir sicildir, bu nedenle bilgilerinizin herhangi birisinin bu hizmetlerden biri aracılığıyla çalınması olasılığınızın, kullanmakta olduğunuzdan daha fazla olmadığından emin olabilirsiniz. Amazon veya eBay gibi daha tanıdık hizmetler ( eBay‘de bile büyük bir veri sızıntısı olduğunu unutmayın ).

AliPay hesabımda on yıldan fazla süredir çeşitli kredi kartlarım var ve hiçbir zaman dolandırıcılıkla karşılaşmadım.

Ama AliExpress Neden Bu Kadar Ucuz?

Fiyat gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir. Dolandırıcılar, ömür boyu bir kez yapılacak bir anlaşma vaadiyle sizi cezbeder (bu, eBay dolandırıcılığının son dalgasında kullanılan stratejilerden biridir ).

AliExpress‘teki fiyatın çok düşük olmadığından emin olmak için, satın almak istediğiniz her şeyin gidişatını görmek için diğer siteleri kontrol edin. Son derece düşükse, muhtemelen sahte bir ürün satın alıyorsunuz veya bir dolandırıcılık için ayarlanmışsınızdır. Markasız ürünler için, cadde üzerindeki bir perakende mağazasına kıyasla% 75’e varan tasarruflar olağandışı değildir.

AliExpress‘te markalı ürünleri genellikle bulamazsınız; neredeyse kesinlikle sahte olacaklar.

Markalı Ürünleri Asla AliExpress’te Satın Almayın

Markalara çoğu ülkede özel koruma sunulmaktadır. Bir ürünün yasal olup olmadığı umrunda olmayabilir, ancak sahte ürünler satın alırsanız ve paketiniz incelendiğinde, bunlara el konulacaktır. Bu malların birçoğunu satın aldıysanız ve onları satmaya çalışıyormuşsunuz gibi görünüyorsa, gümrük görevlilerinin kapıyı çalmasını bekleyin.

Bu kuralın istisnası, genellikle resmi bir AliExpress mağazasına sahip olacak Çin markalarıdır.

Satın Almadan Önce Satıcının Geri Bildirimlerini Kontrol Edin

AliExpress Yasal ve Satın Almak Güvenli mi? 4

Bir satıcının alıcıları dolandırmak konusunda kötü bir itibarı varsa, geri bildirimlerinde ve incelemelerinde büyük olasılıkla kanıt olacaktır. Alt paralı malların teslim edilmediğinden veya gönderilmediğinden bahseden satıcılara karşı dikkatli olun.

AliExpress‘te geçirdiğim süre içinde çoğunlukla olumlu eleştiriler gördüm ve sipariş ettiğim ürünü almakta hiç sorun yaşamadım. Ama yine de uyanık olmak önemli.

Siparişinizi Aldığınızda Dikkatlice Kontrol Edin

Emanet sistemi, siparişinizi alana kadar ödemeyi durdurmanıza izin verdiği için, ödediğiniz parayı aldığınızı onaylayabilirsiniz. Her şeyin dahil edildiğinden, sipariş ettiğiniz gibi göründüğünden ve markalı bir ürün satın aldıysanız sahte görünmediğinden emin olun.

Bir ürünü alındı ​​olarak işaretledikten sonra, ürünlerle ilgili bir anlaşmazlığı açabileceğiniz 15 gününüz vardır.

Depolama ve Bellek Bileşenlerine Dikkat Edin

Shenzhen pazarındaki bir tezgahtan satın alıyor olsanız bile bu yaygın bir aldatmaca, ancak çevrimiçi olarak çekilmesi daha da kolay. Windows Gezgini’ne yerleştirildiğinde 64 Gb olduğunu bildiren bir bellek çubuğu satın alırsınız, ancak aslında çok daha azdır. Ürün yazılımı saldırıya uğradı, ancak tüm sürücüyü gerçekten kullanmayı deneyene kadar bilemeyeceksiniz. Dolandırıcı, paranızla çoktan gitti.

Yine de riske atmak istiyorsanız, sürücüyü alır almaz h2TestW gibi bir araçla test ettiğinizden emin olun .

AliExpress’te Nasıl Para İadesi Alınır?

Bir paket gelmezse veya başka bir sorununuz varsa, satıcıyla bir anlaşmazlık açın. Süreci, siparişlerinize genel bakış sayfanıza giriş yaptıktan hemen sonra altta bulunan “yardımcı” Eva müşteri hizmetleri botunu kullanarak başlatırsınız. Verilen seçeneklerden ilgili soruna tıklayın ve bot siparişlerinizi yüklerken bekleyin.

Bu noktada, nakliye süresinin 1 Mart 2020’den itibaren 90 güne uzatıldığını unutmamak önemlidir. Siparişiniz hala bu teslimat aralığı içindeyse, bir anlaşmazlık açamazsınız.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz