Cumartesi, Ekim 16, 2021

Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir ve Yasak Sitelere Nasıl Girilir? *2021

- Advertisement -

Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir ve Yasak Sitelere Nasıl Girilir? Düzgün kurulup kurulmadıklarını görmek için DNS ayarlarınızı kontrol etmek için adımlardan geçeceğiz. Her şeyin istediğiniz gibi çalışmasını sağlamak için bilgisayarınızda bir DNS sunucusu oluşturmak en iyisidir. Hiç DNS sunucusu oluşturmadıysanız, devam etmeden önce bunu yapmanız gerekebilir. Yeni bir bilgisayar kurmayı yeni bitirdiyseniz veya henüz yapmadıysanız, devam etmeden önce aşağıdaki adımı yapmalısınız. Bir sonraki bölüme geçmeden önce dns ayarları için Internet bağlantınızın çalıştığından emin olun.

DNS ayarlarınızı Internet tarayıcısını kullanarak değiştirebilirsiniz. Bir sonraki adıma geçmeden önce programı indirmek ve yüklemek her zaman en iyisidir. Programı indirmeyi ve yüklemeyi tamamladıktan sonra, aşina olduğundan emin olmak için lütfen kılavuza bakın. Sunucu ayarlarını mümkün olan en kolay şekilde değiştirmede size yol gösterecek adım adım bir kılavuz vardır. Ancak, lütfen pencerelerinizdeki DNS ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizle ilgili makaleye başvurun.

Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir ve Yasak Sitelere Nasıl Girilir? *2021 1

Aklınızda bulundurmanız gereken önemli şeylerden bazıları ana bilgisayar adı sunucuları, ad sunucusunun adresleri ve ayrıca alt ağ maskeleridir. Ana bilgisayar adı sunucuları çok önemlidir, çünkü istemcinizin bağlantı sırasında kapalı kaldığı yerden devam ederler. Ad sunucusunun adresi, ağdaki bu bilgisayarla hangi IP adreslerinin ilişkili olduğunu belirler. DNS ayarlarınızı değiştirmek, ağdaki tüm bilgisayarlarınızın aynı konuma yönlendirecek iyi bir sinyal almasını sağlar.

Ayarlarınızı değiştirdikten sonra hala erişim olup olmadığınızı kontrol edin, çünkü bazen yalnızca IPV6 veya başka bir hata değildir. Bazen, erişim noktasının aşağı olmasına neden olacak yanlış bir ayar olabilir. Lütfen ağ ayarlarını değiştirirken ortak ve özel IP adreslerini kullanma seçeneğini göz önünde bulundurun. Özel bir IP adresi, başka bir bilgisayar kullanarak internete erişmenizi sağlarken, IPV6ONLY ağ dışından herhangi bir erişimi engeller. Genel IP‘ler açısından, daha güvenlidir, çünkü aralıktaki herkes web sitenize erişebilir. Halka açık bir bilgisayar aracılığıyla internete erişim hakkına sahip olacaksınız.

DNS nedir? Ne işe yarar?

Dns ayarlarınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, lütfen internet servis sağlayıcınıza danışın ve yardım alın. Çoğu durumda, basit bir yapılandırma meselesidir ve ayarları belirttiğiniz ayarlarla değiştirmenize yardımcı olurlar. Aksi takdirde, denetim masasındaki DNS girdilerini değiştirmeyi deneyebilir ve açıklandığı gibi yapabilirsiniz. Her durumda, DNS‘nizin düzgün çalışmadığını düşünüyorsanız veya IP adreslerinizle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, daha fazla yardım için lütfen önce servis sağlayıcınıza danışın.

2021 Güncel DNS ayarları nasıl yapılır (açıklamalı)?

 • DNS nedir? Ne işe yarar?
 • iOS DNS ayarlarını nasıl değiştirilir?
 • Android DNS ayarları nasıl değiştirilir?
 • MacOS DNS ayarları nasıl değiştirilir?
 • 2021 DNS sunucuları listesi
 • Windows 10 DNS ayarları nasıl değiştirilir?

  DNS ayarları nasıl değiştirilir?

  DNS ayarlarınızı değiştirmeniz gerekebileceğinin birkaç nedeni olabilir. Kendi DNS sunucu adreslerinizi oluşturuyor veya değiştiriyor olabilirsiniz veya istemci bilgisayarınızda çözümlenmiş olmayan bir ada bağlanıyor olabilirsiniz. DNS sunucu adreslerinin amacı tarayıcıyı doğru konuma yönlendirebilmektir. Birden fazla IP adresiniz varsa, sitenize erişmeye çalışırken müşterileriniz için kafa karıştırıcı olabilir. İstemcilerinize özgü IP adreslerini seçmeli ve hatırlanması ve telaffuzu da kolay bir ad kullanmalısınız.

 • #1: Ekranın sağ altına bulunan ağ simgesine sağ tıklayıp “Ağ ve İnternet Ayarları”nı açın.
 • #2: Çıkan ekranda “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” menüsünü açın.
 • #3: Açılan “Ağ Bağlantıları” sekmesinde kendi ağınızı bulup sağ tıklayın ve özellikleri seçin.
 • #4: “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” üzerine tıklayın ve Özellikler butonuna basın.
 • #5: Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan”ı işaretleyip kutulara Domain Name Server adreslerini yazın.
 • #6: Tamam butonuna tıklayıp ayarları kaydedin.
 • #7: (İsteğe Bağlı) Komut satırını açıp “ipconfig /flushdns” komutunu yazın.Bu işlem anlık değişiklik yaptığınız bilgisayar üzerinde etkin olacaktır. Farklı bilgisayarlar ‘da tekrar aynı işlemi yapmanız gerekecektir.

iOS DNS ayarlarını nasıl değiştirilir?

Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir ve Yasak Sitelere Nasıl Girilir? *2021 2

   • #1: Ayarlar menüsünden Wi-Fi bölümüne girin.
   • #2: Bağlı olduğunuz Wi-Fi bağlantısının yanındaki “i” ikonunu seçin.
   • #3: DHCP sekmesi altındaki DNS bölümüne, istediğiniz DNS sunucularını girin
   • #4: ½$Birincil ve ikincil DNS sunucuları arasına boşluk bırakmadan virgül koyun
Iphone yazılabilecek DNS değerlerinin bazıları şu şekildedir;

Yandex DNS: 77.88.8.88 veya 77.88.8.2

Google DNS: 8.8.4.4 veya 8.8.8.8

Open DNS: 208.67.222.222 ya da 208.67.220.220

Uydu Net DNS: 62.248.80.162 ve ya 62.248.80.161

Mobil Android DNS ayarları nasıl değiştirilir?

Mobil Android ‘de DNS sunucunuzu değiştirmek için internet bağlantıları listesini açın ve bağlı olduğunuz ağa uzunca dokunun. “Ağ ayarlarını değiştir” kısım seçeneğine dokunun ve “Gelişmiş ayarları göster” ‘e dokunun. “IP ayarları” altında Statik seçeneğini seçtiğinizde DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir ve Yasak Sitelere Nasıl Girilir? *2021 3

 • #1: Ayarlar menüsünden kablosuz bağlantı menüsüne girin.
 • #2: Bağlı olduğunuz kablosuz ağa basılı kalın ve çıkan seçeneklerden “Ağı Değiştir”i seçin.
 • #3: Çıkan listedeki “Gelişmiş ayarları göster” seçeneğini işaretleyin.
 • #4: Karşınıza çıkacak olan yeni menüdeki “Statik” seçeneğini işaretleyin.
 • #5: DNS 1 ve DNS 2 boşluklarına, tercih ettiğiniz DNS sunucularını girin.
 • #6: Kaydedin ve çıkın.
- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz