Pazar, Eylül 26, 2021

Çocuklar için En İyi 19 Oyun aktiviteleri

- Advertisement -

Çocuklarımız için yeterli açık hava aktiviteleri ve egzersiz yapmak günümüzün teknolojik gelişmeleri ile bir zorluk haline gelmiştir; çocuklar dışarıda oynamaktan çok telefonlarında ve video oyunları oynamayı tercih ediyorlar. Çeşitli eğlenceli oyun alanları aktiviteleri ve oyunları çocuklarınızla birlikte dışarıda oynarken geçirdikleri zamanı artırabilirsiniz. Bu yazıda, çok küçük çocuklar için basit oyunlarla başlayan ve daha büyük çocuklar için daha zorlu oyunlara ilerleyen bir oyun alanı koleksiyonumuz var . Açıkladığımız oyun alanı aktiviteleri için bazı ek malzemeler gerekir ve genellikle daha fazla adım ve yönlendirme vardır. Ayrıca neredeyse hiçbir yön ve ek malzeme gerektirmeyenlerin bir oyun oyun listemiz var.

Oyun alanı oyunları ve etkinlikleri aşağıdakiler dahil birçok avantaj sağlar:

 1. Zihinsel, fiziksel ve sosyal uyarılma
 2. Paylaşma, arkadaş edinme ve ekip çalışması
 3. Sayma, disiplin ve organizasyon dahil beceriler
 4. Daha iyi sağlık ve sağlıklı yaşam
 5. Dayanıklılık, güç ve denge oluşturma
 6. Akranlarla sosyalleşme
 7. Ruh halinin iyileştirilmesi
 8. Artan güven

Çocuk Oyun Parkları

Oyun alanları, özellikle bir grup çocuk oyun oynamak için bir araya geldiğinde egzersiz ve eğlence sağlar. Çocukların yeterli yetişkin gözetiminde olduğundan ve yaşa uygun etkinliklerde bulunduğundan emin olun. Yetişkinler, tüm çocukların oyun alanı ekipmanı ve kurallarına aşina olduğunu varsaymamalıdır; bazı çocuklara oyun alanı ekipmanlarını nasıl güvenle kullanacakları öğretilmelidir. Çocuklarınız oynamaya başlamadan önce, güvenliği garanti etmek için birkaç oyun kuralını kapsamak iyi bir fikirdir.

 • Aşırı agresif oyunlardan kaçının.
 • Etiket oyunlarında başka bir oyuncuyu nazikçe etiketleyin.
 • Ayakkabıları açık tut.
 • Gevşek kıyafetleri çıkarın ve ayakkabı bağlarının güvenli bir şekilde bağlandığından emin olun.

Etiket

Geleneksel bir oyun alanı oyunu, bu eski favori muhtemelen oynamak için en basit oyun oyunudur. Bir oyuncu diğer oyuncuların peşinde koşar. Oyunculara etiketlemenin hafif bir dokunuş olması gerektiğini söyleyin. Bunların arasında birkaç eğlenceli etiket sürümü vardır:

 • Dondurma Etiketi
  Bir oyuncu “it” ile etiketlendiğinde, bacakları birbirinden ayrı olarak yerinde dondurulmalıdır. Bacakları arasında sürünen başka bir oyuncu tarafından donabilirler. Etiketin bu sürümü, büyük bir grup çocukla uzun sürebilir .
 • Kabarcık Etiketi
  Birisi “it” ile etiketlendiğinde, bir damla oluşturmak için elleri birbirine bağlamalıdır. Dışarıdaki bu oyuncular ücretsiz olarak diğer oyuncuları etiketlemişti. Lekeden kurtulan son koşucu kazanır.
 • Zombie Tag
  “It”, etiketlemesi diğer oyuncuları zombilere dönüştüren bir zombi. Oyuncular inlemek ve karıştırmak için vardır. Zombi olmayan son kişi kazanır.
 • Gökkuşağı Etiketi
  “O” olan oyuncu diğer oyuncuları izler ve bir veya daha fazla oyuncunun kıyafetlerinde bir renk söyler. Bu rengi giyen oyuncular oyun alanı boyunca bir başlangıç ​​noktasından koşar ve etiketlenmekten kaçınırlar.

Anne+++?

Bu oyun çok küçük çocuklar için tasarlansa da, her yaştan oyuncu “Anne Ben miyim?” Oyunuyla eğlenir. Anne olmak için bir oyuncu seçin ve diğer oyunculara yol tarifleri verin. Anne oyun alanının bir ucunda diğer oyunculardan uzağa bakar. Çocuklar Anneden her soruya “Anne, ben miyim?” Eğer Anne evet yanıtı verirse, oyuncu Anne’ye doğru istenen hareketi yapmaya başlar. Annem hayır derse, “Hayır olamaz, ama _________” diyerek bir öneri yapar. İlk önce Anne’ye ulaşan çocuk Anne olacak olan bir sonraki oyuncu olur. Annenin sırtına döndüğünden, kimin yaklaştığını ya da kimin soruyu sorduğunu bilmiyor. 

Bu oyun için iyi çalışan bazı hareketler:

 • ____ saniye ördek yürüyüşü
 • Bir kurbağa gibi atlayın ____ kez
 • ____ makas adımı atın
 • ____ atlama jakı adımları
 • İleri (geri) ____ adım atlayın.
 • ____ saniye koş
 • ____ bebek adımı atın (çok sayıda)
 • ____ dev adım atın (az sayıda)

Ördek, Ördek, Kaz

Tüm çocukları bir daireye oturtun veya ayakta durun. Bir çocuk “o” dur ve diğer oyuncuların kafalarını “ördek” ya da “kaz” diyerek okşamaya yapar. Eğer bir oyuncuya dokunup “kaz” diye bağırırlarsa, oyuncu onu takip eder. Amaç, kazın bulunduğu yere ulaşmak ve yakalanmadan önce onu çalmaktır.

Kırmızı Korsan

Büyük bir grup çocuk için eğlenceli, aktif bir oyun olan Red Rover, bir grup çocuğu iki eşit takıma bölerek başlar. Takımlar el ele tutuşarak karşı karşıya gelir. Takımlar sırayla diğer takımdaki bir oyuncunun adını söyleyerek “Red rover, red rover, _________ üzerinden gönder” derler. Adı denilen çocuk, karşı takımın çizgisini kırmaya çalışır. Eğer başarılı olurlarsa, yanlarında bir oyuncu seçip kendi takımlarına koşarlar. Eğer kırılmazlarsa, rakip takıma katılırlar. Oyun bir takımda sadece bir oyuncu kaldığında sona erer.

Red Rover oynamak için ipuçları:

 • Kim ismini arıyorsa, daha küçük ve daha zayıf olan ve çizgiyi kıramayabilecek bir oyuncu seçmelidir.
 • Hat boyunca koşmaya çalışan oyuncu, en zayıf yeri kırmaya çalışmalıdır.
 • Bu oyun çok aktif ve fiziksel olduğu için yetişkin gözetimi önerilir.

Tavuklar ve Civcivler

Yaklaşık yirmi beş ila otuz beş feet arayla iki güvenli nokta belirleyin. İki güvenli nokta arasındaki alanı dolaşmak için bir tavuk seçin. Tüm oyuncular – civcivler – güvenli bir noktada başlar ve tavuk civcivlerini aradığında diğerine koşarlar. Tavuk, bir sonraki turda civcivleri kovalamak için merkezdeki tavuğa katılan civcivlerini etiketlemeye çalışır. Son kalan piliç bir sonraki oyunun tavuğu olur.

Oyun Alanı Faaliyetleri

Oyun alanı etkinlikleri ek materyaller gerektirir ve sıklıkla daha fazla adım, yön ve hatta belirlenmiş kurallara sahiptir. Ayrıca, listelediğimiz oyun alanlarının çoğu büyük çocuk gruplarıyla en iyi şekilde çalışır.

çapalamak

Bu oyun için küçük – orta boy yumuşak bir top gerekir. Çocukları numaralandırın ve hepsinin bir grupta birlikte durmasını sağlayın. Bir çocuk “o” dur, bir sayı söyler ve topu grubun üzerindeki havaya fırlatır. Numarası denilen oyuncu “Spud!” Diye bağırıyor. ve topu tutuyor. Diğer herkes donuyor. Topa sahip olan oyuncu başka bir oyuncuya doğru dört adım atar ve topu o oyuncuya atar. Eğer kaçırırlarsa veya oyuncu vurulmak yerine topu yakalarsa, atıcı “S.” alır. Eğer atıcı diğer oyuna vurmayı başarırsa, isabet alan oyuncu “S” alır. Her iki durumda da, vurmaya çalışan oyuncu bir sonraki atıcı olur. Oyun devam ediyor ve SPUD’u söyleyen herkes (dört kez vuruldukları, topu özledikleri veya yakaladıkları için) oyun dışında. Eğer “it”, kimsenin yanlışlıkla sahip olmadığı bir sayı söylerse, tüm oyuncular topa koşar ve ona dokunur. Topa temas eden son oyuncu bir mektup alır. Kazanan, bu eğlenceli oyunda en uzun süren oyuncu.

Seksek

Beton zemin üzerine tebeşirle kareler çizerek oyunun rotasını oluşturun. 1, 2 ve 3 numaralı üç dikey kare ile başlayın. Ardından iki yatay kare çizin ve 4 ve 5 olarak numaralandırın. 1 dikey kare (6), iki yatay kare (7 ve 8) ve dikey bir kare (9) ile devam edin . Biraz daha büyük bir kare ile bitirin ve “10” olarak numaralandırın.

Her oyuncu, ilk kareye inmek için küçük bir nesneyi (bu yazar bir çakıl taşı kullandı) fırlatır. Atış meydanın dışına çıkarsa veya sınıra dokunursa, oyun sıradaki bir sonraki kişiye geçer. Amaç parkurdan atlamak, bir ayağını dikey karelere atlamak ve iki ayağını yatay karelere atlamaktır. Bir oyuncu atlamayı kaçırırsa veya sınıra atlarsa, sırayla kaybeder. Parkurda her atlayışınızda işaretçinizi bir sonraki numaralı kareye taşırsınız. Onuncu kare geri dönmek için döndüğünüz yerdir. Dönüş yolunda oyuncu işaretleyiciyi, işaretleyicinin bulunduğu kareden hemen önceki karede durdurarak alır. İşaretleyici alındıktan sonra, oyuncu o karenin üzerinden atlar ve başladığı yere geri döner. İşaretçiyi sırayla bir sonraki oyuncuya teslim ederler.

Dev Mermerler

Farklı boyutlarda birçok oyun topu toplayarak başlayın (futbol, ​​voleybol, tenis, vb.) Oyun alanı tebeşiriyle bir daire çizin veya tüm topları biraz yayılmış tutacak kadar büyük bir daireye yerleştirilmiş bir ip kullanın. Oyuncular çemberden on metre uzakta durur ve basketbol gibi daha ağır bir topu daireye yuvarlar ve çemberin dışından olabildiğince fazla topu vurur. Daire boşken en çok topa sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

Bayrağı Ele Geçirme

Bayrak Yakalama oyunu için iki takıma ayrılmış en az on oyuncuya ihtiyacınız var. Her takımın özgürce hareket edebileceği bir bölgesi vardır. Ayrıca bir bayrağı (veya başka bir nesne türü) vardır. Oyunun amacı diğer takımın bayrağını yakalamak ve etiketlenmeden takımınızın topraklarına götürmektir. Birisi etiketlenirse, bir kaya veya büyük bir ağaç gibi belirlenmiş bir nokta olan “hapse” gider. Hapisteki bir oyuncunun hapse her zaman dokunması gerekir. Bir oyuncu kendilerine dokunan kendi takım üyelerinden biri tarafından hapisten çıkarılabilir.

Dört Kare

Zeminde veya kaldırımda dört, beş metrelik karelere bölünmüş büyük bir kare işaretleyin. Kareleri 1’den 4’e kadar saat yönünde numaralandırın. Oyun, kare 4’teki oyuncu, bir sonraki meydandaki (# 1) oyuncuya bir lastik oyun topuna çarptığında başlar; sıçrama. Oyun saat yönünde devam eder. Bir oyuncu topu kaçırırsa, yanlış bir şekilde servis yaparsa veya top bir karede birden fazla kez sıçrarsa, o oyuncu dışarıdadır ve oynamayı bekleyen başka bir çocuk onun yerini alır. Kalan oyuncular bir kareye çıkar. Amaç, topu kaçırmadan veya oyundan birini alan bir hata yapmadan dört numaralı kareye ulaşmaktır.

Halat

Grubunuzu iki eşit ekibe ayırın. Boyut ve güç bakımından nispeten eşit hale getirmeye çalışın. Her takım uzun bir ipin ucunu alır. Ortada iki takım arasında yere bir işaret koyun. Oyunun amacı diğer takımı ortadaki işaretleyiciyi aşmaktır. Bunu yapmayı başaran takım oyunu kazanır.

Oyun Alanı Oyun Listesi+

Bazen, ek ekipman gerektirmeyen, her yaşta oynanabilen ve çok az yön alan hızlı ve kolay bir oyun alanına ihtiyaç vardır. Oyun oyunları listemizde herkesin keyif alacağı kolay ve eğlenceli oyunlar bulunmaktadır.

Saklambaç

Tüm çocuklar, arayan 20’ye kadar sayılırken saklanır. Daha sonra arayan, diğer tüm oyuncuları üsse geri dönmeden önce yakalamaya çalışır ve yakalanmadan güvenlik sağlar.

Kırmızı Işık, Yeşil Işık

Oyuncular oyun alanının bir tarafında sıralanırken, bir tanesi de “Kırmızı ışık!” Diye seslenen “arayan” dır. veya Yeşil ışık! ” Oyuncular bitiş çizgisine doğru koşarken “Kırmızı ışık mı?” “Yeşil ışık” çağrıldığında hareket eder ve hareket eder. Olmaması gereken zamanlarda hareket eden herkes dışarıdadır.

Sıçrama Kurbağa

İki veya üç kişilik takımlar oluşturun. Takımlar ellerine ve dizlerine binerek yarışırlar ve bir alanın sonuna kadar birbirlerini kurbağalayarak sıçrarlar.

Simon diyor

Bir oyuncu Simon ve komutları verir, onları bir ayağa atlamak, oturmak, sürünmek, vb. Gibi “Simon derler” şeklinde hazırlar. Simon’un söylediklerini yapmayan herkes dışarıdadır. Simon bazen “Simon diyor” demeden emir verir. Bu komutlardan birine uyan herkes dışarıdadır.

Sarmaşık

Tüm grup bacakları ayrı ve gözleri kapalı bir şekilde uzun bir sırada duruyor. Çizginin sonundaki kişi, diğer oyuncuların bacaklarına dokunmadan sürünmelidir. Bunu yaptıktan sonra çizginin önünde kalırlar. Başka bir oyuncuya dokunan herkes dışarıda. Kazanan son kalan oyuncu.

Yükselmek!

Tüm oyuncular bacakları çapraz ve kolları birbirlerinin omuzları etrafında bir daire içinde otururlar. Birisi “Git!” Diye bağırdığında. herkes birbirini bırakmadan birlikte ayağa kalkmaya çalışır.

Yılan Derisi

Tüm oyuncular bacakları birbirleriyle aynı hizadadır. Her oyuncu sağ elini bacaklarının arasından geçirir ve arkasındaki kişinin sol elini tutar. Sıradaki son kişi, önlerindeki kişilerin bacaklarından sürünmeye başlar ve herkes izin vermeden onu takip eder. Amaç, son kişi gezinirken herkesin bir sırada durmasını sağlamaktır. Grup büyüdükçe, bu oyun daha eğlenceli!

Caterpillar’ı yakalayın

Oyuncular bir tırtıl oluşturan önündeki kişinin belini tutarak sıraya girer. Hattaki ilk oyuncu serbestçe çeker ve diğer oyuncular oyuncunun bunu yapmasını durdurmaya çalışırken tırtılın arkasına koşmaya ve etiketlemeye çalışır.

İster büyük bir grup için bir oyun alanı seçin, ister ekipman ve kurallarla daha karmaşık bir oyun alanı etkinliği seçin, bu makaledeki oyunlardan birini oynadığınızda zamanın uçtuğunu göreceksiniz. Hem çocuklar hem de yetişkinler için denenmiş ve gerçek oyun alanı favorilerini ve bazı yeni oyunları da dahil ettik. Oyunların çoğu ekip çalışması, strateji ve çok fazla enerji gerektirir. Ve elbette, hızlı ve kolay oyun oyunları listemiz var. Hangi oyunu seçerseniz seçin, oynayın ve eğlenin!

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz