Çarşamba, Haziran 16, 2021

En İyi Aerobik Dersleri

- Advertisement -

Aerobik dersleri, sağlığınızı ve sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra sizi fiziksel olarak zinde tutmanın mükemmel bir yoludur. Bunlar, çeşitli nazik hareketleri ve kas kasılma dizilerini ve zaman içinde yoğunluğu giderek artan derin nefes alma, tekrarlayan kalıpları içeren düşük etkili aerobik egzersizlerdir. Aerobik dersleri kilo kaybı, gelişmiş fitness seviyeleri ve vücut bakımı ve daha fazlası için kullanılabilir. Bölgenizdeki bir Aerobik sınıfına katılmak istiyorsanız, ülke genelindeki kampüslerdeki Türkiye Spor Tıbbı Koleji ile iletişime geçin.

Aerobik derslerine katılımınız hakkında bir uyarı; Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce, düşük etki olsun veya olmasın, lütfen doktorunuza danışın. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce ele alınması gereken sağlık sorunlarınız olabilir, hatta düşük etkili aerobik dersleri. Aerobik eğitmenleri egzersizleri, belirli kas gruplarını kademeli ama ilerici bir şekilde hedefleyerek fitness seviyenizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Aerobik sınıfına başlamak, bir fitness programına başlamak ve genel sağlıklı yaşam elde etmek için iyi bir yoldur, ancak lütfen sağlığın karmaşık bir sistem olduğunu unutmayın.

En İyi Aerobik Dersleri 1

Aerobik dersleri, kardiyovasküler zindeliği geliştirmek, çekirdek kasları güçlendirmek ve yürüme, koşu veya bisiklete binmekten daha fazla kalori yakmak için harika bir yol sağlar. Ayrıca, kendinizi gençleşmiş ve gününüzle yüzleşmeye hazır hissetmenizi sağlayacak eğlenceli, düşük etkili, aerobik bir egzersiz sunarlar. Aerobik eğitmenleri egzersizleri grup ortamında veya bireysel olarak haftada üç kez yarım saate kadar sürebilen küçük seanslarda yapılabilir. Hedefleriniz ne olursa olsun, ister kilo vermek, ister tonlamak veya genel olarak daha sağlıklı olmak olsun, aerobik sınıfları bu hedeflere ulaşmanın harika bir yoludur.

Anaerobik Egzersiz Sırasında Ne Olur?

  • Anaerobik metabolizma, kaslarda “yanığı hissettiğiniz” noktaya kadar birikebilen laktik asit üretir. Bu yanma hissi, anaerobik metabolizmanın normal bir yan etkisidir.
  • Hızlı kasılan kas lifleri , hızlı kasılmalar için anaerobik metabolizmaya daha çok güvenirler, ancak aynı zamanda daha çabuk yorulurlar.
  • Yüksek yoğunluklu aralıklar, dayanıklılık gibi normal bir aerobik egzersizi anaerobik bir egzersize dönüştürür . Maksimum kalp hızının% 90’ını aştığınızda anaerobik metabolizmaya ihtiyaç duyulur .

Metabolizmanın Temelleri

Metabolizma, vücudunuzun besinleri parçalamak, hücrelerin enerji için kullanabileceği bileşikler oluşturmak ve bu bileşikleri hücresel işlevleri beslemek için kullanmak için kullandığı süreçleri ifade eder. Vücudunuz, yiyecekleri şekerlere, proteinlere ve yağlara ayırmak için enzimler salgılar. Daha sonra, vücudunuzun her bir hücresi bunları alabilir ve hücrede kullanılan yakıt olan adenosin trifosfat (ATP) oluşturmak için bunları aerobik veya anaerobik metabolik işlemlerde kullanabilir.

Her hücrede enerji üretmek için gıdalardan alınan kaloriler bu şekilde yakılır. Vücudunuzun genel metabolizması kas kasılması, nefes alma, kan dolaşımı, vücut ısısını koruma, yiyecekleri sindirme, atıkları ortadan kaldırma ve beyin ve sinir sisteminin işlevlerini içerir.

En İyi Aerobik Dersleri 2

Aerobik Enerji

Aerobik metabolik süreçte insan vücudu, adenozin trifosfat (ATP) molekülleri üretmek için glikoz kullanır. ATP, kaslarınızı besleyen şeydir. Güçlü kas kasılması için kullanılan anaerobik metabolizma, glikoz molekülü başına çok daha az ATP molekülü üretir, bu nedenle çok daha az etkilidir.

Aerobik metabolizma hücresel solunumun bir parçasıdır ve hücrelerinizin glikoliz, sitrik asit döngüsü ve elektron taşıma / oksidatif fosforilasyon yoluyla enerji üretmesini içerir. Vücudun egzersiz için nasıl enerji ürettiği ile ilgili ayrıntılı kimya var .

Vücudunuzun Yakıtı

Vücut, hücreler, kaslar ve organlar tarafından düzenli aktiviteyi beslemek için gün boyunca enerji için aerobik metabolizma kullanır. Bu nedenle , yakılan fiziksel aktivite kalorilerinden ayrı olarak , bir bazal metabolizma hızına , normal vücut fonksiyonlarını sürdürmek için gereken bir kalori yakma düzeyine sahipsiniz . Canlı bir vücut, dinlenirken bile her zaman biraz kalori yakar.

Aerobik metabolizma aynı zamanda akciğerlerinizin kandaki hemoglobin tarafından dokularınıza taşınacak oksijeni emmesinin nedenidir. Oksijen, karbonhidratları oksitlemek için aerobik metabolizmada kullanılır ve oksijen atomları, atılan karbondioksit molekülündeki karbona bağlanır.

Karbonhidratların aerobik metabolizması sürecinin tek yan ürünleri karbondioksit ve sudur. Vücudunuz bunları nefes alarak, terleyerek ve idrarla atar. Laktik asit üreten anaerobik metabolizma ile karşılaştırıldığında, aerobik metabolizmanın yan ürünlerinin vücuttan atılması daha kolaydır. Bu, aerobik metabolizma ile egzersiz sonrası daha az kas ağrısı anlamına gelir.

Faydaları

Bir aerobik egzersiz maksimum kalp hızının% 85 altında bir kalp hızında yapılır ve dinç kas kasılmaları kullanmaz. Vücudunuz, karbonhidratları ve yağları aerobik metabolik süreçlerle parçalayarak sabit bir enerji akışı sağlayabilir.

Bir anda egzersizin orta şiddette düzeyinde , Yeterince nefes ve ATP için kaslarının ihtiyaçtır glikoz içine glikojen yıkmak ve enerji için yıkmak için yağ depolanan mobilize edebildiği yavaş ve istikrarlı yeterlidir. Tüm depolar tükenmeden önce vücudun kullanabileceği karbonhidratı da alabilirsin. Bu yanlış deneyimi bonklama veya “duvara çarpma” deneyimi yaşayan sporcular .

Örnekler

Aerobik egzersizler, aynı eylemleri bir seferde en az 10 dakika gerçekleştirmek için büyük kas gruplarını kullanır. Bu, vücudunuz aerobik metabolizma için kaslarınıza gereken oksijeni verirken kalp atış hızınızı ve nefes hızınızı yükseltir. Bu enerji için şekerleri ve yağları yakar.

En kolay aerobik egzersizlerden biri, biraz zor nefes alabileceğiniz ancak yine de tam cümlelerle konuşabileceğiniz hızlı bir tempoda yürümektir . Günde 30 dakikalık bir aerobik yürüyüş egzersizi , sağlığı iyileştirmek için önerilen fiziksel aktivite düzeyini sağlayabilir. 1

Koşu, bisiklet, kürek çekme, yüzme, kros kayağı ve eliptik eğitmenler, merdiven basamakları, kürekçiler ve kayak makineleri gibi kardiyo egzersiz makinelerinin tümü aerobik bir egzersiz sağlayabilir.

Ayrıca aerobik bir aktivite olarak dans etmenin tadını çıkarabilirsiniz. Bu aktiviteler, orta yoğunlukta veya şiddetli yoğunluk bölgesinde olabilir ve kalp atış hızınız maksimum kalp atış hızınızın% 85’inin üzerine çıkmadığı sürece aerobik olabilir.

Yoga ve tai chi aerobik metabolizma kullanırken, genellikle kalp atış hızınızı orta yoğunlukta aerobik egzersiz olarak kabul edilecek kadar yükseltmezler.

Kilo kaybı

Amacınız egzersizle kilo vermekse , aerobik metabolizma, yağ hücrelerinden yağ alıp kaslar için enerji üretmek üzere yaktığı için arkadaşınızdır. Ayrıca hücrelerinizdeki mevcut ve depolanmış şekerleri (karbonhidratlar) yakar, böylece fazlalıkları yağa dönüştürülmez.

Yediğiniz yiyecekler mevcut enerji depolarınızı dolduracaktır. Yaktığınızdan daha fazla kalori almazsanız, fazla yiyecek kalorilerini yağ olarak depolamazsınız. Ancak egzersizin kas geliştireceğini de unutmamalısınız, bu nedenle yağ kaybederken kas kütlesi de kazanabilirsiniz.

Aktif aerobik egzersizler nelerdir?

Aerobik egzersiz hareketleri denildiğinde ilk akla gelenler ise uzun mesafe koşuları ya da koşu bandı egzersizleri, yüzme, ip atlama, bisiklet, hızlı yürüme gibi aktivitelerdir.

Aerobik nedir ne işe yarar?

Egzersiz, kaslara yeterli miktarda oksijen sağlayan ve laktik asit gibi metabolik atıklardan uzak duran kan damarlarının gelişimini hızlandırır. Bu süreç, kronik kas ağrısı ve sırt ağrısını azaltabilir. 6. Hipertansitonu kontrol altına almaya yardımcı olur. 7. Kalp krizi riskini azaltır.

Aerobik egzersiz türleri nelerdir?

Yürüme, koşma, bisiklet kullanma, aerobik dans, yüzme gibi egzersiz tiplerini içerir.

Aerobik egzersiz yağ yakar mı?

Aşırı aerobik çalışmayla kaybedilen kas dokuları dinlenme metabolizma hızını düşür ve doğal hormon üretimini engeller. Antrenman esnasında yakılan kalori, dinlenim durumunda günün diğer saatlerinde yakılan kalorilerden azdır. Çoğu kez yağ yakımı, antrenmanda değil antrenmandan sonra gerçekleşir.

Aerobik enerji sistemi nedir?

Aerobik enerji oluşumu (Oksijenli Ortam): Mesafecilerin kullandığı asıl enerji sistemi aerobik sistemdir. Oksijen, besin maddelerini (öncelikle şeker bileşikleri olan karbonhidratları) yakarak aerobik yolla enerji (ATP) oluşturur. Serbest yağ asitleri de oksijenli ortamda enerji maddesi olarak kullanılabilir.20

Aerobik ve anaerobik enerji nedir?

Aerobik egzersizde vücut enerji oluşturmak için oksijen kullanır ve kaslara daha fazla oksijen gittiğinden yüksek oranda yağ yakımı gerçekleşir. O esnada kanda ve vücutta oksijen dolaşımı hızlanırken, kan basıncı azalır ve yağ yakımı artar. … Anaerobik egzersizde ise vücut yakıt için sadece glikoz kullanır.

En İyi Aerobik Dersleri 3

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz