Cumartesi, Ekim 16, 2021

Çocuklar için KİTAP LİSTESİ

- Advertisement -

çocuklar için uygun olan bir miktar kitap önereceğimi söylemiştim. aklımda olan her kitabı listeye eklemem pek mümkün olmasa da ben şöyle göz gezdirip eksik ve karma bir liste oluşturmaya niyetlendim. umarım bir işe yarar.

listeyi başlatmadan önce “çocuklara uygunluk” kriterinin ‘bence’ niteliğiyle saptanmış olduğunu belirteyim.

• anna obiols – van gogh, arkadaşım vincent

bu kitap küçük kız paula ağzından van gogh ile birlikte vakit geçiriyormuş gibi ünlü van gogh tablolarından oluşan sahnelerin önünde resmedilerek anlatılan hem görsel hem de oldukça bilgi içeren bir kitap.

•sylvie baussier – soru ve cevaplarla leonardo da vinci

bu kitap her yaştan insan için nefis şeyler içeren tam bir görsel şölen. da vinci’nin tüm meziyetleri, hayatı ve icatları, roger bacon’un ondaki etkisi ve resimleriyle büyüleyici bir çocuk kitabı.

ayrıca tam bu kısımda sizlere çok etkileneceğiz bir konu başlığı bırakmak istiyorum; “mesenler” bu koruyucular hakkında derin araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

• büyük insanların hikayeleri serisi;

1. anita ganeri – gandi’nin gözlüğü
2. gerry bailey, karen foster – mozart’ın peruğu
3. leonardo’nun paleti
4. galileo’nun teleskobu

bu seride yer alan dört kitap tüm dünyanın hayranlığını kazanmış ve geçmiş zamana rağmen bugün etkileri asla eskimemiş insanları; digby ve hester isimli iki kardeşin rummage’ın bit pazarında açtığı tezgahta buldukları gözlük, peruk, palet ve teleskoptan yola çıkarak muhteşem bir dille anlatıyor. anlatmakla kalmıyor bir de harika çizimlerle destekliyor. tam bir koleksiyon serisi, mutlaka edininiz.

• amber stewart, layn marlow – sevgili battaniyem

yukarıda bahsettiğim kitapların aksine daha minimal etkili bir hikaye kitabı. alışkanlıklar ve büyümek üzerine örnekleri bir tavşan ailesi üzerinden ve mükemmel kesitlerle görsel olarak aşılıyor.

• burnett – sara’nın öyküsü

bu kitabı okuyalı yıllar olmasına rağmen, benim 12 yaşındaki sara’dan öğrendiğim şeyler bana ışık olmaya bir ömür devam ediyor, edecek.

• patti simith – hayalperestler

• jeannette walls – atlar kadar özgür

• cesare pavese – güzel yaz

• paulo coelho – zahir

• jehan barbur – çatıdaki çimenler ‘sen’e yazılar.

• hüsnü arkan – ölü kelebeklerin dansı

son dört kitap hakkında yapabileceğim kısa bir açıklamam olmadığı için öylece bıraktım zira her biri hakkında söyleyeceğim çok uzun şeyler var.

bu bir okuma listesi değildir. en sevdiğim kitaplar listesi hiç değildir. bu sinem’in yeğeni için ‘bence almalısın ve ona şimdiden okumalısın’ önerisi altında yapabileceğim ve kitaplığımda olmasından memnun olduğum kitapların çok azının listesidir.

yoksa, ben sevdiğim kitaplar listesi yapmayı hiç beceremem. o kadar çok kitap kategorisi varken ben nasıl kısa bir liste hazırlayıp sizleri sınırlandırayım ki?

bu listede hepimizin okumayı çok sevdiği; şeker portakalı, küçük kara balık, küçük prens, çavdar tarlasında çocuklar bla bla tarzı kitaplar neden yok? çünkü o kitaplar zaten hepimizde vardır. ondan dolayı ben daha farklı bir yönü işaret etmek için karma ve hafif bir öneri listesi yaptım. buralarda alıntıları dolaşan hiçbir ismi de önerme gereği duymuyorum zaten onları da okudunuz ve hepsine hakimsiniz. son olarak umarım kendimi doğru ifade edebilmişimdir, teşekkürler!

hatırlatma: bu kitapları her yaş okuyabilir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz