Cuma, Temmuz 30, 2021

Windows 10’da Çalışmıyor Sol Tık Fare Düğmesi Nasıl Onarılır

- Advertisement -

Windows’ta sol tıklama hatasını nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, iyi haber, sisteminizin tekrar yeni gibi çalışmasını sağlamak oldukça kolaydır. Yine de sorunu nasıl çözeceğimizi girmeden önce, bilgisayarınızdaki tüm programlar ve sürücüler için en son güncellemelere sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu, yalnızca kontrol paneline giderek, Sürücü Programını Güncelleştir simgesine tıklayarak ve donanım aygıtlarınız için herhangi bir güncelleştirme olup olmadığını kontrol ederek yapabilirsiniz. Bu, Windows’un çoğu sürümünde çalışmalıdır, ancak değilse, Resmi indirme sayfasını Microsoft’un web sitesinden bulabilir ve bu güncelleştirmeleri hemen alabilirsiniz.

Artık güncelleme hakkına sahip olduğunuz için, sol tıklama hatasının nasıl düzeltileceğinin ince ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Sorun, farenizin konumlandırılmasından kaynaklanır. Aslında sorunu hedeflemek için üç farklı yöntem kullanabilirsiniz: sol tıklatma düğmesini tıklatmak, fare imlecini öğenin üzerine getirmek ve tıklatmak vb. Sol tıklat düğmesine tıklayarak tıklatmaya çalışıyorsanız, kullanmakt olduğunuz açık programları kapatmanız gerekir. Bunu yapmak, sol tıklatma düğmesinin kullandığı alanı boşaltarak tekrar tıklatmanıza izin vermelidir.

Sorunlara neden olan programların kaldırıldığından ve diğer tüm adımların tamamlandığından emin olduğunuzda, Windows‘ı yeniden başlatmalı ve yukarıdaki adımları yeniden denemelisiniz. Hala çalışmıyorlarsa, bunun nedeni klavyenizin tıkladığınız alana ulaşacak kadar geniş olmaması ve öğenin sanal klavye menünüzde görünmemesine neden olabilir. Son seçenek, öğeyi daha kolay tıklamanıza yardımcı olacak bir yazılım aracı kullanmaktır. Bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç program var, ancak önce iyi müşteri yorumları veren bir web sitesine gitmeniz önerilir. Bu araçlardan birkaçını test ettikten sonra, birinin son derece iyi çalıştığını buldum – parmağımı bile hareket ettirmek zorunda kalmadan öğeleri tıklayabildim.

Sol fare düğmesinin çalışmayı bırakması ne kadar can sıkıcı? Pilleri değiştiriyorsunuz, birkaç kez masanıza vuruyor ve teknoloji tanrılarına küfrediyorsunuz – ama hepsi boşuna.

Bu şekilde olmak zorunda değil. Sol tıklamanızın farenizde tekrar çalışmasını sağlamak için atabileceğiniz adımlar vardır. Fare sol tıklamanız düzgün çalışmadığında tekrar hareket etmenin bazı yolları.

1. Bozuk Bir Kullanıcı Profilini Düzeltin

Windows 10'da Çalışmıyor Sol Tık Fare Düğmesi Nasıl Onarılır 1

Sorunun kullanıcı hesabınıza özel mi yoksa sistem genelinde bir sorun mu olduğunu belirlemeniz gerekir.

Başlangıç ​​> Ayarlar > Hesaplar > Aile ve Diğer Kullanıcılar > Bu Bilgisayara Başka Birini Ekle seçeneğine giderek geçici olarak yeni bir yerel hesap oluşturun . Uygulama sizden yeni kullanıcının oturum açma ayrıntılarını ve adını isteyecektir.

Şimdi yeni profile giriş yapın. Sol tıklamanız tekrar çalışıyor mu? Öyleyse, birincil kullanıcı hesabınız muhtemelen bozulmuştur.

Tüm kullanıcı verilerinizi yeni bir profile kopyalamayı deneyin. Bu işlemi gerçekleştirmek için makinenizde en az üç profile (yeni, bozuk ve bir ekstra) ihtiyacınız var.

Fazladan oturum açın. Aşağıdaki tüm adımların “yedek” hesaptan yapılması gerekir.

İlk olarak, Dosya Gezgini‘ni açın ve hem gizli dosya ve klasörlerin hem de korunan işletim sistemi dosyalarının görüntülenebilir olduğundan emin olun. Bunları göremiyorsanız, Görünüm > Seçenekler > Görünüm‘e gidin ve gerekli ayarlamaları yapın.

Ardından, C:\Users\[Corrupted username ] konumuna gidin ve Ntuser.dat , Ntuser.dat.log ve Ntuser.ini dışındaki tüm dosyaları seçin . Dosyaları kopyalayın ve C:\Users\[Yeni Kullanıcı Adı] içine yapıştırın .

Son olarak, oturumu kapatın ve yeni hesabınızda oturum açın. Her şeyin çalıştığını doğruladıktan sonra, yedek hesabı ve bozuk hesabı silebilirsiniz.

2. Bozuk Windows Verilerini Kontrol Edin

Windows 10'da Çalışmıyor Sol Tık Fare Düğmesi Nasıl Onarılır 2

Yeni profilinizde farenin sol düğmesini hâlâ kullanamıyorsanız, bu, Windows’un kendisinde bir şeylerin ters gittiğinin göstergesidir. En yaygın suçlulardan biri, bozuk bir Windows Güncellemesidir.

Bozuk Windows dosyalarının varlığını test etmek için PowerShell’i çalıştırmanız gerekir (Başlat menüsüne sağ tıklayıp listeden seçin).

Ardından, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracını çalıştırmanız gerekir.

Tip sfc / scannow ve basın Enter. Üç sonuçtan birini göreceksiniz:

  1. Windows herhangi bir bütünlük ihlali bulamadı.
  2. Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ve onları onardı.
  3. Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ancak bazılarını (veya tümünü) düzeltemedi.

Sonuncusu durumunda, DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth yazın ve Enter tuşuna basın . PowerShell, bozuk dosyaları yeniden indirecektir. Uzun sürebilir, bu yüzden sabırlı olun.

3. Son Yüklenen Uygulamaları ve Sürücüleri Silin

Windows 10'da Çalışmıyor Sol Tık Fare Düğmesi Nasıl Onarılır 3

Yakın zamanda yeni uygulamalar ve yazılımlar yüklediniz mi? Sol tıklamanın çalışmamasının nedeni bu olabilir. Benzer şekilde, bir program güncellemesi soruna neden olmuş olabilir.

Git > Ayarlar Uygulamalar . Yakın zamanda yüklediğiniz uygulamaları, yakın zamanda otomatik güncellemeler almış uygulamaları ve artık kullanmadığınız uygulamaları silin. Makinenizi yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Karşılaştırılabilir bir şekilde, birçok kullanıcı soruna neden olan hatalı sürücülere işaret etti. En yaygın suçlu yazıcı sürücüleri gibi görünüyor.

Başlat > Ayarlar > Aygıtlar > Yazıcılar ve Tarayıcılar‘a giderek mevcut sürücülerinizi silin . Silmek istediğiniz yazıcıya tıklayın ve Kaldır‘a basın .

4. Antivirüsünüzü Silin ve Yeniden Yükleyin

Virüsten koruma paketinizi kaldırıp yeniden yüklemek kadar basit bir şey sorunlarınızı çözebilir.

Bazen, yanlış pozitifleri veya siyah bayraklı zararsız süreçleri tespit ederler. Panda Anti-Virus, çoğundan daha sık ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Panda kullanıyorsanız, bu sizin sorununuz olabilir.

Tamamen kaldırıp yeniden yüklemeden önce, sorunun bu olup olmadığını geçici olarak test edebilirsiniz. İnternet bağlantısını kesin ve üçüncü taraf güvenlik paketlerini geçici olarak devre dışı bırakın. Yazılım sorunlarını dışlamak için Güvenli Mod‘da başlatmayı da deneyebilirsiniz .

5. Bilgisayarınızı Sert Sıfırlayın

Donanımdan sıfırlama yapmak iyi bir uygulama değildir ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte, birçok kullanıcı, çalışmayan bir sol fare düğmesini düzelttiğini bildirdi.

Donanımdan sıfırlama yapmak kolaydır (ayrıca sert kilitlenme olarak da bilinir). Pili olmayan bir masaüstündeyseniz, güç kablosunu çekin. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, güç kablosunu ve pili çekin. Her iki durumda da sıfırlamayı gerçekleştirmeden önce bilgisayarda bir kullanıcı hesabında oturum açmanız gerekir.

6. Fare Sürücülerini Güncelleyin

Windows 10'da Çalışmıyor Sol Tık Fare Düğmesi Nasıl Onarılır 4

Fare sürücülerinizin her zaman güncel olduğundan emin olmak ihtiyatlıdır. Sol tıklama çalışmıyorsa, kesinlikle kontrol etmeniz gerekir.

Başlat Menüsüne sağ tıklayın ve ardından Aygıt Yöneticisi‘ni seçin . Endişelenmeyin: seçiminizi yapmak için sağ tıklama düğmesini de kullanabilirsiniz.

Ardından, Fare ve diğer işaretleme aygıtlarına gitmek için klavye oklarınızı kullanın ve Enter ‘a basın . Farenizi seçin ve tekrar Enter‘a basın . Özellikler penceresi açılacaktır.

Kullanım Sekme ve ok tuşları gitmek için Sürücü sekmesine basıp Güncelleme Sürücüleri . Gerisini Windows halledecektir.

7. ClickLock’u Etkinleştir

Windows 10'da Çalışmıyor Sol Tık Fare Düğmesi Nasıl Onarılır 5

Ya sürükle ve bırak dışında her şey çalışıyorsa? Altı düzeltme üzerinde çalıştıysanız ve hala sorunla karşılaşıyorsanız, ClickLock‘u geçici olarak etkinleştirebilirsiniz .

ClickLock, sol fare düğmesini fiziksel olarak basılı tutmak yerine tek fare tıklamasını kullanarak dosya ve klasörleri sürükleyip bırakmanıza olanak tanır.

Açmak için Başlat > Ayarlar > Cihazlar > Fare > İlgili Ayarlar > Ek Fare Seçenekleri’ne gidin .

Fare Özellikleri penceresi açılacaktır. Düğmeler sekmesinin altında , Tıklama Kilidi seçeneklerini göreceksiniz . Etkinleştirmek için onay kutusuna bir onay işareti koyun. Ayarlar’a tıklamak, ClickLock tercihlerinizi özelleştirmenize olanak tanır.

Sol Fare Düğmesi Hala Çalışmıyor mu?

Bu düzeltmelerin hiçbiri işe yaramadı mı? Pilleri kontrol etmeyi hatırladın, değil mi?

Elbette, farenizin kendisi arızalı olabilir. Kablolu bir fare kullanmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Ve unutmayın, farenizi her zaman iyice temizlemeye değer. Elektronik bileşenlerinin içinde hızla toz birikebilir.

Her şey başarısız olursa, doğru kısayolları biliyorsanız, klavyeden başka bir şey kullanmadan bilgisayarınızda gezinebileceğinizi unutmayın. Bu iyidir, çünkü fare çok çeşitli farklı sorunlardan muzdarip olabilir ve uygun düzeltmeleri yapabilmek için Windows 10’da minimum fare kullanımıyla nasıl gezineceğinizi bilmeniz gerekir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz