Cuma, Ekim 15, 2021

5G teknolojisi Nedir

- Advertisement -

Bu yazıda, 5G teknolojisi ve iş veya kişisel kullanımınız için olsun, size nasıl fayda sağlayabileceği hakkında bazı temel bilgileri ele edeceğiz. Nasıl çalıştığına, neler yapabileceğine ve neden kullanmanız gerektiğine bakacağız. Bu makale, bu yeni teknolojinin bir sonraki ağ yükseltmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken bir şey olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmalıdır. Hadi başlayalım!

5g nedir zararları tam olarak nedir? Daha hızlı veri iletimi sağlayan yeni bir cep telefonu teknolojisi şeklidir. Terim biraz yanlış bir isimdir, çünkü aslında ilgili bir dizi teknolojiyi ifade eder, ancak aynı şeyi ifade etmez. 5g nedir tehlikesi Yaygın bir örnek internet olacaktır. Hem internet hem de cep telefonları, birbirleriyle değil, büyük mesafelerde iletişime izin veren belirli özelliklere sahiptir.

Yeni 5G gerçeği teknolojinin amacı her iki dünyanın da en iyilerini bir araya getirmek. Bu, aynı verileri iletirken her şeyin daha hızlı yapılabileceği anlamına gelir. Örneğin, 5g nedir Makale telefonunuzdan dizüstü bilgisayarınıza gönderilen bir resim, herhangi bir gecikme veya sorun olmadan gerçek zamanlı olarak görüntülenebilir. 5g nedir Medium Mobil cihazların görüntüleri, belgeleri ve grafikleri hızlı bir şekilde gönderip alabilmesi gerektiğinden bu önemlidir. Bu yetenek multimedyayı herkes için daha pratik hale getirir.

5G teknolojisi Nedir 1

Bu yeni teknolojiyle 5g nedir ekşi ne yapabilirsiniz? Mevcut bir telefonunuz varsa, yerleşik olarak oldukça harika özellikler olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Örneğin, eski bir telefon aracılığıyla bile kristal netliğinde ses sunan HD Voice vardır. HD Voice, tek bir kelimeyi bile kaçırmamanız için daha yüksek seslerde arama yapmanıza olanak sağlar.

5g nedir ne işe yarar, Ama bu beni nasıl etkiliyor? Genel olarak, ağır bir İnternet kullanıcısı değilseniz, bu yeni teknolojiyle çok fazla sorun yapmamalısınız. Yine de e-posta gönderip alabilecek ve temel web sörfü yapabileceksiniz. Ancak, telefonunuzda çok fazla kısa mesaj, video veya oyun oynuyorsanız, kesinlikle yükseltmek isteyeceksiniz. Bu kolaylıklardan bazılarını kaybedeceksiniz, ancak karşılığında daha iyi alım ve daha yüksek İnternet hızları kazanacaksınız.

5g altyapısı nedir, şimdi beni nasıl etkiliyor? Açıkçası, bu yeni teknoloji cep telefonu kullanıcıları için harika. Ancak, henüz her türlü mobil cihaza ulaşmadı. Örneğin, otomobillerde kablosuz ağları kullanarak iletişim kurmak hala oldukça büyük bir zorluktur. Bunun nedeni, araç camlarının genellikle bir aracın diğer alanlarından çok daha küçük olmasıdır.

Peki, bu beni nasıl etkiliyor? İnsanların her gün arabanızın camından geçtiği bir yerde yaşıyorsanız, yükseltmeyi almayı düşünmelisiniz. Hatta bu ağa sahip olduğunuzda daha fazla arama yapabildiğinizi ve web’de daha hızlı gezinebildiğinizi görebilirsiniz. Sadece ekstra para ödemeden HD ses gibi bu şaşırtıcı mobil özellikleri amayacağınızı bilin.

İyi haber şu ki, bu yeni teknolojiyi mobil cihazlara sunan birçok şirket var. Hangisinin sizin için en iyi şekilde çalışacağını belirlemenin en kolay yolu birkaçını test etmektir. Bu şirketlerin çoğu ücretsiz denemeler sunar, böylece herhangi bir şeye bağlanmadan önce servislerini test edebilirsiniz. İstediğiniz şeyleri sunduğu sürece, bir kol ve bacak harcamak zorunda kalmadan teknolojiyi elde edebilirsiniz.

Seçeneklerden biri VoIP veya İnternet Üzerinden Ses Protokolü’dür. VoIP, ses iletmek için mevcut yüksek hızlı internet bağlantınızı kullanır. Birçok insan, meşgul sinyalleri kaldıramadığı için bu tür bir hizmetin yararlı olmadığını düşünüyor. Ancak, birçok telefon, özellikle iPhone, son derece meşgul sinyalleri işleyebilir. Ayrıca, VoIP telefonlar genellikle normal telefonlardan daha ucuza mal oluyor.

Diğer bir seçenek gsm / GPRS ağıdır. Bu, AMERIKA Birleşik Devletleri’ndeki büyük cep telefonu operatörleri tarafından kullanılan ağı ifade eder. Bu inanılmaz derecede güvenilir bir hizmettir, ancak aynı zamanda oldukça pahalı olma eğilimindedir. Ek olarak, sinyal çok yaygın olmasa da zaman zaman kaybolabilir. GSM telefonları daha pahalı bir aylık planla çalışma eğilimindedir. Bu tür bir ağın avantajı, nerede olursanız olun her zaman bağlı kalmanızdır.

Son olarak, CDMA veya Kod Bölümü Çoklu Erişim teknoloji ağı vardır. Bu teknoloji, kullanıcıların diğer ağ türlerine göre çok daha yüksek veri hızında bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlar. Özellikle, CDMA aynı alanda aynı anda iki farklı sinyalin oluşmasına izin verir. Sinyal gücü daha güçlü olduğundan, CDMA diğer hizmet türlerine göre daha iyi çağrı kalitesine sahip olma eğilimindedir. Ancak, CDMA diğer ağlardan daha pahalı olma eğilimindedir ve yalnızca bazı alanlarda kullanılabilir.

Bu ağların çoğu, nerede olursanız olun çevrimiçi kalan daha hızlı bağlantılar sağlamak için mevcut 3G ve 4G teknolojisiyle birlikte çalışıyor. Yaşadığınız yerde 5G‘yi zaten alabiliyor olabilirsiniz ve aşağıda tam olarak 5G‘nin ne olduğu ve daha fazlası hakkında sizinle konuşacağız.

5G alabilir misin?

5G dünyanın birçok ülkesinde mevcuttur ve aşağıda ABD, İngiltere ve Avustralya’dakiler için tam olarak size yol göstereceğiz.

Unutmayın: bir 5G telefonunuz ve 5G‘ye hazır bir planınız olması, yeni nesil bağlantı teknolojisini hemen alacağınız anlamına gelmez. Kapsama alanı ABD, İngiltere ve Avustralya’da hala sınırlıdır.

ABD’DE 5G

ABD’deki ana dört taşıyıcı artık 5G bağlantısı sunuyor, ancak sinyal alabileceğiniz yerler hala sınırlı. Her bir taşıyıcı ürün yelpazesini genişlettikçe bu her ay artıyor.

Verizon’da 5G

Verizon , 5G Ev ağını 2018’in sonlarında , ardından Nisan 2019’un başında 5G mobil ağını başlatarak dünyanın çoğunu şaşırttı ve onu yeni nesil ağı sunan ilk küresel ağ haline getirdi.

2019’un sonunda Verizon 5G , Chicago’dan başlayıp Los Angeles, New York City, Atlanta, Dallas’a ulaşan ve Memphis, Columbus ve Grand Rapids gibi daha küçük şehirleri filtreleyen 31 şehrin bazı kısımlarında yayına girdi.

Yazma sırasında (Haziran 2020), Ocak’ta Little Rock, AR, Kansas City, MO ve Cincinnati, OH’yi ve ardından Mayıs’ta San Diego’yu ekleyerek 35 konumda 5G sunuyor . Salgın karşısında bile şaşırtıcı olmayan bir şekilde 2020 boyunca daha da fazla planlama yapıyor.

ABD’nin Chicago kentinde, 4G‘nin teorik üst hızı olan 300 Mb / sn’den çok daha hızlı olan 1,4 Gb / sn’ye kadar hızlar elde etmeyi başardık (ortalama 4G hızları 100 Mb / sn’nin altında olma eğiliminde olsa da).

Bununla birlikte, Verizon’un ultra yüksek hızlı ancak düşük alanlı mmWave teknolojisini (özellikle 28Ghz ve 39Ghz spektrumlarında) kullanması nedeniyle Verizon’un 5G kapsamı düzensiz. şimdilik.

Bu düzensizliği ilk elden deneyimledik ve bu en yüksek hızı elde etmek için şehrin çeşitli 5G direklerinde dolaşmak zorunda kaldık, ancak 1Gbps’yi oldukça tutarlı bir şekilde almayı başardık.

Kapsama alanları gibi bu hızların da artması bekleniyor: Şehrinizin hangi bölümlerinin 5G bağlantısı sunması gerektiğini görmek için Verizon’un kapsama haritalarını kontrol edin .

T-Mobile’da 5G

T-Mobile, özellikle 2019’un çoğunu rakip telekom Sprint ile birleşmek için sonunda başarılı müzakerelerde geçirdiği için farklı bir strateji izledi. T-Mobile ayrıca 28Ghz mmWave frekanslarını kullanırken, T-Mobile 5G‘nin daha geniş genişletmesi, banliyö ve kırsal topluluklar için çok daha uzağa ulaşan ancak daha düşük hızlar sunan 600Mhz altı frekansları da içerir.

T-Mobile‘ın mmWave yayını Haziran 2019’da New York, Los Angeles, Dallas ve Las Vegas’ta yayına girdi ve yıl sonuna kadar toplam 30 şehre ulaşma planları yapıldı. O zamanlar 5G‘yi kullanabilen tek telefon, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Samsung Galaxy S10 5G idi.

Bunların hepsi, Aralık 2019’da 600MHz daha düşük frekanslarda ülke çapında kapsamlı bir 5G lansman etkinliği için hazırlık içindeydi. Şirket, bu lansmanın, ABD’nin 1 milyon mil karelik alanını Amerikalıların% 60’ına ulaşmak için kapsama alanını etkinleştirdiğini iddia ediyor.

Haziran 2020’ye kadar, T-Mobile’ın 5G akıllı telefon serisi, üç Samsung Galaxy S20 telefonun tümünü (S20 Plus ve S20 Ultra dahil), LG V60 ThinQ ve OnePlus 8 5G‘yi içeriyordu.

T-Mobile , Haziran ayında Anchorage, Alaska’da T-Mobile müşterilerine 5G erişimi sağlamak için ağını devre dışı bırakmak için GCI ile yaptığı gibi, bazı bölgesel taşıyıcılarla ortaklık yaparak 2020 boyunca genişlemeye devam etti . Şirketlerin birleşmesiyle birlikte Sprint 5G‘ye erişim kazandıktan sonra, bu son hamle T-Mobile 5G‘yi 50 eyalete de getirdi, ancak hızlar ve kapsama alanı hala evrensel değil.

Sprint’te 5G

Sprint, büyük olasılıkla T-Mobile’ın yüksek ve düşük bantlarını tamamlamak için seçilen ‘orta bant’ 2.5Ghz olarak adlandırılan yolun ortası frekans yaklaşımını tercih etti.

Sprint 5G , Mayıs 2019’da Chicago, Atlanta, Dallas-Fort Worth ve Kansas City’de, ardından Ağustos 2019’da New York City, Washington DC, Phoenix ve Los Angeles’ta yayına girdi. Şu anda Houston’da da yayında ve takip edilecek daha fazla şehir var.

Taşıyıcı, Samsung Galaxy S20 5G , S20 Plus 5G , S20 Ultra 5G , Samsung Galaxy S10 5G, LG V50 ThinQ ve ABD’ye özel OnePlus 7T 5G‘yi, HTC 5G Hub – bir telefon değil 5G etkin noktası ile birlikte destekliyor .

Şirketin T-Mobile ile birleşmesi Şubat ayında resmi olarak onaylandığı için, Sprint müşterileri Nisan 2020’den itibaren T-Mobile 5G‘ye erişmeye başladı . Plan, hem taşıyıcı ağları hem de markalamayı Yeni bir T-Mobile afişi altında tamamen birleştirmektir, ancak bunun ne zaman resmileştirileceği belirsizdir; Şimdilik, Sprint müşterileri taşıyıcıları altında devam edecek, ancak bu arada T-Mobile’ın ağından yararlanacaklar.

AT & T’de 5G

AT&T, 5G‘ye en sınırlı yatırıma sahipti. 2018’in sonlarında piyasaya sürüldükten sonra, taşıyıcı Nisan 2019’da Austin, Los Angeles, San Francisco ve Orlando dahil olmak üzere yedi şehre daha genişleyecek kadar ileri gitti, ancak servis için 5G Netgear Nighthawk mobil etkin noktasına güvenerek hala bir telefonu yoktu. .

Bunun yerine, taşıyıcı, AT & T’nin 5G teknolojisini içerdiğini iddia ettiği güçlendirilmiş bir 4G hizmeti olan ‘5Ge’ veya 5G Evolution‘ı abartarak tüketici güvenini yaktı – bu iddialar teknoloji ve telekom alanında eleştirildi.

5G kapsama alanı o zamandan beri gelişti ve ağ şimdi Samsung Galaxy S20 serisi ve LG V60 ThinQ gibi 5G telefonlar sunuyor.

Şu anda AT&T, ABD genelinde 190 ‘pazarda’ (belirli ilçelerde, şehirlerde ve kasabalarda) gerçek 5G sunuyor – bölgenizde mevcut olup olmadığını görmek için AT & T’nin en son listesine bakın.

İNGİLTERE’DE 5G

İngiltere’deki taşıyıcılar benzer şekilde genişleyen bir 2019 geçirdi, aynı şekilde şehirlere ve kasabalara ulaşıyor, ancak ülkenin çoğunu kaplamıyor. Bizim Bkz UK içinde 5G her taşıyıcı özellikleri için sayfa.

EE’de 5G

EE, 5G ağını 30 Mayıs 2019’da altı şehirde başlatan ilk İngiliz taşıyıcı oldu. 2019’un sonunda, Birmingham, Belfast, Manchester, Liverpool dahil olmak üzere Londra’dan Edinburgh’a 50 kasaba ve şehre genişledi. , Leeds, Glasgow ve Wolverhampton. Ekim 2020’ye kadar kapsam 112 kasaba ve şehirde mevcuttu.

ABD ağları gibi 5G de her şehirdeki bazı alanları kapsamakta ancak tüm alanları kapsamamaktadır. Vaat edilen 1Gbps hızlar mümkün olsa da, onları 200-400Mbps aralığında daha fazla gördük.

EE, yazarken Oppo Reno 5G ve Samsung Galaxy A90 5G gibi daha ucuz seçeneklerden Samsung Galaxy S20 Ultra 5G ve Samsung Galaxy Fold 5G gibi pahalı seçeneklere kadar 12 adet 5G cihaza sahiptir .

Vodafone’da 5G

Vodafone 5G, 3 Temmuz 2019’da yedi şehirde başlattı ve 17 Temmuz’da sekiz kasaba ve şehre daha yayıldı. Yıl sonuna kadar Londra, Glasgow, Birmingham, Cardiff dahil 31 şehir ve kasabaya yayıldı. Vodafone, Ekim 2020 itibarıyla 54 yerde 5G sunuyor.

Ayrıca, diğer büyük Birleşik Krallık ağlarının yazı yazarken sunmadığı belirli yerlerde 5G dolaşımı sunar.

Operatör yedi adet 5G akıllı telefon sunuyor: Samsung Galaxy S20 5G, S20 Plus 5G, Xiaomi Mi Mix 3 5G , Samsung Galaxy A90 5G, Samsung Galaxy S10 5G, Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G ve Huawei Mate 20 X 5G.

Üçte 5G

Sırada, 19 Ağustos’ta Londra’da bir 5G hizmeti başlatan Three vardı, ancak başlangıçta yalnızca ev geniş bant için . Operatörün 2019’un sonlarında planlanan mobil 5G lansmanı, ağın tüm unsurlarının yapılandırıldığından emin olmak için 2020’nin başlarına geri çekildi .

Ekim 2020 itibariyle 68 lokasyonda sunulan 5G ile şimdi piyasaya sürüldü – bu yüzden kaybedilen zamanı telafi etti. Ayrıca tüm planlarında standart olarak 5G sunuyor, ancak tüm şebekeler bunu yapmıyor ve benzer bir 5G cep telefonu yelpazesi satıyor.

O2 üzerinde 5G

O2 nihayet 5G hizmetini Ekim 2019’da Londra, Cardiff, Edinburgh, Belfast, Leeds ve Slough’da kullanıma sundu. Taşıyıcı, 5G’yi yıl sonuna kadar Bristol, Eton, Leicester, Nottingham ve Windsor dahil olmak üzere 14 şehre daha genişletmeyi planladı. Ekim 2020 itibariyle, artık ülke çapında 75 lokasyonda 5G sunuyor.

O2, Samsung Galaxy S10 5G, Galaxy Note 10 Plus 5G, Galaxy A90 5G, Galaxy S20 5G, S20 Plus 5G, S20 Ultra 5G, Xiaomi Mi Mix 3 5G, Huawei Mate 20 X 5G ve Oppo Reno dahil olmak üzere on iki 5G cihazı sunar. 5G.

İngiltere’deki diğer ağlarda 5G

Sky Mobile, çeşitli şehirlerde hizmet sunan 2020 yılının başında ( orijinal Kasım 2019 lansman tarihinden sonraki birkaç ay gecikmeden sonra) piyasaya sürüldü . O2’nin altyapısını kullanır, dolayısıyla bu ağın kapsama alanıyla eşleşmelidir.

Tesco Mobile , Mart 2020’de 5G’yi devreye alarak O2 ile aynı yerlerde kapsama alanı sunarken, VOXI Ekim 2019’da Vodafone ile aynı yerlerde kapsama alanıyla lanse edildi.

MVNO BT, Ekim 2019’da kendi 5G’sini piyasaya sürdü ve EE’nin 5G ağını kullandığından, eski kullanıcıların kapsama alanı ikincisinin gittiği her yerde genişliyor. BT’nin 5G telefon serisi, Samsung Galaxy S20 serisi, Samsung Galaxy S10 5G, Samsung Galaxy Note 10 5G, OnePlus 7 Pro 5G, Huawei Mate 20 X 5G ve Oppo Reno 5G’yi içeriyor.

AVUSTRALYA’DA 5G

Üç büyük telekomünikasyon şirketi bu aşamada Avustralya’da köklü 5G ağlarına kavuştu, Telstra ve Optus liderlik ediyor ve Vodafone biraz geç kaldıktan sonra arayı kapatıyor.

Aslında Avustralya, 2021’in ortalarından itibaren dünyanın en hızlı 5G hızlarından bazılarına sahip, hem ABD hem de İngiltere’nin çok ilerisinde, ortalama indirme hızı 300Mbps’ye yaklaşıyor, bu da küresel ortalamanın yaklaşık iki katı.

Telstra ve Optus, çeşitli şekillerde ülkedeki en yüksek 5G hızlarına sahip olduğunu iddia eden şiddetli bir savaşa kilitlendi. İkisi indirme ve yükleme oranları açısından kesinlikle karşılaştırılabilir olsa da, Telstra bu aşamada ulusal kapsamda bir avantaja sahip ve sonuç olarak, yeni teknolojiyi gerçekten kullanan müşterilerinin sayısı Optus’un iki katından fazla.

Bununla birlikte, sunum devam ediyor ve her iki büyük telekomünikasyon şirketi için de kapsama alanı giderek artıyor. Avustralya genelinde kapsama alanı hakkında ayrıntılı ve güncel bir harita için, Telstra’nın özel 5G sayfasına ve Optus 5G sayfasına göz atın .

Hangi 5G telefonlar mevcut?

2019’da ve 2020’nin başlarında bir dizi 5G telefon duyurusu yapıldı ve yıl boyunca ve sonrasında daha fazlasının gelmesini bekliyoruz, ancak tüm telefonlar tüm operatörlerde mevcut değil.

ABD’de çoğu operatör Samsung Galaxy S20 serisini, Samsung Galaxy S10 5G’yi, Samsung Note 10 Plus 5G’yi ve LG V50 ThinQ 5G’yi desteklemektedir. Sprint, yalnızca OnePlus 7 Pro 5G’yi sunarken, T-Mobile, OnePlus 7T Pro 5G McLaren Edition’a sahiptir. Motorola’nın orta sınıf Moto Z4, Moto Z3 ve Moto Z2 Force’u içeren 5G Moto Mod ile uyumlu telefonlar olarak tek başına ‘uygun fiyatlı’ 5G seçeneği Verizon’da kalıyor.

Verizon ve AT&T, mevcut 4G LTE telefonlara daha hızlı ancak en yüksek hızları sağlamayan 5G mobil erişim noktalarını da destekliyor.

Birleşik Krallık’takiler için şu anda on iki adet 5G telefonu elde edebilirsiniz; Samsung Galaxy S20 5G, Galaxy S20 Plus 5G, Galaxy S20 Ultra 5G, Galaxy S10 5G, Oppo Reno 5G, OnePlus 7 Pro 5G, Xiaomi Mi Mix 3 5G, Huawei Mate 20 X 5G, LG V50 ThinQ 5G, Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G, OnePlus 7 Pro 5G ve devasa Samsung Galaxy Fold 5G.

Avustralya’da şu anda sekiz adet 5G akıllı telefon mevcuttur. Samsung Galaxy S20 5G / S20 Plus 5G / S20 Ultra 5G var, ardından Oppo Reno 5G , Xiaomi Mi Mix 3 5G , Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G, Samsung Galaxy S10 5G ve LG V50 ThinQ 5G var. .

Şu anda mevcut 5G telefonların ötesinde, Huawei P40 , Huawei P40 Pro , Sony Xperia 1 II , Nokia 8.3 5G ve Xiaomi Mi 10 serisi gibi diğer 5G telefonlar da duyuruldu .

5G ne kadar hızlı?

5G hızları konumlar, ülkeler, operatörler ve cihazlar arasında değişiklik gösterir, ancak genel olarak bekleyebileceğiniz ortalama internet hızı, şu anda 4G’de sunulandan çok daha yüksek olmalıdır.

ABD, İngiltere ve Avustralya’daki ilk 5G ağlarını test ettik ve hızların biraz karışık bir çanta olduğunu gördük.

MmWave ağlarından bazıları – en güvenilir şekilde, ABD’deki Verizon – söz verildiği gibi düzenli olarak 1 Gb / sn’nin üzerinde veri sağlarken, kapsama alanları sivilceli ve minimum düzeydedir. Sprint’in orta bant 2.5Ghz 5G servisi daha fazla alanı kapsar ve 200Mbps bölgesinde daha az etkileyici olan ancak yine de tipik 4G LTE hızlarından çok daha üstün olan hızları güvenilir bir şekilde sunar.

Birleşik Krallık’ta, EE’nin ağı, testlerimizde 550Mbps’yi maksimuma çıkardı, ancak sivilceli kapsama, ortalama 200Mbps-400Mbps’lik hızlarla sonuçlandı. İngiltere’nin diğer 5G ağlarında ve Avustralya’da da benzer bir karışım bekleyebilirsiniz.

5G ağları benim için ne anlama geliyor?

  • Daha hızlı indirme ve yükleme hızları
  • Çevrimiçi içeriğin daha sorunsuz akışı
  • Daha yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar
  • Daha güvenilir mobil bağlantılar
  • Daha fazla sayıda bağlı IoT cihazı

Kendi kendine giden arabalar ve akıllı şehirler gibi gelişmiş teknolojilerin genişletilmesi

5G güvenli midir?

Evet. Teknolojiyle ilgili 5G karşıtı kampanyacılar tarafından, özellikle radyasyonla ilgili bazı endişeler dile getirilmiş olsa da, araştırmalar herhangi bir riske dair bilimsel bir kanıt olmadığını gösteriyor.

Aslında, radyo yayınlarının sağlık risklerini değerlendiren bir kuruluş olan Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP), 5G’nin yeni yönergelerine uyulduğu sürece (ki bunlar da öyle olacak) tamamen güvenli olduğunu ilan etti .

İlgili tüm bilimsel literatür, bilimsel çalıştaylar ve kapsamlı bir halkla istişare sürecinin kapsamlı bir incelemesinin ardından geliştirilen yeni yönergeleri bulmak için yedi yıl harcadı.

ICNIRP, 1998 yılına dayanan önceki yönergelerinin bile 5G için yeterli olacağını, ancak ek korumaların getirildiğini belirtti. Bu yeni yönergeler, en yüksek frekans spektrumu dahil olmak üzere tüm 5G biçimlerini ele almaktadır.

Bu , 5G’den kaynaklanan elektromanyetik alan (EMF) emisyonlarının en yüksek güvenli seviyenin bir parçası olduğunu bulan Ofcom’un (Birleşik Krallık iletişim düzenleyicisi) testlerini takip ediyor . Herhangi bir yerde ölçülen maksimum değer, bu seviyelerin yaklaşık% 1.5’i idi.

Ayrıca, 5G’nin bir şekilde Covid-19 ile ilişkili olduğuna, hatta direklerin Birleşik Krallık’ta kundakçılık saldırılarına maruz kalmasına yol açtığına dair artan (ve temelsiz) endişeler var . Ama bu bir komplo teorisinden başka bir şey değil.

Mobile UK (Birleşik Krallık’ın ana mobil ağlarını temsil eden bir ticaret birliği) yaptığı açıklamada, “5G ile koronavirüs arasında herhangi bir bağlantı olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok. Gerçek. Bu iddialar sadece temelsiz değil, hizmetlerimizin sürekliliğine güvenen kişiler ve işletmeler için de zararlıdır. ”

Türkiyede 5G kullanılıyor mu?

Tahminlere göre 5G, ülkemizde ilk olarak 2021 yılı içinde deneyimlenebilecek. Belirli merkezlerde kullanıma sunulup, altyapı uygunluğuna göre zamanla yaygınlaştırılacak. Ülke genelinde kullanımın 2022 yılında başlaması öngörülüyor. Güncel Teknoloji Haberleri Hürriyet.com.tr’de takip edilebilir!

5 g nedir zararları nelerdir?

Antenlerin sayısındaki artış, düşük frekanslı radyo dalgalarında artışa neden olacak ve vücudumuzun bu dalgalardan olumsuz etkilenme ihtimali artacak. Bilim insanları, 5G’nin yaydığı radyasyonun insan DNA’sına zarar vereceğini ifade ediyor. 5G teknolojisi ile birlikte nesnelerin interneti ciddi ölçüde büyüyecek.

Baz istasyonu kaç metreye kadar zarar verir?

Kurumun cevabında baz istasyonlarının güvenlik mesafesisinin 10 metre olduğu ve 10 metreden uzak yaşam alanlarında bulunmasının sakıncasının bulunmadığı belirtildi. İstasyonların insan sağlığına zararının olup olmadığını öğrenmek isteyenler ise 530 YTL karşılığında ölçüm yaptırabilecek.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz