Salı, Eylül 28, 2021

Chrome’da profiller nasıl kullanılır?

- Advertisement -

Google Chrome’da Profiller, kendi alanlarına iş ve kişisel göz atma olanağı sizler için sağlayabilir. Google Chrome ile, evde çalışırken işinizle kişisel göz atmanızı ayrı tutmak veya evinizdeki diğer kişilere kendi alanlarını vermek için profilleri kullanabilirsiniz.

Windows ve macOS size, birden fazla kişinin bir bilgisayarı paylaşabilmesi ve tüm kişisel dosyalarını ve ayarlarını ayrı tutabilmesi için kullanıcı hesapları oluşturma seçeneği sunar. Ayrıca iş ve kişisel şeyleri kendi alanlarına vermek için de kullanılabilirler. Ve bu, işletim sistemlerine özgü bir fikir değil.

Chrome‘u web tarayıcınız olarak kullanıyorsanız, profillerden yararlanabilir ve aynı şekilde kullanabilirsiniz. Profil oluşturma seçeneği Chrome‘da (ve bu konudaki diğer tarayıcılarda ) bir süredir mevcuttu, ancak Google kısa süre önce özelliği eskisinden daha kullanışlı hale getirmek için yeniledi. Dolayısıyla, profilleri denediniz ve eksik bulmuş olsanız da, ya da bu sizin için tamamen yeni bir fikir olsa da, kendinizi ve diğer ailenizi bir profil haline getirmenin daha iyi bir zamanı olmamıştır, böylece birbirinize müdahale etmeden tarayıcıyı kişiselleştirebilirsiniz.

Chrome'da profiller nasıl kullanılır? 1

Bu eğiticide Windows için Chrome‘u kullanacağız, ancak aynı seçenekler macOS ve Linux için Chrome‘da da mevcut ve aynı şekilde çalışıyor.

Hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun, en son Chrome sürümünün yüklü olduğundan emin olarak başlayın – tarayıcı penceresinin sağ üst tarafındaki ayarlar menüsünü açın ve güncellemeleri kontrol etmek için Yardım > Google Chrome Hakkında‘yı seçin .

Profilinizi bulun

Bir Chrome kullanıcısı olarak, zaten ayarlanmış bir profiliniz vardır – tarayıcıyı her kullandığınızda bunu kullanıyorsunuz. Chrome‘u birden fazla cihazda kullanıyorsanız, bu profil şifreler ve yer imleri gibi verileri senkronize etmek için kullanılır. Chrome‘un sağ üst tarafında profil resminizi küçük bir daire içinde görmelisiniz. Bunu tıklayın ve ardından görüntülenen menüde dişli simgesini tıklayın.

Yeni bir kullanıcı ekleyin

Şimdi görüntülenen pencerede, profil resminizin daha büyük bir versiyonunu görmelisiniz, bu da bunun aktif profil olduğunu ve muhtemelen bu aşamadaki tek profil olduğunu gösterir. Bir aile üyesi veya bilgisayarınızı paylaşan başka bir kişi için başka bir profil oluşturmak üzere Kişi Ekle düğmesini tıklayın.

Ayarları yapın

Yeni profili kullanacak kişinin adını girerek başlayın (veya kendiniz için ikincil bir profil oluşturuyorsanız anlamlı bir ad girin) ve bir avatar seçin. Devam etmek için Ekle düğmesine tıklayın .

Profili yapılandırın

Şimdi profili kullanacak kişiye teslim etme zamanı. Zaten bir Chrome kullanıcısıysa veya bir Google hesabına sahipse, mevcut tüm ayarlarını yeni oluşturduğunuz profile aktarmak için bu oturumda oturum açabilirler – yalnızca Zaten Chrome kullanıcısı mısınız? Etiketli bağlantıyı tıklamanız yeterlidir. Oturum açın ve ardından ekrandaki talimatları izleyin. İş ile kişisel göz atmayı ayrı tutmak için kendiniz için ikinci bir profil yapılandırıyorsanız, bunu kendiniz tamamlayabilirsiniz.

Eşitlemeyi etkinleştirin

Profillerden en iyi şekilde yararlanmak için, kurduğunuz herhangi bir profil için senkronizasyonu etkinleştirmelisiniz. Bu, yer imlerinin, parolanın, göz atma geçmişinin ve uzantıların tümünün, bir profil kullanıcısının oturum açtığı herhangi bir bilgisayar arasında senkronize edildiği anlamına gelir. Bu, örneğin işle ilgili web içeriğine kolayca erişebilmek için profiller oluşturuyorsanız kullanışlıdır. Evet, istendiğinde ben varım’ı tıklamanız yeterlidir.

Profiller arasında geçiş yapın

Profiller arasında geçiş yapmak inanılmaz derecede basit. En az bir başka profil oluşturduktan sonra, profil resminize tıklayıp menünün Diğer Kişiler bölümünden bir seçim yapabilirsiniz – sadece bir profili tıklayın ve o hesapta otomatik olarak oturum açmış yeni bir tarayıcı penceresi görünecektir.

Bir misafir profili oluşturun

Chrome profillerinin başka bir kullanımı da vardır. Birinin, kendisi için özel bir profil oluşturma zahmetine girmeden web‘de gezinmek için bilgisayarınızı kullanmasına izin vermek istiyorsanız. Kendi profilinizi karıştırmalarını önlemek için bir misafir profilini kullanmalarına izin verebilirsiniz. Bu, yapılandırma gerektirmez; profil resminize tıklamanız ve ardından menüden Misafir‘i seçmeniz yeterlidir .

Profil değiştirme seçeneklerini bulun

Doğrudan bir profile atlamak için profil resminize tıklamanın yanı sıra, profil değiştirme seçeneklerine erişmek için bu menüdeki dişli simgesini de tıklayabilirsiniz. Bu, daha önce yeni profiller oluştururken gördüğünüz ekranın aynısıdır.

Çıkış profilleri

İster bir misafir profili, bir iş / ev profili kullanıyor olun, ister birisinin kendisi için oluşturduğunuz kendi profilinde oturum açmasına izin vermiş olun, o profil için Chrome penceresini kapatmanız o profilden çıkacaktır. Chrome‘u her başlattığınızda, varsayılan olarak yalnızca profiliniz yüklenir, böylece kişisel ayarlarınız her zaman anında kullanılabilir olur.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz