Çarşamba, Haziran 16, 2021

COVID-19 Aşısını Aldıktan Sonra Egzersiz Yapılabilir mi?

- Advertisement -

COVID-19 aşısının CO VID-19 aşısını aldıktan sonra çalışmaya hazır olduğu yaygın olarak bildirilmiştir. Ancak, aşıyı aldıktan hemen sonra çalışmanın uygun olup olmadığını soruyor olabilirsiniz. Cevap evet, aşıyı aldıktan hemen sonra çalışabilirsiniz, çünkü COVID-19 aşısı sadece bağışıklık sisteminizi geliştirmek için çalışır, bu da vücudunuzun soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüsle daha iyi savaşmasını sağlayabilir.

Aşı yapıldıktan sonra, biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak bu normaldir. Ayrıca, ağrılı kaslar ve semptomlarınızın çok hafif olduğu gerçeğini hissedebilirsiniz. Ancak, ağrının çok uzun sürmediğini, bu nedenle aslında kısa bir süre boyunca herhangi bir ağrı hissetmeyeceğinizi unutmayın. Ayrıca, ağrı 48 saatten çok daha uzun sürerse doktorunuza danışmalısınız, böylece semptomlarınıza daha ayrıntılı olarak bakabilir.

COVID-19 Aşısını Aldıktan Sonra Egzersiz Yapılabilir mi? 1

Egzersiz yaparken herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, semptomlar geçene kadar egzersizinizi kesmelisiniz. Bu, gribe karşı aşılanmadan önce yaptığınız egzersizleri yapmayı bırakmanızı gerektirebilir. Bununla birlikte, talimatları yakından takip ederseniz, soğuk algınlığı veya grip semptomlarınızla ilgili başka bir sorun yaşamamalısınız. Yani, evet, covid-19 aşısını aldıktan sonra çalışabilirsiniz, ancak spor yaparken çok dikkatli olmalısınız ve bunu sadece sağlık uzmanınızın gözetiminde yapmalısınız. Bu şekilde, covid-19 aşısının tüm faydalarını aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Covid-19 hakkında temel bilgiler

  • COVID-19‘u aldıktan sonra vücudunuzun nasıl tepki vereceği tamamen kişiselleştirilmiştir. Bazılarında hiçbir belirti görülmezken, diğerlerinin daha önemli yan etkileri olabilir.
  • Nasıl hissettiğinizi izleyin ve aşıyı aldıktan sonra normal egzersizinizin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini veya dinlenme gününün uygun olup olmadığını değerlendirin.
  • Özellikle halka açık yerlerde çalışırken uygun güvenlik önlemlerini almaya devam edin. Aşı olmanız, çevrenizdekilerin de olduğu anlamına gelmez.

COVID-19 Aşısını Aldıktan Sonra Egzersiz Yapabilir misiniz?

Evet, yapabilirsin, ama öyle hissetmeyebilirsin. Şu anda CDC tarafından aşılama sonrası uygunluk protokolleri ile ilgili belirli bir yönerge bulunmamakla birlikte, bireylerin sağduyu kullanmaları ve aşıyı aldıktan sonraki saatler ve günlerde vücutlarının nasıl hissettiğini değerlendirmeleri çok önemlidir.

Aşıyı alan ve yapılandırılmış bir egzersiz rejimini aktif olarak izleyen beş kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanı ile konuştuktan sonra, her biri aldıkları aşıya farklı bir tepki gösterdi. Bu, sakatlanmayı önlemenizi ve bağışıklık sisteminizin normale dönmesi için gereken süreyi tanımanızı sağlamak için doğrudan aşılamadan sonra egzersizlerinizi değiştirmek söz konusu olduğunda kişiselleştirilmiş protokollerin önemini vurgular.

Aşı Egzersizlerinizi Nasıl Etkiler?

TÜrkiye Cumhuriyeti‘nde şu anda mevcut olan iki ana aşıya ve bunların bireylerin egzersizlerini nasıl etkilediğine daha yakından bakalım .

Pfizer Aşısını Alanların Raporları

COVID-19 Aşısını Aldıktan Sonra Egzersiz Yapılabilir mi? 2

Pfizer aşısı‘nın her iki dozunu da aldı ve her dozdan sonra çok farklı reaksiyonlar gösterdi. İlk dozla o gün aynı egzersiz rejimine devam edebildiğini, ikinci dozda ise aşırı derecede yorgun olduğunu ve iki tam gün egzersiz yapamadığını belirtti.

Pfizer aşısının ilk dozunda çok hafif semptomları olduğunu söyledi. Bununla birlikte, ikinci dozla semptomlar daha güçlüydü, sadece yorgunluk ve kol ağrısı değil, aynı zamanda baş ağrısı da dahil. İki gün boyunca egzersiz yapmaktan kaçındı ve bu dinlenme günlerinden sonra normal aktivitesine dönmenin iyi olduğunu hissetti .

Pfizer aşısının ikinci dozuyla daha fazla yorgunluk ve kas ağrısı yaşayan hasta ilkini aldıktan sonra planlı bir dinlenme günü geçirmesini gerektiren daha önemli kas ağrısı yaşadı. aşının dozu. İkinci dozla bir miktar kas ağrısı hissettiğini fark ederken, diğerlerinin yaşadığı aşırı yorgunluğu yaşamadı ve o gün kuvvet antrenmanı devresine devam edebildi.

Çin Aşısı Alanların Raporları

COVID-19 Aşısını Aldıktan Sonra Egzersiz Yapılabilir mi? 3

Çin Sinovac Aşısı aşısının ilk dozunu aldı ve aşılamadan sonra enjeksiyon bölgesinden sonra çok hafif kas ağrısı bildirdi, ancak gerçek bir yorgunluk olmadı. Henüz ikinci dozu almamış olmasına rağmen, yakın aile üyelerinden ikinci dozdan sonra üç güne kadar yorgun olduklarını duymuştur. Bu haftanın ilerleyen saatlerinde ikinci dozu için vites yükseltirken, istediği hareketi yine de yapabildiğinden emin olmak için antrenmanlarını önden yüklüyor.

Çin aşısının her iki dozunu da pek çok semptom yaşamadan aldı. İlki ile, o gün kuvvet antrenmanı rejimini engellemeyen hafif ağrılı bir kol olduğunu bildirdi. İkinci dozda yorgunluk nedeniyle bir gün dinlenmek zorunda olduğunu not etti, ancak semptomlarının şiddetli olduğunu hiç hissetmedi.

Aşılama Sonrası Hangi Güvenlik Önlemlerini Uygulamalısınız?

Unutulmamalıdır ki, sadece aşı olmanız, etrafınızda çalışan herkesin de olduğu anlamına gelmez. Halka açık bir yerde çalışıyorsanız, aşıyı almadan önce uyguladığınız görgü kurallarına uymanız tavsiye edilir – bu, maske veya yüz maskesi takmak, güvenli sosyal mesafe uygulamak ve kullanımdan sonra dezenfekte ekipmanı anlamına gelir .

Pandemi başladığından beri evde çalışırken kendilerini en güvende hissettiklerini ve bunu yapmak için ekipmana yatırım yaptıklarını söylese de, spor kulübünde, bir üyenin aşılanmış olup olmadığına bakılmaksızın aynı protokollerin yürürlükte kaldığını belirtiyor. ya da değil.

Stüdyomuz dış mekana taşındı ve tüm istasyonlar altı fit aralıklı. Üyelerin sıcaklıklarını kontrol ettikten sonra kendi belirlenmiş antrenman alanlarına girerken bir maske takmaları gerekiyor, ardından antrenmanları sırasında maskeyi çıkarmalarına izin veriliyor.” dedim. “Tüm istasyonlar kullanımdan sonra sterilize edildi ve bunu yapmak için bolca zaman sağlamak için sınıflar arasında daha uzun süreler uzatıldı.”

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz