Pazartesi, Ekim 25, 2021

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey

- Advertisement -

Mart 2001’de Apple, 1984 ile 1999 arasında piyasaya sürülen her Mac’e yüklenmiş olan klasik Mac OS’nin halefini duyurdu. MacOS’un (önce Mac OS X, ardından OS X olarak adlandırılır) arkasındaki temel, Steve Jobs’un getirdiği NeXTSTEP platformuydu. NeXT, kurucusu olduğu şirkete 1997 yılında dönmesinin ardından.

16 sürüm boyunca macOS, resmi başlığında her zaman bir ’10’ içeriyordu. Örneğin, Mac OS X 10.0 ilk macOS sürümüdür ve onu Mac OS X 10.1 izler. 2020’de Apple’ın yeni bir numaraya geçmesi, bu yeni macOS sürümünün ne kadar büyük bir şans olduğunu gösteriyordu. Mevcut macOS Big Sur , macOS 11.x olarak kabul edilir.

İşte 2001’e geri dönen her bir macOS sürümünün bir özeti ve her sürümün neden önemli olduğu.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 1

Mac OS X 10.0 (Çita)

24 Mart 2001’de 129 dolara piyasaya sürülen Cheetah, üçüncü taraf geliştiricilerin sunduğu birkaç uygulama ile eksik bir çözüm olarak biliniyordu.

Cheetah lansmanına rağmen, birçok Mac kullanıcısı, klasik Mac işletim sisteminin son sürümü olan Mac OS 9’a bağlı kalmaya karar verdi.

MacOS’un ilk dokuz sürümü, 2001’de Cheetah ile başlayarak kedilerin adını aldı. OS X 10.9 Mavericks ile 2013’ten beri, yeni macOS sürümleri Kaliforniya’daki konumlardan sonra adlandırıldı.

Önemli Noktalar: macOS’in ilk sürümü, ikonik Mac dock’u ve Terminal aracını tanıtan sürümdü. Bundan önce, Mac OS, komut satırı arayüzüne sahip olmayan birkaç işletim sisteminden biriydi.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 2

Mac OS X 10.1 (Puma)

Cheetah’ı piyasaya sürdükten sadece altı ay sonra Apple, macOS’un ikinci sürümünü duyurdu. Codenamed Puma, OS X 10.1, performans geliştirmeleri, geliştirilmiş AppleScript, DVD oynatma desteği ve daha fazlasını sunuyordu.

Ayrıca 129 $ olarak fiyatlandırılan Puma, yine de Cheetah sahiplerine ücretsizdi. Ocak 2002’de Apple kaçınılmaz olanı duyurdu: Mac OS X, tüm Mac ürünleri için varsayılan işletim sistemi haline gelecek ve Mac OS 9’un yerini alacak.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 3

Mac OS X 10.2 (Jaguar)

Puma’dan 11 ay sonra duyuruldu, Mac OS X Jaguar (129 $ ücretli yükseltme) Ağustos 2002’de sahneye çıktı. MacOS’un üçüncü sürümü, kod adını reklamında kullanan ilk sürümdü. Güncelleme, QuickTime’da MPEG-3 desteği sundu ve bir Adres defteri ekledi. Mac Finder’a arama özellikleri de eklendi.

Mac OS X Jaguar, Apple’ın 18 yıldır Happy Mac’i başlangıçta kullanmayan ilk işletim sistemiydi.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 4

Mac OS X 10.3 (Panther)

2003 yılında Apple, Mac OS 10.3 Panther’i duyurdu. Gelişmiş performans ve kullanıcı arayüzüne yapılan kapsamlı güncellemeler ile Panther, yeni özelliklerle doluydu. Bunlar arasında hızlı kullanıcı değiştirme, Expose, FileVault, Font Book, Safari, iChat, geliştirilmiş PDF oluşturma ve daha fazlası yer alıyordu.

Önceki sürümler gibi, Panther tek bir lisans için 129 dolardı.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 5

Mac OS X 10.4 (Tiger)

Apple, 29 Nisan 2005’te Tiger gelene kadar Mac OS X’in yeni bir sürümünü bir daha yayınlamadı. 200’den fazla yeni özellik içeren Mac OS X 10.4 güncellemesi, Spotlight, Dashboard ve Smart Folders’ı ilk kez sundu. Ayrıca QuickTime, Safari, Automator ve diğerleri için önemli güncellemeler içeriyordu.

Tiger, o zamanlar tamamen yeni Intel tabanlı Mac’ler için sunulan ilk Mac OS X sürümüydü. Ancak bu sürüm ilk kez Classic Mac’i içermiyordu.

Cupertino, güncelleme için bir kez daha 129 $ ücret aldı.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 6

Mac OS X 10.5 (Leopard)

129 $ ‘lık Mac OS X 10.5 Leopard, Tiger’dan 17 ay sonra duyuruldu. Bugüne kadar “Mac OS X’in en büyük güncellemesi” olarak adlandırılan Leopard, hem PowerPC hem de Intel tabanlı Mac’ler için 300 yeni özellik sundu.

Yeni özellikler önceden yüklenmiş Time Machine, Spaces ve Boot Camp’i içeriyordu. Mail ve iChat de önemli güncellemeler aldı.

Leopard, Klasik Mac’i içermeyen veya desteklemeyen ilk macOS sürümü ve PowerPC’ler üzerinde çalışan son sürümdü.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 7

Mac OS X 10.6 (Kar Leoparı)

‘Kaputun altında’ değişikliklere odaklanan ilk macOS sürümü, Mac OS X 10.6 Snow Leopard 2009’da piyasaya sürüldü. Daha hızlı Time Machine yedeklemeleri ve daha duyarlı bir Finder içeriyordu. Sürüm 10.6.6, Mac App Store’u destekleyen ilk sürümdü.

Apple, ilk kez bir macOS sürümünün fiyatını düşürdü. Snow Leopard, tek bir lisans için 29 dolardı.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 8

Mac OS X 10.7 (Lion)

Apple, Mac OS X 10.7 Lion’u duyurduğunda Temmuz 2011’di. Çoklu dokunma hareketlerinin daha fazla kullanımını ekledi ve LaunchPad’i tanıttı. Yeni Görev Kontrolü; Exposé, Spaces ve Dashboard’u birleştirdi.

30 $ ‘lık Lion güncellemesi, son “Mac” OS X sürümü olacaktır.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 9

Mac OS X 10.8 (Mountain Lion)

OS X 10.8 Mountain Lion, Temmuz 2012’de piyasaya sürüldü. Bu noktadan sonra Apple, iki yıllık bir döngüden ziyade her yıl yeni bir macOS sürümü yayınlayacaktı. Güncelleme, Game Center, iMessage ve Anımsatıcılar dahil olmak üzere ilk olarak iOS 5 ile iPhone’da sunulan özelliklerden bazılarını getirdi.

Mountain Lion, Mac App Store üzerinden dağıtılan ilk macOS sürümü ve ücret ödemesi gereken son sürüm (20 $) oldu. Aynı zamanda son ‘kediler’ versiyonuydu.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 10

OS X 10.9 Mavericks

Apple, Ekim 2013’te bir Kaliforniya lokasyonuna dayalı bir ada sahip ilk macOS sürümünü duyurdu. OS X 10.9 Mavericks, Snow Leopard veya sonraki sürümlerini 64 bit Intel işlemcili kullanan herkes için ücretsiz bir yükseltmeydi.

Mavericks, Haritalar ve iBooks’u (şimdi Kitaplar) ilk kez Mac’e getirdi ve Bildirim Merkezi’nde iyileştirmeler yaptı.,

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 11

OS X 10.10 Yosemite

Ekim 2014’te OS X 10.10 Yosemite piyasaya sürüldü. Güncelleme daha minimal, metin tabanlı düz bir tasarıma sahipti. Handoff çıkış yaparken güncelleme iPhoto ve Aperture’ın yerini Fotoğraflar uygulamasıyla değiştirdi.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 12

OS X 10.11 El Capitan

Eylül 2015’te piyasaya sürülen OS X 10.11 El Capitan , son ‘OS X’ sürümüdür. Dışarıda birkaç değişiklik yaparak sistem performansını büyük ölçüde iyileştirdi.

El Capitan, daha hızlı grafik performansı sağlayan ve Notes uygulamasına güncellemeler sunan Metal API ile geldi. Ayrıca, Fotoğraflar uygulamasında düzenleme uzantıları sunan ilk macOS sürümüydü.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 13

macOS 10.12 Sierra

İlk resmi macOS sürümü olan macOS 10.12 Sierra , Eylül 2016’da piyasaya sürüldü. İlk kez Siri’nin Mac’te tanıtımına sahipti ve ayrıca optimize edilmiş depolama ve Fotoğraflar, Mesajlar ve iTunes uygulaması için güncellemeler içeriyordu.

Sierra, Apple Dosya Sistemini destekleyen ilk macOS sürümüdür.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 14

macOS 10.13 Yüksek Sierra

Eylül 2017’de tanıtılan macOS 10.13 High Sierra , Fotoğraflar ve Safari uygulamalarına yeni güncellemeler getirdi. Ancak, performans iyileştirmeleri ve teknik güncellemeler de dahil olmak üzere değişikliklerin çoğu altında gerçekleşti.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 15

macOS 10.14 Mojave

Apple’ın macOS 10.14 Mojave (2017), Apple News, Sesli Notlar ve Ev dahil olmak üzere bir zamanlar iOS’a özel uygulamaları memnuniyetle karşıladı. Ek olarak, Mojave, daha kapsamlı bir karanlık moda sahip ilk macOS sürümüydü.

Güncelleme ayrıca Facebook, Twitter, Vimeo ve Flickr ile entegrasyonun da kaldırıldığını gördü. Mojave ayrıca 32 bit uygulama yazılımını destekleyen son macOS sürümüydü.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 16

macOS 10.15 Catalina

MacOS Big Sur’un öncülü olan macOS 10.15 Catalina , Ekim 2019’da resmi olarak piyasaya çıktı. Güncelleme, Etkinleştirme Kilidi ve piyasaya sürülen son macOS 10.x sürümünü içeren ilk güncelleme oldu.

Catalina, geliştiricilerin hem macOS hem de iPadOS üzerinde çalışabilecek uygulamalar yazabilmeleri için Catalyst’i çevrimiçi hale getiren ilk Mac güncellemesi olarak biliniyor. Sidecar da yeniydi ve bir Mac’in iPad’i kablosuz harici ekran olarak kullanmasına izin veriyordu.

MacOS tarihindeki en büyük değişikliklerden birinde Catalina, iTunes uygulamasını kaldırdı . Onun yerine artık üç ayrı uygulama, müzik, Podcast ve TV bulacaksınız.

Apple macOS sürümleri: bilmeniz gereken her şey 17

macOS 11 Big Sur

En son macOS sürümü, Kasım 2020’de piyasaya çıktığında Mac için yeni bir çağ başlattı. Yeni simgeler içeren yeni bir kullanıcı arayüzüne sahip olan Big Sur, belki de bir nesil içinde Mac’e en fazla değişikliği getiriyor.

Kaygan bir yeni Kontrol Merkezi ve Bildirim Merkezi ile Big Sur, Apple siliconu destekleyen ilk şirket ve uzun süredir iOS ve iPadOS uygulamaları için destek.

Güncellenen uygulamalar Safari, Mesajlar, Notlar, Fotoğraflar ve daha fazlasını içerir.

macOS 12 ?

MacOS’un bir sonraki sürümünün, 2021 sonbaharında genel yayınlanma tarihi ile Haziran 2021’de duyurulması bekleniyor. Bizi izlemeye devam edin.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz