Çarşamba, Ağustos 4, 2021

Google dan Hızlı index nasıl alınır ?

- Advertisement -

Bir makale yazdık heyecanla Google index almasını bekliyoruz ama oda ne saatler geçti Google sıralama dizininde hala hiç bir şey yok.Saatlerce beklemek veya bazen haftalarca beklemek insana bir nefret ayrıca bir bıkkınlık veriyor ama  Google botlarını yönlendirmek, dizine eklemelerine ve daha hızlı sıralamasına yardımcı olmak için yapabileceğimiz birkaç basit şey var. İsterseniz bundan önce şunu düşüneli bir çok web site hızlı index alır iken benim bloğum neden index almıyor ?

Hazır iseniz sorunun cevabını aramaya başlayalım…!

Web siteleriniz de öncelikli amaç makalenizi ön plana çıkarmak olmalı. Yeni bir makale yazdığınızda Google botları büyük ihtimal makalenize ulaşamıyordu.

Peki neden makaleme Google bot ulaşamıyor ?

  • Aynı benzer etiketleri çok fazla kullanmanız.
  • Bir birine benzeyen URL ( www.sitem.com/benzer-1/ ) gibi
  • WordPress için arşiv ve yazar sayfalarında aynı makalelerin yer alması
  • Ortam dosyalarının zararlı başka sitelere eklenmesi.
  • Yavaş açılan sayfalar,mobil ve amp desteğinin olmaması
  • Domain geçmişi ( aldığınız domainler eski spam yemiş bir domain olabilir)

özellikle yukarıda bahsettiğim kritere siteniz uymuyor ise Google dizininde sıralama kayıp etmenize ve yeni bir makale yazıldığında botların kafasının karışmasına yarayacağına aklınızdan çıkarmayın.

Şimdi hızlıca index almak için neler yapılabilir şöyle bir inceleyelim.

1-Site haritası ve pinkleme

Bir çoğumuz site haritası kullanıyor ama bunu robots.txt içerisine site haritası eklemiyor robots içerisine istediğiniz kadar site haritası ekleyebilirsiniz ve böylece Google bot sizleri daha kolay fark edecektir.

Google dan Hızlı index nasıl alınır ? 1
kendi sitemde kullandığım robots.txt dosyam

Diğer bir yöntem ise Google pink atmak Örnek: https://www.google.com/ping?sitemap=https://example.com/sitemap.xml

2.Url yapısından yararlanma

Bu aslında bilindik bir yöntem Şöyle öncelikle bir sayfa oluşturun bunu her hangi bir kategoriye bağlayın.Bu sayfaya makalelerin izden link veriniz.Şöyle bunu bir yapan bir çok site var bu siteler yazılarında etiket kullanmıyor bunun yerine kategoriler kullanıyor.Örnegin https://moz.com/blog/data-science-content inceleyelim.

Google dan Hızlı index nasıl alınır ? 2

Başlık altlarında etiket yerine makalenin anahtar kelimelerini kategorilere yönlendirilmiş.

Diger bir örnek: https://www.nytimes.com/section/books/review sayfası ise yukarıda teknige benzer bir sayfa.

3.Arama tıklamaları oluşturun.

URL bizden trafik almak yerine arama tıklamaları oluşturun şöyle.Düşünün Twitter doğrudan link eklemek yerine Google arama sonucu paylaşabilirsiniz.

Örnegin: https://www.bikkinpanda.com/evlenilecek-kiside-aranacak-kriter/ paylaşmak yerine

Bunun gibi örneği paylaşın: https://www.google.com/search?q=evlenilecek+kriter+bikkinpanda

3.Önemli sayfalardan link almak

Bu önemli sayfalar Ana sayfanız veya Giriş ve çıkış sayfaları veyahut en çok tık alan sayfalarınız.Giriş ve çıkış sayfaları Google webmaster tools ögrenerek bu sayfalara link verebilirsiniz.

4.Reklam URL yöntemi trafik almak

Bu biraz ileri teknik

Şimdi, trafiğin bir sıralama sinyali olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Trafiği ölçmekten bahseden bazı eski Google patentleri vardır ve Google, Chrome’u kullanarak trafiği kesinlikle ölçebilir. Bu sitelerin nereden geldiğini görebilirler. Ancak bir örnek olarak, Facebook reklamlarına Url ni ekleyerek trafik alıyorsanız google chrome kullanarak bu trafigin nereden geldiğini analiz edebiliyor.Hani şu her haltı ekleyen haber siteleri var ya işte onlarında trafik kaynakları reklamlar ve Google buna değer veriyor.Her neyse

Tüm bu trafiğin bir sayfaya gittiğini gören google, “Hey, belki de bu, dizinimizde olması gereken bir sayfadır ve belki de uygun şekilde sıralamamız gerekir” diyerek hızlı bir şekilde dizine ekleme yapıyor.

6.Güncel Hedef kelimeler seçmek

Google her zaman yeniliği sever dizine önce olanı değilde olmayanı eklemek ister. Makaleler yazar iken anahtar kelimelenizi cümle içerisinde kullanır iken yeni olnları seçiniz.

Örneğin ; Bayram tatilinde açık kafeteryalar yerine Bayram tatilinde açık kafeterya ve restoranlar hakkında en yeni bilgiler gibi.

7. Sosyal olarak paylaşın

Gerçekten de bariz adım, sosyal paylaşım. Yeni içeriğiniz olduğunda, sosyal paylaşımda bulunduğunuzda, sosyal paylaşımlarla içerik sıralamasında yüksek bir korelasyon vardır. Ancak, özellikle Reddit , scoop gibi içerik toplayıcılarında paylaştığınızda, bunlar Google’ın taraması için gerçek bağlantılar oluşturuyor Google bu sinyalleri görebilir, sosyal aktiviteyi görerek hızlı index alabilirsiniz.

8. Eski içeriği güncelle 

Eminim şunu söylüyorsunuz yeni içerik ile eskinin ne alakası var.Şöyle çoğu zaman insanların unuttuğu bir adım sadece önemli sayfalarınızdan bağlantı vermekle kalmaz, aynı zamanda eski içeriğinize geri dönmek ve yeni içerigin bağlantılarını ekleyecek kelime arayabilirsiniz. Birçok kişi, ana sayfasında bir bağlantı kullanır veya eski makalelere bağlanır, ancak sitenizdeki eski makalelere geri dönüp yeni içeriğe bağlantı ekleme adımını unuturlar.

Detaylandıralım yeni bir makale yazdık linkini eski yazılan makale içerisinde ki kelimelere ekleme yapıyoruz.

9.Google webmaster URL denetleme aracı.

Bu en önemli denetleme araçlarında bir tanesinin olması yanında google neden URL mizi indexleme yapmadığını da öğrenebiliriz. URLyi üstteki denetleme dizinine eklendiğinde sizlere kapsamlı bir rapor veriyor. Google botlarının saat kaçta hangi yöntemleri kullanarak dizine eklediğini görebilirsiniz. URl denetleme aracı ile hızlı bir şekilde dizine URL ekleyebilirsiniz bunun web sitenize her hangi bir zararı yok.

Google dan Hızlı index nasıl alınır ? 3
bıkkın panda url google url denetleme dizini
- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz