Cumartesi, Eylül 25, 2021

Ekran Kartları Şu Anda Neden Bu Kadar Pahalı?

- Advertisement -

Ekran Kartları Şu Anda Neden Bu Kadar Pahalı?, Muhtemelen şu anda ekran kartlarının ne kadar pahalı olduğunu fark etmişsinizdir. Ama neden? İşte yüksek fiyatların sebepleri.

Şu anda yeni bir ekran kartını elinize almak zor. İster yeni nesil ister daha eski bir kart arıyor olun, son zamanlarda stoklara giren tüm kartların fiyatları ve sınırlı kullanılabilirliği vardır.

Özetle, ekran kartlarına yönelik mevcut talep, arzdan büyük ölçüde ağır basmaktadır. Bu nasıl oldu? Arz neden talebe yetişemiyor?

Bu yazıda, ekran kartlarının şu anda neden bu kadar pahalı olduğuna bakıyoruz. Muhtemelen bunlardan bazıları zaten farkında olacaksınız, ancak diğerleri sizin için haber olabilir.

Küresel Talaş Sıkıntısı

Şu anda, öngörülemeyen geleceğe de devam edebilecek küresel bir çip kıtlığının ortasındayız. Yarı iletken yongalar, bilgisayarlardan uçaklara kadar her şeyde kullanılır, bu nedenle dünyanın her yerinden üreticiler, kıtlık nedeniyle üretimlerini küçülttüler veya üretimlerini sınırladılar.

Bu sadece ekran kartlarını değil, dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve video oyun konsolları dahil diğer elektronik cihazları da etkiler.

Ekran Kartları Şu Anda Neden Bu Kadar Pahalı? 1

COVID-19 Salgını

COVID-19 nedeniyle, artan sayıda insan uzaktan çalışıyor veya mümkün olduğunca evde kalıyor. Bu, kişisel elektronikler için artan bir taleple sonuçlandı.

İster iş ister eğlence için olsun, birçok insan bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi elektronik cihazlar satın almak istiyor. Bu, ekran kartlarına olan talebi büyük ölçüde artırdı.

Ekran Kartları Şu Anda Neden Bu Kadar Pahalı? 2

COVID-19‘un bir başka etkisi de bozuk tedarik zincirleridir. Bazı kasaba ve şehirler, bölgelerinden gelen ithalat ve ihracat miktarını sınırlayan kilitleme prosedürleri uygulamıştır. Bu, tedarikçilerin artık mallarını satın almayan kasaba veya şehirlere tedarik sağlamaktan kaçınmak için bazı normal nakliye rotalarını iptal etmelerine neden oldu.

Ekran kartlarının, yiyecek veya su gibi diğer daha temel ürünlere kıyasla lüks bir ürün olarak görülmesi muhtemeldir. Bu nedenle, ithalatlarını sınırlamak isteyen yerel yönetimler, muhtemelen her şeyden önce ekran kartlarının veya diğer benzer öğelerin sevkiyatını sınırlayarak başlayacaklardır.

Ekran Kartları Şu Anda Neden Bu Kadar Pahalı? 3

Kasabanız veya şehriniz artık yerel mağazalarınıza gönderilen ekran kartlarına sahip olmadığında, bir tane satın almak isterseniz başka bir yere bakmak zorunda kalırsınız.

Bu, insanların arzu ettikleri mallar için dış pazarlara bakmalarına neden olur. İnsanlar artık yerel olarak satın alamadıklarında başka bir büyük şehirden çevrimiçi perakendecilere veya perakendecilere yöneliyor. Bu, diğer insanların da yöneldiği pazarları daha da kalabalıklaştırıyor.

İthalat Tarifeleri

Trump Yönetimi sırasında, Çin’den ithal edilen ekran kartlarına yüzde 25 vergi uygulayan bir tarife dahil olmak üzere, denizaşırı ülkelerden yapılan ithalatlarda yeni tarifeler uygulandı. Bu ekstra maliyet, artan fiyatlar yoluyla ABD’li tüketicilere aktarılıyor.

Ekran Kartları Şu Anda Neden Bu Kadar Pahalı? 4

Biden Yönetimi henüz Trump‘ın Çin‘deki tarifelerini tersine çevirme planını açıklamadı. Sadece yeni stratejilerle ilerlemeden önce mevcut ticaret anlaşmalarını yeniden değerlendirmeyi planladıklarını belirttiler.

Cryptocurrency Madencileri

Kripto madencileri iyi bir ekran kartını sever. Bitcoin madenciliği için kullanılan bilgisayar sistemleri olan kripto madencilik teçhizatları için kart satın alıyorlar. Kripto madencileri, kulelerinde ne tür ekran kartları kullandıklarına dair genellikle yüksek gereksinimlere sahiptir; kart ne kadar hızlı olursa, o kadar hızlı kazabilirler, bu nedenle daha yüksek kaliteli kartlar daha çok tercih edilir.

Kripto madencileri üst düzey ekran kartı pazarına girdiler ve yakın zamanda ayrılmaya niyetleri yok.

Ekran Kartları Şu Anda Neden Bu Kadar Pahalı? 5

Kripto madenciliği için ilginç bir gereksinim, en az 4GB video RAM‘dir. Video RAM (veya VRAM), ekran kartınızda bulunan rastgele erişim belleği miktarıdır. Kripto madencilerinin etkili bir şekilde madencilik yapabilmek için en az 4 GB video RAM içeren kartlar kullanması gerekirken, çoğu uzun ömür ve performans nedenleriyle 6-8 GB‘ı tercih ediyor. Bunun piyasada yarattığı bir etki, artık 4GB‘tan fazla video RAM‘e sahip kartların daha da nadir hale gelmesidir.

NVIDIA geçtiğimiz günlerde yeni kartlarında kripto madenciliğini kısıtlayacağını duyurdu .

Kâr için Donanım Satan Scalper’lar

Kripto madencileri ekran kartı pazarını dolduran tek kişi değil; Scalper‘lar, amaçlarına ulaşmak için farklı taktikler kullansalar da, piyasaya parasal kazanç arayışıyla da girmişlerdir. Scalper‘lar malları hızlı (ve genellikle büyük) bir kar için yeniden satarlar. Ekran kartları, çaresiz tüketicilere yüksek fiyatlarla yeniden satılabildiğinden şu anda scalpers için arzu edilen ürünlerdir.

Scalpers, stokta bulunan ekran kartlarını agresif bir şekilde satın alır ve çaresiz veya cahil müşterilere önemli ölçüde şişirilmiş fiyatlarla satarlar. Scalper‘lar bazen şüpheli yollarla stoklarını elde ederler, ancak dünyanın birçok yerinde scalping hala yasal bir uygulamadır. ABD‘de, birkaç eyalet uygulamayı caydıran yasalar uygulamasına rağmen, scalping’i yasaklayan hiçbir federal yasa yoktur.

İyileştirilmiş Kartlar Daha Yüksek Fiyatlara Yol Açıyor

Yeni nesil kartlar, geliştirilmiş malzemeler ve yeniden düzenlenmiş tasarımlar kullanır. Genel olarak, üretimi önceki nesillere göre daha zordur. Bu, daha yüksek üretim maliyetleri ile sonuçlanır.

Üreticiler yalnızca karşılayabileceklerini üretebilirler, bu nedenle artan üretim maliyetleri ile karşı karşıya kaldıklarında, üreticilerin ürünlerinin kalitesinden veya miktarından ödün vermeden çıktılarını nasıl en üst düzeye çıkaracakları konusunda yaratıcı olmaları gerekir.

Ekran Kartları Şu Anda Neden Bu Kadar Pahalı? 6

NVIDIA ve AMD‘nin yeni nesil kartları, bilgisayar ekranların sınırlarını büyük bir şekilde zorluyor. Bu kartlar, 4K gibi tarihsel olarak büyük çözünürlüklerde yüksek kaliteli ekranlar çıkarmak için tasarlandıkları için GPU tarihinde büyük bir sıçrama yapıyor. 1080p çözünürlükten 4K çözünürlüğe geçiş oldukça büyük, bu nedenle yeni nesil ekran kartları büyük bir artış gösteriyor.

Ekran Kartları: Alınır mı Almaz mı?

Şu anda piyasada iseniz makul fiyatlı bir ekran kartı bulmak zor. Kripto madencileri, 4GB veya daha fazla video RAM ile üst düzey kartların çoğunu ele geçirdi ve scalper‘lar, stoğa giren tüm üst düzey kartları yakalamaya devam ediyor. Küresel çip kıtlığı ve salgının yanı sıra, bu şeylerden sadece etrafta dolaşmak için yeterli değil.

4 GB veya daha az VRAM‘e sahip eski bir ekran kartını tercih etmekte sorun yoksa, aralarından seçim yapabileceğiniz bazı seçeneklere sahip olacaksınız. Ancak aksi takdirde, yaratıcı olmanız veya bu eksikliği beklemeniz gerekebilir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz