in

En İyi Linux İşletim Dağıtımları

En İyi Linux İşletim Dağıtımları 7

İhtiyaçlarınız için en iyi Linux işletim sistemini bulmak istiyorsanız, muhtemelen kendiniz için iyi bir dağıtım seçme konusunda iki ana seçenek olduğunu duymuşsunuzdur. Uzmanlar tarafından en popüler ve yaygın olarak önerilen hala Windows, ikinci en popüler seçenek ise Mac. Peki Windows 10’ı Mac OS X’ten farklı kılan nedir ve her yönden MacOS X kadar iyi mi? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Hız söz konusu olduğunda, birçok uzman pencerelerin daha hızlı olduğu konusunda hemfikir olacaktır. Bunun nedeni, esas olarak çok daha fazla özelliğe sahip olmasıdır, ancak bunları OS X’in grafik kullanıcı arayüzüyle karşılaştırırsanız, OS X’in uyumluluk açısından hala kazandığını göreceksiniz, bu da neden birçok insanın hala kelime işleme gibi şeyler için kullanmayı tercih ettiğini açıklıyor. Ancak Mac OS X ve Windows arasındaki fark sistemin depolama kapasitesindedir. Windows daha büyük dosyaları işlemek için inşa edilirken, OS X küçük dosyaları daha iyi işlemek için oluşturulmuştır – bu nedenle büyük dosyalar gönderebilmek istiyorsanız, Windows muhtemelen daha iyi bir seçenektir.

Bu iki sistem arasındaki bir diğer önemli fark yazılım topluluğu desteğidir. Temel işletim sistemi gibi Linux dağıtımları, Adobe, Apple ve diğerleri gibi birçok büyük isim şirketinden destek alır. Windows kullanıcılarının genellikle yazılım şirketinin “bunu yüklediğinden emin olun” tarafına güvenmeleri gerekir. Linux’ta, çoğu yazılım parçası herhangi bir büyük dağıtımla çalışacağından bu gerekli değildir. Örneğin, tescilli nVidia / ATI ekran kartı gibi video codec bileşenlerini, X-Flares gibi ses codec bileşenlerini Linux’tan yüklemek nispeten kolay olmalıdır. Gördüğünüz gibi, Windows ve Mac OS X arasında karar vermenin en iyi yolu karşılaştırmalara değil, yeni sisteme ne kadar iyi uyum sağlayabileceğinize dayanmaktadır.

İş Linux Dağıtımları

Red Hat Kurumsal Linux
Red Hat Enterprise Linux, kurumsal müşteriler düşünülerek tasarlanmış, Fedora’nın ticari bir türevidir. Çeşitli varyantlar ve eklentiler vardır ve hem yöneticiler hem de uygulamalar için sertifika mevcuttur.

SUSE Linux Kurumsal

SUSE Linux Enterprise Desktop, iş kullanımı için tasarlanmıştır ve kurulumdan kurumsal kullanıma hazırdır, bu da çeşitli ofis programlarıyla çalışmayı kolaylaştırır.

Birçok cihazda çalışacak kadar esnek ve kritik sistemler için yeterince güvenilirdir. SUSE Linux Enterprise Server sürümü de mevcuttur.

En İyi Oyun Linux Dağıtımları

SparkyLinux Game Over Edition
SparkyLinux’un çeşitli sürümleri mevcuttur, ancak bu oyun odaklı sürüm muhtemelen en kullanışlı olanıdır. Bir LXDE masaüstü ve önceden yüklenmiş bir dizi oyunla Steam, PlayOnLinux ve Wine’ın önceden yüklenmiş olduğunu göreceksiniz.

Bu, parmaklarınızın ucunda geniş bir ücretsiz ve premium oyun kütüphanesi!

SteamOS

Linux’ta oyun oynamak giderek daha popüler hale geliyor ve işletim sisteminin kendi Steam istemcisi var. Ancak, sadece SteamOS’u kurmayı tercih edebilirsiniz.

Oyun için en iyi Linux dağıtımlarından biri: Steam istemcisi ile birlikte yerleşik grafik ve ses sürücüleriyle oyun performansı için optimize edilmiş SteamOS.

En İyi Genel Amaçlı Linux Dağıtımları

Ubuntu

Ubuntu, Debian tabanlıdır ve varsayılan masaüstü ortamı olarak GNOME ile birlikte gelir. Etrafındaki en popüler Linux işletim sistemlerinden biri olan Ubuntu, her sürümde kendini geliştiriyor. En son sürümler masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve hibrit bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Kısacası, Windows veya macOS’tan geçiş yapıyorsanız, muhtemelen deneyeceğiniz ilk işletim sistemi Ubuntu olacaktır.

openSUSE

En İyi Linux İşletim Dağıtımları 8

openSUSE dağıtımı, openSUSE Projesi tarafından oluşturulmuş Linux için genel bir dağıtımdır. Hem harika bir başlangıç ​​dağıtımı hem de deneyimli Linux kullanıcılarına hitap eden bir şey olmayı hedefliyor. openSUSE, kurulumları, paket yönetimini ve daha fazlasını kontrol eden bir yönetim programı olan YaST ile birlikte gelir.

Fedora

En İyi Linux İşletim Dağıtımları 9
IBM’e ait Red Hat tarafından desteklenen Fedora, varsayılan olarak GNOME masaüstü ortamını kullanır. Kullanıcılar, diğerlerinin yanı sıra KDE, Xfce, LXDE, MATE ve Tarçın’a kolayca geçebilir. Fedora dönüşleri olarak bilinen Fedora’nın özel varyasyonları, belirli gereksinimleri olan kullanıcılar için mevcuttur.

Debian

Debian, GNOME masaüstü ortamıyla birlikte gelen en eski ve en iyi Linux dağıtımlarından biridir. Ancak, FreeBSD çekirdeği ile de mevcuttur ve Hurd gibi diğer çekirdekleri desteklemek için çalışmalar devam etmektedir .

Diğer birçok önemli Linux dağıtımı Debian’a dayanmaktadır. Bunlara Ubuntu ve Raspbian dahildir.

Slackware Linux
Slackware, en UNIX benzeri Linux dağıtımı olmayı hedefleyen, güvenlik ve basitlik için özel olarak oluşturulmuş bir dağıtımdır. FTP, e-posta ve hemen kullanılabilen web sunucularına sahip olduğu için özellikle sunucu yönetimi için kullanışlıdır.

Hiç UNIX’i denediniz mi veya bir sunucu yönettiniz mi? Değilse, Slackware ile başa çıkmak için canlı bir disk (veya sanal bir makine) olarak deneyin.

Mageia
Fransız Mageia, Mandriva Linux’un topluluk odaklı, kar amacı gütmeyen bir çatalı olarak başladı ve tüm büyük masaüstü ortamlarını içeriyor. KDE ve GNOME, varsayılan masaüstleri olarak mevcuttur.

SparkyLinux
SparkyLinux, Debian’ın “test” dalından evrimleşmiştir. Ana sürüm, hafif LXDE masaüstünün özelleştirilmiş bir sürümüyle birlikte gelir ve diğer özelleştirilmiş masaüstü bilgisayarlar da mevcuttur.

Gentoo Linux

En İyi Linux İşletim Dağıtımları 10
Gentoo Linux’u hemen hemen her gereksinime uyarlayabilirsiniz. Çok yönlülüğü ve performansı, onu en iyi Linux işletim sistemlerinden biri yapan şeydir. Gentoo Linux ayrıca Portage adı verilen gelişmiş bir paket yönetim sistemi ile birlikte gelir.

Bu uyarlanabilirlik yeni başlayanlar için sorunlara neden olabilirken, Gentoo bilgisayarınızın tam kontrolünü sağlar.

CentOS
CentOS (Topluluk Kurumsal İşletim Sistemi), Red Hat Enterprise Linux’un topluluk tarafından yeniden yapılandırılmasıdır. Kurumsal standartta bir dağıtımı ücretsiz olarak kullanmak ister misiniz?

Red Hat’i işte kullanıyorsanız, CentOS’u evde kullanmak mantıklıdır — kullanıcı açısından bakıldığında, çok az fark vardır.

En İyi Hafif Linux Dağıtımları

Linux Lite

Ubuntu LTS sürümlerine dayanan Linux Lite, temiz ve basit bir Xfce masaüstüne sahip minimum yer kaplayan bir dağıtımdır. Windows tarzı bir Başlat menüsü benimser ve herhangi bir Windows mültecisinin kendini evinde hissetmesine yardımcı olur.

Linux Lite’ın küçük kaynak ayak izi, onu 700 MHz CPU ve sadece 512 MB RAM’e sahip bir PC’ye kurabileceğiniz anlamına gelir. Işık dediğimiz şey bu! Bu, onu eski bilgisayarlar veya dizüstü bilgisayar pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak isteyen kullanıcılar için en iyi Linux dağıtımlarından biri yapar.

Lubuntu
Lubuntu, dizüstü bilgisayar kullanımı için mükemmel olan Ubuntu tabanlı hafif bir dağıtımdır. Minimal masaüstü LXDE’yi (Hafif X11 Masaüstü Ortamı) kullanır ve enerji verimliliği ve hız için tasarlanmış hafif uygulamalarla birlikte gelir.

Minimum RAM kullandığı ve düşük sistem gereksinimleri olduğu için çoğu eski bilgisayar, netbook ve mobil cihaz için harikadır.

Dizüstü bilgisayar pil ömrü için en iyi Linux işletim sistemini arıyorsanız, Lubuntu kesin bir rakip.

Xubuntu
Xubuntu türevi, Xfce masaüstü ortamını kullanır ve onu Ubuntu’nun zarif ve hafif bir sürümü haline getirir. Dizüstü bilgisayarlar ve netbook’lar ile düşük özellikli masaüstü bilgisayarlar için harikadır.

Hafif olması ve az sistem kaynağı kullanması nedeniyle Xubuntu, eski bilgisayarlar için mükemmeldir.

Puppy Linux
Bu, tamamen RAM’den çalıştırılabilen fevkalade küçük bir dağıtımdır. Bu, Puppy Linux’un daha eski bilgisayarlar için, hatta sabit diski olmayanlar için bile harika olduğu anlamına gelir! Kötü amaçlı yazılımların kaldırılması için kullanımı da kolaydır.

Manjaro Linux‘u

Manjaro Linux, Arch Linux tabanlı hızlı, kullanımı kolay, hafif bir dağıtımdır. Arch Linux’un tüm avantajlarını daha fazla kullanıcı dostu ve erişilebilirlikle sunmayı ve yeni başlayanların işini kolaylaştırmayı hedefliyor. Xfce masaüstü varsayılandır, ancak başka seçenekler de mevcuttur.

Arch Linux
Arch Linux, deneyimli kullanıcılar düşünülerek tasarlanmış bir dağıtımdır. Bu hafif minimalist dağıtım, işleri basit tutmayı amaçlar ve güncellemeler için bir yuvarlanan sürüm modeli kullanır.

Arch, paketleri oluşturmayı, değiştirmeyi ve paylaşmayı kolaylaştıran “Pacman” adlı özel yapım bir paket yöneticisine sahiptir.

Yeni başlayanlar için en iyi Linux dağıtımı olmayabilir, bu yüzden denemeden önce biraz deneyim kazanmanızı beklemenizi öneririz.

NuTyX

En İyi Linux İşletim Dağıtımları 11
Linux sisteminizi özelleştirmek mi istiyorsunuz? NuTyX tam size göre! Barebone ve bloatware içermeyen NuTyX, kullanmak istediğiniz her şey için bir seçenek bulacağınız koleksiyon konseptini kullanarak özelleştirmenize olanak tanır. Örneğin, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli masaüstü ortamları veya pencere yöneticileri bulacaksınız.

Sonuç, sonsuz olanaklara sahip, kullanıcı tarafından belirlenen bir Linux işletim sistemidir. Çok yönlü bir masaüstü veya odaklanmış bir ev sinema sistemi olabilir.

Bodhi

Bu Ubuntu tabanlı dağıtım, hafif ve güzel Enlightenment masaüstüyle birlikte gelir. Bodhi, hafif başlangıçları genişletmek için hazır temalar ve uygulamalar ile son derece özelleştirilebilir.

En İyi Multimedya Linux Dağıtımları

Fedora Tasarım Süiti
Fedora sanatsal tasarım ekibinden bu dönüşü yükleyerek sanatsal araçları ve uygulamaları Fedora’ya yüklerken zaman kazanın. Bu sanat, illüstrasyon ve DTP odaklı dağıtımda önceden yüklenmiş olanlar arasında Inkscape ve GIMP gibi araçlar bulacaksınız.

Ubuntu Stüdyosu
İlk olarak 2007’de piyasaya sürülen Ubuntu Studio, yaratıcı yeteneklere sahip Linux kullanıcıları için muhtemelen varsayılan seçimdir. Xfce masaüstü ortamının dahil edilmesi ve düşük çekirdek gecikmesi ile her şey medya üretimine yöneliktir.

Diğer birçok dağıtım size iyi hizmet edecek olsa da, Ubuntu Studio tasarımcılar, müzik yapımcıları, fotoğrafçılar ve diğer yaratıcı kullanıcılar için en iyi Linux dağıtımı olabilir.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Linux Dağıtımları

Endless OS

Linux’ta yeniyseniz ve işleri basit tutmak istiyorsanız, Endless OS aradığınız dağıtım olabilir.

Aile kullanımı için tasarlanan Endless OS, önceden yüklenmiş 100 uygulama ile birlikte gelir; sisteminizde internet bağlantısı yoksa idealdir. Hangi Linux uygulamalarına ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız da yararlıdır.

Bu öngörülen yaklaşım, deneyimli Linux kullanıcıları için ideal olmayabilir. Ancak, açık kaynak kodlu işletim sistemlerine geliyorsanız, bu çok faydalıdır. Bu basit işletim sistemi hakkında daha fazla bilgi için Endless OS genel bakışımıza bakın .

Linux Mint

En İyi Linux İşletim Dağıtımları 12
Linux Mint is an elegant, modern distro that is easy to use, yet powerful. Based on Ubuntu, Linux Mint is reliable and comes with one of the best software managers.

Mint has been the top-rated Linux operating system on DistroWatch since 2011, with many Windows and macOS refugees choosing it as their new desktop home.

Mint comes with a wide range of desktop options. You can have the default Cinnamon desktop, or with MATE, KDE, or Xfce (XForms Common Environment). Linux Mint Debian Edition, aimed at experienced Linux users, is also available.

Deepin

En İyi Linux İşletim Dağıtımları 13
Şık Deepin Masaüstü Ortamı (DDE) ile paketlenmiş bu Ubuntu tabanlı dağıtım , daha yeni Linux kullanıcılarına hitap etmeyi amaçlamaktadır. Basit ve sezgisel ve harika bir sistem ayarları paneli ekranlarına sahip olan Deepin, Apple’ın macOS masaüstünden açıkça ilham almıştır.

Deepin ayrıca, diğer dağıtımlardaki benzer araçlardan çok daha üstün olan, kullanımı kolay bir yazılım merkezine sahiptir. Bu faktörler, onu Mac kullanıcılarını taşımak için en iyi Linux işletim sistemlerinden biri yapar.

Pop!_OS
Pop!_OS, Linux donanım üreticisi System76 Ubuntu tabanlı varsayılan işletim sistemidir ve GNOME masaüstüyle tamamlanmıştır. Kendi masaüstü temasını sunan mavi, kahverengi ve turuncu arayüz, System76 marka kimliğine uygundur.

Kendi uygulama yükleme tarayıcısıyla (Pop!_Shop), tercih ettiğiniz Linux uygulamalarını Pop!_OS’a yüklemeyi kolay bulacaksınız. Bazı uygulamalar temaya tam olarak uymasa da, bu heyecan verici bir Linux işletim sistemidir. Bonus puanlar, Nvidia grafikli cihazlar için ayrı bir sürüm ürettiği için System76’ya gidiyor.

Zorin OS

Zorin OS, Linux’a yeni başlayanlar için diğer platformlardan geçişi kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış başka bir dağıtımdır. Ubuntu tabanlı dağıtım, Windows kullanıcılarının aşina olduğu ve kullanıcıların hala ihtiyaç duydukları Windows uygulamalarını çalıştırmalarını kolaylaştıran birkaç uygulamaya sahiptir.

Zorin OS masaüstü, Windows, macOS ve hatta Linux’a benzeyecek şekilde yapılandırılabilir.

Elementary OS

Yine bir başka Ubuntu tabanlı dağıtım olan Elementary OS, 2013’te ortaya çıkışından bu yana kendisini mükemmel bir şekilde farklılaştırdı. Mail for e-posta ve Epiphany web tarayıcısı gibi OS’nin estetik çekiciliğini izleyen güzel, basit varsayılan uygulamalara sahiptir.

İlköğretim işletim sistemi ayrıca birkaç kullanışlı Linux üretkenlik uygulaması içerir . macOS görünümünü ve hissini çağrıştıran bir şey istiyorsanız, Elementary OS, denemeniz gereken bir Linux işletim sistemidir.

RoboLinux
Windows’tan Linux’a geçmenin en büyük sorunlarından biri, uygulama uyumluluğunun olmamasıdır.

Birkaç dağıtım bu sorunla ilgilenir, ancak RoboLinux daha iyi bir çözüm sunar: kurulumu kolay bir Windows sanal makinesi. Windows XP ve sonraki sürümleri RoboLinux’ta kurulabilir, böylece çift önyüklemeye gerek kalmaz. Bu, potansiyel olarak, ihtiyacınız olduğunda en sevdiğiniz Windows uygulamalarına erişmenizi sağlar.

Kubuntu
Ubuntu’nun birçok türevi vardır. Popüler bir seçenek, daha geleneksel KDE masaüstü ortamını kullanan Kubuntu’dur. Bunun altında, esasen Ubuntu ile aynıdır ve aynı programa göre yayınlanır.

En İyi Raspberry Pi Linux Dağıtımları

Raspberry Pi popüler bir Linux makinesidir, ancak bu listede başka yerlerde görülen dağıtımlar muhtemelen çalışmayacaktır. Bunun nedeni Pi’nin Intel veya AMD 32-bit veya 64-bit CPU yerine ARM işlemci kullanmasıdır.

Bu nedenle, Pi için uzman dağıtımlar geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları, aşağıda listelenenler gibi mevcut Linux işletim sistemlerinin Pi dostu sürümleridir. Daha fazla dağıtım için, Raspberry Pi işletim sistemleri listemize bakın .

Raspbian Stretch

En İyi Linux İşletim Dağıtımları 14
Popüler Raspberry Pi için varsayılan işletim sistemi, Raspberry Pi Foundation tarafından üretilen Debian tabanlı Raspbian Stretch’tir.

Bu ARM dağıtımı, yeni başlayanların kodlamaya başlamasına yardımcı olmayı amaçlayan Scratch gibi bir dizi programlama aracına sahiptir.

Raspbian, LXDE tabanlı PIXEL masaüstü ortamını içerir. Tek seçenek bu değil, ancak Raspbian, Raspberry Pi için en iyi Linux işletim sistemi olabilir.

Kano OS.
Raspbian’a benzer şekilde, bu sefer çocukları hedefleyen kodlamaya daha fazla odaklanan Kano OS. Daha sezgisel bir kullanıcı arayüzü, bir çocuğun en az sorunla kodlama yapması için ihtiyaç duyduğu tüm araçları sağlar.

DietPi
Çıplak bir işletim sistemi gerektiren bir proje mi yürütüyorsunuz? Cevap, tüm Raspberry Pi modelleri için ultra hafif Debian tabanlı bir işletim sistemi olan DietPi’dir. Ayrıca diğer birçok tek kartlı bilgisayar (veya kısaca SBC’ler) için de mevcuttur.

Raspbian Stretch Lite, seçtikleri işletim sisteminden küçük bir ayak izi arayan Pi kullanıcıları için belki de ilk seçenek olsa da, DietPi’nin bu tabloda özetlendiği gibi birçok avantajı vardır .

Belki de birçokları için temel fark, DietPi’nin bir SD kartta kapladığı alan miktarıdır. Raspbian Stretch Lite’ı çalıştırmak için 2 GB depolama alanına ihtiyacınız olacak; DietPi için sadece 1GB.

Güvenlik ve Kurtarma için En İyi Linux Dağıtımları

Qubes 3.2

Muhtemelen Linux’un Windows’tan daha güvenli olduğunu biliyorsunuzdur, ancak en güvenli Linux işletim sistemi Qubes’tir. Sürüm 3.2 şu anda mevcuttur ve kendisine “Makul derecede güvenli bir işletim sistemi” adını verir ve Edward Snowden’dan başkası tarafından yapılan referanslarla övünür.

Tek başına bu isim size Qubes’in güvenlik bilincine sahip kullanıcılar için en iyi Linux işletim sistemlerinden biri olduğunu söylemelidir.

Güvenlik, özgürlük ve tümleşik gizlilik özelliklerine önem veren sanallaştırma, uygulamalar ve donanımınız arasında korumalı alan izolasyonu sağlar.

Kali Linux

Eskiden BackTrack olarak bilinen Kali Linux, çevrimiçi güvenlik topluluğunda yaygın olarak kullanılan bir sızma testi dağıtımıdır. Bu Debian tabanlı Linux dağıtımı, dijital adli görevleri gerçekleştirmeyi kolaylaştırır.

Parted Magic

Parted Magic, temel araçlar olarak sabit disk bölümleme ve kopyalama ile bir disk yönetim aracıdır. Ayrıca veri kurtarmayı ve güvenli silmeyi kolaylaştırır.

GParted

GParted, sabit diskleri bir grafik arabirim kullanarak bölmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan tek amaçlı bir dağıtımdır. Linux kullanıcıları, birçok dağıtımda görünen standart sürüme aşina olacaklardır.

Bu sürüm bağımsız, özel bir işletim sistemidir, ancak canlı CD olarak çalışmaya hazırdır. Bilgisayarınızın işletim sistemine önyükleme yapmadan bir miktar disk yönetimi yapmanız mı gerekiyor? GParted’ı kullanın.

TAILS

Tamamen gizlilik ve güvenlik kavramı etrafında dönen bir dağıtım. Herhangi bir bilgisayarı güvenle kullanabilmeniz ve faaliyetlerinizden hiçbir iz bırakmamanız için DVD, USB bellek veya SD karttan kullanabileceğiniz canlı bir işletim sistemidir.

Tüm internet bağlantıları, mümkün olan en iyi anonimlik için TOR (Onion Router) üzerinden yönlendirilir. Bu arada, tüm iletişim yöntemlerinizi meraklı gözlerden korumak için kriptografik araçlar hazırdır.

Bruce Schneier, TAILS hayranı ve bu büyük bir destek. Son derece taşınabilir ve son derece güvenli araçlar arayan kullanıcılar için en iyi Linux işletim sistemidir.

Sizin İçin En İyi Linux İşletim Sistemi

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda Linux işletim sistemi ile ihtiyacınız olanı yapan bir dağıtıma ihtiyacınız olacak. Neyse ki, hemen hemen her amaç için dağıtımlar var. Özellikle bir USB çubuğunda taşımak için bir dağıtım istiyorsanız, sizin için en iyi taşınabilir Linux dağıtımlarından birkaçını topladık .

Açık kaynaklı yazılım için ödeme yapmanız gerektiğini düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse, çoğu Linux geliştiricisi, işletim sisteminin uzun vadede korunmasına yardımcı olacak bir katkıyı memnuniyetle kabul edecektir.

Linux dünyasına girmeye hazır mısınız? Linux’a başlamak için kılavuzumuzu okuyun ve mevcut Linux sürümünüzü de nasıl kontrol edeceğinizi bildiğinizden emin olun .

What do you think?

Written by Bıkkın panda

Eğlenceli video ve esprileri İnternet'in en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.Sistem gereksinimleri için bize sorunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Subdomain Nedir? 33

Subdomain Nedir?

Telefonunuza Snapchat Videoları Nasıl Kaydedilir 34

Telefonunuza Snapchat Videoları Nasıl Kaydedilir