Cumartesi, Eylül 25, 2021

Neden Chromebook’ta Linux Öğrenmelisiniz?

- Advertisement -

Chromebook yeni bir akıllı telefon türüdür, ancak bir akıllı telefondan çok daha fazlasıdır – bir Chrome OS dizüstü bilgisayar gibi çalışır. Standart bir dizüstü bilgisayarın tüm özelliklerine sahiptir, ancak Linux tabanlı bir işletim sistemi çalıştırır. Bu cihaz ve diğer birçok Linux tabanlı dizüstü bilgisayar arasındaki en büyük fark, Chromebook‘un Windows yazılımını yüklememesidir. Bunun yerine, Chrome OS deneyimini sağlamak için Linux işletim sisteminin kendi özelleştirilmiş sürümünü kullanır. Windows bilgisayarda bulabileceğiniz uygulamaların çoğunu kullanabilirsiniz ve dizüstü bilgisayarınızda Windows çalışıyor olsa bile programların çoğu çalışır.

Chromebook, Chrome işletim sistemiyle önceden yüklenmiş olarak gelir, bu da cihazı aldığınızda uygulamaların çoğunun zaten kullanıma hazır olduğu anlamına gelir. Chromebook ve diğer birçok benzer Linux tabanlı dizüstü bilgisayar arasındaki en büyük fark, herhangi bir kullanıcı arayüzüne sahip olmamasıdır. Bunun yerine, tüm ekran gayrimenkulleri Chrome menüsüne adanmıştır ve dikkat dağıtıcı simgeler veya menüler olmadan size sorunsuz bir deneyim sunar. Chromebook, bir web tarayıcısına sahip olan ve yerleşik bir e-posta istemcisi içeren Chrome tarayıcısı adı verilen özel bir Chrome motorunda çalışır. Bu, Gmail, Google Haritalar ve kullanmak isteyebileceğiniz diğer Google uygulamalarına erişebileceğiniz anlamına gelir.

Chrome OS‘in en son sürümünü indirip yüklemek için Chrome Web Mağazası‘nı kullanabilirsiniz. Chromebook‘un görüntüsünü indirmeniz ve ardından cihazınızla birlikte gelen yükleyici CD‘sini kullanarak veya Chrome uygulamasını Chrome web mağazası üzerinden yükleyerek yüklemeniz istenecektir. Diğer birçok Linux sistemi gibi, Chrome uygulamasını bir terminal konsolundan yükleyebilirsiniz. Alternatif olarak, Linux sistem görüntüsünü indirip yükleyebilir ve ardından chrome tarayıcısını tarayıcı kontrol panelinden yükleyebilirsiniz. Chromebook‘unuzu internete bağladığınızda otomatik olarak kullanıma hazırdır. Web‘de gezinebilmek, uygulamalarınızı güncelleyebilmek ve chromebook’unuzdan sosyal ağlarda oturum açabilmek için internete bağlı tutabilirsiniz.

Neden Chromebook'ta Linux Öğrenmelisiniz? 1

Kurulumu Kolay

Yukarıda bahsedildiği gibi, Chrome OS temel olarak Linux‘u kullanır, ancak temeldeki sistem, sıradan bir kullanıcının asla gerçeği ortaya çıkaramayacağı noktaya kadar iyi gizlenmiştir. Google, Chromebook‘unuzda geliştirici modu gerektiren Crouton adlı bağımsız bir projede bir kelime oyunu olan Crostini adlı kapsayıcılı bir Linux kurulumu oluşturdu .

Buna karşılık, Crostini‘nin kurulumu ve kullanımı çok kolaydır. Ayarlar menüsünde sadece birkaç tıklama ve emrinizde bir Debian kurulumuna sahipsiniz.

GUI Uygulamaları WSL’den Farklı Çalışır

Linux için Windows Alt Sistemi, daha iyi geliştirici araçları sunan benzer bir proje olsa da, yine de yalnızca komut satırıdır. WSL‘deki GUI uygulamaları, gelecekte belirli bir zamanda vaat edilen kararlı Windows sürümünün kullanılabilirliği ile Insider derlemesinde mevcuttur.
Hem komut satırı hem de grafik uygulamalar bir Chromebook‘ta kutudan çıkar çıkmaz çalışır. Chrome OS, X11 ve Wayland pencere sistemlerini destekleyen Sommelier oluşturucusunu içerir. Varsayılan olarak, cihazınızda grafik hızlandırmanın etkin olduğunu göremezsiniz, ancak editörler, IDE‘ler ve hatta basit oyunlar gibi şeyleri verimli bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Güvenli ve Güvenli

Chrome OS‘de Linux yüklüyken, geliştirme ortamı bir kapsayıcı içinde çalıştığı için ana sistemden farklıdır. Bu, Linux kurulumunda yapılan herhangi bir değişikliğin sistemin yalnızca o bölümünü etkileyeceği anlamına gelir. İşte nasıl çalıştığını açıklayan resmi bir Google konuşması:

Linux sistemiyle çalışırken, Chromebook‘unuzu asla yanlışlıkla kullanılamaz hale getirmezsiniz. Linux kurulumuna kötü bir şey olursa, onu yeniden kurun ve yedekleri kullanarak sistemi geri yükleyin. Bu sadece birkaç tıklama meselesi ve bulunduğunuz yere geri dönebilirsiniz. Ayrıca Chromebook‘unuza yapılan fidye yazılımı saldırıları gibi şeylerden de güvendesiniz.

Bugün Linux’a Başlayın

Belki de her zaman kodlamayı öğrenmek istediniz. Belki BT‘de bir kariyer istersiniz. Ya da belki sadece merak ediyorsunuz. Sebep ne olursa olsun, bir Chromebook‘ta Linux‘u kullanmaya başlamak yalnızca birkaç tıklama alır. Neden beklemek? Bilgisayar bilimi ve işletim sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmenin harika bir yolu.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz