Salı, Eylül 28, 2021

Apple Podcasts, Uygulama İçi Abonelikleri Başlattı

- Advertisement -

Apple Podcasts, Apple Inc. tarafından yalnızca iTunes Store‘da podcast oynatmak için tasarlanmış yeni bir medya oynatıcı programıdır. Şu an itibariyle, yalnızca iOS, iPad, tvOS ve daha yeni MACOS işletim sistemleri için kullanılabilir. Apple henüz iPhone veya diğer platformlar için Podcast yayınlama planlarını açıklamamış olsa da, yeni programı tamamlamak için iTunes uygulamasını oluşturdular. İTunes üzerinden kullanılabilen diğer uygulamaların aksine, Podcast‘ler uygulama içi kullanıcı düşünülerek tasarlanmıştır.

Apple Podcasts uygulamasının bu son sürümü, şovlarınızı düzenlemek ve etiketlemek için yeni araçlara sahiptir. Yeni Organizer özelliği podcast’lerinizi tarihe, konuya, türe veya tercih ettiğiniz diğer parametrelere göre düzenlemenizi sağlar. Ayrıca belirli bir podcast‘in mağaza sayfasına gidebilir ve kanal listesini istediğiniz şekilde sıralayabilirsiniz. Air Video aboneliğiniz varsa tüm sağlayıcılardan videolarınızı tek bir sayfada görüntüleyebilirsiniz. Apple, bu son güncelleme ile video podcast indirmeleri için aramayı çok daha kolay hale getirdi.

Apple, podcast’in 2021 sonbaharında piyasaya sürülmesi beklenen Mac OS X‘in bir sonraki sürümünün yakında piyasaya sürülmesiyle daha da popüler hale geleceğini umuyor. Apple, çoklu medya uygulamaları paketine podcast‘in eklenmesi de dahil olmak üzere yaklaşan işletim sistemlerinin işlevselliğini artıracak birkaç heyecan verici özellik duyurdu. Diğer heyecan verici isteğe bağlı özellikler arasında Safari tarayıcısının podcast programına entegrasyonu, podcast’lere göz atmak için Safari Uzantısı ve Google‘ın sosyal medya paylaşım hizmeti Google Talk ile entegrasyon yer alıyor. Apple gelecekte ek podcast uygulamaları için planlarını açıklamamış olsa da, şirket mevcut uygulamasının işlevselliğini artırmak için zamanını ve enerjisini yatırıyor gibi görünüyor.

Apple Sonunda Podcast Abonelikleri Yayınlıyor

Apple, Nisan ayında bahar etkinliğinde ilk kez duyurulduktan sonra, nihayet 15 Haziran’da Apple Podcasts için podcast abonelikleri yayınlıyor. Apple‘ın podcast yaratıcılarına gönderdiği bir e-posta bu çıkış tarihini duyurdu ve The Verge’e verildi .

Yeni özelliği Mayıs ayında iOS 14.6‘nın piyasaya sürülmesiyle biraz daha erken görmemiz gerekiyordu, ancak Apple, Apple Podcasts Connect ile ilgili sorunlar nedeniyle sürümü erteledi. Gerçek Apple tarzında, şirket her şeyin mükemmel olmasını istediğini açıkladı.

Apple Podcasts, Uygulama İçi Abonelikleri Başlattı 1

Yeni özellik, hem podcast yaratıcılarına hem de dinleyicilere yardımcı oluyor ve içerik oluşturucular, dinleyicilere ekstra özellikler karşılığında ekstra gelir elde edebiliyor. Apple’ın yeni özellikle ilgili temel mesajı, içerik oluşturucuları desteklemektir.

Abonelik fiyatları tek tip değildir, her podcast programı bir abonelik için kendi fiyatını belirleyebilir. Apple‘ın tanıtım resimlerinde 0,50$ ile 4,50$ arasında değişen fiyatlar gördük. App Store‘da olduğu gibi Apple da fiyattan yüzde 30 pay alacak, ancak bu ikinci yılda yüzde 15’e düşüyor.

Apple Podcasts, Uygulama İçi Abonelikleri Başlattı 2

Yeni podcast özelliğinden yararlanmak için kullanıcıların cihazlarında iOS/ıpados 14.6 veya üzeri olması gerekiyor. Bu yazılım güncellemesinde Apple, bu yeni özelliği etkinleştirmek için Podcasts uygulamasına hayati bir güncelleme ekledi.

Apple Podcast Abonelikleri Nedir?

Yeni özellikle birlikte, Apple Podcasts kullanıcıları, Podcasts uygulamasında en sevdikleri programlar için ek premium abonelikler için kaydolabilirler. Bu abonelikler, dinleyicilere yeni şovlara özel erişim, reklamsız dinleme ve diğer avantajlar sunar.

Dinleyiciler, Apple Podcasts platformunda hem bağımsız hem de stüdyo podcast yaratıcılarının premium aboneliklerine erişebilir. Ve bu abonelikler ek bir teklif olduğundan, düzenli dinleyiciler en sevdikleri ücretsiz podcast‘lere normal şekilde erişmeye devam edebilir.

Abonelik ücretini Apple‘a ödemek yerine, ücret podcast yaratıcısı tarafından belirlenir ve alınır. Bu, Apple Music‘in standart abonelik ücretinden farklı olmasını sağlar. Bunun yerine, size bonus içerik veren belirli albümleri dinlemek için bir abonelik ödediğinizi hayal edin – buna benzer.

Yeni Podcast Abonelikleri İçin Ödeme Yapacak mısınız?

Bir podcast aboneliği için ödeme yapmak nispeten yeni bir fikirdir. Podcast’ler her zaman ücretsiz olarak mevcuttu ve hala Apple Podcast’lerinde. Ancak hayranların ilgisini çekecek özel yeni özelliklerle podcast abonelikleri popüler olabilir mi?

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz