Pazar, Ekim 24, 2021

Nasıl Derin Konuşmalar Yapılır?

- Advertisement -

Derin konuşmalar, bu zor zamanlarda sizi derinden önemseyenlerle bağlantı kurmak için önemli araçlardır, ancak her zaman iyi bir fikirdir. Nazik konuşma örnekleri Sizi sadece kendi hayatınızdaki en önemlilere değil, aynı zamanda çevrenizdekilere de bir şekilde kendinize en yakın şekilde bağlarlar. Bunun Etkili konuşma maddeleri nedeni, sizi ortak değerler, ortak bir insanlık ve mizah duygusu yoluyla bağlamalarıdır. Düşünerek konuşma Teknikleri iletişimlerimizde kesinlikle gerekli olan üç şey. Bir düşünün: birisi bir şaka aldığında veya bir iltifat aldığında, çiviyi kafasına vurduğunu bilirsiniz. Bunun Güzel konuşma örnekleri nedeni, isteseniz de istemeseniz de, karşınızla bir şey paylaşmanızdır; ve bu, karşıdakinin değerli, saygı duyulan ve bağlı hissetmesini sağlar.

Ne yazık ki, Etkili konuşma örnekleri günümüzün hızlı tempolu dünyasında başkalarıyla derin konuşmaların kalitesi söz konusu. İnsanların günlerinde yeterince uzun saatleri yok; bire bir konuşmalar için zamanları yok; anlamlı ilişkiler Kibar konuşma sözleri geliştirmelerini engelleyen yoğun hayatlar içinde yaşarlar. Sonuç olarak, kendilerine en yakın insanlarla anlamlı bağlantılar kurma fırsatını kaçırırlar.

Nasıl Derin Konuşmalar Yapılır? 1

Çözüm,  Güzel konuşma makaleleri her zaman derin konuşmalar için zaman bulabileceğinden emin olmaktır – ideal olarak, her zaman. Derin sohbete girmek için Güzel konuşma Kuralları zaman bularak, size birçok yönden fayda sağlayan güçlü bir dinleme yeteneği geliştirir ve geliştirirsiniz. Yeni başlayanlar için, derin konuşmalar başka bir kişi hakkında bir şeyler öğrenmenize yardımcı olur, çevrenizdeki dünya hakkında bir şey. Başka birinin bakış açısını takdir etmeyi öğrenirsiniz ve kendiniz hakkında bir şeyler öğrenirsiniz. Derin bir sohbette kendiniz hakkında yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Ve tüm bunlar size daha fazla içgörü ve güven vermek için birleşir ve bu da başkalarıyla etkileşimlerinizi geliştirir.

MESAJLAŞIRKEN KONUŞULACAK KONULAR
KİM DAHA İYİ BİLİR BENİ SORULARI
BİRBİRİMİZİ NE KADAR TANIYORUZ
SEVGİLİYLE YAPILACAK AKTİVİTELER
UZUN SOHBET KONULARI
KIZLA KONUŞULACAK KONULAR
FLÖRTE SORULACAK SORULAR
YENİ TANIŞTIĞIN BİRİNE SORULACAK SORULAR

Arkadaşlarımla nasıl derin sohbetler yapabilirim? Her zaman önemsiz küçük sohbetler içinde sıkışıp kaldığımı hissediyorum.

Küçük bir konuşma ile başlayın ve yavaş yavaş daha derine inin

İnternette “derin konuşma başlatıcıların” listelerini görmüş olabilirsiniz, ancak birdenbire derin bir sohbete başlarsanız, çok yoğun olarak karşılaşırsınız. Bunun yerine, sohbete birkaç dakikalık kısa bir konuşma ile başlayın . Küçük konuşma, insanları daha derinlemesine tartışmalara hazırlayan sosyal bir ısınma gibidir.

Yavaş yavaş sorularınızı ve açıklamalarınızı derinleştirerek küçük sohbetlerden geçişi doğal hale getirin. Örneğin, çoğu insan birkaç dakikalık kısa sohbetlerden sonra kişisel bir düşünceyi paylaşmayı ve birkaç buluşmadan sonra daha yoğun konular hakkında konuşmayı doğal buluyor.

Rahat ve samimi ortamlar seçin

Gürültülü ortamlarda, yüksek enerjili yerlerde veya bir grup içinde sosyalleşirken derin sohbetler yapmaktan kaçının. Bu durumlarda, insanlar genellikle eğlenmeye odaklanırlar. Düşünceli alışveriş havasında olmaları pek olası değildir.

Derin sohbetler en çok iki kişi veya zaten birbirleriyle rahat hisseden küçük bir arkadaş grubu arasında işe yarar. Anlamlı bir sohbet için herkesin doğru ruh hali içinde olması gerekir, aksi takdirde hızlı bir şekilde kurur.

Sizi ilgilendiren derin bir konuyu ortaya çıkarın

Ne hakkında konuştuğunuzla gevşek bir şekilde ilgili olan derin bir konuşma konusu ortaya çıkarın.

Örneğin:

 • Kariyer hakkında konuşurken: Evet, nihai amacın anlamlı hissettiren bir şey bulmak olduğunu düşünüyorum. Senin için anlamlı olan ne?
 • Hava durumu hakkında konuşurken: Sanırım hava çok çeşitli olduğunda, zamanın geçtiğini hatırlamama gerçekten yardımcı oluyor, bu yüzden yılın boktan kısımlarını bile seviyorum. Hayatta çeşitlilik sizin için önemli mi?
 • Sosyal medyadan bahsederken: Sosyal medyanın dünyaya bir iyilik yaptığını mı yoksa yeni sorunlar mı yarattığını merak ediyorum. Sen ne düşünüyorsun?
 • Bilgisayarlar ve BT hakkında konuşurken: Bu arada, büyük olasılıkla bir bilgisayar simülasyonunda yaşadığımıza dair bu teori hakkında okudum. Hiç bunun hakkında düşündün mü?
 • İlkbahardan bahsederken: İlkbahardan ve her şeyin nasıl büyüdüğünden bahsetmişken, bitkilerin sinyallerle kök sistemleri aracılığıyla nasıl iletişim kurduğuna dair bir belgesel gördüm. Dünya hakkında bu kadar az şey bilmemiz büyüleyici.
 • Olumlu bir tepki alırsanız, konuyu daha derinlemesine inceleyebilirsiniz. Değilse, daha sonra tekrar deneyin. İkinizin de beğendiği bir konuyu bulmanız için birkaç deneme yapmanız gerekebilir.

Benzer düşünen insanlar bulun

Ne yazık ki birçok insan derin konuşmalardan hoşlanmıyor. Bazıları küçük sohbete bağlı kalmaktan mutluyken diğerleri nasıl daha derin konuşmalar yapılacağını bilmiyor.

Hobilerinizi veya ilgi alanlarınızı paylaşan kişileri aramanıza yardımcı olabilir. Düzenli olarak toplanan yerel bir buluşma veya sınıf bulmaya çalışın. Büyüleyici bulduğunuz şeyler hakkında konuşmak isteyen insanlar bulma şansınız yüksektir.

Konuyla ilgili kişisel bir soru sorun

Sohbeti daha derin bir seviyeye taşımak için konu hakkında biraz kişisel bir şey sorun. Bu, daha sonra daha kişisel sorular sormayı doğal hale getirir.

Bir süredir kısa sohbete takılıp kaldıysan sorulacak soru örnekleri

 • Bugünlerde bir daire bulmanın ne kadar zor olduğu hakkında konuşurken sıkışıp kalırsanız, para sorun olmazsa nerede yaşayacaklarını ve nedenini sorun.
 • Toplumdaki sorunlar hakkında konuşurken sıkışıp kalırsanız, başka bir yerde yaşamayı hayal edip etmediklerini ve nedenini sorun.
 • İş hakkında konuşursanız, kendi işlerini kurarlarsa ne yapacaklarını ve nedenini sorun.
 • Zamanın ne kadar hızlı geçtiğinden bahsederseniz, yıllar içinde nasıl değiştiklerini düşündüklerini ve onları neyin değiştirdiğini sorun.

Kendiniz hakkında bir şeyler paylaşın

Ne zaman derin veya kişisel sorular sorsan, kendin hakkında da bir şeyler paylaş. Karşılığında kişisel bir şey açıklamadan bir dizi soru sorarsanız, diğer kişi onu sorguluyormuşsunuz gibi hissedebilir.

Ancak, sadece sohbete katkıda bulunmanın zamanının geldiğini düşündüğünüz için birini kesmeyin. Bazen birinin uzun süre konuşmasına izin vermek normaldir.

Her ikinizin de aşağı yukarı aynı miktarda bilgi paylaşması için sohbeti dengeli tutmaya çalışın. Örneğin, birisi işi hakkında ne düşündüğünden kısaca bahsederse, ona sizinki hakkında ne düşündüğünüzü kısaca anlatabilirsiniz.

Aynı zamanda aşırı paylaşımdan da kaçınmak istersiniz. Biriyle çok fazla özel bilgi paylaşmak onları rahatsız edebilir ve konuşmayı tuhaf hale getirebilir. Fazla paylaşımda bulunup bulunmadığınızdan emin değilseniz kendinize şu soruyu sorun: “Bu, sohbetle alakalı mı ve aramızda bir bağlantı mı yaratıyor?”

Takip soruları sorun

Bazen, siz ve diğer kişinin düşüncelerinizi ve fikirlerinizi paylaşacak kadar rahat hissetmesi için birkaç görüşme yapmanız gerekir.

Örneğin, işte bütün gece boyunca biriyle yaptığım bir konuşma:

Ben: Mühendis olmayı nasıl seçtiniz?

O: Pek çok iyi iş fırsatı var. [Yüzeysel cevap]

Ben, kendimi paylaştıktan sonra: Pek çok iş fırsatı olduğu için seçtiğinizi söylediniz, ama içinizde özellikle mühendisliği seçmenize neden olan bir şey olmalı?

O: Hmm evet, iyi nokta! Sanırım her zaman bir şeyler inşa etmeyi sevmişimdir.

Ben: Ah, görüyorum. Neden bu olduğunu düşünüyorsun?

O: Hmm… Sanırım… bu gerçek bir şey yaratma hissi.

Ben, sonra: Bu ilginç , daha önce gerçek bir şey yaratmak hakkında söyledikleriniz. [Düşüncelerimi paylaşıyorum] Gerçek bir şey yaratmanın sevdiğiniz yönü nedir? ”

O: Belki bunun yaşam ve ölümle bir ilgisi vardır, mesela, gerçek bir şey inşa ederseniz, gittiğinizde bile orada olabilir.

Dinlediğinizi gösterin

İyi bir dinleyici olmak yeterli değil. Ayrıca sohbette bulunduğunuzu da göstermeniz gerekir. İnsanlar gerçekten dikkatinizi verdiğinizi hissettiğinde, açılmaya cesaret ederler. Sonuç olarak, konuşmalarınız daha anlamlı hale gelir.

 • Diğer kişi konuşmayı bitirdiğinde ne söyleyeceğinizi düşündüğünüzü fark ederseniz, dikkatinizi o anda gerçekte söylediklerine geri verin.
 • Birisi konuşurken her zaman göz teması kurun (düşüncelerini formüle etmek için durdukları zamanlar hariç).
 • “Hmm”, “Evet” vb. İle geri bildirimde bulunun. (Bununla özgün olun – üstünden geçmeyin.)
  Yüz ifadelerinizde özgün olun. Karşınızdaki kişinin nasıl hissettiğinizi görmesine izin verin.
 • Karşınızdaki kişinin ne söylediğini kendi sözlerinizle özetleyin. Bu, onları anladığınızı gösterir. Örneğin: Onlar: Sosyal olabileceğim bir yerde çalışmak istiyorum. Siz: İnsanlarla tanışabileceğiniz bir yerde çalışmak istiyorsunuz . Onlar: Kesinlikle!

Çevrimiçi olun

Çevrimiçi forumlar, derin ve anlamlı sohbetler için hazır olan benzer düşünen insanları bulmak için harika bir yerdir.

Yakınımda yaşayan benzer düşünen insanları aramayı tercih ederim. Ancak yüz yüze buluşmaların olmadığı bir bölgede yaşıyorsanız, forumlar yardımcı olabilir.

Reddit, aklınıza gelebilecek hemen hemen her ilgi alanı için alt dizinlere sahiptir. AskPhilosophy’ye göz atın . Ayrıca, çevrimiçi olarak nasıl arkadaş olunacağına ilişkin kılavuzumuz ilginizi çekebilir .

Küçük güvenlik açıklarını paylaşmaya cesaret edin

Küçük bir güvensizliği paylaşarak bağ kurabilir, savunmasız bir insan olduğunuzu gösterin. Bu, diğer kişinin karşılığında açılmasını rahatlatabilir.

Örneğin, kurumsal karışıma gitmekten bahsederseniz, “Yeni insanlarla tanışmam gerektiğinde gerçekten rahatsız olabilirim” diyebilirsiniz.

Güvenlik açıklarınızı paylaştığınızda, sizin ve diğer kişinin yüzeysel etkileşimlerin ötesine geçip birbirinizi daha derin bir düzeyde tanıyabileceğiniz güvenli bir alan yaratırsınız. Bu ortam kişisel, anlamlı sohbetlere zemin hazırlıyor.

Yavaş yavaş daha kişisel şeyler hakkında konuşun

Yakınlaştıkça, yavaş yavaş daha kişisel konulara geçebilirsiniz. Bir süre sonra çok samimi, savunmasız deneyimler hakkında konuşabileceksiniz.

Psikologlar, giderek daha kişisel şeyler hakkında konuşmanın insanları birbirine yaklaştırdığını ve yakın bir arkadaşlık geliştirmek istiyorsanız karşılıklı kendini ifşa etmenin anahtar olduğunu keşfettiler. Araştırmalar, diğer insanlarla daha derin, daha özlü konuşmalar yapmanın daha yüksek mutluluk seviyeleri ile bağlantılı olduğunu da gösteriyor
Biriyle haftalarca ve aylarca konuşurken, giderek daha kişisel konuları tartışabilirsiniz.

Örneğin, birini çok uzun süredir tanımadığınızda, “Hiç telefon görüşmesi yapmadan önce kafanızda söyleyeceğiniz şeyin provasını yapıyor musunuz?” Gibi biraz kişisel sorular sorabilirsiniz.

Tartışmalı konuları hassas bir şekilde ele alın

Politika, din ve seks gibi küçük sohbetlerdeki tartışmalı konulardan kaçınmalısınız . Ancak birbirinizi zaten tanıyorsanız, tartışmalı konular hakkında konuşmak çok zevkli olabilir.

Üçüncü şahıs bakış açısıyla bir fikir verirseniz, dinleyicinizin savunmaya geçmesini engelleyebilir.

Misal:

Bazı insanların elektrikli scooterların birçok kazaya neden oldukları için yasaklanması gerektiğini savunduğunu, ancak diğerleri bisiklet yollarına öncelik vermedikleri için bunun şehir yetkililerinin hatası olduğunu söylediğini duydum. Sen ne düşünüyorsun?

Diğer kişi huzursuz görünüyorsa konuyu değiştirmeye hazır olun. Vücut dillerine dikkat edin. Kollarını katlarlar, kaşlarını çatarlarsa veya sizden uzaklaşacak şekilde dönerlerse, başka bir şey hakkında konuşun.

Rüyalar hakkında konuşun

Bir kişinin rüyaları onlar hakkında çok şey ortaya çıkarır. Sorular sorun ve sohbeti yapmaktan hoşlandıkları şeylere doğru hareket ettiren şeylerden bahsedin.

Örnekler:

İş hakkında konuşurken: Hayalinizdeki iş nedir? ya da, hiç çalışmak zorunda kalmayacak kadar çok paran olsaydı ne yapardın?

Seyahatten bahsederken: Sınırsız bir bütçeniz olsaydı en çok nereye gitmek isterdiniz?

Sohbeti dengede tutmak için kendi hayallerinizi paylaşın.

Açık uçlu sorular sorun

Yalnızca “Evet” veya “Hayır” dan daha uzun yanıtlara ilham veren sorular sorun.

Kapalı uçlu soru: İşinizi seviyor musunuz?

Açık uçlu soru: İşiniz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Açık sorular genellikle “Nasıl”, “Neden”, “Kim” veya “Ne” ile başlar.

Altta yatan motivasyonları merak edin

Birisi size yaptığı veya yapmak istediği bir şeyden bahsederse, onun altında yatan motivasyonu ortaya çıkaran bir soru sorabilirsiniz. Olumlu ol. Karşınızdaki kişinin kararlarını eleştirdiğinizi düşünmesini istemezsiniz.

Misal:

Onlar: Türkiye’ye tatile gidiyorum.

Siz: Kulağa hoş geliyor! Türkiye seçmeniz için size ne ilham verdi?

Misal:

Onlar: Küçük bir kasabaya taşınmayı düşünüyorum.

Siz: Oh, harika! Şehri terk etmek istemene ne sebep oluyor?

Onlar: Eh, bir kasabada yaşamak daha ucuz ve seyahat etmek için para biriktirmek istiyorum.

Siz: Bu harika! En çok nereye gitmek istersiniz?

Onlar: Her zaman gitmeyi hayal etmişimdir …

Bir konu hakkındaki duygularınızı paylaşın

Gerçeklerin ötesine geçin ve nasıl hissettiğinizi paylaşın. Bu, daha derin bir sohbet için iyi bir sıçrama tahtası olabilir.

Örneğin, birisi yurt dışına taşınmaktan bahsederse, “Yurt dışına taşınmayı hayal ettiğimde hem heyecan hem de gergin oluyorum. Onun hakkında nasıl hissediyorsun?”

İlginizi çeken şeylerden bahsedin

Fırsat bulduğunuzda, son zamanlarda yaptığınız ya da gördüğünüz ve hakkında konuşmak istediğiniz şeylerden bahsedin. Diğer kişi takip soruları sorarsa, konuyu daha derinlemesine inceleyebilirsiniz.

Misal:

Onlar: Hafta sonunuz nasıldı?

Sen: Güzel! Robotlarla ilgili harika bir belgesel izledim. Bizim neslimizin muhtemelen büyüdüğümüzde robot bakıcılara sahip olacağına dair bir bölüm vardı.

Onlar: Gerçekten mi? Mesela, bakım robotları normal insanlar için ortak bir şey olacak mı?

Sen: Elbette. Orada sadece yardımcılar değil, nasıl arkadaş gibi olacaklarından bahseden bir adam vardı.

Onlar: Bu çok havalı… Sanırım. Ama aynı zamanda, sık sık eski olsun, ben çünkü … insanlarla konuşarak daha fazla zaman harcamak isteyeceksiniz düşünmüşümdür [kişisel düşüncelerini paylaşan devam]

Bir an sessizlik olduğunda derin bir soru sorun

Çok az tanıdığınız biriyle derin bir sohbete başlamak, sizi sosyal olarak vasıfsız olarak görünmenize neden olabilir. Ancak eğer birisi zaten bir tanıdık veya arkadaşsa, kafanızda bir şey varsa, birdenbire derin bir soru sorabilirsiniz.

Misal:

[Bir anlık sessizlikten sonra]

Siz: Son zamanlarda çok düşünüyordum …

Tavsiye isteyin

Birinden tavsiye istersen, onlara kendi deneyimleri hakkında konuşmaları için kolay bir yol sunarsın. Bu, bazı derin ve kişisel konuşmalara yol açabilir.

Örneğin:

Onlar: On yıl mühendis olarak çalıştıktan sonra hemşire olarak yeniden eğitim aldım. Bu büyük bir değişiklikti!

Sen: Harika! Aslında, belki tavsiyeni kullanabilirim. Kariyer değiştirmekle ilgili bir şey sorabilir miyim?

Onlar: Tabii, naber?

Siz: Bir terapist olarak yeniden eğitim almayı düşünüyorum, ancak 30’larımda okula geri dönme konusunda kendimi çok bilinçli hissediyorum. Bu uğraşmak zorunda olduğun bir şey miydi?

Onlar: İlk başta evet. Demek istediğim, mühendislik okuduğumda, belli ki çok daha gençtim ve okula karşı tavrım… [hikayelerini paylaşmaya devam ediyor]

Sadece gerçekten istiyorsanız ve ihtiyacınız varsa tavsiye isteyin. Aksi takdirde samimiyetsiz olarak karşılaşabilirsiniz.

Görüşlerinizi başkalarına itmeyin

Birini kendi düşünce tarzınıza dönüştürmeye çalışırsanız, muhtemelen kapanacaklardır, özellikle de çok farklı bir görüşe sahiplerse.

Neden yanlış olduklarını düşündüğünüzü açıklamak yerine, sorular sorarak ve cevaplarını dikkatle dinleyerek onların mantığını anlamaya çalışın.

Örneğin:

 • Bu ilginç bir bakış açısı. Neden öyle düşünüyorsun?
 • [Konuyla] ilgili görüşlerinizin zaman içinde nasıl değiştiğini düşünüyorsunuz?
 • Birisiyle tamamen aynı fikirde olmasanız bile, birbirinize saygı gösterirseniz yine de derin ve tatmin edici bir konuşma yapabilirsiniz.

Tartışma çok kızışırsa veya artık eğlenceli olmazsa, nazikçe bitirin. “Görüşlerinizi duymak büyüleyici. Kabul etmeyelim ”diyelim ve sonra konuyu değiştirelim. Ya da şöyle diyebilirsiniz: “[Konuyla] tamamen farklı bir bakış açısı duymak ilginç. Katılmıyorum ama bu konuda saygılı bir konuşma yapmak harikaydı. “

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz