Cuma, Temmuz 30, 2021

Akdeniz Diyeti Nedir?

- Advertisement -

Akdeniz diyet nedir, tüm diyet planlarının en çok konuşulan ve yanlış anlaşılanlarından biridir. adı çok yanıltıcıdır, çünkü genellikle Akdeniz diyeti Yapanlar bölgesinin çeşitli ülkelerinden yiyeceklerden oluştuğu kabul edilirken, bu diyetin farklı insanlar tarafından uygulanan birçok farklı tarzı vardır. Akdeniz diyeti Listesi Ender Saraç temel olarak 1960’ların başında Yunanistan, İtalya, İspanya ve hatta Fransa’nın eski beslenme alışkanlıklarından etkilenen bir diyettir. Bu tür bir mediterranean diyetin ana vurgusu, lif içeriği yüksek yiyecekler, yağsız protein, bol miktarda karmaşık karbonhidrat ve sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar yemektir. Bu tür bir diyetin sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olup olmayacağı konusunda bazı tartışmalar olsa da, birçok doktor ve araştırmacı birçok farklı şekilde yardımcı olabileceği konusunda hemfikirdir.

Akdeniz diyet listesi Örneği ile ilişkili ana faydalardan biri omega-3 yağ asitleri içeren gıdaların tüketimidir. Bunlar hem balıkta bulunan yağı hem de süt ve peyniri içerir. Bu yiyeceklere ek olarak, yüksek miktarda balık, kümes hayvanı ve baklagiller, tohumlar, fındık, meyveler, sebzeler ve meyve suları da bulacaksınız. Akdeniz diyeti yorumları ayrıca kırmızı etlerde düşük ve fasulye, fındık, baklagiller, tohumlar ve meyvelerde yüksek olma eğilimindedir.

Birçok insan, Ege diyeti, diyetinin faydalarını ve onlar için doğru diyet olup olmadığını elde etmek için gerçekte ne yemeleri gerektiğini merak ediyor. Bu akdeniz diyeti Makale özel yeme planını yiyen birçok insanın yapma eğiliminde olduğu bir şey, daha küçük porsiyonları daha sık yemektir. Bu önemlidir, çünkü her gün çok sayıda yemek yemek zorunda kalmadan diyetinizi düşük kalorili tutmaya yardımcı olur. Akdeniz diyeti ekşi daha küçük porsiyonları daha sık yiyerek, aç hissetme ve aşırı yeme olasılığınız daha düşüktür. Bu tür bir yeme planı da tok hissetmenize yardımcı olur, bu da daha az kiloya ve daha iyi genel sağlığa yol açacaktır. Kalp hastalığı, diyabet, inme ve birçok kanser türü riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek bir diyet arıyorsanız, Ege diyeti nedir sizin için mükemmel olabilir.

Akdeniz Diyeti Nedir? 1

Uzmanlar Ne Diyor?

Akdeniz tarifleri o kadar lezzetlidir ki, bu lezzetli beslenme modelini uzun vadede takip etmek kolaydır. Ayrıca, odak noktasını kısıtlama zihniyetinden lezzet, topluluk ve bolluk zihniyetine kaydırarak, Akdeniz yaşam tarzını kucaklamak daha kolaydır. . ”

Arka fon

Akdeniz diyeti markalı bir diyet planı değil, Akdeniz‘i çevreleyen ülkelerde binlerce yıldır gelişen bir beslenme tarzıdır.

Diyet ilk olarak 1970’lerde en ünlü Yedi Ülke Araştırması ile tanınan bilim adamı Ancel Keys tarafından tanıtıldı. Bu çalışmada, Keys diyetle alınan yağ alımı ile kalp hastalığı oranları arasındaki bağlantıları inceledi. 1

Birçoğu Keys’in çalışmalarını hızlı bir şekilde eleştiriyor olsa da, yaptığı çalışmadan bazı önemli çıkarımlar vardı, bunlardan biri Yunanistan’ın Girit bölgesindeki insanların genel olarak daha yüksek yağ alımına ve daha düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduklarını belirlemekti. Keys, yeme tarzlarının – Akdeniz diyeti fikrinin – bundan sorumlu olduğuna inanıyordu.

Bununla birlikte, Akdeniz diyeti o zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak benimsenmemişti. 1993 yılında, Oldways (insanların geleneksel diyetler yoluyla daha sağlıklı yaşamlar sürmelerine yardımcı olmayı taahhüt eden bir kar amacı gütmeyen), Akdeniz diyet piramidini oluşturmak için Harvard Halk Sağlığı Okulu ve Dünya Sağlık Örgütü ile ortaklık kurdu .

USDA’nın orijinal besin piramidine bu alternatif, fiziksel aktivite ve sosyal bağlantıların yanı sıra Akdeniz bölgesinin temel besinlerini vurguluyor.

Akdeniz Diyeti Nedir? 2

Eleştiri

Akdeniz diyetine yönelik bazı eleştiriler de var. 2018’de, randomizasyon süreciyle ilgili sorunlar nedeniyle büyük bir çalışma geri çekildi 2 . Bununla birlikte, geri çekildikten sonra çalışmanın gözden geçirilmiş bir analizi, diğer birçok araştırma gibi hala umut verici sonuçlar ortaya koydu. 3

Akdeniz diyetinin diğer eleştirmenleri, özellikle düşük karbonhidrat savunucuları, makul bir karbonhidrat yeme planının ve tam tahılların dahil edilmesinin besleyici olmadığını iddia ediyor. Bununla birlikte, bu görüşleri destekleyebileceklere kıyasla Akdeniz diyetinin etkinliğini destekleyen çok daha fazla bilimsel kanıt vardır.

Nasıl çalışır

Akdeniz diyeti, aşağıdakilere vurgu yaparak, öncelikle işlenmemiş yiyecekleri teşvik eder:

  • sebzeler
  • Meyveler
  • Tam tahıllar
  • Bakliyat
  • Fındık
  • Balık
  • Zeytin yağı

Bu kazanan kombinasyon vitaminler, mineraller, lif, fitokimyasallar ve sağlıklı yağlar sağlar . bunların hepsi sağlığınız için mükemmeldir.

Bu diyette genellikle daha küçük miktarlarda olsa da süt ürünlerine izin verilir. Çoğu geleneksel kültürde, süt ürünleri sıvı süt yerine peynir ve yoğurttan oluşur. Kırmızı et tipik olarak sınırlıdır, ancak küçük miktarlar ara sıra dahil edilebilir. Ek olarak, eklenmiş şekeri atlamak, daha düzensiz tatlar için unlu mamulleri ve tatlı ikramları saklamak isteyeceksiniz.

Bu diyeti uygularken, her gün bol su içerek susuz kalmamak isteyeceksiniz. Kırmızı şarabı ölçülü olarak da tüketebilirsiniz – kadınlar için günde 5 ons’a kadar ve erkekler için günde bir ila iki 5 ons bardak.

Lehte ve aleyhte olanlar

Akdeniz Diyeti Nedir? 3

Akdeniz diyeti çok sayıda araştırma çalışmasının konusu olduğu için, sağlık yararlarını destekleyen sağlam veriler bulunmaktadır.

Bu yeme düzeni, kalp hastalığı, belirli kanser türleri ve diyabet riskinin azalmasıyla ilişkilidir.

Başka şaşırtıcı faydalar da var. Örneğin, bir çalışma Akdeniz diyetini daha iyi bir akıl sağlığına bağladı. 4 Ve diyet, besin gruplarını ortadan kaldırmazken besleyici yoğun yiyeceklerle dolu olduğundan, beslenme ihtiyaçlarınızı sürdürülebilir bir şekilde karşılar.

Yine de herhangi bir diyetle, elbette potansiyel dezavantajlar vardır. Bazıları, ürün, zeytinyağı ve balık bolluğu nedeniyle Akdeniz diyetinin düşük gelir bütçesine sahip olanlar için maliyet açısından engelleyici olduğunu düşünüyor. Yine de, bu endişeyi gidermek için kullanılabilecek kesinlikle akıllı alışveriş ipuçları var.

Ek olarak, Akdeniz diyeti de dahil olmak üzere herhangi bir diyet, aşırı kısıtlayıcı bir şekilde kullanılırsa zararlı hale gelebilir. Yiyecek alımınızı kontrol etmekle meşgul olduğunuzdan endişeleniyorsanız, bir tıp uzmanından yardım isteyin.

Yaygın Mitler ve Sorular

Herhangi bir diyet kitlelere tanıtıldığında, efsaneler yayılmaya mahkumdur. İşte bazı yaygın örnekler ve bunları düzelten gerçekler.

Efsane: Akdeniz diyetinde hayvansal yiyecekler yiyemezsiniz.
Bu diyet, hayvansal gıdalarda Batı diyetinden daha düşüktür, ancak yine de onları içerir. Hayvansal yiyeceklerinizi balık, orta miktarda kümes hayvanı ve porsiyon kontrollü peynir ve yoğurt porsiyonlarına odaklamak isteyeceksiniz. Bu diyetin savunucuları, kırmızı eti daha az yemeyi ve büyük biftekleri özel bir durum için saklamayı tavsiye ediyor.

Efsane: Akdeniz diyetinde herhangi bir yağ iyidir.
Bu yeme düzeninin temel bileşenlerinden biri zeytinyağıdır ve bu, diğer yağlarla ikame edilmemelidir (ara sıra daha yüksek duman noktalı bir yağın kullanılabileceği çok yüksek sıcaklıkta pişirme hariç).

Toups, “Zeytinyağının sağlıklı makro besin profili dışında birçok faydası vardır” diyor. “Örneğin, zeytinyağında pişirilen yiyeceklerin daha yüksek bir antioksidan içeriğine sahip olduğu gösteriliyor . Zeytinyağı, potansiyel antikanser özellikleri açısından da incelenmiştir .”

Efsane: Yapmanız gereken tek şey, tüm sağlık yararlarını elde etmek için gıda önerilerini takip etmektir.
Akdeniz diyeti bir beslenme planından daha fazlasıdır; aynı zamanda bir yaşam tarzı. Akdeniz diyet piramidinin temelinde iki temel bileşen vardır; sosyal etkileşim ve günlük fiziksel aktivite . Optimal sağlık için bunları hayatınıza entegre etmeye çalışın.

Efsane: Akdeniz diyetini takip etmek için kırmızı şarap içmelisiniz.
Kırmızı şarap, menşe ülkelerde bu yeme tarzının temel bir bileşeni olsa da, sadece bu diyeti takip etmek için içmeye başlamanız gerekmez. Şarap olmadan diğer diyet modellerini izleyerek yine de belirli sağlık yararları elde edebilirsiniz. Hamileyseniz veya alkol bağımlılığı geçmişiniz varsa bu özellikle önemlidir.

Efsane: Akdeniz diyeti yağda çok yüksektir.
1990’ların düşük yağlı trendlerine rağmen, artık yağdan korkulmaması gerektiğini biliyoruz. Akdeniz diyetindekiler gibi sağlıklı yağlar, kendinizi tok ve tok hissetmenize yardımcı olur. Yağ ve kuruyemiş gibi yiyecekler de antioksidanlar gibi ek sağlık yararları sunar .

Nasıl Karşılaştırır

Akdeniz diyetini diğer popüler diyetlerle karşılaştırıyorsanız, bazı benzerlikler bulacaksınız. İşte dikkate alınması gereken birkaç hızlı karşılaştırma:

Esnek diyet

Akdeniz diyetiyle birçok benzerliği olan yarı-vejetaryen bir yemek planı
İyi araştırılmamış, ancak bazı sağlık yararları kanıtlanmıştır.

DASH diyeti

Kan basıncını düşürmek için tasarlanmış bir yeme düzeni.
Hem bu hem de Akdeniz diyeti, daha düşük kardiyovasküler hastalık riskiyle bağlantılıdır.
Akdeniz diyetinden daha zor takip edilebilir.

Keto diyeti

Akdeniz diyetine kıyasla oldukça yüksek yağ alımına sahip bir yeme düzeni.
Uyumlu / uyumlu olmayan gıdalar açısından daha kısıtlayıcı.
Epilepsi vakalarında faydalıdır ve bazı araştırmalar kilo vermede fayda sağladığını öne sürmektedir, ancak uzun vadeli sağlık etkileri bilinmemektedir.
Akdeniz diyeti, diğer birçok popüler diyetten daha az kısıtlayıcıdır ve birkaç küçük istisna dışında, USDA’nın beslenme önerilerine çok benzer. Diyet, aynı beş besin grubunu önerir, ancak bu grupların bazılarında ek rehberlik sağlar.

Örneğin, USDA, tüketmeniz gereken proteinli gıda türlerine ilişkin tercihleri ​​belirtmez (yağsız proteinleri vurgulamak dışında). Akdeniz diyeti ise kırmızı eti sınırlarken proteinli yiyeceklerinizin çoğunlukla baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar, balık ve orta miktarda kümes hayvanlarından oluşması gerektiğini belirtir.

Başlarken

başlamaya hazır mısın? İyi haberler! Akdeniz diyeti, özel markalı yiyecekler veya ücretli diyet planları gerektirmez. Bu plana göre yemeye başlamak için, önerilen yiyecekleri stoklamak için markete hızlıca gidin.

Sepetinizi bol miktarda ürünle doldurun, birkaç parça balık alın ve kaliteli bir zeytinyağı seçin – ve pişirmeye hazırsınız!

Bıkkın Panda’dan Bir Söz

Bir diyet seçerken, genel sağlığı geliştiren ve uzun vadede uygulanması mümkün olan bir plan seçmek önemlidir. Tek bir diyet her insanın ihtiyacını karşılamayacaktır, ancak Akdeniz diyeti kesinlikle birçok insan için bu hedefleri yerine getirecektir.

Besleyici seçeneklerle dolu, iyi araştırılmış ve lezzetli yemeklere odaklanıyor. Bu diyeti günlük fiziksel aktivite, düzenli sosyal bağlantılar ve yeterli uyku ile birleştirin – kendinizi enerjik ve sağlıklı hissedebilirsiniz.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz