Ülkemizin en büyük sorunlarından biri herkesin siyaset adamı olması.Yoldan geçen çocuğa bir parti ismi sor başlar anlatmaya.Çünkü babasından böyle görmüş.Abi bir oyun var git kullan rica ediyorum.

Peki tüm dünya siyasetle mi meşkûl ?

Hayır bakın Avrupa’ya neler yapıyor.

Almanya’daki bilim insanları, iklim dostu yakıtlar üretmenin yeni yollarını aydınlatmaya yardımcı olacağını umdukları bir aygıt olan “dünyanın en büyük yapay güneşini” test etmeye başladılar.

Köln’ün yaklaşık 30 kilometre batısında kurulan ve resmi olarak Synlight olarak adlandırılan yapay güneş, dev petek benzeri 149 tane ksenon spot ışığından oluşmakta.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden (DLR) bilim insanları, tüm diziyi 20 x 20 santimetrelik tek bir noktaya odaklayarak aynı yüzey üzerinde normalde parlayacak güneş ışınımı miktarının 10.000 katına eşdeğer bir ışıma üretebilecekler.

DLR’nin Güneş Enstitüsü Enstitüsü direktörü Bernhard Hoffschmidt’e göre fırın benzeri koşulların ( 3.000 santigrat derece) yaratılması hidrojen üretiminin yeni yollarını test etmek için bir anahtar.

Birçok bilim insanı, hidrojenin geleceğin yakıtı olduğunu düşünüyor çünkü yakıldığında hiçbir karbon emisyonu üretmediğinden küresel ısınmaya sebep olmuyor. Ancak, hidrojen evrendeki en yaygın element olduğu halde Dünya’da nadir bulunmaktadır. Hidrojen üretmenin bir yolu, elektroliz denilen bir süreçte elektriğin kullanılarak suyun bileşenlerine ayrıştırılmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz