in

Bootloader Nedir? Bir Bootloader Nasıl Çalışır?

Bootloader Nedir? Bir Bootloader Nasıl Çalışır? 7

Bootloader Nedir?, Bir önyükleyici, işletim sistemleri için çok önemlidir. Yine de, çoğu zaman bilgisayarların temel bir bileşeni olarak göz ardı edilmektedir. Mikrodenetleyici bootloader nedir? Bunun nedeni, arka planda rolünü oynaması ve doğru işletim sisteminin etkinleştirilmesine yardımcı olmasıdır. Cihazlarımızdaki çoğu işlemci kartında önceden yüklenmiş programlar bulunur. Bu Arduino bootloader nedir programlar önyükleyiciler olarak bilinir.

Bootloader kilidi neden açılır, Bu makale bir önyükleyicinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklamaktadır. Bir önyükleyicinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenmekle ilgileniyorsanız, bu makale tam size göre.

Bootloader nedir

Bootloader nasıl açılır, Açıldığında, bilgisayarın net bir durumu vardır. Bu, Bootloader Kilidi Nedir belleğinde hiçbir program olmadığı ve bileşenlerine erişilemediği anlamına gelir.

Bir Bootloader Nasıl Açılır önyükleyici, belleğe program eklemek ve bileşenlere erişim sağlamak için işletim sistemini veya çalışma zamanı ortamını yüklemeye yardımcı olur. Başlatma sürecini çalıştırmak, donanımı başlatmak ve işletim sistemini başlatan çekirdeğe denetimi geçirmek gerekir.

BIOS

Bir önyükleyicinin temel bileşenleri, bir bilgisayarın Salt Okunur Belleğinde (ROM) bulunan temel giriş / çıkış sistemini (BIOS) içerir. PC açıldığında, BIOS başka herhangi bir program çalışmadan önce çalışır.

BIOS aşağıdakilerden oluşur:

 • POST (Açılışta Kendi Kendine Test)
 • Önyükleme Sektörü Yükleyici
 • BIOS kesintiye uğruyor
 • Kurulum Menüsü

Kurulum Menüsü, önyükleyicinin parametrelerini ayarlamaya yardımcı olur. Modern BIOS sürümleri, farklı parametreleri ayarlamak için kullanılır. Bu, BIOS’un önyüklemeden önce kontrol ettiği aygıtları belirleyen önyükleme sırasını içerir .

Önyükleme sektörü yükleyicisi, ilk 512 bayt sektörü önyükleme diskinden RAM’e yükler. Ortamdaki ilk kullanılabilir bellek bloğu veya sektörünün kayıt için ayrılması gerekir.

BIOS kesintileri, ekrana, klavyeye ve disklere erişmek için önyükleyiciler tarafından güvenilen aygıt sürücüleridir. Tüm işletim sistemleri BIOS kesintilerini kullanmaz.

BIOS’a ek olarak, uzantı ROM’ları vardır. Ana BIOS, uzantı ROM’larını başlatabilir.

Önyükleyici genellikle üç programdan oluşur:

 • Önyükleme sırasında doğrudan BIOS tarafından yüklenen bir önyükleme sektörü programı
 • Önyükleme sürecini tamamlamak için önyükleme sektörü programı tarafından yüklenen ikinci aşama programı
 • Önyükleyiciyi ve ikinci aşama programını önyükleme diskine yüklemek için bir önyükleyici yükleyicisi.

UEFI BIOS

Bilgisayar kullanıcılarının değişen gereksinimleri, BIOS’un modern bir halefinin yaratılmasına yol açtı.

UEFI (Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi), ek işletim rutinlerini yürütmeden önce önyükleyiciyi belleğe yükleyen mini bir işletim sistemidir.

BIOS ile bazı benzerlikleri paylaşsa da, bazı önemli farklılıklar, birçok kişinin UEFI’yi geleneksel BIOS’un yerine bir uzantı olarak görmesine neden oldu.

UEFI ve BIOS arasındaki temel farklardan biri, UEFI’nin bilgisayarlar için bir operasyonel arayüz sağlaması ve yeni mekanizmalar ve işlevler kullanmasıdır. Ek olarak, UEFI, ürün yazılımının bir bütün olarak nasıl programlanması gerektiğini tanımlamasa da, ürün yazılımı ile işletim sistemi arasındaki arayüzü etkiler.

UEFI programı, ana karttaki bir bellek yongasında kalıcı olarak bulunur. Bu, güç olmadığında bile alıkonulduğu anlamına gelir. Aygıt yazılımı ve işletim sistemi arasında iletişim kurmak için benzersiz bir operasyonel katman kullanılır. UEFI modu , işletim sistemi başlatılmadan önce başlatılabilir.

UEFI’nin temel avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Ağ işlevselliği için aktif bir işletim sistemi gerektirmez
 • Bilgisayar faresi ve grafik kullanıcı arabirimi kullanılarak daha iyi kullanılabilirlik
 • Güvenli Önyükleme özelliği sayesinde geliştirilmiş güvenlik
 • Özel donanım ortamlarına ve gereksinim profillerine uyum sağlamasına yardımcı olan esnek bir modüler yapı
 • Çeşitli işletim sistemleri için farklı önyükleyicileri yöneten önyükleme yöneticisi
 • Teşhis ve sorun giderme gerçekleştirmek için bir komut satırı aracı

Güvenli Önyüklemenin amacı güvenliği artırmaktır. Başlamadan önce UEFI sabit yazılımının, önyükleyicinin ve işletim sistemi çekirdeğinin parçaları doğrulanmalıdır. Bileşenler, UEFI sabit yazılımının imza veritabanındaki kriptografik dijital imzalar kullanılarak doğrulanır. Güvenlik kontrolünden geçilmezse sistem önyüklemesi iptal edilebilir.

Profesyonel ortamlarda, Güvenli Önyükleme genellikle bir donanım bileşeniyle birlikte kullanılır. Güvenilir Platform Modülü (TPM) Güvenli Boot önemli bir bileşenidir bilgisayarlar için güvenlik özelliklerini sağlayan.

Geleneksel eski BIOS sistemi önyükleme yöntemiyle karşılaştırıldığında, UEFI’den aşağıdaki avantajlar elde edilebilir ve GPT aşağıdaki avantajları sunar:

 • Kendi önyükleme yöneticilerine sahip birden çok işletim sisteminin aynı anda yüklenmesine izin verir.
 • Eski BIOS sistemlerinden daha hızlı önyükleme yapar
 • Önyükleme öncesi uygulamaları destekler

Bu günlerde, önyükleme ile ilgili ayarlar için bir NVRAM (geçici olmayan rastgele erişim belleği) kullanılmaktadır. Ayarlar, bilgisayar kapatıldıktan sonra saklanır. Ana kart pilinden az miktarda güç kullanılır.

Bir Bootloader Nasıl Çalışır?

Bir bilgisayar açıldıktan sonra, kurulu donanımla ilgili bilgiler ekranda belirir. Önyükleyici, işletim sistemini belleğe yerleştirir. Temel giriş / çıkış sistemi (BIOS), kontrolü önyükleyiciyi içeren Ana Önyükleme Kaydı’na (MBR) aktarmadan önce testleri gerçekleştirir.

Kullanıcılara farklı önyükleme seçenekleri sunmak için birçok önyükleyici yapılandırılmıştır. Seçenekler arasında farklı işletim sistemleri, aynı işletim sisteminin farklı sürümleri, işletim sistemi yükleme seçenekleri ve işletim sistemi olmadan çalışan programlar bulunur.

Belirli durumlarda, bir aygıtın iki işletim sistemi olabilir. Kullanıcıların tercih ettiği doğru işletim sistemini otomatik olarak başlatmak için bu aygıtlarda önyükleyiciler kullanılabilir. Kurtarma için işletim sistemini güvenli modda başlatmak için bir önyükleyici de kullanılabilir.

İşletim sistemini başlatmak zorunda kalmadan bir programa önyüklemek için bir önyükleyici kullanabilirsiniz. Bu, oyun konsolları gibi cihazlarda yararlı olabilir. Oyun diski konsola yerleştirildikten ve konsol açıldıktan sonra, kullanıcı karşılama ekranı yerine doğrudan oyuna yönlendirilir.

İstisnalar ve Kesintiler

Önyükleyiciler, güvenlik ve yazılım mimarisinin bakımı için çok önemlidir. İstisnalar ve kesintiler, önyükleyiciler ve uygulamalar tarafından farklı şekilde ele alınabilir. Donanım ve yazılımın birbirine bağlanma yöntemi, istisnaların ve kesintilerin nasıl işlediğini ve önyükleyicinin işlevselliğini nasıl etkilediğini doğrudan etkiler.

What do you think?

Written by Bıkkın panda

Eğlenceli video ve esprileri İnternet'in en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.Sistem gereksinimleri için bize sorunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Microsoft Edge nedir? 26

Microsoft Edge nedir?

WFH İşi Nedir ve Ne Anlama Gelir? 27

WFH İşi Nedir ve Ne Anlama Gelir?