Cumartesi, Ekim 16, 2021

Dev Panda

- Advertisement -

Dev panda, Panda Ayısı veya sadece dev panda olarak da adlandırılan Panda Özellikleri havzasına özgü büyük bir ayıdır. Belirgin siyah-beyaz çizgili paltosu ve güçlü, kavisli rotun gövdesi ile karakterizedir. Yavru panda, korkutucu fiziksel görünümüne rağmen, nispeten kaygısızdır ve kışkırtılmaya eğilimli değildir. Aslında, bölgedeki birçok tehdit altındaki türün en ünlüsü olan Sichuan Kaplan ve aslanlar’ın etrafında güvenle yürünebilir.

Diğer ayı türlerinde olduğu gibi, dev pandalar da kaçak avlanmaya karşı hassastır ve tuzağa düşürülme ve dünyanın uygun olmayan bölgelerine taşınma riski altındadır. Bununla birlikte, boyutlarına rağmen, dev pandalar insanlara karşı çok agresif değildir ve normalde karaya kolaylıkla çıkarlar. Genellikle derin ormanlık alanlarda ikamet etmeyi tercih ederler. Dev pandalar oldukça zor bulunur ve özellikle Orta ve Güney Çin denizlerinin kalın ve ormanlık ormanlarında yakın gözlemle görülebilir.

Dev Panda 1

Dev panda, onu diğer ayı türlerinden ayıran kendine özgü özelliklere sahiptir. Dev pandalar, narin yüz derilerini koruyan iyi gelişmiş bıyıklara sahiptir. Ayrıca kürklerinde söz konusu hayvana bağlı olarak beyazdan kahverengiye değişebilen belirgin siyah işaretler taşırlar. Bu işaretler aynı zamanda büyük korumasız av avlarken yararlı bir kamuflaj görevi görür.

Dev pandaların da küçük akrabalarından daha az ses getirdiği bulunmuştur. Ayrıca yetişkin bir panda 80-125 kg’dır. bir seferde tek yavruları olur. iki yılda bir doğururlar. yeni doğmuş panda 130 gr’dır. Pandalar pembe renkte tamamen tüysüz ve gözleri kapalı olarak doğarlar. Yaklaşık 1 ay sonra gözleri açılır. Yaklaşık on onbeş yıl yaşarlar. Daha büyük olmalarına rağmen, şaşırtıcı bir şekilde ağaçlara tırmanmada ustadırlar. Everest Dağı‘nın kaygan yamaçlarında dengelerini korumak için hızlarına ve zarafetlerine büyük ölçüde güveniyorlar.

Diğer ayı türlerinin aksine, dev pandalar öncelikle etobur değildir. Bunun yerine, bitki örtüsü yerler ve ağaç gövdelerinde ve çalılarda yaşama eğilimindedirler. Etle beslenen diğer türlerin aksine, dev pandalar sadece bitki örtüsü yerler. Diyetleri küçük çerçevelerini telafi eder ve yirmi kilonun üzerinde etkileyici bir ağırlığa büyümelerini sağlar.

Dev pandalar doğada gecedir, özellikle de yemek söz konusu olduğunda. Genellikle bir ağaç dalında veya bir çalının altında uyurlar. Dev panda yavruları da ebeveynleriyle saçlarla kaplı yuvalarda uyurlar. Uyuma zamanı geldiğinde sessiz ve iyi korunma eğilimindedirler. Dev panda yavrularının bağımsızlığa ulaşması yaklaşık iki ay sürer. Gelişimleri iki yaşına gelene kadar zirve yapmıyor gibi görünüyor.

Panda yavruları kalın kürklere sahiptir ve yumuşak bir aşağı ile kaplıdır. Bu onları kış aylarında sıcak tutar. Panda yavrularının boğazlarında mavimsi-siyah halkalar da vardır. Ayrıca korktuklarında vücutlarının kontrolünü ellerinde tutmalarına yardımcı olan beyaz bıyıkları vardır. Gözleri siyah bir renge sahiptir ve kısa bir kuyrukları vardır.

Dev Panda 2

Dev Panda, tüm ayı türlerinin en baskınını düşünüyor. Başka bir ayı dev bir panda yemeye çalışırsa, diğer hayvanı dişleriyle birlikte ense’den yakalar. Dev bir panda yüz elli pound ağırlığa kadar çıkabilir ve uzunluğu üç ayak’dan altı fite kadar artar. Alışkanlıklarında gecedirler ve bambu çalılıklarında yaşarlar.

Dev Pandaların Özellikleri

Pandalar çok zekidir ve keskin bir koku, görme, tat ve işitme duyusunun vardır. Ayrıca konuşma üretebilir. Su kaynağının nispeten açık olduğu bölgelerde yaşarlar. Ayrıca bir besin kaynağı için ağaçlara güvenirler ve nadiren yüksek renkli kürkleri olmadan görülürler.

Panda güçlü pençeleri ve geniş bir kaş ve belirgin bir burun ile bir kafa ile dört ayak vardır. Üst dudakları dik durur ve küçük yuvarlak kulakları vardır. Gözleri koyu renkli soketlerle büyük ve ovaldir. Burunlarında belirgin bir ilik var. Ayrıca perdeli pençeleri ve düşük yağ indeksi vardır.

Dev Panda, dünya ayı ailesindeki en önemli türlerden biridir. Kritik derecede tehlike altındadır ve sayıları vahşi doğada 400’den az kişiye düşürülmüştür. Bu nedenle, dev pandayı avlamak yasa dışıdır. Artık vahşi doğada bulunmasalar da, evcil hayvan olarak bir dizi park ve hayvanat bahçesinde görülebilirler.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz