Bir plan çerçevesinde çalışmak her yönden iyi bir örenim temsil eder. Random çalışmak yerine hedef sonuç ilkesi ön odağınıza olsun.İster ders çalışın isterseniz bir proje üzerinde yöntem aynıdır.Aşagıda sizler için 10 etkili çalışma yöntemini elealdık.

Etkili çalışma

  • Hatrılamak
  • Test etmek
  • Problemleri parçalara ayırmak
  • Tekrarı yaymak:
  • Farklı türler görmek
  • Ara vermek:
  • Basitçe anlatmak:
  • Odaklanmak
  • Zorları yapmak:
  • Zihinsel hazırlık

1.Hatırlamak: Daha önceden öğrendiğiniz bilgileri olduğun mekandan uzaklaşıp yeniden hatırlayın. Fazla detaya girmeyin. Okulda yürürken veya öğrendiğiniz mekandan farklı bir yerde hatırlamaya çalışın. Bu size beyninizdeki fikirleri ortaya çıkarma yeteneği kazandırır. Sınav anında daha iyi hatırlarsınız.

2.Test etmek: Her zaman, her yerde. Flash kartlar sizin dostunuzdur. Test çözmek hızdır.

3.Problemleri parçalara ayırmak: Parçalara ayırmak anlamayı ve pratiği kolaylaştırır. Soruyu çözdükten sonra çözüşü adımlara ayırın. Böylece benzer bi soruda adımlar ve bilgiler daha kolay akla gelecektir.

4.Tekrarı yaymak: Öğrenim kas gibidir. Her tekrardan sonra arayı biraz daha açın. Daha akılda kalacaktır. 1-2-3-4 kuralı diyebiliriz buna. Önce 1 gün sonra tekrar edin sonra 2, sonra 3, 4. 10. günde konuyu kavrayacaksınız.

5.Farklı türler görmek: Aynı soru biçiminden arka arkaya asla çözmeyin.Kendinizi tekrar edersiniz. Bunun yerine harmanlayın. Ara sıra eski konulardan çözün. Farklı çözümlerdeki sorulara flash kartlar hazırlayabilirsiniz.

10 Etkili çalışma yöntemleri 1

6.Ara vermek: Bir soruyu ilk gördüğünüzde çözemeyebilirsiniz. Bir konuyu da ilk seferde anlamayabilirsiniz. Bunu çözmek için soruyu bi kenara yazın ve boş vaktinizde dönüp tekrar bakın aklınıza farklı yollar gelecektir. Birkaç denemeden sonra hala olmuyorsa hocaya sorsanız daha iyi edersiniz. Öğrenemediğiniz konuyu ise her gün parçalara bölerek tekrar tekrar bakmak konuyu kesinlikle anlamanızı sağlayacaktır. Soruyla/Konuyla inatlaşmak yerine ara verin.

7.Basitçe anlatmak: Bir konuyu öğrenirken kendinize şunu sorun; ben bunu 10 yaşındaki birine nasıl anlatırım? Konuyu öğrendikten sonra temiz bir kağıt alıp konunun başlığını yazın. Tabi bu başlık çok genel olamamalı (örn. Hidrokarbonlar) daha küçük bir konu olmalı (örn: Alkenler). Bu sayfaya 10 yaşında bir çocuğa anlatır gibi yazın. Sonra dönüp konuya tekrardan bakın ve küçük eksikleri yazın ve onlara tekrar çalışın. Böylece konuyu basitçe öğrenmiş oldunuz. Buna Feynman Taktiği deniyor. Daha detaylı öğrenebilirsiniz.

8.Odaklanmak: Bu çok önemli bi kural. Bunun için Pomodoro tektiğini kullanabilirsiniz. 25 dk zaman kurun. Tüm sesleri kapatın, bildirimlere bakmayın. Süre sonuna kadar işinizi halledin ve sonunda kendinize bir ödül verin(çikolata vs.). Ardından 5 dk. dinlenebilirsiniz. Buna 1 pomodoro deniyor. ardarda 4 pomodoro yaptıktan sonra yarım saat dinlenin. Herşeyin fazlası zarar. Bunun için appstore’da veya google play’de 30:30 uygulamasını indirebilirsiniz.

9.Zorları yapmak: Günün en zor görevini en dinç olduğunuz zamanda yapın. Genelde sabahları oluyor bu.

10.Zihinsel hazırlık: Moral bozukken çoğu şeyi yapamayız. Bu yüzden gün içinde durumunuzu, nereden geldiğinizi ve yaptıklarınızın size neler kazandıracağını düşünebileceğiniz bir vakit dilimi ayırın. Ben size sabah uyandığınız vakti öneriyorum. Bu alışkanlığı edinmek biraz zordur ama sizi her zaman oyunda tutacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz