Cumartesi, Ekim 23, 2021

Anakart modeli öğrenme

- Advertisement -

PC‘nizi veya dizüstünüzü yükseltmek istiyor ama “Hangi Ana kartım var?” Diye merak ediyorsunuz. İşte nasıl öğreneceğiniz.

RAM ve ekran kartınız gibi bilgisayar parçalarının sistem özetinizde tanımlanması kolay olsa da, ana kart modelinizi kontrol etmeniz gerektiğinde işler her zaman bu kadar kolay olmayabilir.

Ana kartınıza ve işletim sisteminize bağlı olarak, birkaç adım daha vardır. Ama neyse ki, acemilerin öğrenmesi için hala yeterince kolay. Soruya şu şekilde hızlı ve kolay bir şekilde cevap verebilirsiniz: “Hangi anakartım var?

Windows Araçları ile Sahip Olduğunuz Anakartı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bir Windows 10 bilgisayarınız varsa, ana kart modelinizi ve diğer bilgileri öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı yerleşik araçlar vardır.

İşte en uygun yöntemlerden ikisi …

Anakartınızı Komut İstemi ile Kontrol Etme

Windows Komut Sistemi’ni kullanarak ana kart modelinizi ve seri numaranızı kolayca kontrol edebilirsiniz. Windows 10‘da, Başlat menüsü arama çubuğuna CMD yazın ve En İyi Eşleşmeyi seçin.

Anakart modeli öğrenme 1

Komut İstemi açmak için başka bir yöntem Çalıştır kısayol kullanmaktır , Windows + R, tip cmd açılan penceresine ve Enter tuşuna basın.

Yönetici olarak Komut İstemi‘ni çalıştırmanıza gerek yoktur. Komut pencereniz açıldıktan sonra, Windows Yönetim Ara yüzü Komutunu (WMIC) Ana kartınızın üreticisini, modelini, adını ve diğer özelliklerini kontrol etmesi için yönlendirebilirsiniz.

Bunu yapmak için, aşağıdakileri doğrudan Komut Sistemi‘ne girmeniz yeterlidir:

wmic baseboard get product,manufacturer,version,serialnumber

Anakart modeli öğrenme 2
Ürün ve üretici gibi değiştiriciler arasına boşluk koymamayı unutmayın – onları virgülle ayırın.

Windows Sistem Bilgileri ile Anakart Modelinizi Kontrol Edin

Windows Sistem Bilgileri, size ana kart ayrıntılarınızı da sağlayabilir. Ancak, bu yöntem vur-kaçır. Testlerimizde bazı ana kartlarla uyumlu görünüyor ancak diğerlerini tanımlayamıyor.

Uyumlu bir Ana kartınız varsa, Windows’ta ana kart modelinizi ve markanızı kontrol etmenin en kolay yolu budur.

İlk önce Windows + R kullanarak Çalıştır‘ı açın . Çalıştır penceresi açıldığında, msinfo32 yazın ve Enter tuşuna basın .

Anakart modeli öğrenme 3

Bu, Windows Sistem Bilgilerine genel bakışı açacaktır.

Anakart modeli öğrenme 4
Ana kart bilgileriniz, Ana kart Üreticisi , Bas Board Ürünü ve Bas Board Sürümü yanında belirtilmelidir . Alanlar bilginin mevcut olmadığını söylüyorsa, bu makaledeki diğer anakart kontrol yöntemlerinden birini kullanmalısınız.

Ana kart Denetleyicisi Programları

Ana kart bilgilerinizi kontrol etmek için bir program kullanmak isterseniz, aralarından seçim yapabileceğiniz bazı ücretsiz seçenekler vardır.

CPU-Z ile Hangi Anakarta Sahip Olduğunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Komut İstemi ana kart bilgilerinizi alamazsa veya teknik özelliklerine ilişkin daha kapsamlı bir genel bakış istiyorsanız, CPU-Z‘yi kullanabilirsiniz. Bu ücretsiz yazılım, size PC‘nizin donanım bileşenlerinin kapsamlı bir özetini verecektir.

Programı CPU-Z web sitesinden indirebilirsiniz . Programı kurup başlattıktan sonra, bileşenleri tanımlamak için hemen analiz eder.

Ana kartınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ana Kart sekmesini seçmeniz yeterlidir .,

Anakart modeli öğrenme 5
Burada Ana kartınızın üreticisi, modeli, yonga seti ve daha fazlası gibi bilgileri göreceksiniz.

Belarc Danışmanı ile Ana kartınızı Kontrol Edin

Anakartınızın seri numarasını öğrenmek istiyorsanız, Belarc Advisor başka bir kullanışlı programdır.

Yazılım, Belarc Advisor web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir .

Belarc‘ın bir yararı, verilerinizi herhangi bir web sunucusuna göndermemesidir. Aksine, analiz tamamlandıktan sonra, özeti tarayıcınız aracılığıyla yerel bir dosyada görüntüleyeceksiniz. Belarc Advisor ile sahip olduğunuz ana kartın türünü kontrol etmek için programı başlatın.

Çalışmasına izin verdiğinizde, bir dizi taramadan geçecektir. Ağ taramanız gibi belirli adımları atlamayı seçebilirsiniz.

Adımlar tamamlandığında, Belarc sonuçları bir tarayıcı sekmesinde açacaktır. Sonuçlar, işletim sisteminiz, donanım bileşenleriniz, bağlı aygıtlarınız ve oturum açma oturumlarınızla ilgili bilgileri içerir. Bununla birlikte, anakart özetinizi görüntülemek için, sağda Ana Devre Kartı yazan başlığı arayın .

Anakart modeli öğrenme 6
Model adı, seri numarası ve veri yolu saat hızı gibi ana kart bilgilerinizi burada bulabilirsiniz.

Anakart Tipinizi Fiziksel Olarak Kontrol Etme

Anakart modeli öğrenme 7
Ana kart tipinizi kontrol etmek için şu anda yazılımı kullanamıyorsanız, fiziksel olarak kontrol etme seçeneği her zaman vardır. Bilgisayarınız açılmıyorsa veya ana kart şu anda kurulu değilse bu seçeneği seçmelisiniz. Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, bileşenler ana kartın önüne yerleştirilebileceğinden, tercih edilen yöntem değildir.

Model adının ana kartınızdaki tam konumu, yerleşim düzeni ve markasına göre farklılık gösterecektir. İki ASUS ana kart üzerinde yaptığımız kontrol bile, model numarasının her biri için biraz farklı yerlerde bulunduğunu buldu.

Anakart modeli öğrenme 8
Anakart modeliniz genellikle büyük metinlerin yazdırılması için yeterli alanın olduğu yerde bulunur. Bu, RAM yuvalarınızın altında, CPU‘nuz ile GPU’nuz arasında (Asus Prime B350-Plus’ta olduğu gibi) veya GPU‘nuzun altında (Asus Prime B350M-A’da olduğu gibi) olabilir.

Ana kartınızın neresinde tam olarak ne olduğundan emin değilseniz, Ana kartın parçaları ve işlevleri hakkındaki kılavuzumuza bakın .

Model adını diğer metinden ayrı olarak söyleyebilirsiniz çünkü bu genellikle Ana kartınızdaki en büyük metindir.

Anakart modeli öğrenme 9
Ana kart model bilgilerinizi bulabileceğiniz başka bir yer de geldiği kutunun üzerindedir. Tabii ki, bu sadece hala ortalıkta varsa. Kutunun dışındaki bir etiket, model ve seri numarasını içerecektir.

Ek olarak, ana kartın arkasındaki bir etiket genellikle seri numarasını sağlar. Ancak, Ana kartınız zaten kurulu ise, ulaşılması en zor kısım budur.

Linux’ta Hangi Ana karta Sahip Olduğunuzu Keşfedin

Linux kullanıyorsanız, hangi ana karta sahip olduğunuzu bulma süreci de aynı derecede kolaydır.

Öncelikle Ctrl + Alt + T kullanarak Linux‘ta Terminalinizi açın . Ardından, aşağıdaki komutu yazın:

sudo dmidecode -t 2

Anakart modeli öğrenme 10
Bu, markası, modeli ve seri numarası dahil olmak üzere anakartınızın bir özetini getirecektir. Bir sanal makine kullanıyorsanız, ürün adı bunu tanımlayacaktır.

Ancak, Ubuntu‘yu gerçek bilgisayarınızda çalıştırıyorsanız, ana kart modelinizi ve seri numarası bilgilerinizi göreceksiniz.

Bilgisayarınız Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Artık hangi anakarta sahip olduğunuzu kolayca nasıl kontrol edeceğinizi bildiğinize göre, bilgisayarınızın donanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için başka püf noktaları denemelisiniz.

Bilgisayarınız hakkında daha fazla bilgi edinmenin birçok yararlı yolu vardır. Sadece nasıl başlayacağınızı bilmelisiniz.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz