Pazartesi, Ekim 25, 2021

Apple Pay nasıl kullanılır

- Advertisement -

Apple Pay Türkiye 2021, Cüzdanınızı unutun (kelimenin tam anlamıyla değil) Apple Pay Türkiye kart ekleme‘nin güzelliği , klasik olarak ‘Apple‘ olmasıdır. Basit ve zarif, zaten sahip olduğunuz teknolojiyi (Face ID veya Touch ID‘ye sahip bir iPhone veya iPad veya bir Apple Watch) temassız bir kredi kartı gibi daha hızlı ve daha güvenli olan tek adımlı bir ödeme süreciyle birleştirir bir PIN.

Yapmanız gereken tek şey, iPhone‘unuzdaki güç düğmesine iki kez dokunmak ve Face ID veya parolanızla kimliğinizi doğrulamak ya da daha eski telefonlarda parmağınızı telefonunuzun Touch ID sensöründe dinlendirmektir. Ardından iPhone ekranınızın üst kısmını Apple Pay logolu herhangi bir NFC kart terminalinin yanına yerleştirin ve artık hazırsınız.

Ancak önce oldukça basit bir işlem olan Apple Pay‘i kurmanız gerekiyor. Burada, bu kolay ödeme yöntemini etkinleştirmek için izlemeniz gereken adımlarda size yol göstereceğiz. Ardından, Apple‘ın sisteminden en iyi şekilde yararlanmak için başka püf noktaları tartışacağız.

Apple Pay nedir?

Apple Pay, Kullanıcıların safari ile şahsen, çevrimiçi ve hatta çeşitli uygulamalarda alışveriş yapmalarına olanak sağlayan Apple Inc. tarafından güvenli bir elektronik cüzdan ve kredi kartı ödeme hizmetidir. Yalnızca iPhone, Apple Watch, iPad, Mac, iPod touch ve iPod‘da desteklenir. Bu hizmet, müşterilere ürün veya hizmet satın almak için çeşitli seçenekler sunan şirketin kendi App Store‘ı tarafından sağlanmaktadır. Apple Pay aracılığıyla kullanılabilen ödeme seçeneklerinden bazıları şunlardır:

Apple Pay nasıl kullanılır 1

Cüzdanınızda Apple Pay nasıl kurulur?

Apple Pay‘i kullanmaya başlamak için iPhone‘unuzda Apple Wallet‘i (eski adıyla Passbook) açın ve sağ üstteki ‘+‘ düğmesine dokunun. Belirli şehirlerde Kredi Kartı, Banka Kartı, Apple Kartı veya toplu taşıma kartı ekleme seçeneğine sahip olacaksınız.

Telefonunuzun kamerasını kullanın ve kartınızı çerçeveye yerleştirin. Telefonunuz ayrıntıları otomatik olarak içe aktaracaktır – ancak bunları manuel olarak da ekleyebilirsiniz. ‘İleri‘ye basın, ardından bilgileri doğrulayın ve Güvenlik Kodunuzu ekleyin. Tekrar ‘İleri’ye tıkladığınızda Apple, Hüküm ve Koşulları imzalamanızı istemeden önce bankanızla iletişime geçecektir.

Banka hesabı ayarlarınıza bağlı olarak, kimliğinizi 2FA aracılığıyla doğrulamanız istenebilir. Bunu yapın ve artık Apple Pay için kullanıma hazır bir kartınız var! Daha sonra isterseniz varsayılan kartınız olarak ayarlayabilirsiniz.

Bundan sonra, ana Cüzdan menüsüne dönmek ve yeni kartlar eklemek için ‘Bitti‘yi seçebilir veya kartın bireysel ayarlarını açmak için sağ üst üç noktaya dokunabilirsiniz. Orada bir fatura adresi ekleyebilir, kart bildirimlerini değiştirebilir veya kartı tamamen silebilirsiniz.

Apple Pay nasıl kullanılır 2

Apple Pay nasıl kullanılır

Yukarıda açıkladığımız gibi, bir kart ekledikten sonra Apple Pay‘i kullanmak kolaydır. Güç düğmesine iki kez dokunarak ve Face ID veya bir parola ile kimliğinizi doğrulayarak Apple Pay kartınızı kullanıma hazırlayabilirsiniz. Veya daha eski telefonlarda, kimliğinizi doğrulamak için parmağınızı Ana Ekran düğmesine basmadan dinlendirebilirsiniz.

Her iki durumda da, “Okuyucunun yakınında tutun” ifadesi görünecek ve telefonunuzu uyumlu bir NFC kart okuyucusuna dokundurmanıza izin verecektir. Okuyucuya iliştirilmiş aşağıdaki logoyu görürseniz, gitmekte fayda var.

Apple Pay nasıl kullanılır 3

Bu yöntem, varsayılan Apple Pay kartınızı kullanır. Başka bir kart kullanmak istiyorsanız Apple Pay‘i açın ve göründüğünde birincil karta dokunun. Bu, mevcut diğer tüm kartlarınızı ve pasaportlarınızı açacaktır. Gerçekten kullanmak istediğiniz karta dokunduğunuzda, kullanmanıza izin vermeden önce kimliğinizi yeniden doğrulayacaktır.

Apple Pay’e ödül kartları nasıl eklenir?

Apple Pay yalnızca kredi kartları için değildir. Düzinelerce mağazada, o mağazaya fiziksel olarak her girdiğinizde kilit ekranınızda açılacak şekilde programlayabileceğiniz Cüzdan uygulamaları vardır, böylece alışveriş sepetiniz için ödeme yapmadan önce ödül puanları alabilirsiniz.

Cüzdan uygulamasında en alta kaydırın ve ‘Kartları Düzenle‘ye dokunun. Tekrar aşağı kaydırın ve ‘Cüzdan İçin Uygulama Bul‘u seçin. Bu, Hedef, Walgreens ve Starbucks dahil olmak üzere Cüzdan ile çalışan her uyumlu uygulamayı açacaktır.

Her uygulama bir sonraki bölümü farklı şekilde ele alır. Ödül hesabınızla uygulamaya giriş yaptığınızda, onu Cüzdan‘a kart olarak eklemek için bir seçenek bulacaksınız. Cüzdan‘da, ödül kartına ve ardından üç noktaya dokunun ve Otomatik Seçim işlevini açabilirsiniz. Konum Hizmetlerinizi kapatmadığınız sürece , kart, mağazaya her girdiğinizde görünecektir.

Alışveriş sepetiniz için ödeme yapmaya hazır olduğunuzda Apple Pay, varsayılan kartınız yerine mağaza ödül kartını açar. Ardından, ödül kartına dokunduktan ve puanlarınızı aldıktan sonra Apple Pay, ödeme yapabilmeniz için kredi kartınıza geçer.

Apple Pay nasıl kullanılır 4

Apple Pay’i Apple Watch’unuzda nasıl kullanabilirsiniz?

Apple Pay, Apple Watch ile de harika çalışıyor . Eğer bir kez senin İzle eşleştirmek birkaç basit adımları uyguladıktan sonra -, iPhone ile aynı kartlara erişebileceksiniz.

Apple Watch uygulamasını açın ve Wallet ve Apple Pay‘i bulun. Önceden kaydettiğiniz kartları göreceksiniz; Apple Watch‘unuzda istediğiniz herhangi bir kartın yanındaki ‘Ekle‘ye dokunun, ardından onaylamak için CVV‘yi yeniden girin. Yeni bir kart eklemek istiyorsanız, Kart Ekle‘ye basın ve telefonunuz size adımlarda yol gösterecektir.

Apple Pay‘i Apple Watch‘ta kullanmak bir iPhone‘dan çok daha kolay. Yan düğmeye çift tıklayın ve varsayılan kartınız herhangi bir kimlik doğrulama olmadan görünecektir. Saatinizin yüzünü bir ses duyana ve hafif bir nabız hissedene kadar kart okuyucuya doğru tutun, bu işlemin tamamlandığını onaylar.

Daha ayrıntılı bir bakış için Apple Watch‘ta Apple Pay‘i nasıl kuracağınıza ilişkin kılavuzumuza bakın .

Apple Pay’i Express Transit ile kullanma

Bu bölüm özellikle belirli büyükşehir alanlarında yaşayan kişiler için geçerlidir: İstanbul, Londra, NYC, DC, LA, Chicago, Portland, Hong Kong, Pekin, Şangay, Hong Kong veya Japonya‘nın herhangi bir yerinde.

Apple Pay‘de, Face ID gerekliliği olmadan bir toplu taşıma kartını veya banka / kredi kartını etkinleştirmek için telefonunuza dokunmanıza izin veren bir Ekspres Toplu Taşıma modu vardır. Bu şekilde, çizgide durmazsınız veya kimlik doğrulamaya çalışırken treninizi kaçırmazsınız. Telefonunuza veya saatinize dokunun; bir titreşim hissedeceksiniz ve ödeme gerçekleşecek.

Ekspres Transit‘i bir kredi kartı için kullanmak istiyorsanız, Cüzdan’ı açın ve kullanmak istediğiniz karta dokunun. Ayarları açmak için üç noktaya basın ve ‘Ekspres Toplu Taşıma Ayarları’na dokunun. Varsayılan yapmak için mevcut kartlardan herhangi birini seçin.

Apple Pay nasıl kullanılır 5

Uygulama içi ve çevrimiçi satın alımlar için Apple Pay’i kullanın

Bazı uygulamalarda veya web sitelerinde, ödeme işleminin parkta bir yürüyüşe çıkmasını sağlayan bir ‘Apple Pay ile Satın Al‘ düğmesi bulunur.

Bu düğmeye dokunduğunuzda, varsayılan kartınızla ilişkili tüm fatura / gönderim adresi ve iletişim bilgileri alanları otomatik olarak dolduracaktır. Apple Pay kartınız henüz bu bilgilere sahip değilse kartı doldurun ve Apple bu bilgileri bir dahaki sefere Apple Pay‘e kaydedecektir.

Bu işlem için varsayılan kartınızı kullanmak istemeyebilirsiniz. Öyleyse, Apple Pay kartınızın yanındaki mavi ‘>’ simgesine dokunun ve seçenekler listenize yönlendirileceksiniz.

Bilgileri inceledikten sonra, işlemi bitirmek için güç düğmesine iki kez dokunun veya parmağınızı Touch ID düğmesinin üzerine koyun.

MacOS’ta Apple Pay nasıl kurulur

İPhone‘unuza Apple Pay eklemek , aynı iCloud hesabını veya Apple Kimliğini kullanıyor olsalar bile onu Macbook Pro‘nuza eklemez . Ayrı olarak eklemeniz gerekecek.

İCloud hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun. Sistem Tercihlerini, Wallet ve Apple Pay menüsünü açın. ‘Kart Ekle‘yi tıkladığınızda, iTunes veya App Store satın alımları için kullandığınız ilişkili tüm kartları görürsünüz. Bunlardan herhangi birini seçebilir veya yeni bir kart eklemek için “Farklı bir kredi veya banka kartı ekle” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Artık iCloud‘dan hiç çıkış yapmadığınız sürece dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstünüzde satın alımlar için Apple Pay’ı kullanma seçeneğiniz olacak. Çıkış yaparsanız, bu işlemi tekrar yapmanız gerekecektir.

Çevrimiçi bir perakendeciden ödeme yaparken Apple Pay düğmesini seçin. Parmak izinizle kimlik doğrulaması yapmak için Touch ID düğmesini kullanma, bir parola kontrolü istemek için Touch ID‘ye iki kez hafifçe vurma veya parolanızı girmek için Touch Bar‘da ‘Öde‘ye dokunma seçeneğine sahip olacaksınız.

Apple Pay nasıl kullanılır 6

Apple Pay iMessage aracılığıyla nasıl kullanılır?

Modern iPhone‘larla, doğrudan iMessage aracılığıyla da ödeme gönderebilir veya alabilirsiniz. Ancak önce Cüzdan uygulamanıza gitmeli, Apple Cash Kart simgesine dokunmalı ve Apple Cash Ayarlamayı seçmelisiniz.

Apple Pay Türkiye 2021, Hüküm ve koşulları kabul ettiğinizde iMessage‘dan Apple Cash hesabınıza para alma seçeneğine sahip olacaksınız. Başkalarına ödeme yapmak veya para yatırmak için bir banka kartı eklemeniz gerekir. Gibi para gönderme ve alma ücretsizdir, ancak bankanıza Apple‘dan hemen transferi nakit için küçük bir ücret ödemeniz gerekir.

Apple Pay Türkiye kart ekleme, Hesap kurulumunuz ile iMessage‘da Apple Pay‘i kullanmak kolaydır. İOS 14‘te Apple Pay simgesini doğrudan metin kutusunun altında görebilirsiniz. Ödeme ara yüzünü açmak için buna dokunun, burada herhangi bir tutarı seçebilir ve o kişiden talep edebilir veya ödeyebilirsiniz.

Tutarı seçin, uygun düğmeye basın, ardından işlemi Face ID, Touch ID veya şifrenizle doğrulayın.

Apple Pay anlaşmalı bankalar listesi aşağıda

1st Community Federal Credit Union
Abacus Federal Savings Bank
Bank of England
BankFirst Financial Services
Bull’s Eye Credit Union
Colfax Banking Company
Columbia Bank Florida
First Bank
First Federal Bank of Louisiana
First National Bank of Durango
First Southern National
Franklin First Federal Credit Union
Green Country Federal Credit Union
Gulf States Credit Union
Guthrie County State Bank
Henrico Federal Credit Union
Lone Star National Bank
Mill City Credit Union
Modern Woodmen Bank
Pasadena Federal Credit Union
PNC Bank, Global Investment Servicing
Raleigh County Federal Credit Union
Sage Capital Bank
St. Landry Bank and Trust Co.
TCM Bank
West Milton State Bank

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz