Pazartesi, Eylül 27, 2021

Dizüstü bilgisayarımı televizyonuma nasıl bağlarım?

- Advertisement -

Dizüstü bilgisayarımı televizyonuma nasıl bağlarım? Düz ekran TV’ye sahip olan veya yakında bir tane satın almak isteyen çoğu insan gibiyseniz, dizüstü bilgisayarımı TV’me nasıl bağlayacağımı da bilmeniz gerekir. Bilgisayar televizyona Nasıl bağlanır kablosuz birçok farklı dizüstü bilgisayar bağlantısı türü vardır ve hepsine aşina değilseniz, oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Bilgisayar Televizyona nasıl bağlanır Dizüstü bilgisayarınızın bugün piyasada bulunan tüm dizüstü bilgisayar bağlantılarıyla uyumlu olmadığını görebilirsiniz, bu yüzden TV’niz için doğru olanı seçebilmek için tam olarak ne tür bir bağlantıya ihtiyacınız olduğunu öğrenmeniz çok önemlidir.

Masaüstü bilgisayar Televizyona Nasıl bağlanır bahsedeceğiniz ilk dizüstü bilgisayar bağlantısı türü HDMI’dan HDMI’ye dönüştürücüdür. Masaüstü bilgisayarı televizyona Bağlamak HDMI’dan HDMI’ye dönüştürücü, dizüstü bilgisayarınızın HDMI sinyalini analog bir sinyale dönüştürür, böylece medyanızı pahalı bir dönüştürücü kutusu kullanmadan standart bir TV monitöründen görüntüleyebilirsiniz. Bilgisayarı televizyona bağlamak kablosuz Windows 7 HDMI’dan HDMI’ya dönüştürücü kullanmanın avantajlarından biri, bir dönüştürücü kutusu satın almaktan daha ucuz olmasıdır. Ancak, HDMI’dan HDMI’ye bağlantı, HDTV gibi tüm farklı ekran türlerini desteklemez. HDTV için bir başka ortak bağlantı, dijital macbook video bağlantı noktasıdır. Masaüstü bilgisayardan tv’ye görüntü aktarma ve bunların eski macbook’larla çok uyumlu olduğu kanıtlanmamıştır, ancak dizüstü bilgisayarınız daha eskiyse, yeni bir HDTV yerine bunlardan birini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarı televizyona baglamak kablosuz tartışacağımız son bağlantı türü bir medya sunucusudur. Medya sunucuları, bilgisayardan televizyona internet üzerinden içerik akışı sağlamak için kullanılır. Bu cihazlar, bilgisayardan tv’ye kablosuz görüntü aktarma dizüstü bilgisayarınız üzerinden oynatılmakta olan dosyayı TV ekranınızda görüntülemek için gerekli kodlama ve dönüştürmeleri gerçekleştirecek bir medya sunucusuna yönlendirerek çalışır. Bu tür bağlantılar, evden uzaktayken dizüstü bilgisayarınız üzerinden video, müzik, görüntü ve fotoğraf oynatmak için yararlıdır, ancak genellikle internet bağlantınızın hızı ve dizüstü bilgisayarınızın işlemcisinin performansı ile sınırlıdır.

Cep telefonumu veya dizüstü bilgisayarımı kablosuz olarak bir TV’ye nasıl bağlarım?

Evinizde arkadan gelen kabloların görünümünden (veya zahmetinden) hoşlanmıyorsanız, bugünlerde TV’nize kablosuz olarak bağlanmak hiç olmadığı kadar kolay ve ucuz.

Örneğin, düz ekran TV’niz DLNA medya akışı desteğine sahip akıllı bir modelse, filmleri, fotoğrafları ve diğer medya dosyalarını herhangi bir ek donanıma ihtiyaç duymadan doğrudan akıllı bir cihazdan ona gönderebilirsiniz – sadece doğru olanı bulun İçeriği almak için TV’nizdeki uygulama.

Ardından, dizüstü bilgisayarınız veya cep telefonunuz için DLNA kullanarak içerik göndermenize veya yayınlamanıza olanak tanıyan uygun bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. iOS ve Android için AllCast gibi basit, nispeten karmaşık olmayan çözümler vardır – bu, yerel olarak depolanan medyanın yanı sıra başka bir yerel DLNA sunucusunda veya bulutta desteklenen hizmetler (Dropbox, Google Drive ve Instagram dahil) aracılığıyla barındırılan medyayı görüntülemenizi sağlar.

Dizüstü bilgisayarımı televizyonuma nasıl bağlarım? 1

Medya akışı konusunda ciddiyseniz, Kodi gibi tam gelişmiş bir medya sunucusu çözümü kullanmayı düşünmeye değer . Temel medya sunucusu yetenekleri sunan ve jailbreak yapılmamış iOS cihazları dışında her şeyde çalışan açık kaynaklı bir oynatıcı olarak Kodi, akla gelebilecek hemen hemen her akış hizmetiyle uyumludur.

Bağlantınızı şifrelemek ve kelimenin tam anlamıyla dünyanın her yerinden içerik akışı yapmak için bir VPN veya sanal özel ağ da kullanabilirsiniz. Örneğin ExpressVPN , özel Mac, PC ve Linux uygulamaları sunar ve 140’tan fazla farklı VPN konumu içerir.

Alternatif olarak, Plex veya Emby’ye bir göz atın . İken Kodi onun fantezi için temel sunucu özellikleri hakkında cıvata ön uç görünümlü, bu medya sunucusu ön plana çıkaran. Dizüstü bilgisayarınızdan içerik akışı yapmak için masaüstü sunucu bileşenini yükleyin veya telefonunuz veya tabletinizle kullanmak istiyorsanız uygun mobil uygulamayı satın alın.

Medya akışı yapmak ve ekranımı yansıtmak için TV’me hangi kablosuz cihazı bağlayabilirim?

Cihazınızın ekranını TV’nize yansıtmak için bir akıllı TV modeline ihtiyacınız yok – sadece bir akıllı kutu satın almanız yeterli. Burada, her ikisi de yedek bir HDMI bağlantı noktası aracılığıyla TV’nize bağlanan iki ana seçenek vardır.

İlk olarak, yalnızca Apple ekosistemine bağlıysanız, Apple TV 4K medya akışı yapmanıza ve MacBook veya iOS cep telefonunuzun ekranını büyük ekrana yansıtmanıza olanak tanır .

Dizüstü bilgisayarımı televizyonuma nasıl bağlarım? 2

Alternatif olarak, Google’ın Chromecast‘i daha ucuzdur ve Windows, Linux ve Android’in yanı sıra Mac ve iOS gibi daha geniş bir cihaz yelpazesinde çalışır. Desteklenen bir dizi uygulamayı kullanarak cep telefonunuzdan medya akışı yapabilirsiniz ve hem Emby hem de Plex’in desteklendiğini öğrenmekten memnun olacaksınız.

Chromecast, Chrome web tarayıcısı ve Google Cast eklentisi aracılığıyla dizüstü bilgisayarlarda çalışır . Kurulduktan sonra, neyin yayınlanacağını ve nereye yayınlanacağını seçmek için adres çubuğunun sağındaki Yayınla düğmesini tıklayın (veya menüden Yayınla’yı seçin).

Varsayılan olarak, geçerli sekmenin içeriği TV’nize gönderilir, bu nedenle medya akışı yapmak istiyorsanız bunu, bu sekme aracılığıyla sunucunuzun web tabanlı kullanıcı arayüzüne erişerek yapabilirsiniz – 127.0.0.1:32400/web/ örneğin Plex durumunda. Daha sonra bu sekmede oynattığınız herhangi bir medya TV‘nizde görünecektir.

‘Bu sekmeyi şuraya yayınla…’ öğesinin sağındaki aşağı düğmesini tıklayın ve iki seçenek daha göreceksiniz: ‘Bu sekmeyi yayınla (sesi optimize et)’ TV’nizde müzik çalmak içindir, ‘Ekranı/pencereyi yayınla (deneysel )’ dizüstü bilgisayarınızın ekranının tamamını veya bir kısmını yansıtmak isterseniz. Seçildikten sonra, seçili bir uygulama penceresini veya tüm masaüstünüzü TV’nizde görüntülemeyi seçebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarımı düz ekran televizyonuma fiziksel olarak bağlamak için neye ihtiyacım var?

Belki de kablolarla ilgili bir sorununuz yok – öyleyse, tüm düz ekran TV’ler en az bir HDMI bağlantı noktası sunar ve neredeyse son sekiz yılda üretilen Apple olmayan tüm dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi. HDMI, hem sesi hem de videoyu (HD ve ötesi) desteklediği için şu anda en iyi çözümdür. Bu nedenle, ihtiyacınız olan tek şey, ikisini birbirine bağlamak için bir HDMI kablosudur.

Pahalı HDMI kablolarına küçük bir servet harcayabilirsiniz, ancak meselenin gerçeği, dizüstü bilgisayarınızdan aktarılan HD video için herhangi bir HDMI kablosu yeterli olacaktır. Mükemmel işleyen, altın kaplamalı kabloları 5 sterlinin altında (ve 2 sterlinin altında) Trendyol , Amazon veya diğer pek çok şirketten satın alabilirsiniz .

Dizüstü bilgisayarımı televizyonuma nasıl bağlarım? 3

Bir MacBook’u akıllı TV’me nasıl bağlarım?

En yeni MacBook modelleri, onları TV’nize bağlamak için bir USB Type-C adaptörü gerektirir. Apple, bir Dijital AV Çoklu Bağlantı Noktası Adaptörü sağlar, ancak HD kalitesinde basit bir USB-C – HDMI bağlantısı istiyorsanız, daha uygun fiyatlı bir Anker USB-C – HDMI Adaptörü ile kurtulabilirsiniz.

MacBook Airs ve MacBook Pro’lar , Mini DisplayPort olarak ikiye katlanan Thunderbolt bağlantı noktalarıyla birlikte gelir; bu, adaptörün hemen yanından geçerek USB-C – DisplayPort kablosuna sahip olmanızı sağlar. Sadece Cable Matters USB-C to DisplayPort gibi 4K çözünürlükleri desteklediğinden emin olun.

Eski dizüstü bilgisayarları bağlamak için hangi kablolara ihtiyacım var?

Örneğin, daha eski bir CRT televizyona bağlanırken HD akış konusunda endişeniz yoksa en iyi seçenek S-Video bağlantı noktasını kullanmaktır. Yüksek Çözünürlüklü (HD) kalite sağlamaz ve yalnızca video sinyalini taşır, bu nedenle TV’nizdeki ses girişlerine ayrı bir ses kablosu (tipik olarak dizüstü bilgisayarınızın 3,5 mm kulaklık jakından) bağlamanız gerekir.

TV’nizin iki şeyden birine ihtiyacı olacaktır: ya genellikle TV’nin önünde bulunan ayrı S-Video ve fono ses bağlantı noktaları ya da arkada bulunan bir SCART soketi. Ardından, ayrı bir ses kablosuyla birlikte uygun uzunlukta bir S-Video kablosu satın almanız gerekecektir. Gerekirse, her iki kablo setini de TV’nize bağlamak için bir SCART adaptörü satın alın.

S-Video’nun alternatifi nedir?

Analog teknolojiler değer kaybettikçe, modern dizüstü bilgisayarlar giderek artan bir şekilde kullanılabilir bir S-Video bağlantı noktası olmadan gönderilir. Bu durumda, dizüstü bilgisayarın VGA bağlantı noktasını kullanmanız gerekir. Düz ekran TV’nizde VGA bağlantı noktası varsa bu pratik bir çözümdür – bir ses kablosuyla (yukarıya bakın) birleştirilmiş standart bir VGA kablosu yeterli olacaktır. Hatta HD içeriği bu şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Ancak daha eski bir analog TV’ye bağlanmaya çalışıyorsanız, bu daha az mümkün hale gelir. İçinde gerekli VGA bağlantı noktası bulunan, bütçeye uygun bir HD Ready 19 inç TV kadar maliyetli olan pahalı bir VGA’dan TV’ye Dönüştürücü kutusuna ihtiyacınız olacak.

Dizüstü bilgisayarımı televizyonuma nasıl bağlarım?

Dizüstü bilgisayarınızı doğru kabloyla TV’nize bağlamak genellikle savaşın sadece yarısıdır. Ayrıca TV’nizi doğru girişe geçirmeniz ve ayrıca dizüstü bilgisayarınızı veya MacBook’unuzu ekranını TV üzerinden yeniden yönlendirecek şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu otomatik olarak gerçekleşebilir, ancak gerçekleşmezse – veya ekranı farklı şekilde yapılandırmak istiyorsanız – okumaya devam edin.

PC dizüstü bilgisayar kullanıcıları, [Fn] düğmesiyle birlikte özel bir işlev tuşu kullanarak mevcut görüntüleme seçenekleri arasında geçiş yapabilmelidir. Yalnızca dizüstü bilgisayar ekranı, yalnızca TV ve dizüstü bilgisayar ile TV arasında geçiş yapmak için buna basmaya devam edin. Alternatif olarak, ekran çözünürlüğünü seçmek için Windows’ta masaüstüne sağ tıklayın; buradan TV’nizin ekranını manuel olarak algılayabilir ve seçebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarımı televizyonuma nasıl bağlarım? 4

Mac kullanıcıları, ekranı Sistem Tercihleri ​​aracılığıyla yapılandırabilir: Ekranlar’ı ve ardından Düzenleme sekmesini seçin (mevcut değilse Ekranları Algıla’yı tıklayın). TV’nizi MacBook’unuzun ekranıyla mükemmel bir şekilde senkronize etmek için, onun bir uzantısı gibi davranmak yerine Ayna Ekranlar’ı işaretleyin.

  • En iyi Netflix şovları: İzlemeye değer 30 harika TV şovu
  • Samsung’un en ucuz 4K QLED TV’si almaya değer mi?
  • BluTV Dizileri – En İyi BluTV Diziler
  • Samsung Smart TV Smart Hub’da Varsayılan Ayarları Geri Yükleme
- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz